Zaujimavosti: neonky, mecune, molinezie



Všetko okolo akvarijných rýb

Zaujimavosti: neonky, mecune, molinezie

Odoslaťod Astrid » 01 Jún 2003 18:54 pm

Uz davnejsie som si vsimla niektore zvlastnosti na niektorych mojich rybkach a mam chut pisat (nechce sa mi ucit), tak to tu zhrniem :):
Pokial som mala neoniek tak 5-6, spravali sa vyslovene ako hufove rybky. Sice obcas sa aj oddelili, ale spravidla boli spolu. Ale ked ich uz mam len tri (ostatne mi nakazili cele akvarko a odisli do vecnych lovist), plavaju uplne samostatne. Obcas sa trosku ponahanaju, ale inak vobec nie su spolu.

Mecune: donedavna som mala dvoch samcov a tri mlade samice. Potom som zrazu zbadala jedneho, dvoch malych mecunikov. To bolo vsetko. Potom samci podochli a tie tri samice stale asi tak raz za mesiac tri "vypustia". Ak by ich bolo viac, urcite by som to vedela- byvavalo ich viac a nepozrali ich. Ziadna z tych samic nie je evidentne gravidna- ze by mala velke brucho, to nie. Teraz je tu len jeden mlady samcek- ten ich vsak este nechava na pokoji. Takze samicky si maju este asi nejake spermie v zasobe. :)
A este taka zaujimavost: este z prvych mecunov som mala jednu "samicu", ktora narastla poriadne velka, ale nikdy nemala mlade a celkovo bola stihla ako samce. Tusim "jej" po case zacal rast na chvoste maly vycnelok- mecik. Uz som aj v literature citala, ze niektore samice mecunov sa premenia na samcov alebo na neplodne samice....

Molinezie: Ked som kupila prve molly, jeden samcek cudne plaval (pri kupe boli vsetky take poplasene, ze sa to nedalo zbadat). Proste mu akoby tahalo chvost dole a casto aj lezal na dne. Ale inak bol uplne normalny- nahanal samice, zral atd. Po case som to zbadala aj na niektorych malych (ale vzdy to bolo tak, ze naraz boli v akvariu tak jedna, dve). Niekde som citala, ze to moze byt sposobene niecim takym, ze sa po narodeni nesli nadychnut k hladine. No neviem, neviem...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Reklama

Re: Zaujimavosti: neonky, mecune, molinezie

Odoslaťod jacik » 01 Jún 2003 20:54 pm

Astrid napísal:Takze samicky si maju este asi nejake spermie v zasobe. :)
....
Uz som aj v literature citala, ze niektore samice mecunov sa premenia na samcov alebo na neplodne samice....

ano, niektore samicky zivorodiek si vedia vo svojom tele uchovat zive samcie spermie aj niekolko mesiacov.
....
aj ja mam jednu taku. myslel som ze je chora ... :?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Zaujimavosti: neonky, mecune, molinezie

Odoslaťod jacik » 16 Jan 2004 10:48 am

na tomto fore davnejsie prebehla diskusia ohladom moznosti skrizenia platy a mecunky. v knihe Hoffman, Novak: Akvarium sladkovodne a morske, pisu autori nasledujuce:

-zajimave je, ze cervena barva vsech dnesnich mecovek pochazi z krizeni s cervenymi jedinci platy skvrnite uz kdysi davno ze zacatku 20 stoleti. (str. 102)

-plata skvrnita se krizi jak s mecovkou, tak s platou pestrou (xiphophorus variatus). (str. 103)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Zaujimavosti: neonky, mecune, molinezie

Odoslaťod bolek » 16 Jan 2004 11:12 am

Jacik môžeme to vyskúšať... Teraz mi na starobu pošiel samček platy, a zostali dve osamotené samice... Že by som im dokúpil samca mečúňa? No možno to skúsim a uvidíme ako to dopadne... Potom ma, ale napadla jedna otázočka... Pokiaľ samice platy, by samce mečúňa brali ako potencionálne partnerky, nebudú potom útočiť samci mečúňov na samcov platy ako na potencionálnu konkurenciu? :idea:
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Zaujimavosti: neonky, mecune, molinezie

Odoslaťod bolek » 16 Jan 2004 11:22 am

Astrid: o správaní tetier vo väčšom alebo v menšom počte som počul niečo podobné ako píšeš...
:wink:
Osobne si myslím, že keď je 5-6 a viac kusov cítia sa dobre v húfe, lebo aj v prírode je to tak, že húf rybám poskytuje viac bezpečia pred predátormi ako keby bola každá osamote. Vtedy veselo plávajú po voľnom priestore... Pri napadnutí predátorom sa proste každá rozpŕchne na inú stranu a predátor si v tej sekunde nedokáže vybrať a oni majú viac času na únik... :lol:

