Novo zalozene 125L akvarium, uhyn ryb



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Novo zalozene 125L akvarium, uhyn ryb

Odoslaťod pepek85 » 02 Mar 2009 18:58 pm

Zdravim Vas,
chcel by som aby ste mi niekto poradili. Zariadil som si akvarium asi tak pred tyzdnom a po druhom dni som donho kupil ryby prv prisavnika, neonky a Tetru praguajsku (cerveno ocko) a o dva dni Razboru klinoskvrnnu s Daniom Pasikovim a Daniom Tigrovitym, cca 38 ryb.
Mam v nom CCa 8 druhov rastlin pri pocte 22 kusov.
Testy boli nasledujuce ph 7.6, Ammoniak 1, Nitrit NO2 0,5, nitrat 5,0 a dKH 9 a nakoniec dGH 16.
TAkze toxikologicke testy dopadli, da sa povedat na jednotku
Na dalsi den mi uhynula Neonka kotora bola v akva. viac ako 3 dni a nasledne jedna razbora, ktora bola chora(stiahnute plutvy bledy vzhlad) a na dalsi den zas razbora.
Problem je, ze u vela rybiek sa vyskytla rovnaka disfunkcia jednej zo ziabrovych plutiev, boli mensie a bielo krpate. Skoro ich vobec nepouzivali. Mam podozrenie na plesen. No nerozumiem preco sa to netyka neoniek.

Prvy uhyn chapem, lebo sa jedna o novozariadene akvariom a neodstatou vodou,a to navyse bez zabehnuteho bio. v nadrzi.
Prosim POMOC,,,, rybky su inac cule len cas odcasu (skoro kazdy den) jednu klepne :oops:
pepek85
 
Príspevky: 13
Založený: 22 Feb 2009 19:32 pm
Bydlisko: United Kingdom

Reklama

Odoslaťod dusik » 02 Mar 2009 19:20 pm

Tie testy nedopadli na jednotku ale na päťku z hviezdičkou.
NO2 a amoniak má byť na nule. Tetry sú na dusikaté látky najcitlivejšie. Dal si tam príliš veľa rýb naráz do nezabehnutého akvária.

Meň denne aspoň 1/3 vody kým sa hodnoty nesabylizujú.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Novo zalozene 125L akvarium, uhyn ryb

Odoslaťod Mariok » 02 Mar 2009 19:47 pm

Ako ti radí dusík! Tie hodnoty tak ľahko na nulu nedostaneš, je to dôsledok "nerozbehnutého dusíkového cyklu" alebo ak chceš tak nezabehnutého akvária. Ak môžeš, rybky by bolo veľmi vhodné premiestniť väčšiu časť dočasne do nejakého fungujúceho akva, lebo ťa čakajú ďalšie úhyny. Je ich tam veľa (možno po zabehnutí by to zvládli) ale tá častá výmena vody snáť zaberie aj pri tom počte.
Ak by ti poriadne rástli rastliny, čo je zatiaľ nepravdepodobné, tie by dokázali výrazne pomôcť - nepíšeš čím a ako dlho denne svietiš, ani aké druhy rastlín máš. Na začiatok by to chcelo rýchlorastúce stonkové rastliny ako Ceratophylum, Egeria(elodea) densa, Hygrophila (zelené druhy okrem difformis) a/alebo plávajúce Pistia, Limna, Lymnobium.
Nech ťa nepletie, že rybky sú sýto sfarbené - to vôbec neznamená, že sú v poriadku, pri otrave môžu hynúť v sýtych farbách. Zabehnuté akva - ak si začínal od nuly sa dá počítať až tak po treťom (ak rastliny vykazujú zrejmé prírastky a sú vitálne), lepšie po štvrtom týždni.
A skús si prečítať http://issuu.com/salik/docs/akvarium04 - dusík v akváriu - mnohé ti ozrejmí.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Wau, ok

Odoslaťod pepek85 » 02 Mar 2009 20:38 pm

Viem ze som urobil chybu ze som do nezabehnuteho akvaria kupil tolko ryb, mam chemiu s bakteriami ktore premienaju a vyrovnavaju hodnotu ammoniaku, nitratu a nitritu. Osvetlenie je Aqua-Glo podporujuce rast rastlin a prirodzeny pigment u ryb ( 2x20W) inac to svetlo bolo sucast vybavenia.

