maxi akvarium



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

maxi akvarium

Odoslaťod nino_q » 14 Jan 2004 16:50 pm

Ked budem velky a bohaty, postavim si dom. :-)

A v tom dome by mozno nebolo zle urobit miesto na poriadne akvarium. Uvazoval som o tom, ze asi najvhodnejsie by bolo to spravit tak, ze vsetky steny (okrem prednej :-)) by boli vybetonovane a predna stena by bola z niecoho priehladneho (skla?)

Predstavoval by som si rozmery asi : 4m x 1,5m x 2m (heh, 12000 litrov mi to vychadza, to uz hej) - ze by sa v nom dalo aj plavat ;-)

Zaujimalo by ma, ci mate nejake napady, ako spravit ten beton, aby nepresakoval, ako do betonu vsadit sklo, ake hrube sklo, ako by ste riesili filtraciu, osvetlenie (to je asi jasne - HQI), ake ryby by ste tam dali, ci by ste ho robili rastlinkove alebo cichlidove alebo ake.

Ak rastlinkove (co by sa mi asi najviac pacilo) - ake rastlinky, atd...
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Reklama

Re: maxi akvarium

Odoslaťod Maja » 14 Jan 2004 17:56 pm

Na STV davali dokument "More v byte." o jednom bytovkovom tvarovanom (do "L") morskom akvariu. Bolo obrovske a krasne a pochvalovali si, ze odkedy ho maju neboli chori (pri tych prachoch co stalo uz asi nemaju na lieky:-)), ze aj babka sa tam chodi nadychat (keby ku mne chodila svokra nadychat sa asi by som si to hodila).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: maxi akvarium

Odoslaťod nino_q » 14 Jan 2004 17:59 pm

skoda, to som nepozeral... v cinzaku by som si ale asi 12000 litrov nedovolil :-)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: maxi akvarium

Odoslaťod Maja » 14 Jan 2004 18:10 pm

Aj to bolo na celu stenu (vlastne na stenu a pol :-)), tiez ma to prekvapilo lebo som sice extremne nadsena, trpezliva a oddana akvaristka, ale keby si to urobili susedia nad nami tak ich okamzite udam. Statika nepusti.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: maxi akvarium

Odoslaťod jojko » 14 Jan 2004 20:29 pm

nepriepustny beoton? jednoducho su na to prisady, ale tych 12000 l nie je az tak vela, da sa to vyrobit z plastu .... ja som moje robil z antikoroveho plechu /cenovo najvyhodnejsie/ . co sa tyka skla to sa da bezne vyrobit do hrubky 80mm to by malo stacit podla mna podstatne menej tak 25-40mm to sa da vypocitat. ako ho osadit? ja som osadzal sklo tak ako sa kedysi robili ramove akvaria takze nepotrebujes vystuhy a pod.... ale myslim ze mas casu snivat ale drzim palce
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: maxi akvarium

Odoslaťod nino_q » 14 Jan 2004 20:33 pm

jojko ak sa do toho pustim, tak k tebe urcite pridem zbierat rozumy :-)

akurat som rozmyslal, ze rastlinkove akva to asi nebude - keby som mal svietit hned len 0,5W/l, tak to mam 6000W !!! Ved by mi museli dat specialny elektromer, lebo ten klasicky by mi asi uletel... :-(
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: maxi akvarium

Odoslaťod joko » 14 Jan 2004 20:39 pm

nino_q napísal:keby som mal svietit hned len 0,5W/l, tak to mam 6000W !!!

za 1 hod 6kW / = cca 6.580,- mesacne !!! (30,5 dna) :wink: pri dnesnej cene! 3.6/kW
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: maxi akvarium

Odoslaťod jojko » 14 Jan 2004 20:41 pm

no neviem kolko W. ja som vcera namontova porvizorne 80W ortutovu vybojku a povedal by som ze pomaly aj staci. buduci tyzden mi kamos donesie dve 125W + tato 80W a dalej sa uvidi. nieco na doladenie...podla mna byto malo stacit.
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: maxi akvarium

Odoslaťod nino_q » 14 Jan 2004 20:43 pm

no ano, ale ked chces mat husty prales (asi taky co mame teraz doma) musis HOODNE svietit... a to pri tak velkom akvarku bude asi dost neekonomicke :-(
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: maxi akvarium

Odoslaťod jojko » 14 Jan 2004 20:50 pm

zarataj aj vyhrievanie vody to mas ako male kurenie
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: maxi akvarium

