Hniju mi rastlinky



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Hniju mi rastlinky

Odoslaťod babygirl006 » 25 Jan 2009 12:12 pm

ahojte...mam problemik...vsimla som si pred par dnami ze mi zacinaju hnit listocky na rastlinkach..co treba urobit aby to bolo lepsie..kde je chyba??som zaciatocnik takze este neovladam vsetky veci...a rastliny-mam tam 2druhy..ale neviem ako sa volaju:))dakujem vam vsetkym pekne
babygirl006
 
Príspevky: 26
Založený: 20 Jan 2009 10:20 am

Reklama

Odoslaťod dusik » 25 Jan 2009 12:45 pm

Foto akvária by trebalo a iné vstupné údaje: Veľkosť akva svetlo osadenstvo..., teplota
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod aquaman » 25 Jan 2009 12:54 pm

každopádne hnijúce listy poodstrihávaj
a ako hovorí dusik pridaj foto :wink:
Obrázok používateľa
aquaman
 
Príspevky: 269
Obrázky: 63
Založený: 30 Dec 2008 22:38 pm
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod martin_s » 25 Jan 2009 12:54 pm

babygirl006 napísal:ahojte...mam problemik...vsimla som si pred par dnami ze mi zacinaju hnit listocky na rastlinkach..co treba urobit aby to bolo lepsie..kde je chyba??som zaciatocnik takze este neovladam vsetky veci...a rastliny-mam tam 2druhy..ale neviem ako sa volaju:))dakujem vam vsetkym pekne


Problem tvojich rastlin by mohol byt napr. ze kedze ich tam mas este kratko tak prechadzaju z emerznej formy na submerznu. Dalsim dovodom by mohol byt ten, ze mas priliz velku zrnitost substratu, mozno mas nedostatok svetla a pod. Tazko sa to urcuje "naslepo" (aj ked si mi poslala fotku akva na mail). Tie rastliny co mas su pravdepodobne valisneria spiralis a bacopa caroliniana, alebo crenata.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod Jan Hlubik » 26 Jan 2009 18:35 pm

Taka otazocka: Posoby obsah soli v akva na hnilobu rastlin? Neviem ci sa mi to iba zda ale kym som mal brakicku vodu tak nehnili casom som dolieval uz iba cistu a rastliny mi nejak zacali hnit. Moze to byt solou alebo problem bude niekde inde? Moze to byt tym ze v akva asi chyba draslik co sol (KCl) obsahuje!?
Obrázok používateľa
Jan Hlubik
 
Príspevky: 42
Obrázky: 25
Založený: 10 Okt 2004 22:45 pm
Bydlisko: HE

Odoslaťod MaximusSk » 01 Feb 2009 10:27 am

Ahojte mam taktiez problem s rastlinami uz som do nich vrazil strasne velke peniaze a stale mi odumieraju. Mam 70L akvarium a mam v nom rastliny ktore su v mojom fotoalbume je tam nejaky ANUBIS, VALISNERIA a este dve ktorych nazov som nezistil. Vzdy ked kupim nove rastliny tak im najskor opadaju listy a potom od stonky odhniju. Momentalne tieto co tam mam sa drzia len maju zlte listy a nechcu vobec dalej rast, pridaval som uz aj hnojvo FLORAPUR ale nic to nepomohlo..moze to byt sposobene tym ze mam nespravne svetlo- mam tam obycajne ziarovky prednedavnom to fungovalo aj s nimi, alebo je to v substrate??. Moc tych rastlin tam nieje pomohlo by ak by som dal jemnejsi substrat a poriadne to tam vysadil?? PLS dajte cim skor vediet uz som z toho zufaly :cry: :cry: :cry:
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod janko » 01 Feb 2009 19:43 pm

MaximusSk napísal:Ahojte mam taktiez problem s rastlinami uz som do nich vrazil strasne velke peniaze a stale mi odumieraju. Mam 70L akvarium a mam v nom rastliny ktore su v mojom fotoalbume je tam nejaky ANUBIS, VALISNERIA a este dve ktorych nazov som nezistil. Vzdy ked kupim nove rastliny tak im najskor opadaju listy a potom od stonky odhniju. Momentalne tieto co tam mam sa drzia len maju zlte listy a nechcu vobec dalej rast, pridaval som uz aj hnojvo FLORAPUR ale nic to nepomohlo..moze to byt sposobene tym ze mam nespravne svetlo- mam tam obycajne ziarovky prednedavnom to fungovalo aj s nimi, alebo je to v substrate??. Moc tych rastlin tam nieje pomohlo by ak by som dal jemnejsi substrat a poriadne to tam vysadil?? PLS dajte cim skor vediet uz som z toho zufaly :cry: :cry: :cry:


