rozpad plutviciek - plesen



Akvarijné ryby - choroby, liečba

rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod gorky » 03 Mar 2009 10:54 am

cez vikend som si doniesol nove tetry,v nedelu vecer mi odisli 3, po vymene 1/3 vody som dufal vo vyriesenie problemu, druhy den vsak bojovnica mala biely flak na chvoste (ako plesen,alebo vata) a taktiez jedna tetra. pridal som sol, ale musel som do roboty. po dlhej snahe najst nejake odporucane liecivo,som nasiel Terap AB ale uz sa nedistribuje na slovensko, tak mi idporucali multimedical-sirokospektralne liecivo. Po prichode domov som odlovyl dalsie 4 mrtve tetry. Bojovnica uz mala miesto flaku viditelne kosticky, dnes rano to bolo este horsie,uz mala napadnutu aj chrbtovu plutvu. Aktualne fotky vyzeraju takto:
bojovnica
Obrázok

tetra
Obrázok
poradte ako zastavit co najrychlejsie postup choroby, hlavne u bojovnice. Ako som spominal pouzil som Multimedical podla davkovania, chcem sa spytat ako dlho mam mat odstaveny filter, dokedy nechat posobit liek, kedy menit vodu a kedy znova pridat liek. dakujem
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Reklama

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod xDodox » 03 Mar 2009 11:04 am

Vyzerá to na bakteriálny rozpad plutiev - použil by som Sera Baktopur/Omnipur.

Pozri/preštuduj tému: choroba - bakteriálny rozpad plutiev?.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod gorky » 03 Mar 2009 11:30 am

uz som si toho nastudoval tolko ze az, na seru bactopur pisali ze to vobec neucinkuje. Neda sa kupit nieco co aplikujem priamo na chvost a zahubim tie bakterie? A kedy mozem vymenit vodu ak som vcera aplikoval ten multimedical (FMC).
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod xDodox » 03 Mar 2009 11:39 am

gorky napísal:... aplikujem priamo na chvost a zahubim tie bakterie
lenže tie baktérie "nežijú" iba na tom chvoste. Keby tomu tak bolo, ostatné ryby by sa mohli nakaziť "iba" priamym kontaktom, čo by bola malá pravdepodobnosť šírenia.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod gorky » 03 Mar 2009 11:45 am

to je pravda, len mi to je cudne zi ziadna zivorodka to nema iba tetry a bojovnica. neviete mi aspon povedat kedy a ci vobec mozem ocakavat zastavenie postupu rozpadu plutiev? pripadne ci ten liek znova aplikovat po 24hodinach a kedy menit vodu. dakujem
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod martin_s » 03 Mar 2009 11:46 am

gorky napísal:uz som si toho nastudoval tolko ze az, na seru bactopur pisali ze to vobec neucinkuje. Neda sa kupit nieco co aplikujem priamo na chvost a zahubim tie bakterie? A kedy mozem vymenit vodu ak som vcera aplikoval ten multimedical (FMC).


Dal by sa pouzit slaby roztok KMnO4 (hypermangan), ktorym potries chvost, ale nakolko to bude ucinne neviem... Ryba uz ma oslabenu imunitu, takze je tam velka pravdepodobnost recidivy pri takomto osetreni, tak ako uz naznacil dodo.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod xDodox » 03 Mar 2009 11:54 am

Podľa Sera príručky: Nemoc prepukne medzi rybami trpiacimi stresom, v prerybnenom akváriu, alebo u zranených rýb. Zdravé ryby nie sú ohrozené, nakoľko majú dostatok prirodzených protilátok.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod gorky » 03 Mar 2009 11:57 am

tak bojovnica bola fit, mal som ju nejake 3 tyzdne, krmena patetkami, granulami,vlockami, akvarko zarastene a ze by mala nejake velke naroky na priestor tak to by som nepovedal. neviem preco mohla takto ochoriet, tetry mohli byt vystresovane z prepravy, kedze tie som doniesol cez vikend

martin_s napísal:Dal by sa pouzit slaby roztok KMnO4 (hypermangan), ktorym potries chvost, ale nakolko to bude ucinne neviem... Ryba uz ma oslabenu imunitu, takze je tam velka pravdepodobnost recidivy pri takomto osetreni, tak ako uz naznacil dodo.

a kde by som ten hypermangan zohnal?
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod xDodox » 03 Mar 2009 12:03 pm

gorky napísal:a kde by som ten hypermangan zohnal?

