Archocentrus sajica



Všetko okolo amerických cichlíd

Archocentrus sajica

Odoslaťod Kat » 19 Feb 2007 00:21 am

ahojte
velmi sa mi zapacila tato cichlida, mam parik ale v obdobi trenia su dost agresivne k ostatnym rybkam (akary hnede a zelene).

chcem sa opytat ze ci sa moze v pohode chovat aj jeden kus napr. samcek?
to aby som zabranil vytieraniu a bol by to taky kompromis aby som mal aspon jednu s tychto zaujimavych ryb. :(
Obrázok používateľa
Kat
 
Príspevky: 75
Obrázky: 27
Založený: 04 Dec 2006 16:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Archocentrus sajica

Odoslaťod arkon » 19 Feb 2007 00:29 am

To akoze rozbijes funkny parik a odsudis parovy druh na zivot v izolacii?!
Obrázok používateľa
arkon
 
Príspevky: 163
Obrázky: 11
Založený: 27 Okt 2006 20:45 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Archocentrus sajica

Odoslaťod Kat » 19 Feb 2007 10:18 am

no to sa prave snazim zistit ze ci je mozne chovat len jedného jedinca alebo ci radsej nie.
Obrázok používateľa
Kat
 
Príspevky: 75
Obrázky: 27
Založený: 04 Dec 2006 16:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Archocentrus sajica

Odoslaťod vilo » 19 Feb 2007 10:22 am

samozrejme ze sa da chovat len jeden jedinec, ale asi z toho nebude nadseny. na cichlidach je podla mna najkrajsi prave ich rodinny zivot. ked sa ti parik znovu vytrie, nemozes rozdelit akvarko vsunutou tabulou skla na dve casti? v jednej bude parik s potomstvom, v druhej ostatne rybky...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Archocentrus sajica

Odoslaťod Kat » 19 Feb 2007 10:33 am

uz som rozmyslal aj nad touto alternativou.
no este si to necham prejst hlavou a uvidime.
ale pravdou je ze maju naozaj zaujimavy rodinny zivot. :wink:
Obrázok používateľa
Kat
 
Príspevky: 75
Obrázky: 27
Založený: 04 Dec 2006 16:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Archocentrus sajica

Odoslaťod kudzo » 20 Mar 2007 14:37 pm

vilo napísal:samozrejme ze sa da chovat len jeden jedinec, ale asi z toho nebude nadseny. na cichlidach je podla mna najkrajsi prave ich rodinny zivot. ked sa ti parik znovu vytrie, nemozes rozdelit akvarko vsunutou tabulou skla na dve casti? v jednej bude parik s potomstvom, v druhej ostatne rybky...

Veru veru ved prave to je na nich najkrajsie, ja som mal niekedy parik,teraz mam bohuzial len 2 samcov, na tvojom mieste by som ich nedelil,bud ich niekomu daruj (do dobrych ruk),alebo ich chovaj spolu,vela cichlid si robi co chce v akvarku a to nie len pocas vytierania,.Mne si nasiel jeden samec sajica samicku od nigrofasiatky a odchovali aj mlade,co som neocakaval :P
Obrázok používateľa
kudzo
 
Príspevky: 99
Založený: 10 Mar 2004 13:11 pm
Bydlisko: SNV,BA

Re: Archocentrus sajica

Odoslaťod Kat » 20 Mar 2007 15:42 pm

tak uz som ich daroval - dufam ze do dobrych ruk.
zostalo mi po nich potomstvo v odchovnej nadrzi cca 25ks uz 1cm velkych rybiek :)

ale amerikam som ostal verny.
teraz mam 3druhy akar - hnede, bodkovane, zelene
Obrázok používateľa
Kat
 
Príspevky: 75
Obrázky: 27
Založený: 04 Dec 2006 16:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Archocentrus sajica

