Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom



Všetko okolo akvarijných rýb

Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod Rori » 17 Jan 2004 11:58 am

Ahojte,

potreboval by som relativne rychlu pomoc - samcek bojovnice stavia hniezdo ale vacsinou tie bublinky rychlo prasknu (vzdy ma postavenu urcitu cast ale po hodinke alebo po trosku dlhsej dobe sa to hniezdo rapidne zmensi). Nemam ani velky prud v akvariu a neviem co by to mohlo sposobovat. Neviete poradit?
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod jojko » 17 Jan 2004 13:08 pm

daj tam dake plavajuce rastlinky tak sa mu bude lepsie stavat
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod Rori » 17 Jan 2004 15:03 pm

Mam tam tahajucu sa Valisneriu Spiralis - ale teraz tie bublinky rovno praskaju v priebehu 2-3s ... podla mna je nieco vo vode :(
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod kujoon » 17 Jan 2004 16:45 pm

Ak máš zapnuté hocijaké vzduchovanie tak ho musíš vypnúť. Ak ti hniezdo nedrží pokope a rastliny nepomáhajú daj tam kúsok polystyrénu, tam by to malo držať. Ale musí byť vypnutý vzduch.. a odokry akv.
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod Rori » 17 Jan 2004 18:23 pm

Ten polystyren nadrvit, alebo len tam dat taky kus?
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod Fish » 17 Jan 2004 18:58 pm

Ja by som ti odporucal dat do akvaria Ricciu fluitans.
Fish
 
Príspevky: 52
Obrázky: 1
Založený: 05 Jún 2003 19:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod jojko » 17 Jan 2004 21:02 pm

ta ricia je dobra tiez mozes dat ceratopteris, a dobre je mat na akvarku krycie sklo
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod Rori » 17 Jan 2004 21:22 pm

Uz je neskoro. Uz to nevydrzali a je to bez penoveho hniezda - takze neviem kolko som toho zachranil, ale niekolko ikier mam v jednej nadobe (mozem ich tak nechat :?: :?: :?: ) a samcek to dava na vodnu hladinu k rastlina - bez bublin (znovu ta ista otazka - mozem ich tak nechat :?: :?: :?: ). Uz sa mi zda, ze samcek uz iba zbiera ikry z dna a neoplodnuje ich ... Mam uz vybrat samicku?
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod kujoon » 18 Jan 2004 01:36 am

jojko napísal:ta ricia je dobra tiez mozes dat ceratopteris, a dobre je mat na akvarku krycie sklo

Preco je dobré mat na akv. krycie sklo????Automaticky ako vypne vzduch bojovnice začnú plávať ku hladine a budú potrebovat vzduch.. a aj keď prihrieva vodu ohrievačom, tak je tam určite rozdiel teplôt vody a vzduchu, voda začne kondenzovať, začnú as vytvárať kvapky vody na krycom skle a zákonite silou gravitácie budú padať späť do vody, čiže aj na hniezdo..
Podľa mňa je lepšie akv odokryť - čiže dať preč krycie sklo a nahradiť ho uterákom, ktorý zabráni kondenzácii a prestupu studeného vzduchu do akv..
Mám to odskúšané!
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod kujoon » 18 Jan 2004 01:42 am

Rori, ak je to bez penového hniezda tak si nezachránil nič. Ikry nemôžeš vychovať pod vodou, musia byť tak pol na pol.. Samicu odlov a samca nechaj asi 2 týždne samého, aby sa zregeneroval, môžeš mu dať ku sklu malé zrkadielko,uvidí sa tam a bude sa chcieť " pred sebou predvádzať " a začne stavať ďalšie a ďalšie hniezdo.... Po dvoch týždňoch daj ku nemu samicu a uvidíš aké hniezdo ti postaví.. Samicu odlov hneď po výtrení, ináč ju môže aj zabiť.
ten polystyrén som myslel celý kus...
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod jojko » 18 Jan 2004 19:09 pm

kujoon napísal:Preco je dobré mat na akv. krycie sklo????Automaticky ako vypne vzduch bojovnice začnú plávať ku hladine a budú potrebovat vzduch..

bojovnice su labirintky a automaticky dichaju nad hladinou ci vzduchujes alebo nie.
krycie sklo alebo uterak splna ten isty ucel aby nebol nad hladinou studeny vzduch. ja som myslel ze tam ma byt! krycie sklo sa da vyspadovat tak aby voda nestekala do hniezda, to je len technicky problem.
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod kujoon » 18 Jan 2004 22:05 pm

