Mliecny zakal



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Mliecny zakal

Odoslaťod johhhny » 20 Jan 2004 01:28 am

Mam temu na rozoberanie:

V 120 l akva zalozenom asi pred 2 mesiacmi sa mi stale drzi mliecny zakal, nie je to nic hrozne, ale ani pekne. Akva som zalozil, tak ako vsetky ostatne a tam takyto problem nemam (naozaj plati, ze ani jedno akva nie je rovnake :P ). Rastlinam sa tam dari dobre, mam tam prevazne echinodory, ryb su tam 3 molynezie, 1 prisavka thajska a asi 100 malych slimakov :roll: Filter - biologicky (bio molitan + cerpadlo), na dne je preprany kremicity piesok 1,5-3 mm, voda 4-5° UT

HELP!!!!!... :D :) :lol: :wink:

...znalci, ozyvajte sa... :!: :?:
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Reklama

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod Rori » 20 Jan 2004 01:31 am

Nie som urcite znalec, ale akurat dnes som cital, ze to moze byt jeden priznak prekrmovania.
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod marian » 20 Jan 2004 07:52 am

roni mas pravdu, alebo ten co to napisal, Inac je to premnozenie mikroorganizmov. Su citlive na pripravky s medou, UV ziarenie a ozon.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod JoLi » 20 Jan 2004 11:36 am

Pravdepodobne sa jedná o premnoženie mikroorganizmov v novo založenom akváriu. Mliečne vyzerajúci zákal sa objavý vždy, ale s tým rozdielom kedy a koľko trvá.
Čím vačšie akváriu - objavý sa neskor.
V každom najprv skoro "sterilnom" prostredí nastane boom množenia mikroorganizmov, to ustane po premnožení a vyrovnaní situácie nastane rovnováha.
Nepíšeš čím máš zariadené akva aký podklad si použil, piesok, štrk či bol premývaný, osievaný a tak lebo je tu možnosť ak piesok obsahuje ilovité prvky tie nemusia byť zachytení vo filtry a to moze tiez sposobovať "mliečny vzhlad" vody.
JoLi
 
Príspevky: 90
Obrázky: 21
Založený: 07 Aug 2003 17:01 pm
Bydlisko: Bratislava-Rača

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod salik » 20 Jan 2004 20:34 pm

Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod johhhny » 21 Jan 2004 02:31 am

SALIK dik.Nemal som cas hladat(dovod-manzelka). :P
po prestudovani som sa rozhodol,ze budem cakat dalej,akurat preperiem filter a rybam dam hladovku(vsak su riasozrave,nieco si najdu).
Este raz dik,aj ostatnym :) .
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod Bekos » 15 Dec 2007 21:21 pm

no po hodinovom hladani som sa rozhodol vlozit moj prispevok sem, lebo mam podobny problem a mozno aj spolocnu pricinu- jemny kremicity piesok frakcie menej ako 3mm, ktory som zial neprepral :twisted: :cry:
Zariadujem si akvarium 200x55x63(DxSxV). Zacal som ho napustat asi pred vysse 3 tyzdnami. Kvoli problemom so studnou som ho musel napustat postupne a nosil vodu v bandaskach. Akva je takmer kompletne napustene uz 2 tyzdne.
Opisem postup napustiania(prajem prijemne citanie :wink: ): najprv som napustil tak 40% akva. Spociatku bola voda len jemne zakalena. Zboku som videl az na koniec akva. Potom sa zakal zvacsil, ze bolo vidiet z boku len do polovice, tak som tam dal filter Aquael Fan2 (viem ze je maly ale mam pripraveny pre toto nove akva 60L prepadovy filter, ktory ale nemozem este z technickych pricin spustit, ale v priebehu tyzdna by sa to uz malo podarit) z akvaria ktore bezi uz asi 4 roky. Zakal sa zacal stracat a opat som videl z boku druhu stranu akva . Potom som dolial vodu na 50%. Po 3 dnoch po vlozeni filtra sa zakal opat zacal zhorsovat. Tak v domneni, ze bakterie vo filtri nemali co papat,som nasypal do akva trocha vlociek a granuli, aby som ich povzbudil, ale asi nepomohlo. Dufal som ze zakal je sposobeny premnozenym nalevnikom a casom sa strati. Dopustil som akva na 75% a potom na 95%. Teraz je tam asi 415L( kedze som napustal vodu z bandasiek a kyblov tak viem priblizne jej objem). Stale filtrujem tym malym filtrom ale vsimol som si ze ked zapnem osvetlenie je vidiet ako keby sa tam viri jemnucky prach. Dnes som obmotal molitan vo filtri vatou aby sa do nej zachytil ten prach. Pridal som aj cerpaciu hlavu atman 203 s prietokom 2000L/hod a tiez nasavanie obalil vatou. Uvidim co to spravi zajtra.
Este ako jeden dovod ma napada moje 3D pozadie z polystyrenu a epoxidu. Ze ci nahodou ono nieco nevylucuje do vody. Robil som ho podla navodov na nete, 2x zneutralizoval octom tak hadam to je v poriadku. By ma asi porazilo keby vsetka ta robota s nim vysla na zmar. :twisted:
Skor si myslim ze to bude tym ze som ten peisok neprepral. No a konecne sa dostavam k mojej otazke. :D
Co si o tom myslite vy a ako by sa dal ten "prach" odfiltrovat? Dufam ze nebude jedinou moznostou odsatie vsetkej vody a premytie piesku, ale ked hej tak sa s tym budem musiet popasovat este raz. 8) :o
Obrázok používateľa
Bekos
 