Odoslaťod kudzo » 21 Mar 2007 00:41 am

Kat napísal:tak uz som ich daroval - dufam ze do dobrych ruk.
zostalo mi po nich potomstvo v odchovnej nadrzi cca 25ks uz 1cm velkych rybiek :)

ale amerikam som ostal verny.
teraz mam 3druhy akar - hnede, bodkovane, zelene

No ja mam doma teraz nigry,ale tie su mensie asi tak 2 tyzdne stare,,no a ku tym akaram to je moja oblubena ryba ,akara modra to je moje,ale tie prave nechovam :(
Obrázok používateľa
kudzo
 
Príspevky: 99
Založený: 10 Mar 2004 13:11 pm
Bydlisko: SNV,BA

Re: Archocentrus sajica

Odoslaťod adam712 » 27 Aug 2008 16:47 pm

kudzo napísal:Mne si nasiel jeden samec sajica samicku od nigrofasiatky a odchovali aj mlade,co som neocakaval :P

Tak toto je zaujimave... ked som mal samca Sajica v akvariu hned vedla akva, kde bola samica Nigrofasciatum, ta sa pred nim nakrucovala, pozyvala k treniu, dokonca sa sama vytrela ku sklu, cez ktore ho videla.
Takze som chvilku uvazoval, ci by teoreticky z takehoto niecoho mohli byt mlade... A tu vidim, ze aj ini ludia maju podobne skusenosti...:-)
Obrázok používateľa
adam712
 
Príspevky: 72
Založený: 21 Dec 2007 12:50 pm
Bydlisko: Nitra, Žilina

Re: Archocentrus sajica

Odoslaťod kudzo » 04 Jan 2009 20:11 pm

adam712 napísal:
kudzo napísal:Mne si nasiel jeden samec sajica samicku od nigrofasiatky a odchovali aj mlade,co som neocakaval :P

Tak toto je zaujimave... ked som mal samca Sajica v akvariu hned vedla akva, kde bola samica Nigrofasciatum, ta sa pred nim nakrucovala, pozyvala k treniu, dokonca sa sama vytrela ku sklu, cez ktore ho videla.
Takze som chvilku uvazoval, ci by teoreticky z takehoto niecoho mohli byt mlade... A tu vidim, ze aj ini ludia maju podobne skusenosti...:-)
Videl som uz aj na vlasne oci, asi 4cm jedince krizene.Neviem ako to je potom s nimi ci su plodne alebo nie. :?:
Obrázok používateľa
kudzo
 
Príspevky: 99
Založený: 10 Mar 2004 13:11 pm
Bydlisko: SNV,BA

Sajica xnigrofasciata

Odoslaťod Mariok » 04 Jan 2009 22:54 pm

Kdesi som čítal, že oba druhy sa celkom ochotne pária a problémom je, že vytvárajú plodné potomstvo!!! Je dokonca na polemiku, či dnes predávané Sajicky sú ešte "čistokrvné" alebo už krížence, mám dojem, že tento problém majú už aj odborníci. :!:
P.S. Ešte sa mi marí, že tam bol spomínaný ďalší druh cichlíd, ale nepamätám aký...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Sajica xnigrofasciata

Odoslaťod adam712 » 05 Jan 2009 10:18 am

Mariok napísal:Kdesi som čítal, že oba druhy sa celkom ochotne pária a problémom je, že vytvárajú plodné potomstvo!!! Je dokonca na polemiku, či dnes predávané Sajicky sú ešte "čistokrvné" alebo už krížence, mám dojem, že tento problém majú už aj odborníci. :!:
P.S. Ešte sa mi marí, že tam bol spomínaný ďalší druh cichlíd, ale nepamätám aký...

