zomreli :( help please



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Odoslaťod Dušan Sivák » 05 Jan 2009 18:00 pm

15cm je sirka, alebo vyska?, rastliny mozes zasadit pri zakladani akva,ked voda dosiahne aspon 18°C, vodu mozes menit kludne polovicu a nejake 2-3 odolne rybky mozes pustit uz po cca 2 tyzdnoch , tiez su dolezite pri zabehu akva, len sa uisti ci rybky prijimaju a spotrebuju vsetku podavanu potravu
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Reklama

Re: zomreli :( help please

Odoslaťod Trala » 05 Jan 2009 18:05 pm

Dakujem :). 15cm je sirka. vyska je 50cm. Mam dvoch slimakov momentalne v inom mensom akvariu,kedy ich mozem dat dnu do noveho? (neviem aky druh slimakov,su male tmavohnede)
Trala
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 28 Dec 2008 18:11 pm
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Dušan Sivák » 05 Jan 2009 18:16 pm

fuha , dost uzke-pozor pri vybere ryb, pri takomto rozmere bude potrebne zaviest aj vzduchovanie , nech sa premiesavaju vrstvy vody, slimaky mozes dat za 2-3 dni , ak su to kotulky
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Re: zomreli :( help please

Odoslaťod Trala » 05 Jan 2009 18:25 pm

no dufam ze v obchode mi nejak poradia ked poviem ze mam take uzke akvarko :) :pivo:

vzduchovanie teda dam,mam aj tie vzduchovacie kamienky v strku
Trala
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 28 Dec 2008 18:11 pm
Bydlisko: Košice

Re: zomreli :( help please

Odoslaťod Trala » 05 Jan 2009 21:03 pm

trosku mam este dilemu. kedze som to velke akvarko komplet vycistila,musela som tych slimakov a prisavnika dat do ineho,starsieho,v ktorom je napustena voda z vodovodu,neodstata,ani nic,kedze som inu moznost nemala. samozrejme ich planujem premiestnit do noveho akvaria,ale az ked bude zabehnute.tak neviem,ci ich mam dat do noveho az ked bude zabehnute,resp po zhruba 2 tyzdnoch,alebo ci ich tam dat uz rovno.? a ked kupim ryby,mozem ich dat rovno do nadrze,alebo ich mam najprv par dni nechat v druhom akvariu?
Trala
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 28 Dec 2008 18:11 pm
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Dušan Sivák » 05 Jan 2009 21:09 pm

ake je to mensie akva?
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Re: zomreli :( help please

Odoslaťod Trala » 05 Jan 2009 21:11 pm

radsej sa nepytat :),lebo sa az hanbim. okruhla gula.asi bola dost rozsirena za sociku tak zrejme viete co myslim. nic ine doma nemam,ale v tom velkom akvarku bola hrozna voda,smradlava,des...
Trala
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 28 Dec 2008 18:11 pm
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Mirco » 05 Jan 2009 21:49 pm

no nie som si isty ci ti v obchode poradia...radsej by som sa na to nespoliehal
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Odoslaťod Dušan Sivák » 05 Jan 2009 21:53 pm

v guli prisavnik vydrzi, len tam nezabudni tak isto menit vodu a ako potrava mu pocas nasledujucich 2 tyzdnov bude stacit velky kus salatu a rybky mozes potom vlozit priamo do akva , ale nezabudni max. 3ks najlepsie gubiek,
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Odoslaťod Jirka Scobak » 05 Jan 2009 22:36 pm

Trala: Klikni sem: http://scobak.blog.sme.sk/c/39890/Akvar ... ychle.html
K pouzivani zeminy: Dost akvaristu mi rika, ze radit to zacatecnikum neni stastny napad, ale me to funguje :).
Nedavno jsem upgradoval jedno akvarium, pisu o tom tady (i s fotkami): http://scobak.blog.sme.sk/c/155850/Obno ... varia.html
Funguje super.

K tvemu akvariu: Muj nazor je, ze ho mas prilis vysoke, 50 cm je moc. Spis bych (kvuli rustu rostlin) nevolil akvarium vyssi nez 30 cm (coz znamena nechat si ho vyrobit v nejake akvaristice a cekat 3-4 tydny, nez bude).