Až ma pamäť neklame, tak normálne v lekárni.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod Giftzahn » 03 Mar 2009 12:09 pm

@gorky: uplne bezproblemovo v hociktorej lekarni...predavaju ho v malom bielom kelimku po 5 gramov...som asi pred dvoma tyzdnami kupoval, cena do 1 EUR ak ma pamat neklame :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod gorky » 03 Mar 2009 12:17 pm

Giftzahn napísal:@gorky: uplne bezproblemovo v hociktorej lekarni...predavaju ho v malom bielom kelimku po 5 gramov...som asi pred dvoma tyzdnami kupoval, cena do 1 EUR ak ma pamat neklame :wink:


a ako sa to aplikuje alebo riedi. spravim rybe nejaku kratku kupel alebo len potriem postihnute miesta roztokom
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod martin_s » 03 Mar 2009 12:43 pm

Na dezinfekciu sa robi slabo ruzovy roztok. Da sa pouzit aj kratky kupel, avsak vtedy je potrebne davat velky pozor na koncentraciu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod gorky » 03 Mar 2009 12:51 pm

takze radsej iba pripravit roztok a nejakou vatovou tycinkou potriet postihnute miesta? a riedit podla navodu na krabicke ci iba od oka na slabo ruzovu? potom osetrenu rybu mozem vratit do nadrze s Multimedicalom (FMC)?
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod Giftzahn » 03 Mar 2009 12:56 pm

njn, prave to je to diabolske :twisted: na krabicke ziaden navod mat nebudes :twisted: ... dostanes infosku ze mas na dezinfekciu spravit slabo ruzovy roztok ... takze ak to nahodou "prekyslicis" :dead:
ono u ludi ten slabo ruzovy roztok na dezinfekciu funguje fajne ... u rybiek treba byt opatrny., davkuj tak ze na spicku noza das minimum Hypermanganu a skontrolujes farbu vody a podla potreby pridavas :wink:
Naposledy upravil Giftzahn dňa 03 Mar 2009 12:59 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod martin_s » 03 Mar 2009 12:58 pm

gorky napísal:takze radsej iba pripravit roztok a nejakou vatovou tycinkou potriet postihnute miesta? a riedit podla navodu na krabicke ci iba od oka na slabo ruzovu? potom osetrenu rybu mozem vratit do nadrze s Multimedicalom (FMC)?

Na krabicke nebudes mat ziadny navod... Musis odhadnut slabo ruzovy roztok.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod gorky » 03 Mar 2009 13:42 pm

Giftzahn napísal:njn, prave to je to diabolske :twisted: na krabicke ziaden navod mat nebudes :twisted: ... dostanes infosku ze mas na dezinfekciu spravit slabo ruzovy roztok ... takze ak to nahodou "prekyslicis" :dead:
ono u ludi ten slabo ruzovy roztok na dezinfekciu funguje fajne ... u rybiek treba byt opatrny., davkuj tak ze na spicku noza das minimum Hypermanganu a skontrolujes farbu vody a podla potreby pridavas :wink:


potom mozem osetrenu rybu vratit spat do akvaria s liecivom multimedical kde este mozu byt parazity ktore sposobili ochorenie? A k tomu hypermanganu....ono to nici vsetky bakterie ktore zasiahne a proces bude treba opakovat?
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod gorky » 03 Mar 2009 14:48 pm

Nuz, nestihol som vyskusal hypermangan. Uz mi volali ze rybky podlahli. predpokladam, ze tymto som doliecil kedze zivorodkam nic nebolo. Dakujem vsetkym zucastnenym.
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod xDodox » 03 Mar 2009 14:51 pm

No neviem, neviem. Radšej si ho zadováž (hypermangán). Pokojný by som bol asi po týždni, lebo baktérie "určite" budú ešte vo vode.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod gorky » 04 Mar 2009 11:38 am

Myslel som ze to uz skoncilo, prisiel som domov a vsetko krasne plavalo, prezila jedna tetra (teraz neviem co s nou) a zivorodky (mecune,black molly,gupky). Dnes rano pozeram,ze mecun ma nejake stiahnute plutvy a len sa opiera o listy, postupne ho unasala voda az bol kolmo vo vode. potom sa prebral a plaval a zasa oddychoval a zbadal som dalsiu gupku ktorej sa rozpada chvost :-/ Tak som sa rozhodol o vymenu 1/3 vody a dokvapal som z toho multimedicalu trocha. Mam taku otazku. Ta choroba je vzdy iba na niektorych rybach a ked tie zdochnu presunie sa na ine ryby? Teda mam tie ryby ktore uz maju priznaky uplne oddelit od tych ktore vyzeraju zdravo? (aj ked budu v 2l nadobe) alebo je ta choroba uz v celom akva tak musim pockat kym sa vsetci preliecia a vymrie choroba.
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod xDodox » 04 Mar 2009 11:47 am

