Zápcha u rýb



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Zápcha u rýb

Odoslaťod elwiss » 08 Feb 2009 02:27 am

ahojte,nenasiel som tu temu,resp diskusiu v ktorej sa tento problem prebera konkretne!
mam afriku malawi a jedna samica Metriaclima estherae alebo teda pseudotropheus zebra red red ma zápchu.
prejavuje sa to nafuknutim tela ryby v oblasti konecniku do tvaru vredu.
ryba inak brutalne pazrava a vitalna teraz nezerie uz skoro tyzden. je malo pohybliva a drzi sa pri hladine. z konecnika sa jej uvolnuje nejaky sekret ktory sa rozpusa vo vode.
teraz to ma druhy krat a vyskytlo sa jej to po krmeni patentkami asi na treti den.
prvy krat to pominulo asi po 10 dnoch ale sa jej vytlacilo crevo. potom rybycka dohanala co nestihla zozrat a žrala vsetko dokonca aj listy anubiasa.
mate s tymto niekto nejake skusenosti?
respektive uvitam kazdu radu. okrem rady ze nemam krmit patentkami. :wink:
patentkami prikrmujem raz za mesiac a naposledy to ta ryba mala pred 3 mesiacmi.
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Reklama

Odoslaťod e1 » 08 Feb 2009 09:17 am

Nebude to tým že je to tlamovec. :lol:
e1
 
Príspevky: 106
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2004 11:26 am
Bydlisko: Sered

Odoslaťod elwiss » 08 Feb 2009 12:54 pm

heh no to žranie je normalne ale ta zapcha nie. neviem co si tym myslel presne, ze je to tlamovec.
chovam ich uz skoro 3 roky a este som nevidel ze by mala jedna z nich zapchu okrem tejto co som opisal.
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod e1 » 08 Feb 2009 15:01 pm

elwiss
Prepáč nepozrel som si tvoj profil a ani tvoju stránku. V prvom momente ma napadlo, že ide o nejakého začiatočníka, ktorý si kúpil ryby a teraz je prekvapený, že mu samica tlamovca nežerie. :wink:

Tiež som istú dobu choval "zebry" ale s podobným problémom som sa nestretol. Som zvedavý čo na to napíšu odborníci. (ja som skorej technik :o )
e1
 
Príspevky: 106
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2004 11:26 am
Bydlisko: Sered

Odoslaťod elwiss » 08 Feb 2009 23:45 pm

ahha, no tak pohoda. si predstav ze ma vobec nenapadlo brat to ako ironicku poznamku. skor som to nechapal a teraz uz viem preco.
nie zaciatocnik uz niesom aj ked sa mam stale co ucit. :wink:

dnes sa ten problem zvacsil a je to asi dost vazne.
tak prosim skusenejsich o pomoc a rady.
ked sa podari hodim do albumu fotku problemu.
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod osnica » 09 Feb 2009 10:30 am

Ahoj - videl som fotku v albume, a s týmto som sa veru nestretol. Mal som raz to, čo sa označuje ako malawi bloat, ale vtedy boli postihnuté rybky naduté v brušnej dutine rovnomerne - nie tak lokálne "vyduté" ako je to u teba. Snáď niekto z dlhoročných odborníkov bude vedieť poradiť.
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Odoslaťod elwiss » 09 Feb 2009 12:07 pm

MMM, no neviem ci to stihnu, ryba je v hroznom stave, dnes rano som ju nasiel plavat hore bruchom a ostatne ju skoro zozrali.
tak som ju dal do takej velkej umelohmotnej klietky a je v akvariu a sa otocila normalne a plava ale teda neviem ako dlho este to vydrzi.
no prave o tom co popisujes som cital a to nieje ono.
tykasa to len tejto jednej a vyzera to ako by mala pri konecniku zauzlovane creva. a nie a nie to z nej vijst.
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod dusik » 09 Feb 2009 12:14 pm

Skús sa opýtať pána Imricha Fuljera. www.cichlid.sk
Na tejto stránke má kontakt na seba. Cichlidy chová dlhodobo.