Filtrovat v prazdnem akvarium je BLBOST:!: Naopak, rostlinam se bude nejlepe darit bez filtrace :!:
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zomreli :( help please

Odoslaťod Trala » 05 Jan 2009 22:58 pm

Dakujem Vam za rady. Potom dam vediet ako sa mojmu akvarku dari ;).
Trala
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 28 Dec 2008 18:11 pm
Bydlisko: Košice

pakozdy

Odoslaťod Mariok » 06 Jan 2009 12:39 pm

pakozdy napísal:2 mariok: preco zvyknes napisat konstruktivny prispevok az po totalnej kritike ?
nemas pocit ze by viac prospelo, keby to bolo opacne ?

ps: dufam ze to nezoberies prilis osobne ;-)


Nikto nejsme akurát!
A preto: Protiotázka: Prečo si všetci ľudia s problémom nedajú námahu prečítať si, čo je tu x-krát napísané, ale miesto toho hodia bez rozmyslu všeobecnú otázku a čakajú, že všetci ostatní sa už o to postarajú ZA NICH??? Neuznávam lenivosť a takýto prístup hodnotím ako lenivosť! Tak preto! Osobne si zoberiem len urážky bez konštruktívnej kritiky, to na tvojom príspevku nevidím :wink: :roll: :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Mariok » 06 Jan 2009 13:31 pm

Trala Ahoj! Už si z toho múdrejšia :?: Ja by som na tvojom mieste začiatočníka asi nebol!
A to ti radia podľa mňa odborníci, ktorí vedia čo hovoria! (Napr. Dušan a Jirko).
Dovolím si to pre teba trocha zosumarizovať:
Plocha hladiny 50x15cm je dosť nevhodná (malá vo vzťahu k objemu vody) z hľadiska prestupu vzduchu do vody, to ale neznamená, že je to nepoužiteľné!!! Filtrácia v úplne prázdnom akva (myslím bez rastlí a rýb) je naozaj bez účelu.
Použitie Jirkovho návodu na založenie akvária (ak si to čítala): Tiež si myslím, že pre začiatočníka je to s otáznikom, ALE: Pokiaľ to nepoužiješ na celé dno, odporúčam vyskúšať zasadiť rastlinku/ky do polky škrupiny kokosového orecha s navŕtanými dierkami v oblasti dna (na možný prestup korienkov). Dierky jemne zasypať hrubším štrkom, dať rastlinku, zasypať troškou odporúčanej zeminy pre subtrópy a PORIADNE zasypať jemným štrkom aby tú zeminu nevyplavovalo. Nepostrehol som osvetľovanie a dĺžku svietenia, ale ja som takto v pohode zasadil Echinodory a Kryptokoríny a nádherne sa chytili v novozaloženom akva a za pol roka som echinodory musel presadiť do väčšieho, lebo v pôvodnom sa už nedalo hnúť.
Takto by si mala živiny pre rastliny, tá filtrácia by mohla v pohode bežať, akva by sa "zabiehalo" aj bez rýb a keď ti rastliny začnú vyháňať nové lístky a voda bude vyzerať čistá, môžeš si dovoliť pridať pár rybiek. Kokos by sa dal nahradiť aj nejakou plastovou vaničkou (ľahšie spravíš dierky) - vyzerá to umelo, aj keď ten kokos tiež nevyzerá úplne prírodne :P
Na začiatok by som určite skúšal ečte prioritne Egeriu densu, alebo Ceratophyllum demersum - to sú rastliny, ktoré "rastú z vody" a pri (aj) zábehu odoberajú z vody určité látky, čím zjednodušene vytvárajú práve podmienky pre život rybyčiek.
Ďalej myslím, že s obavami o život slimákov sa to v novom akva preháňa a kotúľky ani vežovky ti zaručene nezdochnú - na rozdiel od rybičiek vydržia "viac ako kôň".
Svetlo je dôležité, chcelo by to osvetľovať aspoň tých 10-12hodín denne (názory sa rôznia), je možné, keďže sa začínajú predlžovať dni, že by to niektoré druhy (C. affinis, becketii, Egeria?) zvládli aj bez umelého svetla, ale výsledok je veľmi neistý!!! Držím palce :wink:
P.S. : Jirko ďakujem za návod!!! :)
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Filtrácia

