Závojnatka + Marina Goldfish Kit - ako dalej?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Závojnatka + Marina Goldfish Kit - ako dalej?

Odoslaťod Eten Cross » 02 Feb 2009 15:45 pm

Ahojte,

som úplný akva-začiatočník (ak nerátam keď som ako 5-ročný vyvraždil akvárium slepačou polievkou ehm... ) a dostal som ako darček Marina Goldfish Kit a krasnu rybku vraj "Závojnatku".
Obrázok

Dnešný deň som celý strávil na internete čítaním tohto fóra a musím sa priznať, že som ani neprišiel na celé meno mojej rybky. Vždý bolo uvedené inak :(

Teraz však v podstatu otázky. Marina Goldfish Kit je súprava pre začiatočníkov a "vraj" je určená pre Závojnatku. Vyzerá to asi takto (sorry za zlu kvalitu fotky):
Obrázok

Avšak ako som dnes behal po fóre, toto "ubytovanie" mi nepripadá najvhodnejšie pre malého "Bruna" ;)) a silne pochybujem o jeho praktickosti. Akvárium je 10L, filter, štrk, umelá rastlina. Mám však pocit, že je pre nu malé. Preto uvažujem, že tento týždeň vyrobím nové ubytovanie. Uvažujem nad touto zostavou:

Akvárium: Cube 20L
Dno: dve farby jemného piesku prírodnej farby
Filter: použijem čo mám (typ dopíšem neskôr)
Ovzdušnenie: Tetratec APS 50 + vzduchovací kamienok
Lampa: ???
Rastlina: mám bordel v latinských názvoch, hladám niečo malinké, jemné listky, až ako mach vyzerajúce. + som videl plávajúcu gulu rias ukotvenú o dno lankom / alebo radšej nejaku umelu rastlinu?
Dekoracia: niečo velmi malinké, korienok, kamen, "majak" :o

Toto je zhruba opis mojej predstavy. Ešte budem musiet vela posurfovat net a obchody, a časovo to stíham az budúci týžden... z čoho mám tiež obavu, či mi rybka dovtedy vydrží... :(

Viete mi niekto poradit ohľadne správnosti nového príbytku?

Ďakujem
Obrázok používateľa
Eten Cross
 
Príspevky: 9
Založený: 02 Feb 2009 14:10 pm

Reklama

Odoslaťod aquaman » 02 Feb 2009 15:50 pm

určite viac litrov - pre začaiatok minimálne 50l :wink:
Obrázok používateľa
aquaman
 
Príspevky: 269
Obrázky: 63
Založený: 30 Dec 2008 22:38 pm
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Odoslaťod Veemak » 02 Feb 2009 15:51 pm

Vzduchovanie ti isto nie je treba, pretoze karasy su absolutne nenarocne na kyslik, lebo maju tusim crevne dychanie a jemnoliste raslinky mozes pouzit akurat tak ako krmivo.. Anubiasu neublizia, tak skor radsej ten.. Rybka vydrzi.. :wink:
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod Eten Cross » 02 Feb 2009 17:37 pm

Doplnam filter: Elite Mini A-130 (interný, 220 L/h) - na 20L akva by mal stačiť...

Ad Aquaman: ...to vážne až 50L? Fuuu to sa mi zdá veľké na jednu rybku...veď tam zablúdi :wink: Nechcem tu teraz tvrdohlavo tvrdiť svoje, ale chcel som tak 20L - 30L max...To by bol pre nu vážny problem? Xcem totiž len túto jednu rybku, nič viac...prípadne MOŽNO jeden prísavník, ale tu niekto písal, že vraj vedia robiť Závojnatke problémy, a "ohlodavat" ju...
Obrázok používateľa
Eten Cross
 
Príspevky: 9
Založený: 02 Feb 2009 14:10 pm

Odoslaťod sudd9 » 02 Feb 2009 18:18 pm

no myslim si , ze si nenastudoval vela..... skus dalej citat, az tak si kup rybku alebo zakladaj akva. 20 litrov je strasne malo, ani nejde tak o jednu rybku, ale skor o rovnovahu v akva, s ktorou majz zaciatocnici urcite viac problemov
Obrázok používateľa
sudd9
 
Príspevky: 91
Obrázky: 47
Založený: 19 Mar 2008 00:43 am
Bydlisko: rödelsee, deutschland

Ad Sudd9

Odoslaťod Eten Cross » 02 Feb 2009 18:36 pm

...suhlas. Avšak ja som dostal rybku s akvarkom v sobotu ako darček, a teraz sa snažím čo najrýchlejšie získať správny pohľad na situáciu a nájsť bezproblémový variant. Keby to bolo na mne, tak je určite medzi rozhodnutím a kúpou viac času...
Obrázok používateľa
Eten Cross
 