Ak by plávala sama, tak vo voľnom priestore nemá viac menej šancu uniknúť. :(

A preto keď ti zostali len tri radšej sa každá utiahne do spleti rastlín, kde má viac istoty a prehľad čo sa deje predňou... Vtedy však začínajú byť teritoriálne a začínajú si pred prípadnými votrelcami (vačšinou vlastného druhu) chrániť svoju skrýšu a svoje územie istoty.... :twisted:
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Zaujimavosti: neonky, mecune, molinezie

Odoslaťod jacik » 16 Jan 2004 11:55 am

Astrid napísal:Pokial som mala neoniek tak 5-6, spravali sa vyslovene ako hufove rybky. Sice obcas sa aj oddelili, ale spravidla boli spolu. Ale ked ich uz mam len tri (ostatne mi nakazili cele akvarko a odisli do vecnych lovist), plavaju uplne samostatne. Obcas sa trosku ponahanaju, ale inak vobec nie su spolu.
to je normalne, to robia aj ludia :)

Astrid napísal:A este taka zaujimavost: este z prvych mecunov som mala jednu "samicu", ktora narastla poriadne velka, ale nikdy nemala mlade a celkovo bola stihla ako samce. Tusim "jej" po case zacal rast na chvoste maly vycnelok- mecik. Uz som aj v literature citala, ze niektore samice mecunov sa premenia na samcov alebo na neplodne samice....
vo vyssie citovanej knihe na str. 98 autori pisu:
-U nekterych druhu se ale mohou vyvijet pozdni samci - ryba vypada nejprve mnoho mesicu jako samice, teprve pak se jeji vyvoj dokoncuje a objevuji se charakteristicke samci znaky. Typicke je to napr. u mecovek mexickych (Xiphophorus helleri). Pozdni dospivani nekterych samcu je zrejme zakladem oddavna citovanych zprav o zmene pohlavi u mecovek. Krome vytvoreni gonopodia u samcu je lze u rady druhu zivorodek snadno rozeznat pohlavi dospelych ryb podle dalsich znaku patrnych na prvni pohled.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Zaujimavosti: neonky, mecune, molinezie

Odoslaťod Maja » 16 Jan 2004 21:16 pm

Po dlhsom case som sa opat rozhodla kupit si Black molly. Zobrala som 2 samcov a 2 evidentne samice. Samiciam dorastlo cosi :-) . Tak som sla do akvaristiky a kedze som mala uz 4 samcov, dokupila som evidentne 3 samice- jedna z nich bola kotna. A zasa cosi podorastalo(dominantny samec zdochol)a teraz mam 4 samcov a 2 samice z toho jedna je stihla ako samec a nechce sa parit ani kotit. Dost ma to prekvapilo lebo jedince pri nakupe boli uz mladeznici a cierne molinky som dakedy chovala na predaj tak som si myslela, ze sa mi nemoze stat aby som sa pomylila.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Zaujimavosti: neonky, mecune, molinezie

Odoslaťod Nikita » 16 Jan 2004 21:46 pm

Mne sa pre zmenu zkrizil samec mecuna so samickou gubky:o) A teraz mi z tych krizenych rybiek zostali len styri. Maju tvar vlnovky, akoby mali na chrbte hrb. Teraz su dospele, traja samci a jedna "vlnovkova" samicka :-) Chvosty samcekov maju taky zvlastny tvar...ani to neviem opisat, cosi take ako polmesiacik. A cele telo maju take leskle, ako zelenozlate supinky. Toho zvrhleho samca som dala kamaratovi aj s tromi samickami, aby opaloval jeho rybky:-) Ale zatial sa nestazoval...
Obrázok používateľa
Nikita
 
Príspevky: 11
Obrázky: 3
Založený: 15 Jan 2004 17:45 pm
Bydlisko: NMn/V

Re: Zaujimavosti: neonky, mecune, molinezie

Odoslaťod bolek » 19 Jan 2004 10:06 am

Nemohla by si tie hybridy odfotiť a ukázať na nete? Strašne by som bol aj zvedavý ako je to vôbec možné (aj vzhľadom na proporcie)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod Michal#24 » 24 Okt 2009 11:49 am

hmmm...doposial som si myslel ze je to nemozne aby sa ryby odlisnych druhov samovolne sparili i ked maju spolocnu vlastnost ze su zivorode...skus prosim foto
Obrázok používateľa
Michal#24
 
Príspevky: 28
Obrázky: 4
Založený: 02 Júl 2009 17:20 pm
Bydlisko: Smolinské

Odoslaťod caloghero » 24 Okt 2009 19:35 pm

michal odpisujes na 6 rokov stary prispevok
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.