Vysoké PH - poradte pls.



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod mato » 11 Feb 2004 23:36 pm

poradte prosim, mam vysoke Ph vody a neviem ho znizit na prijatelnu hodnotu. UT=6°dKH a Ph mam 7,6-7,8 ( mal som 9 ). Akva 160l, 2x30W 6500K, fluval 3 . Svietim teraz 8 hodin (predtym 12). Nech robim co robim nepodarilo sa mi to znizit. Na vsetkych rastlinach sa vytvorili stetinkove riasy. Rastliny som vytrhal, aby sa to nemnozilo, a ani po priliati kyseliny sa to nezlepsilo. Neviem cim to moze byt. Co s tym robit ?
Dik .
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod majko » 12 Feb 2004 08:35 am

Ty si nalial do akvaria kyselinu? Hmm. No pomerne spolahlivy sposob znizenia pH je pridavanie CO2.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod salik » 12 Feb 2004 09:00 am

- je nejaky dovod preco chces znizovat pH?
(7,6-7,8 je "normal")
- vyska pH nebude mat vplyv na stetinkove riasy, problem hladaj inde

p.s. pravdupovediac, velmi neverim ze si u seba nameral pH-9, cim to merias?
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod nino_q » 12 Feb 2004 09:20 am

salik neviem ci 7,6-7,8 je normal :-? napr. cichlidky potrebuju kyslu vodu, takisto niektorym rastlinkam viacej vyhovuje (glossostigma elantoides napriklad)

my mame aj CO2, aj raselinu, ale s pH to nic nerobi, stale je okolo 7,8-8
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod gabriela » 12 Feb 2004 11:10 am

Mato, a zazracna vodicka proti riasam nepomohla?
Myslim ze by si si mal kupit kufrik pre mladeho chemika. Tam by si sa vyhral dosytosti na prilievani a odlievani vodiciek a kyselin ;)
Ale vazne, akvarium je jeden velky zivy organizmus, kedy to pochopis?
Naposledy upravil gabriela dňa 12 Feb 2004 11:25 am, celkovo upravené 2 krát.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod majko » 12 Feb 2004 11:19 am

nino_q napísal:my mame aj CO2, aj raselinu, ale s pH to nic nerobi, stale je okolo 7,8-8

Cim mas tvrdsiu vodu tym potrebujes viac CO2 na znizenie pH.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod skala » 12 Feb 2004 17:32 pm

Tvrdost, aspon UT nemas az tak vysoku, takze pufracna schopnost vody nebude tak silna. uved vsak aj celkovu tvrdost, ale tipujem ze asi tak 15. Preco si vsak mal pH 9 a teraz mas 7.6 - zrejme je na vidne dno, kamene. Mozes pouzit kys. fosforecnu, ale je dost mozne, ze ti ju zase cosi v kratkom case zneutralizuje. Zrejme vodu, ktoru pridavas z vodovodu ma pH 7.6 a behom 2-3 tyzdnov sa ti posuva na 9, vsak.

Skus najst pricinu, len tak bez nicoho sa to nedeje.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod mato » 12 Feb 2004 17:43 pm

No s tou kyselinou to nebolo az take doslovne, pridal som tam Acidon (a to je myslym kyselina ) . Znizit to Ph potrebujem asi hlavne kvoli tym riasam. Cital som ze vysoke Ph podporuje rast tychto rias (presnejsie myslym zabi vlas). Ph meriam testerom od "Rataj a syn". To znizenie som dosiahol tym acidonom a pridavanim CO2 cez sodovu flasu. Na krabicke testu tvrdosti je napisane, ze pri tychto hodnotach je malo co2 a mam pridat CO2 alebo Acidon. S tym hladanim priciny to je prave tazke. Rastliny som vykosil, neprekrmujem, svietil som 12hod, neviem v com to este moze byt. A dlhe riasy sa objavuju pomalicky znovu..... Nechcel som chemiu, ale bez nej som cakal 3 tyzdne a nic. A s nou to vypada asi rovnako... som bezradny.
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod Igypop » 12 Feb 2004 18:51 pm

Rastliny ti nevyrábajú vysoké pH, iba ovplyvňujú množstvo CO2 +/-.
Ešte tak egeria densa spotrebúva z vody vápnik a tým môže meniť pH, ale smerom nadol.
Znižovanie pH acidonom má dočasný účinok (kdesi som to čítal a v podstate možem potvrdiť). Pravidelným pridávaním CO2 pH klesne, v závislosti od UT (uhličitanová tvrdosť).
Nepísal si z čoho máš dno, resp. kamenné dekorácie. Pokiaľ obsahujú vápenec, tak ti zvyšujú pH.
Znížiť pH môžeš pomocu rašeliny, alebo destilovanou vodou...

