Automatizácia



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Automatizácia

Odoslaťod supravodic » 20 Mar 2009 16:19 pm

Ahoj, nepatrím medzi takých zažratých akvaristov ako vy ale aj ja mám dve rybky. Trošku som sa tu motal po Vašej stránke na inšpiráciu.
Niektorý to berú dosť vážne. Pracujem ako programátor.
Nerozmýšlate na automatizáciou akvária? Viem Vám urobiť čokoľvek podľa fantázie. Môže sa Vám zapínať osvetlenie, ohrev, regulácie čokoľvek.
Ako riadiacu jednotku by som použil automat od Siemens.
Dá sa urobiť aj vizualizácia na počítač kde budete vidieť teplotu a všetky vaše srandy. Cez PC to viete aj ovládať a podobne. Archivácia teplôt v AQ, grafy a podobne.

supravodic@centrum.sk

:idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:
supravodic
 
Príspevky: 9
Založený: 20 Mar 2009 16:09 pm

Reklama

Odoslaťod Y2K » 20 Mar 2009 16:22 pm

Hmm...zaujimave 8)
Y2K
 
Príspevky: 176
Obrázky: 18
Založený: 09 Mar 2008 11:17 am

Odoslaťod pytel » 20 Mar 2009 16:33 pm

http://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=3817

tady máš ukázku jak se to dá udělat.
pytel
 
Príspevky: 177
Obrázky: 12
Založený: 14 Feb 2006 11:46 am
Bydlisko: Znojmo

Odoslaťod majko » 20 Mar 2009 16:52 pm

Automat od siemens :D koxo hadam rovno S7ku nie :P ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod supravodic » 20 Mar 2009 16:56 pm

A prečo nie.
Kto má na to a chce.
Ale simatic je asi veľký luxus.
kto je dobrý vie aj z menším?
čo napríklad LOGO alebo S7-200?
Ja mám doma200 a celý dom mám graficky znázornený v PC. môžem všetko ovládať a zároven sledovať a čokoľvek iné.
supravodic
 
Príspevky: 9
Založený: 20 Mar 2009 16:09 pm

Odoslaťod Miloš » 20 Mar 2009 18:24 pm

ono neviem ale ak by som si robil riadici system na akva tak Siemens by bol asi posledna volba programuje sa naozaj dobre ale cena je pre bezneho smrtelnika privysoka
S7-200 je sice lacnejsia ale v case ked som robil bakalarku sa zostava na ktorej som pracoval pohybovala pre skolu okolo 50 tisic
viem si predstavit ovela lacnejsiu alternativu napriklad z Amitu ale urcite su aj ine alternativy len ist zrovna do jednej z najdrahsich firiem ak nie najdrahsej v oblasti automatizacie no neviem Siemens ma vyhodu ze vie riadit veci naozaj rychlo ale to ma vyznam pri inych typoch procesov a nie pri riadeni akvarka
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Miloš » 20 Mar 2009 18:39 pm

co sa tyka ridanenia akvarka vidim problem nie v tom ake PLC pouzit kedze neiniesu ziadne specificke naroky ale co riadit v beznom akva?
teplotu - ohrievac s termostatom za cenu nizsiu ako Pt100/Ni1000 z pouzitim do vody
osvetlenie - rovnako dobre my posluzia spynacie hodiny za cca 100 SK
filter - problem zohnat cerpadlo s tak malym prietokom aby malo regulovatelny vykon a snimace prietoku v danej presnosti budu tiez asi dost drahe
CO2 - da sa ale Ph sondy budu dost drahe navyse ich treba pravidelne kalibrovat a to mi pride pohodlnejsie ist nato bez PLC ale len zostava CO2 s redukcnym, ihlovym a elektromagnetickym ventilom

ano dalo by sa riadit kompletne zlozenie vody teda ale mat doma takuto upravovnu vody by bolo nie len drahe ale aj by to zaberalo dost miesta

vyznam to moze mat v naozaj velkej chovni ale nie v beznom akvarku moj nazor ak ma presvedcis o opaku tak si raz mozno dany riadiaci system naprogramujem :)
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod arowana » 20 Mar 2009 19:58 pm

Neviem či má význam vyvýjať vyvynuté, tobôž, keď riadiace jednotky na riadenie pH, teploty, osvetlenia, čerpadiel a ďalších nezmyslov / na jednu nádrž nepotrebné a chovne sa dnes stavajú komplexne /, sú k dostaniu od nejakých 100.-EUR a cene od 300.-Eur / prirodzene bez meracích sond /, vám ráno pomaly uvaria aj kávu a prečítajú dennú tlač.
Význam v tom vidím len ako experimentovanie pre amatérske vytešenie.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Automatizácia