Odoslaťod nino_q » 14 Jan 2004 21:13 pm

no jo... asi spravim 'len' take ako mas ty ;-)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: maxi akvarium

Odoslaťod joko » 14 Jan 2004 21:16 pm

Alebo dat svetelne rampy do stredu akva, z vnutra! Ale je to tech.narocnejisie. Ale nepohlti to stlpec vody!
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: maxi akvarium

Odoslaťod jojko » 14 Jan 2004 21:18 pm

akvarko si robis podla seba a pre seba ci nie? ale drzim palec ked ho budes realizovat
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: maxi akvarium

Odoslaťod Atilla » 15 Jan 2004 09:16 am

nino: ten dom si postav pri mori - budes moct mat morske nie sladkovodne :) filtracia moze byt kontinualna ako to ma majko tahat ju budes cerpadlom s pred domu :) ryby si nalovis :) a ak ho nedas do pivnice ale napr. na terasu presklennu tak nemusis ani svietit ani zohrievat vodu :mrgreen:
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: maxi akvarium

Odoslaťod nino_q » 15 Jan 2004 09:19 am

alebo si postavim dom rovno v mori, ze len strecha bude trcat... a budem mat najvacsie akvarium na svete :-)

ale tu kontinualnu vymenu vody urcite raz spravim (ked budem mat to akvarko a k nemu dom)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: maxi akvarium

Odoslaťod Ig » 15 Jan 2004 11:28 am

to nino_q

Takze sa Ti vobec neoplati citat akva prirucky, pretoze vsetko zariadi priroda. Doporucoval by som teda studium Verne-oviek aby si si mohol ten domcek perfektene vymakat. A ak budes naozaj dobry, tak mozes striedat aj biotopy. :P :P :wink:

Inak co ta tyka velkych akva, tak mne by sa skor pacilo velmi dlhe (povedzme aj tie 4m), ale nie prilis vysoke a siroke (max. 70x70cm). Mal by som pocit, ze sa stava neprehladne a urcite by bol problem s pozorovanim. Mam na mysli stredne "zalesnene akva", ziadne afriky bez rastlinie alebo chov raj. A aj raslinky by v takej hlbke uz potrebovali vacsie osvetlenie co su naklady navyse.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: maxi akvarium

Odoslaťod joko » 15 Jan 2004 11:50 am

Presne ako pise Ig, max. vyska 80 sirka 80 a dlzka nerozhoduje -niekolko metrov. A tiez rastlinkove, nech je na co pozerat.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: maxi akvarium

Odoslaťod Atilla » 15 Jan 2004 11:54 am

afrika je zivsia !!! ved aj vitaz sutaze bola jednoznacne afrika
kuknes na rastlinku zelena kuknes na 2-u zelena -kuknes na 3-u tiez :( obcas cervena,hneda :(
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: maxi akvarium

Odoslaťod dusko » 15 Jan 2004 12:21 pm

kuknes na afriku - ryba, kuknes na druhu - ryba, obcas zlta, obcas modra, obcas kamen. Myslim, ze je to len otazka vkusu...
Obrázok používateľa
dusko
 
Príspevky: 82
Založený: 18 Máj 2003 16:23 pm
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Re: maxi akvarium

Odoslaťod l_laco » 15 Jan 2004 13:07 pm

Co tak spravit vacsie akvarko na styl ramoveho? Avsak miesto ocele pouzit napr. niaku zliatinu hlinika a ???, nieco co by bolo zvaritelne. Miesto klasickeho sklenarskeho tmelu silikon. Vyhoda? Moznost vyroby vacsieho akvarka pri pouziti tensieho skla vlepeneho do ramov. Predstavte si akvarko, vyska 80 cm, sirka 80 cm a dlzka 5 m. Bocne stena by boli z jedneho kusa skla 80 x 80 cm vsadeneho v L-uholnikoch a predna stena by bola tvorena z piatich kusov skla 80 x 100 cm vsadenych v T-profile. Vyzeralo by to ako 5 akvariek tesne vedla seba, ale v skutocnosti by sa jednalo o jedno 3200 litrove. Dno by mohlo byt vyrobene z kovu, pripadne plastu a podobne aj zadna stena. Nie je to nerealne, myslim. Aku hrubku skla by som musel pouzit pri tych tabuliach 80 x 100 cm???? Stacilo by 12 mm sklo?
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: maxi akvarium

