čo ďalej?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

čo ďalej?

Odoslaťod Thalab » 08 Feb 2009 13:52 pm

Začiatkom týždňa som "zriadila" nové 20 l akva. Kým som stihla niečo povedať, naši mi začali nosiť rybky (ano, ja viem že to malo ešte dobrý čas počkať, + kým aj filtracia bude, rastlinky, teplota, osvetlenie..). V akva mám naspodu tmavé kamienky, mušle(nie živé), a jednu umelú rastlinku v pozadí, ťahá sa z jedneho konca akva na druhy..Spočiatku zostavu tvorili 4gupky-2samičky, 2 samčekovia, 1skalár, 2neónky. (Skalár a neónky neboli šťastná voľba, jedna totiž skončila v jeho bruchu, druhá na ďaľší deň plávala hore bruchom - takisto aj 1 samček gupky- ten najprv pol dňa plával dolu hlavou, kým umrel :( ) To našich presvedčilo, aby mi ďaľšie rybky nenosili (chvala bohu).
Takže, chcela by som sa spýtať, (aj na záchranu zvyšku rybiek) aký filter by vyhovoval do 20 l akva, (pokiaľ možno, vnútorný), aké rastlinky + príp. slimáky, alebo niečo, čo by napomáhalo čistiť dno ?
Momentálne vymieňam vodu raz za dva dni, lebo sa mi veľmi rýchlo múti ale vždy len tak že liter/a pol, dva/ odoberiem a nasledne ho pridam. Kompletne čistím raz za týždeň, každý piatok.
Teplota v akva je momentálne 18°, zvyšné gupky veselo plávu, ale ten skalár-čítala som, že sú to teplomilné rybky..no zatiaľ vyzerá byť v pohode, rád sa mi predvádza, keď idem okolo :). Aké otepľovanie mi odporúčate?
Osvetlenie - zatiaľ mám stolovú lampu, osvetluje celé akvarko, najviac však z tej strany, kde je (samozrejmosť).
Rastlinky- otec sa ponúkol, že mi prinesie dáke z ich akvárka v robote, chovajú tam gupky, tak snáď sa to umňa tiež uchytí - tým pádom musím upraviť aj dno.. akú zeminu treba? Neviem čo to je za rastlinu, ale vraj gupky ju radi aj okusuju...
Pak ešte - či by bolo dobre dokupiť ešte jednu samičku gupky, a jedneho skalara...? Alebo ich vymeniť za niečo iné (myslím skôr toho skalára, gupky som si už veľmi obľúbila, aj mená majú)?

takže ku kritikám a pripomienkam som otvorená :)
Obrázok používateľa
Thalab
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Feb 2009 13:10 pm

Reklama

Odoslaťod dusik » 08 Feb 2009 14:26 pm

Toho skalára rozhodne nedokupuj, nie je to ryba do takýchto mini mini akvárok. Ani gupky nie sú najšťastnejšie riešenie. Veľmi rýchlo sa ti to prerybní. Filter ti môžo poradiť v akvaristike do 20l akvária.
Štrk 1-4mm z akvaristiky alebo riečny štrk nie moz hrubý ak chceš aby sa aj rastlinkám darilo. Mušle nepatria do sladkovodného akvária zvyšuju tvrdosť vody. Treba hodne čítať. Tu je niečo o mini akváriach:
http://www.klub.akva.sk/akvarium/akvarium03.pdf

Veľa šťastia.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod dusik » 08 Feb 2009 14:27 pm

A teplotu treba zvýšiť aspoň na 22
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Thalab » 08 Feb 2009 15:19 pm

Skôr sa teraz bojím vyhýnania, než premnoženia :( . Mušle som už vybrala, zajtra pôjdem kúpiť filter a ohrievanie. Svetlo postačí to stolové, nie?(240V)
Obrázok používateľa
Thalab
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Feb 2009 13:10 pm

Odoslaťod kenny » 08 Feb 2009 15:20 pm

Thalab napísal:.... Svetlo postačí to stolové, nie?(240V)


to nieje vykon.. na to aby to tu ludia mohli posudit musis udat wataz... cize hladaj udaj kde je velke W :)
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Odoslaťod Thalab » 08 Feb 2009 15:34 pm

:idea: 20 W
Obrázok používateľa
Thalab
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Feb 2009 13:10 pm

Odoslaťod Thalab » 08 Feb 2009 16:04 pm

jo, a ešte že... do akva dávam tzv. artézsku vodu. poznáte ju niekto?

http://www.galeriaslovakia.sk/detail.php?idfoto=5462
Obrázok používateľa
Thalab
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Feb 2009 13:10 pm

Re: čo ďalej?

Odoslaťod martin_s » 09 Feb 2009 13:15 pm

Toho skalara niekomu daruj. Do 20l akva rozhodne nepatri :evil: Filter ti postaci aj klasicky "bublifuk".

Na otazku polozenu v nazve temy existuje jednoducha odpoved: Hladaj a vela citaj. Odporucam ti aj casopis akvarium, v ktorom (neviem ktore cislo to bolo) najdes aj informacie o miniakvariach, kde sa docitas aj ake rybky su do takychto malych akva vhodne. Dost o tom je popisane ajtu na fore.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: čo ďalej?

Odoslaťod caloghero » 09 Feb 2009 14:19 pm

martin_s napísal:Toho skalara niekomu daruj. Do 20l akva rozhodne nepatri :evil: Filter ti postaci aj klasicky "bublifuk".

Na otazku polozenu v nazve temy existuje jednoducha odpoved: Hladaj a vela citaj. Odporucam ti aj casopis akvarium, v ktorom (neviem ktore cislo to bolo) najdes aj informacie o miniakvariach, kde sa docitas aj ake rybky su do takychto malych akva vhodne. Dost o tom je popisane ajtu na fore.


tu su vsetky cisla http://www.klub.akva.sk/akvarium.php
a miniakvarka boli to v 3ke
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.