Druhy rastlin v nadrzi
Riasogula Zelena
Liliovnicek Brazilsky - Lilaepsis Brasiliensis
Kryptokoryna Sumatranska - Cryptocoryne Undulata
Mkvanka Mnohosemenna
Myriophyllum mezianum

Dari sa mkvanke Mnohosemmej / Hygrophila polysperma
Mam aj ( food) pre rastliny. Ale hodnoty amoniaku a nitritu niesu take vysoke ako sa ocakavaju v navodoch pri novozalozenom akvariu
pepek85
 
Príspevky: 13
Založený: 22 Feb 2009 19:32 pm
Bydlisko: United Kingdom

Odoslaťod dusik » 02 Mar 2009 20:53 pm

Podľa tých hodnôt sa zábeh len začína. Ešte tie hodnoty porastu a to niekoľko násobne. Rastlinkám sa darí na začiatku hodne, kôli amoniaku. Na tú vodičku z baktériami zabudni, nepomôže ti. Amoniak nie je problém. Problém bude NO2.

zožeň si tie rastlinky, čo písal Mariok. S Ceratophyllum demersum mám dobre skúsenosti. Veľmi úžinne znižuje hodnoty dusíka.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

ok pohladam

Odoslaťod pepek85 » 02 Mar 2009 21:29 pm

a este mam problem s Razborami Klinoskvrnnymi, maju zakrpatelu jednu ziabrovu plutvu, neviem ci sa jedna o vrodenu vadu alebo je to choroba, niektore taky problem nemaju, akurat ze zatial co uhynuli tak mali problem so stabilizaciou lebo sem tam rotovali do boku (nie hlavou hore dolu alebo do kruhu ale prekopili sa)

inac tie bakterie su na urychlenie procesu zmeny amoniaka na nitrit a nitrat
pepek85
 
Príspevky: 13
Založený: 22 Feb 2009 19:32 pm
Bydlisko: United Kingdom

Odoslaťod dusik » 02 Mar 2009 21:42 pm

Ta stabilita a rotácia bola tým, že sa dusili. NO2 im spálila žiabre.

Môžeš to tam naliať, ale nečakaj od toho nič výnimočne.

Ak poznáš niekoho kto má v tvojom okolí akváriu, tak ho popros o vodu s vyžmýkaným molitánom a nalej si to do akvária. Toto bude stokrát účinnejšie ako ten nitrivec. :wink:
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

obavam sa

Odoslaťod pepek85 » 02 Mar 2009 21:57 pm

no vyzera to zle, lebo nemam nikoho kto by mal zabehnute akvarium a co vobec akvarium. MOje akvarium sa siri do zahuby.

Ale inac ,,, je vidiet ze su chore lebo dania maju na chvostoch biele vlakna, dal som im tam uz nieco.

Poznamka:
Prosim Ta ako im NO2 mohlo spalit ziabre ked nieje vo vysokej hodnote 0,5?
pepek85
 
Príspevky: 13
Založený: 22 Feb 2009 19:32 pm
Bydlisko: United Kingdom

Odoslaťod Mariok » 02 Mar 2009 22:10 pm

Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: obavam sa

Odoslaťod Bubi200 » 02 Mar 2009 22:23 pm

pepek85 napísal:no vyzera to zle, lebo nemam nikoho kto by mal zabehnute akvarium a co vobec akvarium. MOje akvarium sa siri do zahuby.