To je jasné, že chodia ku hladine aj keď vzduchuješ..
S tým vyspádovaním je to zbytočná robota. A ešte mám taký pocit, že keď necháš akv. odokryté na ladine sa usadí jemná vrstva prachu a bublinky držia lepšie pokope - ale to je len osobný názor..
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod cyrano » 19 Jan 2004 12:23 pm

Krycie sklo je dolezite aby nad hladinou bola dostatocne vlhka klima. Ked je akvarium odkryte hniezdo vysycha, mam s tym skusenosti. Je lepsie mat nad hniezdom krycie sklo, samozrejme nie uple uzavrete ale s malym otvorom na boku aby sa vzduch trochu vymienal. A je dobre povypinat vsetky zariadenia ktore ceria hladinu. Inak sa nemusis bat bojovnice sa ti budu vytierat mozno kazde 2-3 tyzdne takze pokusov zopar este urcite budes mat. Viac sa dozvies na strankach www.bettasrus.com v casti breeder's corner. Vela uspechov
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod Rori » 19 Jan 2004 12:32 pm

No ja sa pokusam o dalsi pokus - zda sa ze samcek neoplodnil tie predchadzajuce ikry - teraz je nejaky zhavy - mam ho v oddelenom akvarku a staval penove hniezdo. Dal som k nemu druhu samicku, ale v spolocnom akvarku sa zdalo, ze sa nemali az tak radi :( tak som ich zatial oddelil. Uvidim :)
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod mireno » 20 Jan 2004 00:25 am

Mne sa asi zblaznila samica. Mal som v spolocenskom akvarku parik bojovnic. V minulosti sa pravidelne kazdy tyzden vytierali. Raz mi nedalo a vyliahnute mlade som hadicou odcucol. Jeden junior prezil a ked mal take 2 cm vratil som ho do spolocenskeho akva kde zije doteraz. Lenze samec, ktory doteraz zahanal samicu ochorel (je nejaky nafuknuty) co vyuzila samica a pustila sa s nim do boja. Ked neprestavali ani po pol hodine samicu som rukou prelozil do malej nadrzky, kde si na druhy den postavila celkom slusne hniezdo. Po tyzdni som ju vratil ale zasa sa pustili do seba tak som odlovil pre zmenu samca. Samica doteraz stavia hniezdo a dokonca k nemu laka toho juniora na ktoreho je podstatne agresivnejsia ako dovtedy. Stretli ste sa s tym ze by samica stavala hniezdo? Ze je to samica viem na 100 percent.

Tu je ta samica pri takom mini hniezde pod valisneriou
gallery/image_page.php?&image_id=960
mireno
 
Príspevky: 11
Obrázky: 12
Založený: 18 Aug 2003 23:15 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod nino_q » 20 Jan 2004 09:14 am

nuz, viem si to vysvetlit jedinym sposobom - z tvojej samice sa zrejme stal samec...
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod bolek » 20 Jan 2004 09:37 am

Bez urážky Mireno, ale aspoň teda podľa obrázky by som typoval jednoznačne na samca (samice poväčšine nemávajú také závojové plutvy a ešte som nepočul aby labyrintka menila pohlavie...)

Skús priložiť k akva zrkadielko a uvidíš, či sa tá tvoja "samica" bude predvádzať... ak ano, zabudni na to, že je to samica (všimni si či dokáže vytiahnuť aj žiabre pri predvádzaní... ak ano zabudni na samicu, lebo ony to nevedia....)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod Rori » 20 Jan 2004 10:05 am

bolek napísal:Bez urážky Mireno, ale aspoň teda podľa obrázky by som typoval jednoznačne na samca (samice poväčšine nemávajú také závojové plutvy a ešte som nepočul aby labyrintka menila pohlavie...)


No, to som si aj ja myslel :) ale po tom co sa uz tyzden snazim rozmnozit bojovnice :lol: tak som si o nich hladal dost veci na nete a tam clovek najde aj pekne zavojnate samicky (nie az tak zavojnate ako samce ale tiez by som ich na prvy pohlad hadal na samcekov). Pozri napr. http://www.bettacave.com/. Ale je pravda, ze bezne to tak nebyva.
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod bolek » 20 Jan 2004 10:21 am

Máš pravdu Rori, preto som to doplnil o výsostné znaky samcov (predvádzanie sa pred..., hájenie si teritória, žiabre, atď....)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod Peter » 20 Jan 2004 10:51 am

To Mireno: Podla coho usudzujes, ze je to samica?