Riasy môžu mať príčinu aj inde.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod skala » 12 Feb 2004 18:59 pm

ak ti ide o riasy, radikalnejsie men vodu, odkal, nech intenzivne mozu rast rastliny, a tak sa riasy zbavis. Mas prilis vela zivin v akvariu bielkovinoveho povodu, menej krm, skus zvysit CO2 alebo radsej osvetlenie.

a na pH, na jeho zmenu sa vykasli.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod mato » 12 Feb 2004 21:08 pm

No osvetlenie nieje problem opat zvysit, a odkalovanie tiez, ale to uz tak bolo, a bez vysledku....
Doplnaniu CO2 by som sa zatial rad vyhol, to uz je narocnejsie.
Dno mam z 1-2mm gulateho strku z akvaristiky, a mam tam 2 korene, ale to by malo byt ok.
Ked by mal niekto cas, rad ukazem "live" (petrzalka), aj ked teraz tam na pozeranie moc nieje...ale aspon, nazivo rada k prisposobeniu podmienok by mozno pomohla viac.( potom pozyvam na pivo(aj male skupinky :)))
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod Petr S. » 13 Feb 2004 12:22 pm

Nevím jestli je to zrovna tvůj problém, ale růst řas také povzbuzuje vysoký obsah dusičnanů (NO3) v nádrži. A k těm akvarijním testům od Rataje asi tolik: Před časem jsem měřil tímto testem právě zmiňované NO3 a vyšlo mi 40 - 50 mg/l což je už na vstupní vodu sakra dost. Začal jsem panikařit a za nemalé peníze kupovat různé odstraňovače dusičnanů až jsem chtěl koupit filtr za asi 8 000,- Kč. Nakonec jsem zavolal do vodáren. kde mne ujistili, že voda v mém domě splňuje kojeneckou normu, která je 15mg/l. No a minulí týden jsem si pro jistotu nechal udělat laboratorní rozbor a NO3 mám 12,5 mg/l. Stejně tak testy na PH od Sery mi naměřili jiné výsledky (které potvrdil lab. rozbor) než testy od Rataje, takže mé doporučení je-v žádném případě se nespoléhat na testy od této firmy.
Petr S.
 
Príspevky: 14
Založený: 09 Okt 2003 15:07 pm
Bydlisko: Krásna Lípa - ČR

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod mato » 13 Feb 2004 12:52 pm

Mozno by stalo za to skusit to zmerat s niecim inym, ale kupit test na otestovanie testu sa mi moc nezda.
Je mozne ze to bude merat zle. Ale to je jedine coho sa viem zatial chytit.
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod Peter » 13 Feb 2004 20:03 pm

Nepochopil som vplyv ph na riasu... mne sa tvoje ph zda celkom dobre, mam ph okolo 8 a nemam tento typ riasy... ak nahodou nameriam hranicnu hodnotu vzdy pouzijem aj iny test... napr. to nestastne ph mam potvrdene asi styrmi testami...co uz
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod affinis » 15 Feb 2004 21:56 pm

Vstupna hodnota ph v petrzalke je asi 7,6-7,8 toto mi ukazoval test rataj, ph v pohode znizis davkovanim CO2 mne sa to dari na hodnotu asi 6,5 a rastlinky rastu a bublaju jedna radost. Ja som si menil dno a to znamena, ze sa mi v akvariu vytvaraju nove podmienky a tak som spozoroval vyvoj vsetkych druhov rias v mojom akvariu ( cca 3 mesiace po vymene ), postupne vsak mizli a teraz mam trocha tych dlhych nechutnych, ale aj tie pomaly miznu...musis byt trpezlivy, nasad do akva pozierace rias, vytvor vhodne podmienky pre rastliny a casom urcite riasy zmiznu. BTW ako dlho mas akva zariadene?ake rastliny a ryby mas?
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod pernik » 15 Feb 2004 23:06 pm

Měl jsem stejný problém. Moje rada zní:
1) CO2
2) Nasadit rostlinu Egeria densa (vodní mor)
3) Nasadit jávský mech

Spolehlivě to během pár týdnů srazí pH pod 7.