Trošku mi je ľúto odborníkov, že sa tým trápia. Ak je takáto vec možná v akváriu, určite je možná aj v prírode. Môžu byť dnes aj trebárs geograficky oddelené, časom sa môže stať, že budú žiť v spoločnom priestore. Budú z nich hybridy, ale iste sa nájdu aj "čisté" jedince. BTW, možno v skutočnosti nejde o odlišné druhy, len o odlišné rasy, asi tak ako nemecký ovčiak a pudlík. Ktovie? :-)

Veď, napokon, nikomu neuškodilo kríženie psa s vlkom, skôr naopak, preto to nevidím negatívne. V tejto súvislosti je zaujímavé, že sa Československý vlčiak obvykle radí medzi psie rasy, keď v čistokrvnej forme je to vlastne hybrid, nie pes. (http://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%BD_vl%C4%8Diak)

Napadá ma otázka, kde končí rozdelenie na druhy a začína delenie na rasy, prípadne, len geografické formy. Keď čítam knihu Ad Koningsa - Malawi Cichlids in Their Natural Habitat, mám pocit, že je to viac vec prístupu človeka, ktorý rybky popisuje a zaraďuje, než "istoty", že ide o rovnaký, či odlišný druh.

Výsledok práce odborníkov býva niekedy nočnou morou pre laikov. Ako príklad stačí uviesť neustále presuny a premenovávanie druhov a následný chaos vznikajúci pri ich označovaní. Napríklad, Jack Dempsey je známy ako Cichlida perleťová, Cichlazoma perleťová, Kančík perleťový, po latinsky Cichlasoma Octofasciatum, Rocio octofasciatus, Rocia octofasciata, Nandopsis octofasciatus, Nandopsis octofasciatum, Archocentrus octofasciatum, Archocentrus octofasciatus, Cichlasoma biocellatum a možno nájdete ešte niečo ďalšie... No, a človeče, vyznaj sa v tom... dobre, že existuje internet, knihy sú na tento chaos úplne krátke. :-)

Ale to som už asi odbočil od pôvodnej témy diskusie... :-)
Obrázok používateľa
adam712
 
Príspevky: 72
Založený: 21 Dec 2007 12:50 pm
Bydlisko: Nitra, Žilina

Re: Archocentrus sajica

Odoslaťod adam712 » 13 Jan 2009 10:15 am

kudzo napísal:
adam712 napísal:
kudzo napísal:Mne si nasiel jeden samec sajica samicku od nigrofasiatky a odchovali aj mlade,co som neocakaval :P

Tak toto je zaujimave... ked som mal samca Sajica v akvariu hned vedla akva, kde bola samica Nigrofasciatum, ta sa pred nim nakrucovala, pozyvala k treniu, dokonca sa sama vytrela ku sklu, cez ktore ho videla.
Takze som chvilku uvazoval, ci by teoreticky z takehoto niecoho mohli byt mlade... A tu vidim, ze aj ini ludia maju podobne skusenosti...:-)
Videl som uz aj na vlasne oci, asi 4cm jedince krizene.Neviem ako to je potom s nimi ci su plodne alebo nie. :?:

Hmm, pridávam už ďalšie medzidruhové zvádzanie mojej Nigrofasciatky: tentokrát ide o mnohotýždňové vábenie samca Meeki. Meeki samec vábi Meeki samicu, ale pribehne Nigrofasciatka, zbije alebo len odoženie samicu Meeki a obieha a vábi samca na vybraté miesto. Samec ju viacmenej ignoruje, ale zbije potom Meeki samicu, lebo od neho ušla - a tak je to pre všetkých troch, de facto, patová situácia... Uvažujem o oddelení (prípadne aj predaji) Nigrofasciatky alebo pridaní Nigrofasciatum samca. Uvidím...:-)
Obrázok používateľa
adam712
 
Príspevky: 72
Založený: 21 Dec 2007 12:50 pm
Bydlisko: Nitra, Žilina

Re: Archocentrus sajica

Odoslaťod kudzo » 19 Feb 2009 12:54 pm

To je ako nejaka telenovela:-D
Obrázok používateľa
kudzo
 
Príspevky: 99
Založený: 10 Mar 2004 13:11 pm
Bydlisko: SNV,BA


Naspäť na Americké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.