Príspevky: 39
Založený: 10 Mar 2004 10:37 am
Bydlisko: Nitra

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod johhhny » 16 Dec 2007 00:44 am

Ak chces zistit, ci je to naozaj z toho strku, tak skus vypnut vsetku filtraciu. Vtedy by sa to malo pomaly ale isto zacat usadzat. Uskodit by to nemalo nicomu, kedze tam nic nemas. Ak sa ti po 24 hodinach objavi pri hladine pruzok cirej vody, tak mozes zacat rozmyslat, ako sa toho zakalu zbavit.
Ja by som to moc neriesil, ono sa to pravidelnymi vymenami vody casom spravi samo, i ked to moze trochu dlhsie trvat.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod Eduscho » 16 Dec 2007 01:57 am

To Bekos:
riesim momentalne ten isty problem. Akvaristike sa venujem uz vyse 20 rokov ale takyto problem som este nemal.
Tiez som pred asi 4-5 tyzdnami zariadil a postupne napustal akva pre Afriku 335l (Pozadie polystyren+epoxid par kamenov niekolko korenou a jemny biely piesok)
Od zaciatku som mal zapnuty filter TetraTec 1200 + UV asi 15W. Zakal sa sice znizil ale aj po tej dobe je tam stale. Co je horsie, na pozadi a v piesku som si vsimol male chumace bielej pliesni. Skusil som do vody pridat sol a neskor aj hypermangan. Ale zatial nepomohlo. Dnes to budem nejako riesit, najskor asi vypustenim a vydezinfikovanim a postupnym napustanim.
Cakal som mensie problemy, kedze vsetko co som do akva daval bolo nove. Napriek tomu ma ta pliesen prekvapila.
Eduscho
 
Príspevky: 33
Obrázky: 17
Založený: 25 Jan 2004 18:28 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod Bekos » 16 Dec 2007 15:44 pm

to Eduscho: a mas tma uz aj rybky? a ten peisok si premyl? ten moj bol od firmy Filtus, nejaky polsky vyrobca.
situacia dnes je asi taka ista, ale rano som vyskusal nasadit na atman 203 hadicu aby vyvod vody bol za pozadim, aby nevyrilo vodu v akva a teraz poobede nebolo vidno proti svetlu ako sa viri ten prach. Ked som dal dole tu hadicu z atmanu tak ho bolo znova vidiet. tak to necham filtorvat s tou hadicou a ked sa to nezmeni do tyzdna tak vsetku vodu vypustim, premyjem piseok, znova napustim a budem sa modlit aby bola voda nezakalena :D
Obrázok používateľa
Bekos
 