Príspevky: 9
Založený: 02 Feb 2009 14:10 pm

Odoslaťod zulu » 02 Feb 2009 18:52 pm

Ono je pravda, ze karasy znesu vela a mnohi sme s nimi zacinali, ale o tom, ci je to nejvhodnejsia akvarijna rybka by sa dalo polemizovat. Karas je bordelar, preto je narocny na filtraciu. Navyse vzrastom nepatri medzi najmensich a tak 20l je skutocne malo. Skus porozmyslat, ci by sa mu nedal zabezpecit lepsi (teda vacsi) domov. Aj koli velkosti, no hlavne koli rovnovahe, ktoru je pri karasoch tazke udrzat aj vo vacsej nadrzi. Zlata rybka v 10l sklenenej guli je sice krasne klise, no v praxi by som sa radsej drzala od tohto prikladu co najdalej.
Je pravda, ze z rastliniek si rad odhryzne, no ja som mala velmi dobru skusenost s tzv. machovou gulkou(latinsky neviem). Tu spasali a dali potom pokoj ostatnym rastlinam.
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Re: Závojnatka + Marina Goldfish Kit - ako dalej?

Odoslaťod zavojka12 » 06 Feb 2009 18:59 pm

ja mam zavojnatku 2 roky zacinala v 30 litrovom akva + prisavnik 2x.stacilo ale s filtraciou. ako dno rozhodne nieco tazsie-vsetko stale prehrna. Rastlinky s tuhym listom tie nebude obzierat.male hned povytahuje a osklbe.drzim palce :P
Obrázok používateľa
zavojka12
 
Príspevky: 9
Založený: 06 Feb 2009 18:25 pm
Bydlisko: zilina

Re: Závojnatka + Marina Goldfish Kit - ako dalej?

Odoslaťod Aquarista (beginner :D) » 07 Feb 2009 08:52 am

Tak meno je nie závojnatka - toto je levia hlava a latinský názov je carrasius auratus (Karas Zlatistý) :) http://www.aqua-fish.net/imgs/fish/goldfish3.jpg závojnatka je takáto a nemá tie hrčky čo majú levie hlavy :)
Obrázok používateľa
Aquarista (beginner :D)
 
Príspevky: 22
Obrázky: 4
Založený: 14 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod sudd9 » 07 Feb 2009 12:36 pm

si robis srandu??? zavojnatka, levia hlava, karas, subunkin ... to vsetko je jeden druh :o :o :o
Obrázok používateľa
sudd9
 
Príspevky: 91
Obrázky: 47
Založený: 19 Mar 2008 00:43 am
Bydlisko: rödelsee, deutschland

Odoslaťod Aquarista (beginner :D) » 08 Feb 2009 10:55 am

sudd9 napísal:si robis srandu??? zavojnatka, levia hlava, karas, subunkin ... to vsetko je jeden druh :o :o :o
No jeden druh rozčlenený na viacej ... Všetko je to carrasius auratus ... Snáď nechceš povedať že levia hlava čínsky typ je to isté ako závojnatka ??? :D:D:D
Obrázok používateľa
Aquarista (beginner :D)
 
Príspevky: 22
Obrázky: 4
Založený: 14 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod sudd9 » 08 Feb 2009 14:07 pm

chcem, levia hlava cinsky typ je zavojnatka :D
Obrázok používateľa
sudd9
 
Príspevky: 91
Obrázky: 47
Založený: 19 Mar 2008 00:43 am
Bydlisko: rödelsee, deutschland

Odoslaťod Aquarista (beginner :D) » 08 Feb 2009 15:26 pm

sudd9 napísal:chcem, levia hlava cinsky typ je zavojnatka :D
som s9ce ya4iato4n9k ale m8m 4o to pre3tudovan0 tak rad9m tebe pre3tudova5 tie6 ... ale nevad9
Obrázok používateľa
Aquarista (beginner :D)
 
Príspevky: 22
Obrázky: 4
Založený: 14 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod sudd9 » 08 Feb 2009 21:43 pm

dame ich na analyzu DNA :)
Obrázok používateľa
sudd9
 
Príspevky: 91
Obrázky: 47
Založený: 19 Mar 2008 00:43 am
Bydlisko: rödelsee, deutschland

Re:

Odoslaťod treska111 » 11 Dec 2009 01:57 am

Milý "ETEN CROSS" Neposlúchaj príliš "ujov a tety", ktorý sú čo sa týka komentárov nad tebou, alebo pod tebou, pretože len málo čo Ti poradili a niektorý sami nevedia, že čo za "žraloka" :twisted: máš v akváriu ! ! !