Odoslaťod supravodic » 20 Mar 2009 21:26 pm

Samozrejme že riešenie nieje pre jednu rybku.
Robil som celú úpravovňu pre chov rybyčiek.
Je to podľa potreby a kvality.
Čo sa týka toho siemensu je to inak.
Siemens bol pred pár rokmi pre bežného človeka nedostupný.
Cena bola nenormálna.
Tým že sa na trh dostali hajzle typu teco, amit a podobne išiel aj siemens dolu. osobne nemám rád siemens kôli potrebe použitia milion programov, prevodníkov a podobne. Ale po druhej stránke siemens je siemens.
Viem o čom hovorím aj ja som v práci podlahol lacným hajzlom a už som aj späť pri siemense. Siemens je spolahlivý.
Čo sa týka cien LOGO napríklad stojí 3000 Sk a S7-200 5000Sk.
Samozrejme že naviac sú aj výkonovo lepšie ako predtým.
supravodic
 
Príspevky: 9
Založený: 20 Mar 2009 16:09 pm

Odoslaťod pytel » 20 Mar 2009 21:39 pm

mě to příjde jako skrytá reklama. člověk se dnes registruje a nabízí nám siemens...tímhle se živí jeden můj kamarád.
pytel
 
Príspevky: 177
Obrázky: 12
Založený: 14 Feb 2006 11:46 am
Bydlisko: Znojmo

Odoslaťod supravodic » 20 Mar 2009 22:07 pm

Nie som zamestnanec firmy Siemens a ani žiadnej podobnej.
Nič Vám nepredávam, neponákam akurát ma ako programátora napadla aj táto možnosť,
Prepáčte že chcem poradiť ludom ktorých to zaujíma.
supravodic
 
Príspevky: 9
Založený: 20 Mar 2009 16:09 pm

Odoslaťod xDodox » 20 Mar 2009 22:08 pm

pytel napísal:mě to příjde jako skrytá reklama. člověk se dnes registruje a nabízí nám siemens...

Toto isté ma napadlo tiež. Uvidíme, čo sa z toho "vykľuje".
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod supravodic » 20 Mar 2009 22:20 pm

Viete čo. nikto mi nepíšte riešte si to ako chcete.
Ak si niekto o mne myslí že potrebujem zarábať na nejakých rybyčkároch tak ...
Typický slováci.
supravodic
 
Príspevky: 9
Založený: 20 Mar 2009 16:09 pm

Odoslaťod arowana » 20 Mar 2009 22:39 pm

supravodic napísal:Viete čo. nikto mi nepíšte riešte si to ako chcete.
Ak si niekto o mne myslí že potrebujem zarábať na nejakých rybyčkároch tak ...
Typický slováci.


Neurážaj sa, aj to je žial typická vlastnosť slovákov :wink: + vzťahovačnosť.
Veď ťa nikto nezavrhol, len nahlas vyslovil svoj názor a tom fórum je.
Ja by som aj nejaký nápad v tejto oblasti mal, len musím myšlienku zdokonaliť. Otázkou je len, či to cenovo bude ešte "konzumovateľné".
Nechaj mi trochu časového priestoru, určite sa ozvem.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Mar 2009 02:24 am

supravodic: Ja UZ MAM 22 plne automatickych akva. Par stoji na okne a jen dohazuji zradlo nebo nekrmim vubec. U vetsiny sviti diky automatickym spinacum svetla. Dva filtry bezi nonstop.
Rostliny rostou, zivorodky se mnozi. Co chces vic?
Naposledy upravil Jirka Scobak dňa 21 Mar 2009 02:33 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Mar 2009 02:31 am

supravodic napísal:Typický slováci.

Kua, vole, neser tygra! Ja nejsem Slovak (priste velke "S"). Nemyslim si, ze delas reklamu S******u, ale ani ty se nediv. Jsi tu den i s cestou a uz se nafukujes. Uvedom si, ze lezes do spolecnosti, ktera te nezna a ktere bys, nez se pustis do prvni kritiky, mel nejdriv ukazat, co umis. Pises "reste si to ako chcete" ... predstav si, ze toto tema bylo (nez jsi ho nakousl) ostatnim absolutne putna, protoze si akvaria vyresili uz davno a k spokojenosti. Oni nepotrebuji nic resit. Resit chces ty. Zmen ton.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Automatizácia

Odoslaťod supravodic » 21 Mar 2009 07:23 am

Máš pravdu je to forum.
Asi nech si urobí každý názor.
Trochu som prekvapený, poznám jedného rybyčkára kde sledujem výšku hladiny, teplotu, regulácia osvetlenia, meranie pH, meranie redox, meranie zákalu aťď.
supravodic
 
