Spravna kombinacia?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Spravna kombinacia?

Odoslaťod gagino » 15 Dec 2008 19:03 pm

Zdravim, som v tom uplny novacik, tak sa pre istotu chcem spytat... Mam prve akvarium, mam v nom ryby black molly, gupky, neonky a prisavnikov. Ako sa tieto druhy znasaju? Nebudu s tym problemy?
gagino
 
Príspevky: 8
Založený: 15 Dec 2008 18:56 pm

Reklama

Odoslaťod papaja » 15 Dec 2008 20:39 pm

Tieto všetky rybky sú mierumilovné,malo by byť všetko v pohode,ALE-neoniek potrebuješ ale 10,lebo napr. 3 neonky niesú húf!Gupky a molynézky by sa mali chovať tiež aspom po piatich-dva samce a tri samice,alebo lepšie jeden samec štyri samice.Prísavníkov môžeš mať viac,ale aj jedného.
Tebou zvolené rybky sú nenáročné a mierumilovné.Avšak ná počte a či tam druh má dobré podmienky záleží aj veľkosť akvária,hodnoty vody (chemizmus,teplota),či máš ohrievač a filtráciu...
Obrázok používateľa
papaja
 
Príspevky: 246
Obrázky: 20
Založený: 24 Aug 2008 19:50 pm
Bydlisko: Topoľčany,13 r.

Odoslaťod gagino » 16 Dec 2008 18:28 pm

Objem je 20 litrov. Mal som tam 3 molynézie, 3 gupky (u oboch 2 samice a 1 samec), 2 malinkých prísavníkov a 5 neóniek. Neónky som dal preč, lebo som si uvedomil, že už je tam asi moc rýb na také malé akvárium.

Filter používam neviem aký, je to zdedené celé a neviem ako sa volá. Taký ten akoby plastový čo má v sebe dierky, cez ktoré cucá vodu, a vnútri niečo ako špongiu, ale nie molitan. Ohrievač nemám, ale akvárko je pri radiatore a teplotu si udržuje od 20 do 22 stupňov.

Rybky mi ale plávali pri hladine a vyzerali dosť zmätené. Pridal som ovzdušňovadlo a všetko vyzerá v poriadku, aj ryby už sa správajú normálne.

Ale mám ďalšie tri problémy. Jeden je, že som tam pridal drevo pre prísavníčkov, vraj to majú radi, ale strašne mi zakaluje vodu. Čo s tým? Silnejší filter a častejšie meniť? Včera som menil asi polovicu vody ale teraz už je znova zakalená.

Ďalšia vec, spozoroval som včera na skle dva podivné hnusné tvory, hýbe sa to podobne ako dážďovka, ale je to pricucnuté na skle. Vyzerá to na ploskulu. Čo s nimi?

A posledná vec, spodok akvárka sú tri vrstvy. Redší štrk, hrubší a na vrchu asi 3 cm vrstva malilinkých morských mušiel, nazbieral som to na pláži na Kréte. Odvtedy prevarené. Vadí to? Niekde som čítal, že do sladkej vody by sa morské mušle dávať nemali. Je to tak? Lebo je to fakt estetické a tie mušle poskytujú aj dobrý úkryt pre prípadné potomstvo.
gagino
 
Príspevky: 8
Založený: 15 Dec 2008 18:56 pm

Odoslaťod Galbatorix » 16 Dec 2008 19:01 pm

musle zvysuju PH vo vode cize by si ich mal dat prec...drevo nechaj v kybly...ked sa voda v kybly zaspini , vodu vymienaj , az kym nebude cista...a tym ryb je tam vela na 20L ... pocitaj 1cm ryb= 1 az 1,5L vody.. a rataj to vzdy s dlzkou ryb v dospelosti....
Obrázok používateľa
Galbatorix
 
Príspevky: 368
Obrázky: 1
Založený: 20 Aug 2008 15:58 pm
Bydlisko: ZA

Odoslaťod gagino » 16 Dec 2008 20:15 pm

Tak skúsim to celé presťahovať do 40 litrového, čo sa mi povaľuje niekde v pivnici.

A čo sa týka mušiel, fakt sa mi to páči, nedá sa miesto ich vyhodenia zasadiť napr. nejaká rastlina čo znižuje pH? Ak nie, tak ich dám teda preč, no...
gagino
 
Príspevky: 8
Založený: 15 Dec 2008 18:56 pm

Odoslaťod Galbatorix » 16 Dec 2008 21:02 pm

no asi budes muset :wink:
Obrázok používateľa
Galbatorix
 
Príspevky: 368
Obrázky: 1
Založený: 20 Aug 2008 15:58 pm
Bydlisko: ZA

Re: Spravna kombinacia?

Odoslaťod marekkl » 16 Dec 2008 23:18 pm

no vies s tym drevom ak je to drevo nejake take zohnane tak ho musis vyvarit pretoze su v nom nalevniky ktorych sa inak nezbavis a nalevniky viria vodu cize preto je taka zakalena podla mna aspon no :)
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Odoslaťod gagino » 17 Dec 2008 02:53 am

Drevo je z obchodu, tak som myslel, že s tým už nič robiť netreba. Dík.
gagino
 
Príspevky: 8
Založený: 15 Dec 2008 18:56 pm

Re: Spravna kombinacia?