Príspevky: 39
Založený: 10 Mar 2004 10:37 am
Bydlisko: Nitra

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod pino » 16 Dec 2007 20:46 pm

kamarat mal tento proble dlho,niekto mu poradil dat tam sodu bikarbonu a zmyzol mu ten zakal,len neviem ci je to bezpecne ,ale nic mu sa mu nestalo s rybami a zakal zmyzol uplne.
pino
 
Príspevky: 18
Obrázky: 1
Založený: 23 Okt 2007 16:25 pm
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod Eduscho » 17 Dec 2007 01:58 am

Ryby som do noveho akva pre istotu nedaval.
Piesok som preplachol ked som ho do akva daval. Ale je velmi jemny, kupeny v Hornbachu (neviem od koho).

Akva som cele vypustil a jeden den som ho nechal susit. Nechal som iba pozdie a cele som ho vycistil octom. Dnes som napustil 1/4 vody z ineho akva a vlozil starsi molitanovy filter.

Postupne ho budem dopustat. Ten novy filter TetraTec som nahodil na ine akva aby sa zabehol. Takze uvidime.
Eduscho
 
Príspevky: 33
Obrázky: 17
Založený: 25 Jan 2004 18:28 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod Bekos » 18 Dec 2007 00:22 am

ja este par dni pockam a uvidim co to spravi ked spustim velky filter. ak to nepomoze tak to iste caka aj mna. :(
Obrázok používateľa
Bekos
 
Príspevky: 39
Založený: 10 Mar 2004 10:37 am
Bydlisko: Nitra

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod juraje » 27 Dec 2007 01:33 am

...mal som podobny problem s bielym zakalom. dokonca po nejakom case sa objavila plesen na jednom panciernikovi a biela bodka na molynezke. nasadil som multimedikal, ale kedze po dvoch dnoch som nepozoroval ziadnu zmenu dokonca zhorsenie oddelil som panciernika a moly do extra akva. Tam som tiez nasadil multimedikal. Po dalsich dnoch som nasiel tu na fore moznost riesenia v save. na 5l akva som pouzil 2 kvapky sava. Plesen to uplne vyriesilo tak som supol rybky spat do velkeho akva. Po nejakom case sa vratila plesen panciernikovi. po oddeleni a pouziti sava v malom akva, sice plesen posla ale aj s panciernikom. neskoro som ho zacal liecit :(. Tak som sa rozhodol aplykovat savo do velkeho akva. Aplykoval som 3 kvapky na 100l akva. cca do tyzdna zmizol biely zakal a rybky su bez plesne a zdrave :).

Mam trocha dojem ze sa na niektorych rastlinkach objavil jemny biely povlak, ale vzhladom k ucinnosti mi to vobec nevadi. Taktiez to neviem isto ci je to sposobene savom.

Pozor! Savo by malo byt s cervenym vrchnakom. Doporucujem si prezriet prispevky o save.

Tot moja skusenost.
juraje
 
Príspevky: 21
Obrázky: 6
Založený: 02 Mar 2007 23:29 pm

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod venaCZ » 27 Dec 2007 16:00 pm

asi si je prekrmil nebo mas malo vykony filtr skus vymenit 50 - 75% vody... 8)
venaCZ
 
Príspevky: 2
Založený: 27 Dec 2007 15:55 pm

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod venaCZ » 27 Dec 2007 16:05 pm

ale nejsem nak moc odbornik :D
venaCZ
 
Príspevky: 2
Založený: 27 Dec 2007 15:55 pm

Re: Mliecny zakal

Odoslaťod Bekos » 27 Dec 2007 18:56 pm

no 60L prepadovy filter bezi uz 6. den a prinasa to svoje "ovocie". Voda sa postupne odkaluje a uz vidim z boku aj na koniec akva. Este par dni a hadam bude uplne cista. 3 ryby "testovaci" tam uz plavaju 3 dni a vyzeraju byt uplne spokojne. Ako som spustil filter tak som do neho vyzmychal filtracnu napln uz zo zabehnutej nadrze, aby som proces zabiehania urychlil. Kolko myslite ze mam pockat s nasadou ostatnych ryb?
Obrázok používateľa
Bekos
 
Príspevky: 39
Založený: 10 Mar 2004 10:37 am
Bydlisko: Nitra


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.