Aby si vedel, ale možno, že už vieš, pretože môj komentár posielám relatívne dosť neskoro oproti iným (marec ...), ja (december), že v tvojom akv. (na obr.), "pláve" nič iné ako Karas Striebristý (Carassius auratus), ľudovo: "Zlatá rybka" To vieme všetci, tu sa aj zhodujeme, ale musím Ti povedať, že v žiadnom prípade na fotke nieje "LEVIA HLAVA", aj keď podoba je tu veľká ! "LEVIA HLAVA" totíž nemá chrbtovú plutvu a ani som "nikdy nevidel". Táto varieta rybky (na obr.), ktorú nám prezentuješ ju má (chrbtovú plutvu), tým pádom to nie je nič iné ako varieta "ORANDA" ! ! ! ! ! ! :kiss: Aby si mi veril, a nie len Ty tak ti tu dávam aj odkaz na túto prekrásnu rybku: http://www.topweb.szm.com/ryby2107.html

Zopár rád, ktoré Ti tu nikto nepovedal! : Jedného karasa nikdy nechovaj, pretože je to rybka, ktorá normálne žije v HÚFOCH a je spoločenská a mierumilovná. Keďže žije v húfoch tak si zadováž ďalších karasov, aspoň 2-3 okrem toho čo máš, jedného "netráp"!
Na "PH" a "C°"vody veľmi nezáleží, pretože karasy sú veľmi odolné rybky a môžu sa chovať od 0°C do 24°C. Vodu im môžeš nalievať "akúkoľvek", samozrejme nemusíš experimentovať ! Tu sa jedná o bežnú vodu ako je: "Tvrdá, mäkká, dážďová, sladká môže byť aj trochu slaná a pod.

Keď si sa rozhodol predsa len chovať len tú jednú (neodporúčam), tak min. v 50-55 k klasickom akv. nie v okrúhlom ! ! ! Okrúhle akv. vymyslel podľa mňa dajaký magor, ktorý vôbec nechápe chovu rybyčiek a vymyslel to len preto, aby na tom zarobil. Rybka v okrúhlom akváriu je častokrát zmätená, dezorientovaná, opustená, a iné.

Ďalej, keďže som Ti poradil (dúfam), aby si choval viac karasov, čo je normálne, tak si zadováž väčšie akv. asi 100-120 l. Ja mám cca 140 l, okrem iných, ale toto je určené pre 6 ks karasov, a aj toto sa mi zdá byť pre ne "malé" !
Nieje odvecí dať na spodok akv. väčšie ploché riečné kamene a zopár oblích, a na jednej str. môžeš z ních vytvoriť akýsi tunel, alebo "podjazd, ktorý slúži pre ne ako úkryt.

Čo sa týka kŕmenia, tak karasy niesú vyberavé, tie Ti zjedia aj "topánky", a keď Ti náhodou spadne do akvárka kus čistého chleba, tak ver tomu, že karasy to "popratajú"! Ale z druhej stránky, POZOR !, karasy sú veľký "bordeláry a nečudúj sa keď budeš mať v akv. často zakalenú vodu ! Preto si treba zadovážiť účinný kvalitný filtér, adekvátny k "litráži" akv. a čo sa týka prívodu vzduchu, tak s tým si veľmi hlavu nelám, pretože karasy to ani veľmy nepotrebujú!

Malá rekapitulácia: 1.) Ty nemáš varietu karasa "LEVIA HLAVA", ale varietu karasa "ORANDA" ("LEVIA HLAVA" nemá chrbtovú plutvu !)
2.) 1 karas (neodporúčam) 50-55 l akv. (môže byť aj väčšie nad 55 l)
3.) Viac karasov (tri a viac), 100- a viac l. akv.
4.) Všežravce ( ale nepreháňaj to s kŕmením a radšej si over, že čo nemôžu !)
5.) Kvalitný filter adekvátny k litráži akv.
6.) Prúdenie vzduchu nemusí byť, ale keď ho pustíš z filtra, tak vôbec nevadí !
7.) Teplota vody 0 - 24°C. Sú to predsa len studenomilné, sladmovodné rybky ! ! ! (nepotrebuješ ohrievač vody!)
8.) Ploché kamene na spodok akv. + vytvoriť na jednej str. z týchto kameňov úkryt

P.S. "LOVU ZDAR" a nezabudni aj na rastlinnú stravu, okrem iného, a o OSVETLENIE akv. sa nemusíš dajako obzvlášť starať, pretože karasy dokážu byť aj bez toho, ale keď im zasvietiš, tak nič sa nestane ! Nezabudni im občas odkaliť s odkalovačom dno akvária, lebo karasy, Ti tam poriadne a veľmi často nase.. :roll: :lol: A čo sa týka dekorácie, či rastlinnej, alebo doplnkovej, tak tam buď trochu skromnejší a umelé rastlinky - NEODPORÚČAM. KARASY SÚ NENÁROČNÉ NA CHOV ! ! ! AHOJ a pozdravuje Ťa "treska111". :pivo:
treska111
 
Príspevky: 7
Založený: 02 Jún 2009 21:34 pm

Re: Závojnatka + Marina Goldfish Kit - ako dalej?