Florapur som testoval v začiatkoch aj ja, spoľahlivo likvidoval valisnerie, po každom pridaní do akva odhnilo zasa pár listov, bol to opakovaný proces, po zmene hnojiva sa stav podstatne zlepšil.
doporučujem hnojiť napr. Rataj Fe colour 1 , snad pomože
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Odoslaťod janko » 01 Feb 2009 19:45 pm

MaximusSk napísal:Ahojte mam taktiez problem s rastlinami uz som do nich vrazil strasne velke peniaze a stale mi odumieraju. Mam 70L akvarium a mam v nom rastliny ktore su v mojom fotoalbume je tam nejaky ANUBIS, VALISNERIA a este dve ktorych nazov som nezistil. Vzdy ked kupim nove rastliny tak im najskor opadaju listy a potom od stonky odhniju. Momentalne tieto co tam mam sa drzia len maju zlte listy a nechcu vobec dalej rast, pridaval som uz aj hnojvo FLORAPUR ale nic to nepomohlo..moze to byt sposobene tym ze mam nespravne svetlo- mam tam obycajne ziarovky prednedavnom to fungovalo aj s nimi, alebo je to v substrate??. Moc tych rastlin tam nieje pomohlo by ak by som dal jemnejsi substrat a poriadne to tam vysadil?? PLS dajte cim skor vediet uz som z toho zufaly :cry: :cry: :cry:


ešte , anubias nepotrebuje svetlo skoro vôbec, takže ho zastrč niekam, kde ho bude málo, valisnerky zasa naopak, skus osvetlenie neonovou trubicou, je tu toho na akva.sk o svetlách tony, doporučujem far. spektrum 830 až 850, napr Phillips TLD 840. Dĺžku trubice podľa akva..
good luck
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod dundusa » 18 Jún 2011 20:04 pm

Zdravím všetkých. Potrebovala by som pomôcť. Mám novozaložené akvárium 60 l ešte bez rybyčiek. Voda je filtrovaná, v akváriu sú rastlinky, ktorých lístky mi odhnívajú, väčšinou tie spodné, no zas na druhej strane rastlinky rodia aj nové lístky. Nedávno sa mi vyskytli v akváriu aj malé asi 1 cm dlhé červíky (chlisty). Čo môže byť príčinou odhnívania rastlín a tých červíkov?

ďakujem za odpoveď
Zuzana
dundusa
 
Príspevky: 8
Založený: 18 Jún 2011 09:30 am

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod neva » 18 Jún 2011 22:00 pm

no rastliny asi prechadzaju z emers na submers, podla mna ale niesom odbornik
neva
 
Príspevky: 199
Obrázky: 13
Založený: 29 Mar 2009 16:24 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod dundusa » 19 Jún 2011 10:14 am

a čo to znamená "emers" a "submers" ??? Neviem sa k tomu dopracovať na internete. ďakujem :(
dundusa
 
Príspevky: 8
Založený: 18 Jún 2011 09:30 am

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod Milan666 » 19 Jún 2011 10:43 am

Tak zadaj emerzné pestovanie, resp. submerzné pestovanie. Je to rast rastlín pod vodou a nad, alebo mimo vody
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod Michal1987 » 19 Jún 2011 11:33 am

Tu by pomohla prezentácia akvária s fotografiou a inými údajmi o akváriu...
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod dundusa » 19 Jún 2011 21:28 pm

fotky akvárka, aj tých nechcených červíkov už mám v pc. Len potrebujem ich niekam poslať, čo tak na e-mail???
dundusa
 
Príspevky: 8
Založený: 18 Jún 2011 09:30 am

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod dedojozef » 19 Jún 2011 22:12 pm

Pripoj ako prílohu textu.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod dundusa » 20 Jún 2011 13:53 pm

Tak tu je odfotené akvárium
Prílohy
IMG_2153a.jpg
dundusa
 
Príspevky: 8
Založený: 18 Jún 2011 09:30 am

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod dundusa » 20 Jún 2011 13:58 pm

