Domáca výroba tabletového krmiva



Všetko okolo akvarijných rýb

Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod jumo » 12 Feb 2007 15:08 pm

Bol som si práve kúpiť v BA Zoodom tabletové krmivo pre ryby. Dal som za to 250,- Sk. Napadlo ma či by sa za tú cenu nedalo vyrobiť niečo podomácky. Proste pomlieť špenát, uhorky, mrkvu(?) a ja neviem čo ešte, nadeliť to na určité kôpky a dať do mrazáku.
Prípadne by nebolo od veci vyskúšať nejaký suchý proces - vysušiť spomínanú zeleninu a potom ju pomlieť aurobiť z toho nejakým spôsobom také guličky. Len neviem ako zabezpečiť aby držali tvar. Robil niekto z vás niečo podobné? Máte nejaké nápady?
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Reklama

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod Macadlo » 12 Feb 2007 15:46 pm

Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy
clanky/priprava_zmesi.php
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod synodontis20 » 12 Feb 2007 16:02 pm

clanok je to sice pekny, ale nie kazdy chováme cichlidy....preto by som aj ja privital dake "recepty na tabletové zmesi" ale skôr mäsového typu, pre ryby ako tetri, sumci, mrenky atd...mam v hlave jeden recept ale este neni premysleny, ale to je asi na novu temu tu....
synodontis20
 
Príspevky: 10
Založený: 08 Feb 2007 00:12 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod jumo » 12 Feb 2007 16:18 pm

Macadlo: fajn dobry napad skusim to aj ja. A nejaky navod na "suchu" stravu nemate niekto?
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod martin_s » 12 Feb 2007 17:00 pm

jumo napísal:Prípadne by nebolo od veci vyskúšať nejaký suchý proces - vysušiť spomínanú zeleninu a potom ju pomlieť aurobiť z toho nejakým spôsobom také guličky. Len neviem ako zabezpečiť aby držali tvar. Robil niekto z vás niečo podobné? Máte nejaké nápady?


Na vytvorenie tbl. by si potreboval lis.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod jumo » 12 Feb 2007 17:04 pm

martin s: to viem, ono tie tabletky by nemuseli vyzerat ako tie z obchodu, takze ak by to slo nejako v rukach pomadžgať alebo tak nejak :-)
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod skala » 12 Feb 2007 17:17 pm

to by slo, ale drzat to nebude. ale ak by to niekto skusil vypiect, mozno by sa nieco dalo. ale nevidim v tom velmi vyznam. mrazena a susena strava pre ryby si v zasade nekonkuruju. mrazena je proste lepsia.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod emantator » 12 Feb 2007 20:08 pm

Možno niekto pozna mrazené patentky tie otvory v ktorých su uložene si mislim že su idealne pre naloženie mrazenej potravy
emantator
 
Príspevky: 4
Obrázky: 2
Založený: 12 Feb 2007 19:30 pm
Bydlisko: mám

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod jiskra » 12 Feb 2007 22:12 pm

Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod jozino » 13 Feb 2007 00:30 am

Ja riesim zmrazovanie v takychto formach
gallery/image_page.php?&image_id=10937
su roznych priemerov, tak nemam problem nadelit spravnu davku. Robil som aj formy pre tvarovanie boilies. rybary vedia o com hovorim :) podobny postup by sa dal vyuzit aj pri priprave susenej potravy pre rybky...noo samozrejme v mensom :) kapor je predsa len kapor :lol:
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod jan toman » 13 Feb 2007 00:36 am

martin_s napísal:Na vytvorenie tbl. by si potreboval lis.

Lis by nebol problem. Treba uviest parametre.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod arowana » 13 Feb 2007 01:24 am

Lisovanie problém nie je, ale surovina a zloženie. Vo svete sa už sušená surovina užíva minimálne a trebalo by pridružiť lyofilizáciu, čo už je ďalšia technická bariéra.
V neposlednom rade, robiť niečo pre vlastné potreby v niekoľkokusových sériách a vychytávať muchy, sa neoplatí, najmä keď je taká široká ponuka podobných hotových produktov za pár korún a s vychytanými problémami.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod monolop » 13 Feb 2007 17:07 pm

Tu nejde ani tak o peniaze, ale ten pocit ked nieco urobis sam, a funguje je to, co tak spravit formu a lisovat to napr. vo sveraku a potom to nechat zrazit, alebo tak nejak ....
Obrázok používateľa
monolop
 
Príspevky: 65
Založený: 09 Feb 2007 20:33 pm
Bydlisko: Piestany

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod sgar » 13 Feb 2007 20:46 pm

čo tak lis na cesnak,za vlchka zlisovať a vysušiť len zapchať tie dierky asi blbosť!!Neviem tak ma to napadlo
Obrázok používateľa
sgar
 
Príspevky: 46
Obrázky: 10
Založený: 31 Jan 2007 21:18 pm
Bydlisko: nitra

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod jumo » 14 Feb 2007 19:56 pm

jozino: tie formy su z coho?
Inak asi vyskusam pomliet dokopy: hovedzie srdce, file, spenat, hrach, kupovane krmivo - vlocky, pripadne este nieco a dam to zmrazit. Kedze to obsahuje "vsetko" t.j. maso aj zeleninu, tak si myslim ze sa s tym da krmit dlhodobo. Co si o tom myslite?
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod Drobec » 15 Feb 2007 01:22 am

v rybarskyx potrebax sa predava takzvany lis na boilis roznyx velkostiax,robi to take sulceky,alebo valceky ale co namiesat aby to aj vydrzalo tak to netusim
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod arowana » 15 Feb 2007 01:26 am