Odoslaťod Mariok » 06 Jan 2009 14:19 pm

Trala:
P.S.: Osobne si myslím, že filtrácia je pre začiatočníka výhodnejšia - dokáže do určitej miery eliminovať začiatočnícke chyby, ktorým sa máokto z nás vyhne. Ale je pravda, že to ide aj bez nej. Sú to ale dva úplne odlišné prístupy a treba si rozmyslieť vopred, do čoho idem. A hlavne to chce trpezlivosť a sledovať, čo sa v akva deje - či rastú rastliny, či sa darí rybám, či tam neostáva po kŕmení odpad na dne (prekrmovanie je najčastejší problém) a pravidelná obmena vody cca 20-30 percent objemu akva (podľa mňa stále málo doceňovaná nutnosť, pretože ľuďom sa zdá, že opticky čistá voda je O.K., to však málokedy býva pravda). A nerobiť viac zmien naraz, lebo potom sa ťažko sleduje, čo má aký vplyv!!! Mám na mysli zmenu osvetlenia, zároveň zmenu filtrácie (resp. jej úplné vynechanie), podstatnú zmenu počtu rýb... Všetko to môže zmeniť pomery v akváriu.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: zomreli :( help please

Odoslaťod Trala » 06 Jan 2009 19:14 pm

Merci ;).

Mariok,neviem ci som z toho mudrejsia,ale urcite som nejake tie vedomosti nacerpala:). Zaroven si myslim,ze "mudry" je v tomto nie clovek,ktory precital hoci aj sto knih,ale clovek ktory to ma vyskusane aj v praxi (a uspesne).Lebo teoria je niekedy nanic,ked to clovek nevie dostatocne a vhodne pouzit v praxi.

Precitala som si vsetky nazory aj linky ktore ste mi poslali. Zaroven by som chcela pre inych,ktory budu mat podobny problem ako ja,so zakladanim akva,poslat tento link ktory som nahodou objavila : http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm
Myslim ze je tam vsetko jasne napisane.Ono asi ale nestaci jeden clanok,treba vela a vela citat. Nikdy som si nemyslela ze mat akva je taka zlozita "veda" a hoci by som tie chemicke casti radsej vynechala,asi sa budem musiet do nich pustit :) hoci je to uplne mimo moj odbor a zaujem.Aspon sa naucim nieco nove.

Mariok,este k tej lenivosti ktoru si spominal - suhlasim aj predpokladam ze z toho mozte mat nervy,ked tu kazdy tyzden pise iny novacik ako mu zdochli ryby, ale chcela by som k tomu dodat len tolko,ze som si forum presla a nic podobne som nenasla-resp.,lepsie by bolo povedat,ze vtedy som ani nemohla vediet ktore temy s mojim problemom suvisia. Ani som netusila ze existuje nieco ako zabeh akvaria,dusiky,atd. Takze,radsej sa spytam na svoj konkretny problem a az potom zistim s cim vsetkym to moze suvisiet.A ziadna retroaktivita tu ani nie je mozna :).

A k mojej vyske akvaria - toto akva som dostala ako darcek,tak si nebudem nechavat robit ine ;). Ale Jirkove strany a jeho blog je tiez super,odporucam.


Este ma napadlo, ze som ho povôdne mala dostat s 10 rybkami.5 zomrelo hned a dalsie v priebehu tyzdna a pol.Tak po precitani ostatnych tem aspon viem ze si mam kupit najprv len zo dve-tri rybky
Trala
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 28 Dec 2008 18:11 pm
Bydlisko: Košice