Odoslaťod martin_s » 17 Dec 2008 10:52 am

marekkl napísal:...nalevniky viria vodu cize preto je taka zakalena podla mna aspon no :)


:lol: :lol: :lol:

Sorry, za ten smiech ale ma to pobavilo... Je pravda ze zakal moze byt sposobeny nalevnikmi, avsak nie preto ze by virili vodu, ale je to sposobene ich rozmnozenim. Inak povedane tym ze ich je tam priliz vela.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod hetino » 17 Dec 2008 15:27 pm

gagino-To 40l. bude určite lepšie ako to 20l aj ked si myslím že začínat s takými malými akva je dosť ťažké,tie mušle daj preč porozmyšlaj či neinvestuješ pár koruniek do fitrácie ked sa tu pohrabeš nájdeš vela návodov ako za pár korún spravýš super filter-Tebe bohato postačujúci,mam aj foto v albume jednoduchého a určite na akva menších rozmerov postačujúceho filtra.Silný filter netreba hodinový prietok by mal zhruba zodpovedat obsahu nádrže dôležitá je velkost filtračného média-toto je len velmy zhruba povedané,treba hladat,pítat sa a určite získaš potrebné info.
Obrázok používateľa
hetino
 
Príspevky: 44
Obrázky: 41
Založený: 09 Mar 2007 23:22 pm
Bydlisko: Chtelnica

Re: Spravna kombinacia?

Odoslaťod marekkl » 17 Dec 2008 16:32 pm

martin_s napísal:
marekkl napísal:...nalevniky viria vodu cize preto je taka zakalena podla mna aspon no :)


:lol: :lol: :lol:

Sorry, za ten smiech ale ma to pobavilo... Je pravda ze zakal moze byt sposobeny nalevnikmi, avsak nie preto ze by virili vodu, ale je to sposobene ich rozmnozenim. Inak povedane tym ze ich je tam priliz vela.

no tak vies no nenapadlo ma nic ine ako to ze viria :D...ale je to vlastne aj pravda no kedze sa tam musia hybat tak to ptm robi dost tazky zakal :D..a aj ja sa smejem co som napisal to viria no xD
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Odoslaťod gagino » 17 Dec 2008 18:59 pm

Ešte jedna vec ma napadla, som z Piešťan a tu je najtvrdšia voda na Slovensku, čo s tým?
gagino
 
Príspevky: 8
Založený: 15 Dec 2008 18:56 pm

Odoslaťod dusik » 17 Dec 2008 19:22 pm

Zrieď ju s destilkou :wink:
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod hetino » 17 Dec 2008 20:10 pm

Riedit destilkou?! faj nápad,má 40l akva-každý týžden bude kupovať 10litrov ? :(
Obrázok používateľa
hetino
 
Príspevky: 44
Obrázky: 41
Založený: 09 Mar 2007 23:22 pm
Bydlisko: Chtelnica

Odoslaťod gagino » 22 Dec 2008 00:10 am

Drevo som vybral a hodil do kybla, musle su prec, rybky prestahovane do 40l akvarka.

Vodu mam ale stale kalnu. Ryby neprekrmujem, filter mám myslím dobrý, vodu mením tak raz za 5 dní asi tretinu alebo štvrtinu.

Prísavníky mi z ničoho nič pošli, boli normálne a zrazu v priebehu hodiny oba zdochnuté. Ostatným rybám nič nie je, sú čulé, dobre jedia... Rastlinám sa tiež darí. Akurát neviem prečo, odkedy sú v novom akvárku, jedna molly stále dobiedza do samčeka gupky. Je to normálne?
gagino
 
Príspevky: 8
Založený: 15 Dec 2008 18:56 pm

Odoslaťod chelicer » 22 Dec 2008 10:39 am

je to od veci. 60 litrove akvarko sa mi podarilo rozbehnut a fungovalo dlho kym ho nenahradilo vacsie. potom som zriadil priatelke mini o objeme 16l, no bez toho aby som bol denne pritom, to proste neslo. tu by fungovalo stare motorkarske prislovie: objem nicim nenahradis. a tak idem teraz priatelke zriadit aspon 50-60l, aby aspon par dni vydrzalo aj bez mojho dozoru. naposledy jej gupky chytili krupicku no nez si to uvedomila ze nieco nie je v poriadku, a nez som stihol zasiahnut, bolo uz neskoro..v malom akve sa tazko udrzuju stabilne podmienky..
Obrázok používateľa
chelicer
 
Príspevky: 60
Obrázky: 22
Založený: 01 Feb 2007 10:14 am
Bydlisko: Topoľčany

Re: Spravna kombinacia?

Odoslaťod ostriez » 28 Jan 2009 21:13 pm

zdravim chcem sa opytat ci je mozne ze mi ostrieziky mohly pozrat rybky alebo len tak same pokapali???
ostriez
 
Príspevky: 2
Založený: 28 Jan 2009 20:52 pm

Odoslaťod dusik » 28 Jan 2009 21:30 pm

A sú ozobané? Aké ryby uhynuli?
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Spravna kombinacia?

Odoslaťod ostriez » 29 Jan 2009 11:57 am

mal som parik bojovnic, gupky, a mecune
ostriez
 
Príspevky: 2
Založený: 28 Jan 2009 20:52 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.