Mal som nezavojnate Betty, tam sa pohlavie tazsie urcovalo... ale tu?
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod mireno » 20 Jan 2004 12:42 pm

Samica to je urcite, pretoze povodny samec s nou kupovany posiel. Potom som k nej dokupil pekneho zavojoveho samca (to je ten teraz v malej nadrzke) ktory po aklimatizacii zacal so stavbou hniezda a niekolkokrat sa s tou samicou aj vytrel coho som bol niekolkokrat ocitym svedkom. Dokazom toho, ze to nie su dva samce je aj ten zachraneny junior. A zamenit som si ich tiez nemohol, lebo samica je fialova s kratsimi plutvami a samec modry s dlhsim oplutvenim. Naposledy sa treli asi pred rokom a potom uz nejavili ziadny zaujem.
Inak ja netvrdim, ze sa z nej stal samec, len si neviem vysvetlit to jej spravanie.

Tu je este aktualna fotka toho choreho a osklbaneho samceka v azyle. Asi ho budem musiet utratit. Sice este trochu aj zerie ale je nanho strasny pohlad :cry:
gallery/image_page.php?&image_id=963
mireno
 
Príspevky: 11
Obrázky: 12
Založený: 18 Aug 2003 23:15 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod kujoon » 21 Jan 2004 23:02 pm

To je aj podla toho obrázku vidiet, že je to samica..
Môže byt, že sa ti nevytreli kvôli teplote - ak nevyhrievaš akv.
A ten nafúknutý samec, to sa stáva väčšinou, keď nemáš krycie sklo a ohrievaš ohrievačom vodu, čiže teplota vody je nepr.24°C a vzduchu len 22°C, vtedy zvikne rybke prechladnúť labyrint a aj zdochíňa...
Ináč presne to isté sa mi stalo, mal som perfektného samca, len mal jednu chybu - bol trochu menší. S ktorým sa mi vytierali každý 2 týždeň, potom skapal, kúpil som nového, ten hneď postavil hniezdo a chcel sa vytierať ale samica nejavila nejaký moc velky záujem....Neostávalo mi nič ine ako vymenit samicu.. potom to už fungovalo..
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod mireno » 22 Jan 2004 00:33 am

kujoon napísal:A ten nafúknutý samec, to sa stáva väčšinou, keď nemáš krycie sklo a ohrievaš ohrievačom vodu, čiže teplota vody je nepr.24°C a vzduchu len 22°C, vtedy zvikne rybke prechladnúť labyrint a aj zdochíňa...


To je mozne. Ohrievac som pouzil len pred vykurovacim obdobim, teraz je zbytocny, teplota je konstantne okolo 25-26°C. Akvarko som zakryl dostatocne k comu ma v minulosti donutil ten predosli samec, ktory nasiel aj tu najmensiu skulinu a nasiel som ho uz ususeneho :cry: .
Inak tu je este v detaile ta poblaznena samicka
gallery/image_page.php?&image_id=1001
a tu je ich potomok - junior
gallery/image_page.php?&image_id=1002 .
Ten aj ked ma uz vyse roka stale dosahuje len tak 2/3 velkosti dospelej bojovnice co pripisujem asi nekvalitnej strave v rannejsom stadiu vyvoja. Daval som len susene.

kujoon napísal:samica nejavila nejaký moc velky záujem....Neostávalo mi nič ine ako vymenit samicu.. potom to už fungovalo..


Co narobis, prirode nerozkazes. Musia si proste padnut do oka :)
mireno
 
Príspevky: 11
Obrázky: 12
Založený: 18 Aug 2003 23:15 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Rozmnozovanie Bojovnice - problem s hniezdom

Odoslaťod zuve » 27 Jan 2004 21:32 pm

Tiez mame parik bojovnic, ale asi nikdy nebudu mat mlade.... Oni obaja stale spia... :( Samica zalezie pod koren alebo niekam kde ju nevidlo a samec len tak klesne na dno a tvari sa ako mrtvola... :( Asi mame nejaku extra lenivu odrodu :) Mimochodom je to normalne, alebo maju tie moje spavu nemoc :?:
Obrázok používateľa
zuve
 
Príspevky: 17
Obrázky: 3
Založený: 15 Jan 2004 19:56 pm
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.