Trala

Odoslaťod Mariok » 06 Jan 2009 21:41 pm

2 Trala: Po tom, čo si napísala, len jedno: Vitaj v klube! :wink: Si na najlepšej ceste stať sa "akvamaniakom", lebo neúspech ani kritika ťa ako vidím tak ľahko neodradia a snažíš sa s tým niečo robiť :roll:
S tými článkami máš pravdu, vždy môžeš objaviť niečo, čo práve konkrétne potrebuješ, chce to "len" nájsť si na to čas! S tým akvárkom som to pochopil dobre, že si ho nechávaš a začnej s ním (zatiaľ... :wink: :roll: :D )
P.S. : Neber si všetko veľmi osobne, to čo sa tu popíše nemusí vždy priamo súvisieť (len) s tvojou osobou :P , hoci je to "Tvoja" téma. :wink: 8) :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: zomreli :( help please

Odoslaťod martin_s » 07 Jan 2009 00:43 am

No ako tak citam tuto temu neda mi nereagovat. Z trala-y by si malo brat priklad vela zaciatocnikov na tomto fore, najmä v poslednej dobe. Resp. nie tak z nej, ale z jej postupovania. Urobila hned na zaciatku chybu, ale pohladala informacie, poradila sa, vzala si rady k srdcu (aj ked niektore rady je treba brat s rezervou) a je (snad) na dobrej ceste, poucena z vlastnych chyb, stat sa dobrou (ako uz mariok napisal) akvamaniackou. Nie ako niektori sa radia stale dookola ale aj tak si robia po svojom a stale sa stazuju ze im rybky len hynu a dokupuju stale nove a nove a vlastne forum im sluzi len ako dennik na 1000 +1 sposob ako to nema fungovat.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod Jirka Scobak » 07 Jan 2009 05:36 am

martin_s: Souhlasim s tvym nazorem, Trala komunikuje slusne, chce, snazi se.
Mariok: Dekuju, ze dekujes za navod :). Vazim si toho.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Trala » 17 Jan 2009 20:29 pm

Akva sa mi pomaly zabieha. V tej guli prisavnik nevydrzal. Takze sme zistili ze najodolnejsie "ryby" su slimaky :D. Ked som cistila stare akva,vsade na tych umelych "rastlinkach" boli take slizke..vajicka..predpokladam ze z toho budu male slimaky,ale neviem (na biologii som nedavala pozor :P :). Kym som mala ryby,tak sa slimaky drzali vacsinou dole, ale odkedy maju cele akva len pre seba,tak lozia kade-tade a comu som sa najviac cudovala,ked som ich nasla stale na hladine,dolu hlavou,a s takym akoby ...ja to volam sosáčik :lol: (hej dost blbe pomenovanie) dychaju vzduch.
Zive rastliny som kupila az vcera, jednak kvoli nedostatku tovaru v meste a hlavne aj kvoli nedostatku casu. Mam len strk, dufam ze sa uchytia. Pridala som tri foto do svojej fotogalerie.

P.S.:Vodu menim ;)
Trala
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 28 Dec 2008 18:11 pm
Bydlisko: Košice

Re: zomreli :( help please

Odoslaťod aquaman » 17 Jan 2009 20:38 pm

chúdence ryby keď čítam toto forum je to úplné story, ale ASPON stými slimákmi sa ti darí :wink:
Obrázok používateľa
aquaman
 
Príspevky: 269
Obrázky: 63
Založený: 30 Dec 2008 22:38 pm
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: zomreli :( help please

Odoslaťod Trala » 18 Jan 2009 15:24 pm

mam mensiu otazku..cim sa zivia kotulky ?? lebo to nikde neviem najst. dakujem
Trala
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 28 Dec 2008 18:11 pm
Bydlisko: Košice

Re: zomreli :( help please

Odoslaťod martin_s » 18 Jan 2009 22:15 pm

Trala napísal:mam mensiu otazku..cim sa zivia kotulky ?? lebo to nikde neviem najst. dakujem


Zivia sa vsetkym co najdu - zbytkami krmiva, uhynutymi rybkami, rastlinami... Ak ich chces chovat v akvarku tak sa tym ci budu mat co zrat trapit vobec nemusis.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: zomreli :( help please

Odoslaťod Trala » 22 Jan 2009 13:11 pm

mam troch malych slimakov :D :lol:
Trala
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 28 Dec 2008 18:11 pm
Bydlisko: Košice

Odoslaťod dusik » 22 Jan 2009 14:00 pm

Gratulujem :o Je to vždy dobrý pocit, keď sa niečo v akva narodí.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.