Tá "choroba" (teda baktérie) je (sú) vo vode.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod gorky » 04 Mar 2009 12:15 pm

nepomohla by vymena vacsej casti vody a oddelenie uz napadnutych ryb?
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: Akvaristicka jar v Bratislave 8. - 9. maja 2010

Odoslaťod Juraj Dolne Hony » 27 Apr 2010 21:19 pm

Mam dlhodobo zabehnute akvarko s gupkami - pavie ocka triangle. Predcca 10 dnami prvý naznak problemu. Jeden samec vecer chvost načatý akoby od plesne, dp par hodinach po chvosta stratilo farbu, do rana cely ostali len take vlasočnice priesvitne do vecera samec uhynul - cele to trvalo 24 hodin... o den neskor to iste druhy samec priebeh asi 20 hodin...dodnes 6 ks..., v tejto cvily su napadnute dalsie tri kusi napoly odfarbene rozpadnute chvosty... Omnipur, Baktopur ani Costapur nezabera.... samice nie su postihnute a v akvarku je cca 50 ks tyzdnových drobcov takisto culzch bez znamok choroby...

Prosim o kazdu cennu radu nad zlato vie to niekto zastavit ???


1 - strata farby chvosta
2 - postupne rozpadnutie az na priesvitne vlasocnice
3 - do 24 hodin uhynutie jedinca...


Velmi pekne dakujem za kazdu cennu radu.

Na burze sa urcite stretneme.
Juraj Dolne Hony
 
Príspevky: 10
Založený: 21 Apr 2010 06:26 am

Re: rozpad plutviciek - plesen

Odoslaťod Petra26 » 13 Nov 2010 19:36 pm

martin_s napísal:
gorky napísal:uz som si toho nastudoval tolko ze az, na seru bactopur pisali ze to vobec neucinkuje. Neda sa kupit nieco co aplikujem priamo na chvost a zahubim tie bakterie? A kedy mozem vymenit vodu ak som vcera aplikoval ten multimedical (FMC).


Dal by sa pouzit slaby roztok KMnO4 (hypermangan), ktorym potries chvost, ale nakolko to bude ucinne neviem... Ryba uz ma oslabenu imunitu, takze je tam velka pravdepodobnost recidivy pri takomto osetreni, tak ako uz naznacil dodo.


Ahoj, tiež som čítala, že bactopur je neúčinný, velmi bol vzchválený prípravok Terap AB, ktorý si aj ja musím kúpiť lebo mám tiež momentálne problém s rozpadom plutiev u gupiek. Dokonca som čítala, že 1ml sava na 50l vody aplikovaného cez striekačku do prúdu filtra má ešte lepší účinok na všetky druhy baktérií, tak sa chcem spýtať, či s tým náhodou nemá niekto skúsenosť. Ďakujem za odpoved
Petra26
 
Príspevky: 1
Založený: 13 Nov 2010 19:19 pm

plesen?

Odoslaťod bubulak » 16 Feb 2014 15:00 pm

caute vospolok
prednedavnom som si vsimol ze sa mi tru rybky o dekoracie a od vcera vidim jasne znaky bielych flakov na niektorych rybach hlavne samicky a samcekovia maju divne zakoncene plutvy vzdy som si myslel ze ich maju iba okusane co to som si precital na tomto fore (pouzit sol zvisit teplotu vody alebo pouzit chemiu ) no chcel by som od vas vasu radu ci sa jedna o plesen- rozpad plutiev a pouzit pripravok terap ab
je pravda ze som sa dlhsi cas nevenoval akva a bolo dost prerybnene ale ryby su uz vo vecsom prec a akvarko vycistene sol pridavam pravidelne pri vymene vody
takze otazka pouzit chemiu alebo este castejsie vymienat vodu dajme tomu kazdy druhy den po dobu 8-10 dni a az potom ist do chemie?
a je to vobec plesen alebo neaka choroba?
Prílohy
DSC_0112.jpg
DSC_0110.jpg
1.jpg
bubulak
 
Príspevky: 24
Obrázky: 0
Založený: 16 Feb 2014 14:22 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.