Cryptoriny - prosim o radu



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Cryptoriny - prosim o radu

Odoslaťod dmarian » 06 Feb 2009 11:46 am

prosím o pomoc.mam rastliny cryptoriny,ale neviem kde je chyba.vymenil som dno, menim vodu, mam ohrievač ,filter okysličovač a vzdy mi po nejakom case rastlin od hniju.nie je chyba ze je na severnej strane.inde ho nemam kde dat.dakujem vopred marián
Obrázok používateľa
dmarian
 
Príspevky: 33
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2009 11:36 am
Bydlisko: Smižany

Reklama

Re: prosim o radu

Odoslaťod Tomas54 » 06 Feb 2009 11:50 am

podstatne udaje ti chybaju, ake mas dno, ake mas svetlo, kolko svietis, ake hnojivo mas, kolko L akva a kolko ryb, aky filter a ci ti ide stale, ci odhnivaju od zalozenia akvaria alebo od urcitej doby, kolko mas zalozene akvario
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: prosim o radu

Odoslaťod dmarian » 06 Feb 2009 12:15 pm

spodok dna je piesok,navrchu nasýpaný štrk o veľkosti 3-6mm,svetlo neonové 18W a svieti od 7:00-23:00 hod.,hnojivo iba čo zvýši krmivo a ryby nepožerú a výkali od rýb,70 litrové,aqua clear filter a ide stále vypínam ho len keď ho čistím každe dva týždne,odhnivajú po asi troch týždňoch a nič z nich,akváriu sa venujem už od 8 rokov a doteraz som nemal problémy mal som ich prebytok až som nevedl čo s nimi.predtým som som nepoužíval filter,ohrievač okysličovač a nemal som problémy.
Obrázok používateľa
dmarian
 
Príspevky: 33
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2009 11:36 am
Bydlisko: Smižany

Odoslaťod kenny » 06 Feb 2009 12:19 pm

ja by som hned na zacitok pridal este jednu 18W ziarivku... 0,25W/L sa mi zda velmi malo... po druhe by som dal prec "okyslicovac".. tam vlastne dusis tie rastlinky... dalej necham radit odbornikov :)
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: prosim o radu

Odoslaťod Mariok » 06 Feb 2009 12:44 pm

dmarian napísal:prosím o pomoc.mam rastliny cryptoriny,ale neviem kde je chyba.vymenil som dno, menim vodu, mam ohrievač ,filter okysličovač a vzdy mi po nejakom case rastlin od hniju.nie je chyba ze je na severnej strane.inde ho nemam kde dat.dakujem vopred marián


Nie chyba, "ale vymenil som dno" je príčina, že ti nerastú. Kryptokoríny ti v čistom piesku (štrku) nebudú prosperovať, osobne som zakladal akva takmer presne pred rokom, do "čistého" dna som ich pár na skúšku zasadil až v decembri - zdá sa, že "idú". Ale vďaka "futrovaniu" mladých skalárov je tam už detritu požehnane.
Takže ak si nezmenil NIČ iné - je to výmenou dna - chudobné na výživu pre krypto. Máš ten istý druh, ako predtým? A naozaj ti uhnije celá rastlina vrátane koreňov, alebo ostane zdravé Srdiečko? Ak pozhadzuje len listy a rastový stred nehnije, tak sa nič nedeje, ona to "rozchodí", len to bude trvať mesiace.
Ak je to tak, a štve ťa čakať, odporúčam metódu Jirku Ščobáka so zeminou pre tropické rastliny - nájdeš na jeho blogu :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: prosim o radu

Odoslaťod luco3 » 06 Feb 2009 16:13 pm

Cryptocoryne petchii: známa juhoázijská rastlinka, rastie vo forme nízkeho hustého kalicha, dokáže rásť aj v polotieni, na priamom svetle dostáva však teplý hnedočervený tón ako ochrana pred žiarením a zostáva menšia (cca 10 cm). Rastie pomaly, rozmnožovanie odnožami.