A tu je fotka ja s červíčkom :(
Prílohy
IMG_2169a.jpg
dundusa
 
Príspevky: 8
Založený: 18 Jún 2011 09:30 am

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod Poly » 20 Jún 2011 14:10 pm

Cerviky rozneho druhu su skoro v kazdom akvarku a nepredstavuju ziadnu hrozbu. Ked osadis akvarium rybkami, s chutou ich pozeru a rozhodne sa nemusis bat, ze sa premnozia. :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod Vlado21 » 20 Jún 2011 14:25 pm

Coho tam mas najviac? Hygrophily corymbosa alebo costata? Tej sa velmi nedarilo ani u mna. Odporucil by som ti vyskusat aj ine druhy... Merala si aj parametre vody (pH, GH, KH, NO3,...)?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod dundusa » 20 Jún 2011 15:10 pm

Tiež som myslela na to, že keď nasadím rybky, tak by mohli vykynožiť tie male potvory. No len či to aj tak bude :) Áno mám tam najviac Hygrophilu corymbosa. V akvaristike sme pýtali rastlinu, ktorá nie je náročná a odporúčili nám túto...Parametre vody som zatiaľ nemerala, budem musieť zrealizovať :roll:
dundusa
 
Príspevky: 8
Založený: 18 Jún 2011 09:30 am

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod Barbora =) » 20 Jún 2011 16:22 pm

Aké silné je tam svetlo? Ak tam je 15W žiarivka - ako je to bežné v setoch, tak je tam na ,,stonkové" rastliny proste málo svetla. Ak to tak je, môžeš namontovať ešte jednu žiarivku alebo jednoducho pestovať druhy nenáročné na svetlo (Cryptocoryne, Anubias, Microsorium, u mňa sa darí aj Vallisnerii a Sagittarii). :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod dundusa » 20 Jún 2011 16:38 pm

Áno kúpili sme set (akvárium, ohrievač, filter a pod. no krabicu už nemám a neviem vôbec nájsť Watty na žiarivke, ako obraciam a pozerám, tak obraciam, nevidím. Je však pravdepodobné, že to svetlo je fakt slabé. To som už počula od známeho, a to hneď po kúpe akvária nám odporučil, že si máme zohnať silnejšie. No naozaj buď zmeniť to svetlo, alebo rastlinky. :)
Vďaka chlapci, vyskúšam, a uvidíme, čo to všetko spraví :P
dundusa
 
Príspevky: 8
Založený: 18 Jún 2011 09:30 am

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod dundusa » 20 Jún 2011 16:42 pm

Barborka, ja mám tiež buď Vallisneriu alebo Sagittariu, ale maličku, lebo mi tiež odhniva :(
dundusa
 
Príspevky: 8
Založený: 18 Jún 2011 09:30 am

Re: Hniju mi rastlinky

Odoslaťod Vlado21 » 20 Jún 2011 16:48 pm

U mna costata prechadzala nejaky mesiac z emerzu. Potom jej zacali odhnivat spodne listy, nepodarilo sa mi ju zachranit ani pridanim K (Seachem Potassium). Predpokladam, ze som mal pre tento druh prilis zasaditu vodu (pH 7,2-7,5). Ak chces nenarocne rastliny je kopec inych "buriniek", u mna sa osvedcila napr. Sagittaria subulata, Vallisneria spiralis (nie asiatica!), Bacopa monnieri, Echinodorus subalatus (pozor, ten moze narast do XXL-rozmerov, do 60l sa lepsie hodi mensi cerveny Echinodorus 'Hot Pepper', Echinodorus 'Rubin Narrow Leaf' alebo Echinodorus decumbens), Anubias barteri var. nana, atd. Z Hygrophil sa u mna dari len Hygrophila polysperma 'Rosanervig', asi prave preto, ze tento druh znasa aj zasaditejsiu (pH > 7) vodu.

Btw, ten "sadrovy odliatok" v strede si otestovala octom, ci neobsahuje vapenec? Ak by nejake stopy obsahoval, zvysovalo by ti to prilis pH a to by mohlo urychlit koniec Hygrophil, prip. aj inych rastlin... :dead: Ten test vody (min. pH a GH) si sprav asap.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.