Odoslaťod nino_q » 15 Jan 2004 13:39 pm

Atilla napísal:kuknes na rastlinku zelena kuknes na 2-u zelena -kuknes na 3-u tiez :( obcas cervena,hneda :(
prid sa pozriet k nam na akvarko a zistis ze az tak vela zelenej tam nie je
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: maxi akvarium

Odoslaťod Astrid » 15 Jan 2004 15:14 pm

Atilla napísal:afrika je zivsia !!! ved aj vitaz sutaze bola jednoznacne afrika
kuknes na rastlinku zelena kuknes na 2-u zelena -kuknes na 3-u tiez :( obcas cervena,hneda :(


Uplne sympatizujem s duskom ohladne toho, co ti na toto napisal, Atilla.
Je to kazdeho osobny vkus, co sa komu viac paci, pripadne comu sa unho viac dari.
Mozno narazas trochu aj na to, ze cichlidy su ryby, ktore si vytvaraju v akvarku istu hierarchu, maju zaujimave spravanie voci sebe, staraju sa o mlade, pomerne lahko sa mnozia atd.

Oproti nezazivnym neonkam, co plavaju len stale vlavo alebo vpravo to moze byt skutocne zaujimavy pohlad. I ked opat zavisi od toho, na co si zvyknuty. Dovolim si povedat, ze ohladom chovania cichlid di novacik a ze si ocareny spravanim tychto ryb.

Ale vobec sa ti necudujem. Mala som moznost totiz nieco podobne sledovat aj v mojom rastlinnom akvarku. V rohu akvarka sa mi vytrel parik ramireziek, bolo to v takej hustine, ikry boli na strku v takej malej jamke. Rodicia sa striedavo starali o ikry, i ked castejsie bol pri nich samec. Odhanali odtial vsetky ostatne ryby.
Nezabudnem na scenu, kedy obaja rodicia vysli z ukrytu, kde mali schovane ikry a tam zbadali nic netusiaceho samceka kakadu (Apistogramma cacatuoides). Zdalo sa im, ze ohrozuje ich ikry, a tak sa drobna samicka, ako aj vacsi samcek donho pustili. To aj napriek tomu, ze on je hlavnym sefom v akvarku (ma pod palcom vsetky ryby, dokonca aj oboch skalarov). Bolo to velmi impozantne.

Rovnako aj teraz, ked sa snazim v malom akvarku odchovat cichlidky kakadu (spominana Ap. cacatuoides), pozorujem zaujimavosti v spravani tychto ryb. Aky je rozdiel v spravani a hlavne sfarbeni sa dominantneho a subdominantneho samca, ako aj samic. Rozdiely sfarbenia samicky starajucej sa o ikry oproti normalnemu sfarbeniu... Ale hlavne spravanie a formy dorozumievania sa navzajom, ma dokazu fascinovat.

A toto vsetko mam v pekne zarastenom akvarku, cize sa nemusim vzdat ani mojich milovanych rastliniek ;)

Cize neberiem ti tvoj nazor, Atilla, ale nabuduce by si mohol pred podobnym vyrokom napisat "Podla mna", alebo "Myslim si".

Inak drzim palce s odchovom Pseudotropheus kingsizei, nech ti to vyjde!
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: maxi akvarium

Odoslaťod Atilla » 15 Jan 2004 15:26 pm

povodne som tu mal napisany dlhy odstavec ale nakoniec tu iba dodam ze sa ospravedlnujem rastlinkarom za hanobenie ich snahy :(
a nepiste mi ze som sa urazil - neurazam sa len rad prilejem trocha vody do rozpaleneho oleja
a mozem si pripisat dalsi NON-SENSE prispevok :cry:
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: maxi akvarium

Odoslaťod bolek » 15 Jan 2004 16:20 pm

Astrid: ale si sa rozfofrovala.... :o :o :o :o

Atilla chcel svojim príspevkom povedať len toľko (ako som to pochopil ja...), že pri poslabšie zarastenom akva má lepší prehľad z pohodlia kresla ako pri zarastenej nádrži, kde musíš tie rybky dakedy aj hladať kade - tade pomedzi listy a stonky... ;-)

Mám odskúšané obe situácie, ale prikláňam sa k rozumnému pomeru volného priestoru a rastlín...

PS: Určite nechcel Atilla haniť tvoju (či aj ostatných) snahu o vytvorenie si vlastnej predstavy ideálneho akva....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.