To nie lis.
Je to len prípravok na rýchlu výrobu guličiek boilis pravidelného tvaru v rôznych veľkostiach.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod jozino » 15 Feb 2007 08:22 am

Presne tak Arowana...je to forma s polgulovymi drazkami po celej ploche a na akvaristicke ucely je nevyuzitelna. Aj ten najmensi boilies je pre nas zrejme velky...jedine ak si podobnu formu vyhotovit svojpomocne :) Samotny boilies ma zlozenie dost dobre aj pre akvarijne ryby. Obsahuje vela proteinov a vitaminov a aromatickych latok a hlavne dlho drzi svoj tvar a nezacne sa rychlo vo vode kazit. Len jeho vyroba je urcite menej ekonomicka, ako si zakupit trebars kazdy mesiac potrebnu davku krmiva.

Jumo: tie formy su z plastovej folie hrubky 0.5mm a v jednom podniku sa do nich bali vyroba :) priemer otvorov je v rozmedzi od nejkych 5 mm do asik 5cm. Ja pouzivam D12 mm a potom este specialne s obdlznikovymi otvormi. Tie nemam pofotene. "Lisujem" do nich hlavne kupovane mrazene krmivo, lebo kupovane je tabulka velkosti cca A4 a takto mam presne jednu davku na skrmenie a usetrim aj miesto v mrazaku. Len moja draha si zvykne takto mrazit zas domaci bujon. Dufam, ze raz mi nebudu v gulasi plavat koretry :lol:
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Odoslaťod j.a.a » 23 Jan 2009 23:42 pm

zdravim! tiez riesim problem s granulovim krmivom, specialne pre dnove ryby. A ide teda aj o cenu, bo granule pre vecie dnove ryby stoja stovky korun a vydrzia mozno mesiac, cize to ide aj do penez. Mna napadlo jedno riesenie, mozno je to blbost, neviem. Som vasnivi rybar kaprar, a tak ma napadlo ci by neslo krmit boilismi alebo peletami na lov kaprov. Je to predsa urcene pre ryby, vyrabaju sa vecinov na prirodnej baze, su to vlasne same bielkoviny a este je moznost vyberu chyti............neskusali ste to nahodou niekto alebo aky mate na to nazor?
j.a.a
 
Príspevky: 4
Založený: 08 Dec 2008 17:40 pm

Odoslaťod xDodox » 24 Jan 2009 09:01 am

j.a.a napísal:zdravim! tiez riesim problem s granulovim krmivom, specialne pre dnove ryby. A ide teda aj o cenu, bo granule pre vecie dnove ryby stoja stovky korun a vydrzia mozno mesiac, cize to ide aj do penez. Mna napadlo jedno riesenie, mozno je to blbost, neviem. Som vasnivi rybar kaprar, a tak ma napadlo ci by neslo krmit boilismi alebo peletami na lov kaprov. Je to predsa urcene pre ryby, vyrabaju sa vecinov na prirodnej baze, su to vlasne same bielkoviny a este je moznost vyberu chyti............neskusali ste to nahodou niekto alebo aky mate na to nazor?

A čo tak čítať, miesto toho aby si sa iba pýtal? Dal som ti viaceré linky, ale vidím, že to minulo "cieľ".
Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.
Krmivá
Domáca výroba tabletového krmiva
Krmivo pre nasich milacikov
Krmivo z domacej kuchyne
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod j.a.a » 24 Jan 2009 10:58 am

hlvane ma zaujima ci niekto skusal krmit boilismi alebo peletami na lov kaprov...................sory, ale odpoved na tuto otazku som v tych LINKOCH NENASIEL
j.a.a
 
Príspevky: 4
Založený: 08 Dec 2008 17:40 pm

Odoslaťod arowana » 24 Jan 2009 12:20 pm

j.a.a napísal:hlvane ma zaujima ci niekto skusal krmit boilismi alebo peletami na lov kaprov...................sory, ale odpoved na tuto otazku som v tych LINKOCH NENASIEL


Bolies na lov rýb, nie je primárne určené na kŕmenie akýchkoľvek rýb, nie ešte akvarijných. Sú určené len ako tzv. nosiče " šokových atraktantov ". Je pravda, že majú vysoký proteinový obsah, ale tento fakt pre krmivo určené k výžive rýb, sám o sebe nestačí.
Odpoveď teda znie, bolies ani náhodou neodporúčam na kŕmenie.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod trtko-tt » 16 Jan 2012 20:01 pm

ak to nemusia bit tablety tak by to mohli bit gulicky a v rybarskich obchodoch sa daju kupit formy na boilis roznich rozmerou tagze tvarovanie je hracka a ako pojivo bi mohla ist arabska guma je nezavadna a pouziva sa ties v ribarstve ako pojivo na suche komponenti ako su napriklad kostne cervi je to prasok a po namoceni dokonale drzi tvar
trtko-tt
 
Príspevky: 3
Obrázky: 0
Založený: 12 Jan 2012 15:55 pm

Re: Domáca výroba tabletového krmiva

Odoslaťod astro » 16 Jan 2012 21:12 pm

trtko-tt napísal:ak to nemusia bit tablety tak by to mohli bit gulicky a v rybarskich obchodoch sa daju kupit formy na boilis roznich rozmerou tagze tvarovanie je hracka a ako pojivo bi mohla ist arabska guma je nezavadna a pouziva sa ties v ribarstve ako pojivo na suche komponenti ako su napriklad kostne cervi je to prasok a po namoceni dokonale drzi tvar

ježišikriste! :?
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.