Pre cryptocoryny platí, že ich jestvuje neprehľadné množstvo variácií a druhov, preto sa Vám môže stať, že v akváriu máte rastlinu pod zlým menom. Pojem kryptokorynová choroba sa netýka ani tak choroby, rastliny citlivo reagujú na prudkú zmenu prostredia (zvýšenie obsahu CO2, zmena osvetlenia, zlá kvalita vody, výmena veľkého množstva vody za čerstvú, atď.). Rozpadnú sa jej v priebehu jednej noci listy, avšak pri stabilizácii podmienok dorastú časom nové listy. :)
Obrázok používateľa
luco3
 
Príspevky: 47
Založený: 09 Dec 2008 10:31 am

Pomozte prosim

Odoslaťod MaximusSk » 24 Feb 2009 23:19 pm

Ahojte potreboval by som radu..mam 70L akvarium,svietim 12H denne - 2xkompaktne ziarivky 8W tusim, pod korenmi rastlin je bivoj, prihnojujem s Brutusom + color Fe, pridavam po troche CO2, ph je okolo 6.4..mal som problem s rastlinami ale som ho uz vyriesil dokonca v novozaleozenom akva sa mi pekne zacala rozrastat novozakupena cabomba aquatica...ale echinodorus podobny bleheri...ale neni som si tym isty ci je to on...tak ten rastie pekne len to ma jednu chybu mlade listky sutake bledsie a su priesvitne..a niektore maju uz len zilnatinu..v nedostatku Fe to ale urcite neni lebo toho je tam okolo 4mg/L...tak mi poradte cim to moze byt ked Cabomba je omnoho narocnejsiea ako Echinodorus...
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod TTjopo » 07 Mar 2009 20:11 pm

prosim vas potrebujem pordit v aQarku sa mi zacali robit take cudne riasi co vyzeraju ako stetinky tvoria sa na kamienkoch ako sa toho zbavim? 100l aQa osvetlenie 2x 25Wtrubice jedna modra a jedna zlta alebo tak nejako by to malo byt. ja sa tomu velmi nerozumiem. Filter tam mam prekyslicenie tiez. este jedna vec mohol som to dostat od kamarata ked mi daroval rastlinky?on to ma tiez a ja som to dostal az ked mi dal tie rastlinky. dakujem za pomoc
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod dusik » 07 Mar 2009 22:33 pm

TTjopo napísal:prosim vas potrebujem pordit v aQarku sa mi zacali robit take cudne riasi co vyzeraju ako stetinky tvoria sa na kamienkoch ako sa toho zbavim? 100l aQa osvetlenie 2x 25Wtrubice jedna modra a jedna zlta alebo tak nejako by to malo byt. ja sa tomu velmi nerozumiem. Filter tam mam prekyslicenie tiez. este jedna vec mohol som to dostat od kamarata ked mi daroval rastlinky?on to ma tiez a ja som to dostal az ked mi dal tie rastlinky. dakujem za pomoc


Riasa nie je infekcia. Na tému štetinova riasa je tu písane dosť:
viewtopic.php?t=2413&highlight=%9Atetinova+riasa

Väčšinou je navine silný prúd vody a prekysličovanie.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod 666pigi666 » 19 Mar 2009 13:32 pm

No sem uz nikto dlhho nepisal tak napisem teda sa opytam :D
Vseci vieme ze v novo zariadenom akvariu s novym dnom sa niektorym rastlinam nedari ale nepozna niekto rastliny ktore to zvladnu a budu rast ako "z vody"? Teda okrem anubiasov tym to ide dobre.
Obrázok používateľa
666pigi666
 
Príspevky: 54
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2009 01:28 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod dusik » 19 Mar 2009 14:36 pm

Neviem ako iným, ale mne sa darilo všetkým rastlinkám. Až po 2 mes. začali problémy. Mal som Vallisnérie spiralis, Alternanthera cv. Rubra... aj nejaké čo nie sú akvariove a darilo sa im.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: prosim o radu

Odoslaťod tree » 19 Mar 2009 15:27 pm

Mariok: Nie chyba, "ale vymenil som dno" je príčina, že ti nerastú. Kryptokoríny ti v čistom piesku (štrku) nebudú prosperovať, osobne som zakladal akva takmer presne pred rokom, do "čistého" dna som ich pár na skúšku zasadil až v decembri - zdá sa, že "idú". Ale vďaka "futrovaniu" mladých skalárov je tam už detritu požehnane.
Takže ak si nezmenil NIČ iné - je to výmenou dna - chudobné na výživu pre krypto.