Hondně úspěchů
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod Sorer » 16 Feb 2004 15:17 pm

Ja len k tym testom. U testovania ratajom vam vzikne po 2-3 minutach vo flasticke kvapalina nejako zafarbena. Ma sa potom porovnat zafarbenie vody, pri pohlade zvrchu, s farebnou skalou. Mne ide len o to ci tu flasticku mam polozit na ten papierik, ktory je dost lekly alebo ju drzat asi 2-3 centimetre nad tym papierikom. Totizto ak sa flasticka polozi, sfarbenie je o dost silnejsie, aj o jeden stupen pH. Ak flasticku drzim nad papirikom sfarbenie je svetlejsie. Nepisu to nikde v navode ako to merat. U testeru na NO3 to aspon pisu ze mam mat flasticku zdvihnutu, takze dostanem obsah NO3 nejakych 15 mg/l, ale keby som ju polozil, co sa nema, tak dostanem aj 60mg/l.
Takze ako na to u merania pH. Zdvihnut alebo polozit flasticku?
Obrázok používateľa
Sorer
 
Príspevky: 141
Obrázky: 29
Založený: 14 Júl 2003 11:30 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod affinis » 16 Feb 2004 18:53 pm

ja som minul tie testy od rataja a krabicky som zahodil,ale zda sa mi, ze tam bolo pisane o umiestneni skumanej vody do kruhu uprostred, takze asi polozit, ja ked som meral tak som ju mal vzdy polozenu a odcitaval som to na dennom svetle, pod ziarovkou, alebo inym svetlom to dost skreslovalo.
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoké PH - poradte pls.

Odoslaťod pernik » 16 Feb 2004 22:26 pm

Ano ma se to polozit doprostred na bily papir a srovnat barvy vedle
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Odoslaťod fugu » 20 Jan 2009 19:13 pm

presuvam sa sem podla nemeho zelania admina z uzamknutej (paralelnej) temy :]

potreboval by som poradit s jednou vecou - zobral som detom (zly zly zly rodic) male ~1ol akvarko a spravil som ho k obrazu svojemu. jemny strk, anubias na koreni, jeden koren k tomu a jeden kamen. svietim, filtrujem uz tyzden.

Obrázok

teraz som skusmo odmeral pH a ono ze +7.5. vo vodovode nam tecie ~6.8. zmeral som cvicne aj no3, to bolo priblizne 10mg/l.

co moze sposobovat to zvysene pH? podozrenie mam na dve veci - prvou je napln vo filtri (AquaClear 20), take biele valceky, bolo to pribalene v krabici, nasypal som to tam v dobrej viere, ze je to uplne inertny material a okrem poroviteho povrchu nema ziadnu inu vlastnost a ze to nemeni chemizmus vody. druhy podozrivy je ten cierny kamen, ma take drobne pory ako lava alebo pemza, ale je uplne cierny, nasiel som ho niekde v lese pri dunaji.

takze otazka je, co s tym - vybrat valceky aj kamen, vymenit 1/2 vody a cakat?

+maly update - skusil som ponorit do octu aj kusok z podozriveho kamena, aj valceky z filtra, nic z toho nielen ze nezasumelo, ale ani bublinku nepustilo. any idea?
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Odoslaťod dusik » 20 Jan 2009 19:44 pm

Keď sa to tak vezme, tak ph sa ti nezvyšuje umelo. Z vody vyprchala rozpustná forma CO2 v dôsledku odstátia. To malo za následok nárast Ph. Môžeš očakávať aj ph okolo 8. Anubiasu to vadiť nebude, ryby neviem aké chceš chovať?

Skús nechať odstáť vodovodnú vodu, tak hodinu, koľko nameriaš? :idea:
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod fugu » 20 Jan 2009 20:13 pm

dusik napísal:Keď sa to tak vezme, tak ph sa ti nezvyšuje umelo. Z vody vyprchala rozpustná forma CO2 v dôsledku odstátia. To malo za následok nárast Ph. Môžeš očakávať aj ph okolo 8. Anubiasu to vadiť nebude, ryby neviem aké chceš chovať?

Skús nechať odstáť vodovodnú vodu, tak hodinu, koľko nameriaš? :idea:


co tam budem chovat v podstate netusim :] rozmyslal som nad nejakymi krevetami, a/alebo tetrami, 1-2 otikmi resp nejakou vhodnou kombinacou. v 10l toho moc nenachovam ;) vsetci uvedeni by ale isto privitali trosku kyselejsiu vodu ...

s tym omeranim odstatej vody je to dobry napad, skusim hned, mam tu dost odstatej na kvety v cistych flaskach, vdaka za hint.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Odoslaťod Dušan Sivák » 20 Jan 2009 20:18 pm

tak tam daj parik šnekačov (nejake male neolamprologusy), tie take ph privitaju, doplnis musle nejakych sladkovodnych slimakov a hotovo,
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Odoslaťod fugu » 20 Jan 2009 20:29 pm

Dušan Sivák napísal:tak tam daj parik šnekačov (nejake male neolamprologusy), tie take ph privitaju, doplnis musle nejakych sladkovodnych slimakov a hotovo,


do 1ol? si si uplne isty, alebo je to ten druh humoru, ktory je obvykly vo futbalistickych satniach? :]
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.