Ale inac ,,, je vidiet ze su chore lebo dania maju na chvostoch biele vlakna, dal som im tam uz nieco.

Poznamka:
Prosim Ta ako im NO2 mohlo spalit ziabre ked nieje vo vysokej hodnote 0,5?


Nooo, ak sa nemylim, 0,5 je uroven, ked uz mozes mat na rybkach trvale nasledky.
Obrázok používateľa
Bubi200
 
Príspevky: 146
Obrázky: 2
Založený: 12 Jan 2009 12:18 pm
Bydlisko: Bratislava - Karlovka

Odoslaťod elwiss » 03 Mar 2009 00:01 am

no ako ti tu uz napisali kolegovia, to je normalne na zaciatku zaladania akva, preto treba cakat aspon mesiac kym sa to vsetko zabehne.
dalsia vec je chlor.
pokial si do tej vody, s tymi hodnotami ktore tam mas nalial cerstvu vodu,ktoru si nenechal odstat aspon 30 min, tak si predstav co sa dialo ked sa zmiesal amoniak s chlorom :twisted:

nechcem byt hnusny,ale predpokladam ze ti tie rybky uhynu vsetky. bodaj by somsa mylil a prezili to bez nasledkov. mne ochrnula jedna ryba na to ale zije do teraz.
odkial si? vypln si profil možno je niekto z blízkeho okolia a ani o tom nevies a mohol by ti podarovat bakterie z filtra
:idea:
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

POMOC POMOC

Odoslaťod pepek85 » 03 Mar 2009 19:17 pm

POMOZTE MI

DNES KED SOM SA VRATIL Z PRACE TAK SOM NASIEL CELE AKVARIUM V BIELOM VODA JE ZAKALENA. Co mam robyt vymenit vodu?

Ja som asi pred 3 dnami vybral carbonovy cistic lebo som pridaval lieky na "plesen" a opadanie supin. Ziadna z ryb dnes zatial neuhinula. POMOZTEMI
pepek85
 
Príspevky: 13
Založený: 22 Feb 2009 19:32 pm
Bydlisko: United Kingdom

dodatok

Odoslaťod pepek85 » 03 Mar 2009 19:57 pm

a hodnoty amoniaku,nitritu a nitratu mi spadli na nulu,,,, prosim vas co to mas znamenat?
pepek85
 
Príspevky: 13
Založený: 22 Feb 2009 19:32 pm
Bydlisko: United Kingdom

Odoslaťod Tomas54 » 03 Mar 2009 20:07 pm

men castejsie vodu a cakaj, to prejde. Inak na akva.sk sa o tom pise vela.
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

ok

Odoslaťod pepek85 » 03 Mar 2009 20:18 pm

takze ono sa to vycisti samo?
pepek85
 
Príspevky: 13
Založený: 22 Feb 2009 19:32 pm
Bydlisko: United Kingdom

Odoslaťod Tomas54 » 03 Mar 2009 20:25 pm

v podstate ano, aj ked UV-C lampa by tomu pomohla, bola by to otazka par hodin
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Odoslaťod Mariok » 03 Mar 2009 20:55 pm

Toma54 nesúhlasím! UV-C lampa len zabije nálevníkov, ktorí v tomto stave akvária s najväčšou pravdepodobnosťou ešte zachraňujú čo sa dá svojim metabolizmom v spotrebovávaní "odpadu vo vode.