Osobne si myslim ze toto nemusi byt jediny problem. Kryptokoriny som asi 2 roky pestoval v minicku na okne, bez filtra, svetla a ohrievaca v totalne jemnom ilovitom "prachu" ktory casom stvrdol na povrchu, az sa vytvorila pevna skrupinka, takze sa to dalo odkalovat. Kryptokoriny perfektne prosperovali :)
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Odoslaťod Mariok » 19 Mar 2009 19:35 pm

tree: ... A čo si napísal v inom zmysle ako ja? Alebo íl považuješ za to isté ako čisto založené premyté štrkové dno??? Nerozumiem :(
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod tree » 20 Mar 2009 12:10 pm

No mozno som trosku nespravne pochopil a nespravne reagoval. chcel som tym iba povedat, ze kryptokoriny sa rozbehli v jemnom pieskovom substrate, toho ilu tam zas tak vela nebolo, takze tazko povedat ci tam viazal nejake ziviny alebo nie....Bola to skor reakcia na zrnitost substratu, ako na vyhnojene dno :wink:
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Odoslaťod Jirka Scobak » 20 Mar 2009 15:12 pm

Hlavi trik na kryptokoryny je NEMENNOST prostredi. Ony ti uhnily, cos udelal? Menil, menil, makal, makal, predelaval, premyslel, uvazoval, potil se.

Me uhnily. Ok, vymenil jsem cast vody, tu NEJbrecku. A nechal to tak BYT. Mesic, dva, tri, ctyri. Z hliz vyrostly nove rostliny, mam zase plne akva kryptokoryn. Dolevam vodu, obcas vymenim 20% vody. Stridme krmim. NIC VIC. Minimalni zasahy do akva. Jsem liny a vyplaci se to.

P.S. Kryptokoryny uhynuly kdyz clovek, co mel krmit akva na dovolene prekrmil, ryby uhynuly, voda se zkazila.
Dalsi mozne priciny rozpadu listu kryptokoryn: Presazovani rostlin, vymena dna, pokus o prihnojovani hnojivem, ktere jsi dosud nepouzival, spusteny novy, vykonnejsi filtr, atd. Akva je kryptokorynami zarostle tehdy, kdyz ho nechas fungovat samo a das casu volnou ruku.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Giftzahn » 20 Mar 2009 15:43 pm

jj, svata pravda :wink: ...ked das kryptokorynam stabilne prostredie a nic zbrklo nemenis t.j. vymena vody,hnojenie,svetlo tak ti "zaburinia" cele akva...nechaj ich na pokoji a budu rast.... u mna v 60L akva...co som rusil pred mesiacom som po dvoch rokoch vytiahol 70 korenov kryptokoryn ..... dno som vobec pritom neodkaloval...len menil pravidelne vodu 20L tyzdene, a kazdy den hnojil :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Cryptoriny - prosim o radu

Odoslaťod dmarian » 30 Máj 2009 09:26 am

ahoj Giftzahn nemas nahodou nejake zvysne rastlin abo nevies o niekom potrebujem valisneri,cryptokoryny.
Obrázok používateľa
dmarian
 
Príspevky: 33
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2009 11:36 am
Bydlisko: Smižany

Re: Cryptoriny - prosim o radu

Odoslaťod Giftzahn » 02 Jún 2009 08:44 am

dmarian napísal:ahoj Giftzahn nemas nahodou nejake zvysne rastlin abo nevies o niekom potrebujem valisneri,cryptokoryny.


napis ss ... nieco sa namnozilo :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.