Nove akva - vela NO2



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Nove akva - vela NO2

Odoslaťod IIvann » 10 Jan 2009 17:26 pm

Zdravim,

takze moj problem, pre ktory som thread zakladal, je zda sa prec. NO2 sa uz par dni drzi pod hladinou 0,1mg/l, NO3 do 10mg/l.

Dakujem vsetkym zucastnenym a dufam, ze uz nikto s tymto problemom, po tom ako si precita toto, nebude zakladat novu temu :wink: .

Stretneme sa v inych temach :roll:

(ps: neviem ci tu existuje nieco ako LOCK po ukonceni, alebo sa volne pokracuje dalej, ale to uz si asi osefuju moderatori)
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Reklama

Odoslaťod Lenušik » 24 Jan 2009 19:12 pm

Čaute ľudia, po čítaní takýchto tém a im podobných ma chytá panika :shock: To fakt treba takto šialene chemicky akvárium sledovať? Čím viac čítam, tým menej viem. Vždy keď mám fajn pocit, že som sa zase niečo nové dočítala a naučila natrafím na niečo, čo je pre mňa španielskou dedinou(filtre, UV lampy, dusík,CO2...) a je to omnoho dôležitejšie. No neviem neviem, či dokážem bez ujmy a strát založiť a zabehnúť akvárium. Trávim na tejto stránke min. 3hod. denne a mám pocit, že nebudem o moc múdrejšia ani o 3 mesiace :( Treba merať neaké hodnoty vody aj počas zábehu? Ako sa to robí a čo to asi stojí (Fe, NO2, NO3, PH,....) niesom milovníčkou chémie no so záľubou čumieť hodiny na rybičky a vyžívať sa v tom si asi nevystačím....
Obrázok používateľa
Lenušik
 
Príspevky: 63
Obrázky: 8
Založený: 17 Jan 2009 11:04 am
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod esparaleer » 24 Jan 2009 19:17 pm

ja si myslím, že chémiu netreba. ja som ju nepoužíval ale minulý týždeň som si už konečne kúpil zopár testov. Stoja okolo 3 EUR, čo není veľa
esparaleer
 
Príspevky: 85
Obrázky: 1
Založený: 22 Nov 2008 19:55 pm
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod dusik » 24 Jan 2009 19:29 pm

Lenušik napísal:Čaute ľudia, po čítaní takýchto tém a im podobných ma chytá panika :shock: To fakt treba takto šialene chemicky akvárium sledovať? Čím viac čítam, tým menej viem. Vždy keď mám fajn pocit, že som sa zase niečo nové dočítala a naučila natrafím na niečo, čo je pre mňa španielskou dedinou(filtre, UV lampy, dusík,CO2...) a je to omnoho dôležitejšie. No neviem neviem, či dokážem bez ujmy a strát založiť a zabehnúť akvárium. Trávim na tejto stránke min. 3hod. denne a mám pocit, že nebudem o moc múdrejšia ani o 3 mesiace :( Treba merať neaké hodnoty vody aj počas zábehu? Ako sa to robí a čo to asi stojí (Fe, NO2, NO3, PH,....) niesom milovníčkou chémie no so záľubou čumieť hodiny na rybičky a vyžívať sa v tom si asi nevystačím....


Lenušik nerob si s toho hlavu v smútku, V tvojej prvej téme som ti dal link na akvárium č.4 o téme dusíka. Dal som tam síce zlý link, tu je správny:
http://www.klub.akva.sk/akvarium/akvarium04.pdf
Markétka to napísala jasne a jednoducho. Teoreticky testy nepotrebuješ potrebuješ hlavne dodržať správny postup pri zabiehani.
Problematika UV lampy a CO2 nech ťa zatiaľ nezaujímajú. Keď zvládneš jednú časť, potom sa pusť do ďalšieho neznáma. UV lampu zatiaľ nepoužívam, ani sa zatiaľ do nej nechystám.
Veľa úspechu :)
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Mariok » 24 Jan 2009 20:13 pm

" Treba merať neaké hodnoty vody aj počas zábehu? "