Odoslaťod tree » 11 Dec 2009 09:38 am

treska111: :pivo:
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Závojnatka + Marina Goldfish Kit - ako dalej?

Odoslaťod dusik » 11 Dec 2009 10:16 am

treska111: Jemu už bolo toto vysvetľované v iných témach, ktoré založil:
viewtopic.php?p=117836&highlight=#117836
malatna-zavojnatka-vs-krupicka-urgent-t9109.html

Ale aj tak hodnotný príspevok.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Závojnatka + Marina Goldfish Kit - ako dalej?

Odoslaťod treska111 » 13 Dec 2009 16:48 pm

"dusik" díky za pochvalu, dobre padlo, snažil som sa mu vysvetliť čo najstručnejšie, a je mi to úplne jasné, že "komentujem" vlastne pol roka po "funuse" :D, ale aj tak, možno pomôžem iným, len ešte musím tam dopísať, ža jeho rybka karas "ORANDA" (NIE "LEVIA HLAVA), by mala mať teplotu vody: 10° - 20°C ! :D
treska111
 
Príspevky: 7
Založený: 02 Jún 2009 21:34 pm

Odoslaťod treska111 » 13 Dec 2009 17:03 pm

:mrgreen:
treska111
 
Príspevky: 7
Založený: 02 Jún 2009 21:34 pm

Re: Závojnatka + Marina Goldfish Kit - ako dalej?

Odoslaťod Rian » 14 Dec 2009 15:27 pm

Uff, dobre ze pises, ja mam tiez tento druh rybky a teplomer mi ukazuje do 28 stupnov. :angel:
Ale na ohrievacom telese mam nastavenych 24.
Musim skontrolovat ci ukazuje somariny teplomer alebo termostat.
Ani rastlinkam sa nedari, zeby to bolo tym ?
Ale rybky uz pomaly mozu ist na pekac, brucho uz za sebou tahaju :lol:
Rian
 
Príspevky: 3
Založený: 14 Dec 2009 15:07 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Závojnatka + Marina Goldfish Kit - ako dalej?

Odoslaťod treska111 » 15 Dec 2009 00:06 am

Karasy sú STUDENOMILNÉ rybky a táto teplota im vôbec nevyhovuje :shock: :dead: ! ! ! Pri tejto teplote, možno by "protestné transparenty vytiahli" aj TEPLOMILNÉ a iné druhy rybyčiek ! ! ! :roll: :lol:
treska111
 
Príspevky: 7
Založený: 02 Jún 2009 21:34 pm

Re:

Odoslaťod Giftzahn » 15 Dec 2009 08:44 am

Aquarista (beginner :D) napísal: som s9ce ya4iato4n9k ale m8m 4o to pre3tudovan0 tak rad9m tebe pre3tudova5 tie6 ... ale nevad9


hmm ... :shock: WTF ... njn, uz som tu kadeco videl ale tvoj prispevok je rozhodne originalny.... skus sa vyjadrit trochu zretelnejsie ... alebo nebodaj trpis nejakou zahadnou disfunkciou ? ....

@ sudd9: jj, ako vravis vsetko je to len preslachteny karas .... :wink:

@ Eten Cross: njn, co uz ked sa na tvoj prispevok pozeram asi bude lepsie ked si najdes ine hobby a darceky typu 20L akva + karas z vdakou odmietnes , x-krat ti tu bolo vysvetlene ze to co robis je tak akurat na pr... ale ber to pozitivne ak si najdes ine hobby - skus napr. sach, kuzelky, zahradnicenie atd. , kde nebudes moct tyrat zive tvory - rybky v 20L akva, ktore je pre ne uplne nevhodne ... budu ti asi vsetky vodne tvory na tejto planete povdacne :twisted:

@ tree: :pivo:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Závojnatka + Marina Goldfish Kit - ako dalej?

Odoslaťod dusik » 15 Dec 2009 10:19 am

Giftzahn:
Asi to bolo spôsobené poškodením diakritiky pri zmenách čo tu robili.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Závojnatka + Marina Goldfish Kit - ako dalej?

Odoslaťod Giftzahn » 15 Dec 2009 10:48 am

dusik napísal:Giftzahn:
Asi to bolo spôsobené poškodením diakritiky pri zmenách čo tu robili.


:mrgreen: a ja ze di(y)sfunkcia ... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.