Je možné, že je to s tých patentiek. Švagor ma Malawi a pýtal som sa ho či im môžem dať patentky a povedal nie, pokrúti im čreva s toho, ich tráviaci systém ich nevie spracovať.
Je dosť možné, že jej už nepomôžeš.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Jaho » 09 Feb 2009 13:27 pm

elwiss mal som podobny problem, tiez pri zebre a tiez po krmeni patentkami, ale nadulo samca rovnomerne cele brusko, vcera som ho musel utratit, prvy krat to rozchodil druhy krat nie, nie su to tie iste symptomy ale velmi podobne, a po precitani dusikoveho prispevku som s patentkami asi skoncil
Obrázok používateľa
Jaho
 
Príspevky: 47
Založený: 02 Nov 2006 12:43 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod elwiss » 09 Feb 2009 16:44 pm

a do riti, to je fakt zle. som myslel ze sa s toho nejako este dostane.
dusik diki za radu. skusim kontakotovat pana fuljera a s patentkami koncim!!!
to jaho:mmm ja si myslim ze ide o to iste na 99,9% . kua nemam ani v najmensom chut ju utratit. tu zebru mam od zaciatku a vobec sa ma nebala sama priplavala k mojej ruke a kludne som ju mohol chytit.
a ako je asi najlepsie ju utratit? do ladovej vody?
ked uz mam k tomu pristupit tak ako to bude najlepsie,aby netrpela.
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod osnica » 09 Feb 2009 16:49 pm

elwiss napísal:kua nemam ani v najmensom chut ju utratit. tu zebru mam od zaciatku a vobec sa ma nebala sama priplavala k mojej ruke a kludne som ju mohol chytit.

Nie je to nič príjemné, tiež som to raz musel takto riešiť. :(

elwiss napísal:a ako je asi najlepsie ju utratit? do ladovej vody?
ked uz mam k tomu pristupit tak ako to bude najlepsie,aby netrpela.

téma najlepšia smrť: http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=2996
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Odoslaťod Jaho » 09 Feb 2009 17:16 pm

elwiss ja ked musim davam rybu do ladovej drte, je to rychle ak chces prid si ku mne zobrat "nahradu", ale mas to trosku od ruky
ak budes mat odpoved co sa tyka tych patentiek, zaves to tu
Obrázok používateľa
Jaho
 
Príspevky: 47
Založený: 02 Nov 2006 12:43 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod elwiss » 09 Feb 2009 17:27 pm

mmm jasne, dam vediet ale aj tak asi z patentkami koncim.
uvidim co napise Imrich.

to jaho: dakujem, je pravda ze to mam troska od ruky ale nikto nevie, mozno ze budem mat v blizkej dobe buducej cestu okolo.
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod elwiss » 09 Feb 2009 20:46 pm

tak uz som na to nemohol pozerat, rybka lezala naa dne hore bruchom,nafuknuta a ocividne trpela, tak som jej trapenie musel ukoncit.
je mi z toho poriadne na P...!
inak ak by ste mal este niekto skusenosti alebo rady tak to sem napisete lebo bolo by dobre vediet ako v takomto pripade postupovat,skor ako bude treba utratenie.
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod elwiss » 15 Feb 2009 01:37 am

cafte, tak toto mi k tomu napisal Imrich a dakujem mu za odpoved.

Dobry den,
ak mala samicka problemi pri ritnom otvore to nie je problem s patentkami. Samicka sa zasekli nevyzrene ikry. A to vsetko sa jej zapalilo a s toho dostala sekundarny bakterialny zapal. Vela krat sa stane ze ta rybka sa z toho dostane sama ale vzdy sa jej to skor alebo neskor vrati a nakoniec na to uhynie.
Co sa tyka patentiek netreba sa toho bat. Len ich treba pouzivat z mierou. Vsade sa docitate ze zebry su riasozrave cize im treba davat rastlinnu zlozku. Nie je pravdou ked je dostatok planktonu v obdoby dazdov na Malawi tak sa drviva vacsina ryb okamzite preorientuje na plankton. Myslim ze pri zebrach je to 40 % stravy. V obdoby nudze zeru riasu lebo maju na to prisposobene zuby ale v obdoby hojnosti zeru radsej plankton. A ten v nich startuje dozrievanie ikier, vytieranie sa ,teritorialita, ozivovanie celej ichtiofauny - zivot !
s pozdravom imrich Fuljer

tak patentky budem davat dalej,tak ako som ich daval,raz za mesiac.
:wink:
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod dusik » 15 Feb 2009 10:45 am

Nejde o častosť kŕmenia s patentkami, ale o množstvo, ktoré podávaš. Nemali by sa ich nahltať. To isté plati aj pri nitenkách a bravčovom srdiečku.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod elwiss » 15 Feb 2009 11:48 am

ved jasne, ja osobne davam patentky len ako doplnok, t.j. jedna mrzena kocka pre 8 cichlid, tak to je urcit v pohode... :wink:
no to je jasne ze vsetkeho vela skodi, len by ma zaujimlo ci sa to týka aj artemie???
každopadne ale diki za rady :wink:
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod dusik » 15 Feb 2009 13:39 pm

Týka sa sa to červeného mäsa. O artémii som počul len to ,že pri častom kŕmeni sú ryby obézne :?
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.