Netreba, pokiaľ sa nesnažíš ísť hlavou proti múru! Ak čítaš denne tri hodiny fórum, tak si sa už dozvedela všetko podstatné! Napr., že dávať rybky do čerstvo založeného akva je hovadina. Hádzať im tam bez rozmyslu potravu "aby neboli chudiatka hladné" je druhá. Voda je "čistá" tak prečo mi dochnú? - tretia.
Zdá sa ti to zložité, ale to len preto, že sa tu rozoberajú následky toho, že tu bolo x-ľudí, ktorí si nedávajú tú námahu, aby si niečo naštudovali, a dodržali základné zásady!!! Preto tu potom riešime (snažíme sa) na diaľku problémy, ktoré by nevznikli, keby... Preto sa potom pýtame na hodnoty NO2,NO3 ... a tak vzniká potreba testov. Inak ich netreba! (na 99%), takže ich k založeniu akva nepotrebuješ. Nepotrebuješ ani CO2, UV, liečivá. Ak sa budeš postupne pýtať (a hlavne držať sa toho, čo ti poradíme), zapojíš svoju hlavu a dokážeš pri rozdielnych informáciach vybrať to dobré (resp. sa na to nebudeš hanbiť spýtať), spoľahlivo založíš každé akvárko!
Najdôležitejšie je, či už máš predstavu a možnosti k tomu, na čo ti má akva slúžiť, uvedomiť si, že určitú základnú investíciu si to vyžiada, potrebuje byť niekde umiestnené, bude si vyžadovať určitú základnú starostlivosť, ktorá bude o to jednoduchšia, čím nenej rybiek budeš chcieť do neho umiestniť... Na začiatok by si si mohol/la zistiť na nete základné parametre vašej vody vo vodovode (cez vodárne), pomôže to na základnú orientáciu pri radení, čo do nej, či chceš používať filter (s čerpadlom/vzduchom) a ohrievač, či máš možnosť svieťit rybkám (vlastne rastlinám) aspoň 10h denne (pri žiarivkách sa odporúča orientačne 0,5W/l vody - ale sú rastliny aj pre 0,3W/l), či vôbec chceš rastliny. Či si ochotná investovať cca 10€ do časového spínača - odporúčam vždy. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Lenušik » 24 Jan 2009 22:39 pm

Vďaka chalani za podporu, naraz je to pre začiatočníka veľa informácií a naozaj mám problém niekedy vybrať si z toľkých názorov. Mám kopec otázok, len neviem kde ich položiť, ... ono je všetko diskutabilné. Pre vás jednoduché veci, pre mňa otázniky...napr: nedávať rybky do čerstvo založeného akva, ale píše sa tu, že treba dať malé množstvo aby sa rozbehli procesy, ale aké rybky, koľko a kedy? Možno sa spýtam blbosť ale ozaj neviem, majú sa vyťahovať mŕtve rybky z akva, alebo sú prospešné ako potrava pre iné rybky a baktérie? Treba pri zabehnutom akva meniť týždenne 1/3 vody? Pri 200L je to strašné množstvo vody, nechať to odstáť,... A keď je voda čistá a rybky dochnú :D sorry tam som sa zatiaľ nedostala, tak ozaj neviem, asi by ma tiež chytila panika. Mariok, spomínaš základné zásady....? Nájdem ich niekde v kocke? Nechcem si to zjednodušovať, budem čítať ďalej, nechcem to uponáhľať, len možno lepšie pochopím.... :o Časový spínač sa používa len na svietenie? A keď už sme pri tom, svietiť by sa malo okolo 12 hod, mám brať do úvahy denné svetlo, alebo začať svietiť povedzme o 12 a vypnúť asi o polnoci? Akva chcem pre radosť, hlavne sa snažím naučiť ako zabrániť úhynu rybiek a kapatiu rastliniek, nech nemusím detičkám vysvetlovať, prečo idú rybičky do neba :D Rastliniek chcem viacej, mám vypísané, ktoré druhy sú menej náročné. S investíciami počítam, plánujem akva už dlhšie a šetrím šetrím, nemám neobmedzené možnosti, ale do niektorých vecí sa oplatí investovať, babo raď do ktorých :wink: Parametre vody mám, ale len studničnej, neviem, či je vhodná do akva, je pitná,ale nevyhovujú dusičnany-64,87 ph-7,638 vodivosť-132,5 Neviem či to hrá dáku rolu.
Obrázok používateľa
Lenušik
 
Príspevky: 63
Obrázky: 8
Založený: 17 Jan 2009 11:04 am
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod martin_s » 24 Jan 2009 23:19 pm

Lenušik napísal:...Možno sa spýtam blbosť ale ozaj neviem, majú sa vyťahovať mŕtve rybky z akva, alebo sú prospešné ako potrava pre iné rybky a baktérie?...

Jednoznacne ich treba vybrat. Ad.1: Dost casto nepoznas pravu pricinu uhynu a teda mozu byt potencialnym zdrojom nakazy pre ine rybky. Ad.2: Ako u vsetkych zivocichov po uhynuti nastavaju autolyzacne procesy - rozklad pri ktorom vznikaju latky ktore mozu byt v zvysenom mnozstve toxicke pre ostatne ryby. Je vsak mozne ze si uhyn rybky ani nevsimnes a o mrtvu rybku sa postaraju napr. slimaky alebo ine ryby.

Lenušik napísal:...Treba pri zabehnutom akva meniť týždenne 1/3 vody? Pri 200L je to strašné množstvo vody, nechať to odstáť,...

Mnozstvo a frekvencia vymeny vody zalezi od mnohych faktorov, medzi ktore patri okrem objemu akvaria aj osadenstvo, mnozstvo rastlin, ucinnost filtracie a pod. Ak nemas priliz chlorovanu vodu, tak ju ani nemusis nechavat odstat. Ja osobne dolievam vodu priamo, bez odstatia.

Lenušik napísal:...Mariok, spomínaš základné zásady....? Nájdem ich niekde v kocke?...