Príspevky: 9
Založený: 20 Mar 2009 16:09 pm

automat do chovne

Odoslaťod casiomk » 21 Mar 2009 09:45 am

ja uz dlho riesim automat do chovne, je to dobra vec, napriklad minule som prisiel do chovne a nesiel vyhrievaci panel , v chovni bolo 27 stupnov a esce aj vyrazene poistky, nastastie tam mam UPS, ale keby sa to stalo o 22 00 hod tak do rana som skoncil bol by som bez vzduchu aj filtra {UPS je 600w a kompresor +cerpadlo to je 200w za hodinu}.Pred mesiasom mi zas praskla komora v 300l externom filtri ,nastastie ze akurat som bol v chovni. Tak podla mna treba nieco co bude kontrolovat hladinu vody, teplotu, privod el. energie a podobne, ale hlavna je cena ja si to viem spravit aj sam ale nie je tolko casu preto ponuku ocenujem
Obrázok používateľa
casiomk
 
Príspevky: 110
Obrázky: 93
Založený: 12 Sep 2006 20:34 pm

Re: Automatizácia

Odoslaťod supravodic » 21 Mar 2009 13:08 pm

Ahoj,

ak by si chcel riešiť rád poradím.
Ak máš celú chovňu veľa vecí by som riešil analógovým meraním.
To znamená že by som kontinuálne meral napríklad teplotu, výšku hladiny, tlak filtra a podobne. Taktiež by sa dalo sledovať napätie v sieti alebo tlak kompresora. V prípade poruchy poslanie SMS alebo podobne.
Taktiež by stálo za zváženie archivovať údaje ktoré by sa kontinuálne zbierali. Dalo by sa vyčítať spätne napríklad teplota pred týždňom a pod.
supravodic
 
Príspevky: 9
Založený: 20 Mar 2009 16:09 pm

Re: Automatizácia

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Mar 2009 03:20 am

supravodic napísal:Trochu som prekvapený, poznám jedného rybyčkára kde sledujem výšku hladiny, teplotu, regulácia osvetlenia, meranie pH, meranie redox, meranie zákalu aťď.

Hrozne zalezi, co chovas. Ja mam akvaria "blbuvzdorne" - tedy v ramci moznosti. Kdo ma narocnejsi druhy ryb a rostlin, musi (asi) vse, co uvadis, delat. Na druhou stranu, je spousta druhu ryb a rostlin, ktere blbuvzdorne jsou a soucasne jsou i pekne a zajimave. Proc chovat (pestovat) neco extra, kdyz mene narocne druhy staci?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Automatizácia

Odoslaťod Giftzahn » 23 Mar 2009 09:18 am

njn, automatizacia to znie vynikajuco ... mozno zaujimave pre velke chovne ... kde je skutocne vela nadrzi a clovek by musel byt asi "chobotnica" z desiatimi chapadlami a desiatimi ocami k tomu aby vsetko ustriehol :mrgreen: ale pre "bezneho" akvaristu s jednym, dvoma, troma nadrzami asi zbytocne ... nakolko na trhu su produkty co poziadavky "bezneho" akvaristu plne pokryju .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod ranko » 24 Mar 2009 10:14 am

osobne si tiez myslim, ze taka automatizacia je vhodna prave pre chovne a nie pre bezneho akvaristu s jednou ,dvoma nadrzami a ta starostlivost o akva je predsa sucastou tohoto konicka.. mna osobne by asi nebavilo rybicky len nakrmit,dokonca este aj to moze robit automat, tak by som sa nane vzdy len pozrel iduc okolo akva. to ako keby som bol na navsteve u niekoho, kto ma akva a ani nevedel co to vsetko obnasa :D
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Odoslaťod majko » 25 Mar 2009 10:25 am

No automatizacia, moze byt zaujimava pokial nemas moznost byt stale pri akvarku. To co je potrebne riadit na akvarku zvladne hocijaky krpec procesor hoc aj nejaky LPC od NXP. A to za par korun na to netreba ziadnu S7.
Kto ma pozna, vie ze co sa tyka takychto hraciek som velky fanda :D. Sam som si to v ramci hobby chcel riesit v podstate mam vsetko pripravene, premyslene a vela nakupene. Ale akosi uz 3-4 roky mi chyba impulz (alebo dovod). Pretoze som prisiel na to, ze sa stale najde cesta ako to poriesit v nepritomnosti. Okrem toho pri automatizacii sa straca rychlo kontakt s akvarkom a toho mam aj tak malo.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.