Tvoja predošlá rada "men castejsie vodu a cakaj, to prejde. Inak na akva.sk sa o tom pise vela." je presne to, čo potrebuje! Teda ak nám nezabudol spomenúť ešte nejakú ďalšiu "pikošku", čo s akvárkom podnikal...

pepek85: Ak tá biela voda nesmrdí, je to O.K., každý deň treba vymeniť cca 20l vody za odstátu, pokiaľ sa to podstatne nezlepší. Rybkám v tejto fáze už liečenie liečivami pomôže len veľmi ťažko, tá obmena vody (zároveň s odkalením dna) ich ešte (aspoň časť) zachrániť môže.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod elwiss » 04 Mar 2009 01:02 am

nooo ale pokial je to nalevnik,tak asi mu ta casta vimena vody moc nepomoze, drzim palce nech ti dopadne dobre, riad sa tym co napisal mariok, ked nesmrdi, tak je to OK! :wink:
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Novo zalozene 125L akvarium, uhyn ryb

Odoslaťod Mariok » 04 Mar 2009 01:10 am

elwiss: Prečo by výmena vody nepomohla? Nemyslím teraz na nálevníky, ale na ryby! Ak sa akvárko "zabehne" tak nálevník zmizne sám, či nie? A zabudol som - treba vzduchovať, nálevníky by mali odčerpávať z vody veľa kyslíka, ak si to dobre pamätám - aby sa ryby nakoniec neudusili od nedostatku kyslíka
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Tomas54 » 04 Mar 2009 01:17 am

viete co je sranda, ze ani v mojich a ani v akva, ktore som pomahal zakladat nebol nalevnik ani nic podobne, stastie alebo neviem co... ale to je od temy. Drzim palce, aby sa ti dalo akva do poriadku
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Odoslaťod horský vlk » 04 Mar 2009 11:22 am

pepek 85..rybky si mal prelovit do druheho akva a vodu im trochu zafarbit nejakou dezinfekciou.a to akva si mal nechat par dni tak aby v nom prebehli vsetky procesy...
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod chelicer » 04 Mar 2009 11:39 am

to akvarium si uponahlal a teraz tam lejes zazracne vodicky a myslis ze to zachranis... dat tam 38 ryb na tretí den od založenia, to si im podpisal rozsudok smrti. mal si tomu dat par tyzdnov, dat tam max nejake gubky, nech tam spinia a priroda by to uz zariadila aj bez vodiciek..samozrejme non stop filter s malym prietokom, vytvoria sa v nom kolonie dobrych bakterii. len ho prosim ta neper v chlorovej vode. mal si viac citat pred zakladanim aq, teraz budes musiet zacinat mozno odznovu. ten biely zakal tam mas pravdepodobne kvoli masivnemu rozmnozovaniu bakterii (dobrych) za par dni sam zmizne.
Obrázok používateľa
chelicer
 
Príspevky: 60
Obrázky: 22
Založený: 01 Feb 2007 10:14 am
Bydlisko: Topoľčany

Re: Novo zalozene 125L akvarium, uhyn ryb

Odoslaťod elwiss » 04 Mar 2009 13:37 pm

Mariok napísal:elwiss: Prečo by výmena vody nepomohla? Nemyslím teraz na nálevníky, ale na ryby! Ak sa akvárko "zabehne" tak nálevník zmizne sám, či nie? A zabudol som - treba vzduchovať, nálevníky by mali odčerpávať z vody veľa kyslíka, ak si to dobre pamätám - aby sa ryby nakoniec neudusili od nedostatku kyslíka


no ja som to myslel prave koli tomu nalevnikovy a nie koli rybam, rybam to jasne že prospeje.(len aby to neprospelo aj tomu nalevikovy) ano nalevnik zmizne sam,len je otazne ako dlho sa mu to bude este zabiehat. ved nevieme ani aky filter ma. :wink:
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

takze

Odoslaťod pepek85 » 04 Mar 2009 18:10 pm

a akoze aky efekt ma typ akvaria na nalevnikov. ja mam Fuval3 plus a 2 mamene na relatko, vo filtry mam bio zinienku (hubky cca 2 kust) a carbonove vlakno.
ako mozem ovplivnit nalevnikov v akvariu?
pepek85
 
Príspevky: 13
Založený: 22 Feb 2009 19:32 pm
Bydlisko: United Kingdom

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.