Urcite ano. Vo väcsine knih najdes informacie pomerne pokope. Pouzitelne su aj niektore brozury od roznych vyrobcov akvaristickych potrieb, napr. JBL - "Čo - ako - prečo? Prvé akvárium", SERA rádce - "Jak si zařídím své akvárium". Pri tychto materiáloch je dobre si ale vyselektovat zbytocnosti, ako su niektore "zazracne chemicke vodicky", ktorymi upravis vodu alebo pridas bakterie aby si hned mohla vypustit ryby. Proste si treba z toho vybrat len podstatu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod dusik » 24 Jan 2009 23:22 pm

Tak skúsim nejaký náčrt:

Vodu použi vodovodnú. Napustí akvarko. Po týždni zasaď rastlinky a pusti filter ohrievač a svetlo. Spínacie hodiny napoj na osvetlenie ľubovolne na 12 hodín denne svetlo sa neráta, lebo na akvarko ti nemá svietiť. Do akvarka nasyp potravu pre ryby. Urýchli to proces zabiehania.
Druhý týždeň daj asi 5 rybiek na zabehnutie(sumcovite sú odolnejšie).
Každý týždeň treba vymeniť tretinu vody za odstátu min. 24hodín.

Po mesiaci môžeš postupne!!! pridávať ryby nie naraz. Filter sa čistí raz za mesiac vo vode odpustenej z akvária.
V skratke. Dúfam, že ma tu nikto nedodžube. :lol:
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod martin_s » 24 Jan 2009 23:31 pm

dusik napísal: Každý týždeň treba vymeniť tretinu vody za odstátu min. 24hodín.

Ako som uz uviedol vyssie, tato frekvencia je zavisla od niekolkych faktorov.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod Lenušik » 24 Jan 2009 23:44 pm

kamarát mi hovorí, že do akvária sa nesmie zasahovať rukami, vraj dobrý akvarista ruky doňho nenamoči, čo si o tom myslíte? Pri niektorých činnostiach si to neviem predstaviť :) Dúfam, že ťa nikto nedodžube, lebo presne takéto polopatistické rady potrebujem :o a isto niesom sama. Z toho, čo som čítala doposiaľ som mala dojem, že filter, ohrievač a svetlo sa má pustiť hneď a nie až po týždni? Tú potravu tam mám hodiť tiež až po týždni? Čo sa týka svetla, mám vyhliadnuté miesto pre akvárium medzi dvomi oknami, viem že slnko na akvárko svietiť nesmie, chcela som to riešiť žaluzím, kým sa slnko neotočí, myslíš že to nebude vadiť?
Obrázok používateľa
Lenušik
 
Príspevky: 63
Obrázky: 8
Založený: 17 Jan 2009 11:04 am
Bydlisko: Nitra

Lenušik

Odoslaťod Mariok » 25 Jan 2009 01:27 am

i tak še dá, i tak še dá.:
http://www.akvarko.cz/faq.php
http://scobak.blog.sme.sk/c/39890/Akvar ... ychle.html
http://scobak.blog.sme.sk/c/98370/Boj-s ... riich.html
http://www.aqua-fish.net/show.php?h=sladkovodneakvarium

- Filter, ohrievač (ak ho bude v budúcnosti treba pre rybky) a svetlo sa má pustiť hneď a nie až po týždni.
- "Čo sa týka svetla, mám vyhliadnuté miesto pre akvárium medzi dvomi oknami, viem že slnko na akvárko svietiť nesmie, chcela som to riešiť žaluzím, kým sa slnko neotočí, myslíš že to nebude vadiť?" Nebude, pokiaľ naň nepraží celý deň (max. zariasenie zelenou riasou na miestach vystavených priamemu slnku), môže však spôsobiť problém v zime, slnko svieti pod iným uhlom a podstatne kratšie - to znamená zmenu svetelných pomerov a na 90% zmenu s raste rastlín - niektoré vďaka tomu môžu v zime odumrieť, prípadne chradnúť - to je hlavný dôvod, prečo sa odporúča umiestnenie akva mimo priameho slnečného svetla.

K tej prvej vete : Myslené je to tak, že nemáš prerábať akvárko každý týždeň, lebo každá zmena môže vyvolať inú reakciu a trvá to určitý čas než sa prejaví (či do plusu, či mínusu) - akvárium chce trpezlivosť a nie okamžite realizovať naše náhle vnuknutia bez ladu a skladu. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod dusik » 25 Jan 2009 11:01 am

Mariok, to by ma zaujímalo načo sa svieti prvý týždeň keď nie je v akváriu ešte nič? Aký by to malo mať význam? Je to pre mňa novinka :shock:
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Lenušik » 25 Jan 2009 17:02 pm

Výborné témy Mariok, odporúčam všetkým začiatočníkom.
Obrázok používateľa
Lenušik
 
Príspevky: 63
Obrázky: 8
Založený: 17 Jan 2009 11:04 am
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod Mariok » 25 Jan 2009 17:10 pm

dusik napísal:Mariok, to by ma zaujímalo načo sa svieti prvý týždeň keď nie je v akváriu ešte nič? Aký by to malo mať význam? Je to pre mňa novinka :shock:


Možno mi unikli súvislosti, predpokladám od začiatku nasadené rastliny, takže preto svetlo! :P :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.