Príprava rašelinového výluhu



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod petoz_1 » 23 Mar 2009 15:39 pm

Nechcem zakladať novú tému, ale nenašiel som to.
Kúpil som sáčok "akvaristickej" rašeliny. Viete mi poradiť ako sa z toho robí rašelinový výluh?
petoz_1
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 23 Jan 2009 00:05 am
Bydlisko: Žilina

Reklama

Odoslaťod pakozdy » 23 Mar 2009 15:41 pm

zabalis do silonky-pancuchy pripadne do vrecka zo superporezneho materialu od NASA aby ti nesiel bordel do vody a strcis niekam do akva aby cez to tiekla voda. najlepsie do filtra.

alebo to nechas vyluhovat-vyvarit vo vode.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod petoz_1 » 23 Mar 2009 15:53 pm

pakozdy napísal:zabalis do silonky-pancuchy pripadne do vrecka zo superporezneho materialu od NASA aby ti nesiel bordel do vody a strcis niekam do akva aby cez to tiekla voda. najlepsie do filtra.

Ja nemám ale ten granulát, ako má Sera, ale rašelinu. Chcem to využívať hlavne na výtery neóniek obyčajných.
petoz_1
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 23 Jan 2009 00:05 am
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod dusik » 23 Mar 2009 16:45 pm

ts.jethro v SS napísal:pouzivam vrchoviskovu raselinu,ma PH 3,5 az 4,5.samozrejme cistu bez prisad.na normalnu vodu davam 0,5L raseliny na 20litrov vody.to je jeden téglik z masla rama.mozes dat aj viac,podla toho aku chces kyslu vodu.stacia tri dni,a potom to opatrne preced.ja to robim najprv cez jemne sitko a potom cez papierovu hygienicku vreckovku.ale daj potom pozor,s co2,lebo tilmanova tabulka uz neplati...
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod janko » 23 Mar 2009 21:29 pm

zaleží na obsahu sačika , teda gramáži.
ja kupujem klasickú akvaristickú rašelinu, dam polovicu obsahu do 5 l pohára od uhoriek a zalejem vodou z RO.
nechám min. 3 týždne luhovať, potom scedím cez hrubú utierku a mam na mesiac vystarané.
Doporučujem si takýchto nálevov urobiť viacero a kontinuálne dopĺňať.

Pre prípad núdze sa dá nálev cca 2 hodiny nechať variť a po vychladnutí scediť, ale toto je iba núdzové riešenie.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Odoslaťod petoz_1 » 23 Mar 2009 22:52 pm

Teraz pozerám, čo je na sáčku. Je to 150 gr. balenie. Výrobca AQUA EXOTIC.
Môžem to teda nechať luhovať v DEMI vode, RO nemám? Potom to chcem použiť k výteru tetry neónovej.
petoz_1
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 23 Jan 2009 00:05 am
Bydlisko: Žilina

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod hongi » 23 Mar 2009 22:53 pm

a to akoze pridavate ten raselinovy vyluh do vody a stale merate ph az kym neni ake chcete? alebo v pripade ze do akva date pitlik z raselinou tak ju tam nechate posobit kym neni ph ake chcete? alebo je to tak ze urcite mnozstvo raseliny je urcene na nejaky objem litrov a urobi z neho nejake konkretne ph??
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod horský vlk » 23 Mar 2009 23:32 pm

hongi napísal:a to akoze pridavate ten raselinovy vyluh do vody a stale merate ph az kym neni ake chcete? alebo v pripade ze do akva date pitlik z raselinou tak ju tam nechate posobit kym neni ph ake chcete? alebo je to tak ze urcite mnozstvo raseliny je urcene na nejaky objem litrov a urobi z neho nejake konkretne ph??

kazdy to robi po svojom,ale vsetko co si napisal sa da pouzit v praxi.ale ako pise Janko...3 tyzdne luhovat sa mi zda zbytocne dlho
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod hongi » 24 Mar 2009 10:32 am

mne sa najjednoduchsie zda kupit urcite mnozstvo raseliny ktora je urcena na presny pocet litrov. napr. kilo raseliny urobi 100l vody na ph xy. teda ked mam 300l akvarko hodim tam 3 kila a nemusim sa o nic starat lebo viem ze sa to zastavi na takom ph ako chcem . len neviem ci to tak v praxi funguje. predavaju sa takto nejake navazene sacky raseliny s urcenim na nejaky objem??
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod Raviolka » 24 Mar 2009 10:54 am

Hongi, tak to nefunguje - jak ovlivní rašelina vodu záleží na jejích vstupních parametrech. Takže i když použiješ rašelinu úplně stejnou, jako jiný akvarista (nejen stejnou značku, ale stejnou "šarži"), tak výsledek nebude stejný. pH stejné může být, ale rašelina není jen o tom...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod janko » 24 Mar 2009 18:04 pm

ts.jethro napísal:
hongi napísal:a to akoze pridavate ten raselinovy vyluh do vody a stale merate ph az kym neni ake chcete? alebo v pripade ze do akva date pitlik z raselinou tak ju tam nechate posobit kym neni ph ake chcete? alebo je to tak ze urcite mnozstvo raseliny je urcene na nejaky objem litrov a urobi z neho nejake konkretne ph??

kazdy to robi po svojom,ale vsetko co si napisal sa da pouzit v praxi.ale ako pise Janko...3 tyzdne luhovat sa mi zda zbytocne dlho


čo a týka času, je uplne jedno, koľko sa to bude lúhovať, ale prvý týždeň to skoro všetko pláva na povrchu, a čo sa týka toho upravovania vody, ideálne je si tento scedený výluh dolievať do akva priebežne a merať pH až na potrebnú hranicu, a vždy po výmene doliať podľa potreby.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod hongi » 24 Mar 2009 23:43 pm

akoze prvy tyzden to bude plavat na povrchu? teda aky sposob luhovania mas na mysli? ved ked to vyvarim tak mam vyluh hded nie? ci mozem to nechat len tak namocene vo vode a cakat a cakat?
vravis ze dolievat do akvaria vyluh a merat co to robi s vodou.. ale ked mas vacsie akvarko tak to moze byt problem ..
a je vlastne rozdiel ked robim vyluh vriacou vodou a ked to necham len tak vymocit?
a aky silny je povedzme priemerny vyluh? myslim ze napr. 1liter vyluhu je na kolko litrov normalnej vody?

moc sa pytam co :o
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod petoz_1 » 25 Mar 2009 00:17 am

Nahrádza teda produkt Sera morena http://www.sera.sk/?id=12&product_id=46 rašelinový výluh? Dá sa to použiť namiesto toho?
petoz_1
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 23 Jan 2009 00:05 am
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod dusik » 25 Mar 2009 08:42 am

petoz_1 napísal:Nahrádza teda produkt Sera morena http://www.sera.sk/?id=12&product_id=46 rašelinový výluh? Dá sa to použiť namiesto toho?


Môže to nahradiť. Niečo podobné ma aj Rataj Antistres a Chelatin, ale je to neekonomické. Potreboval by si toho hodne na to, aby si znížil tvrdosť na polovicu. Teda u mňa áno, neviem akú máš tvrdosť vody doma.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Giftzahn » 25 Mar 2009 09:04 am

petoz_1 napísal:Nahrádza teda produkt Sera morena http://www.sera.sk/?id=12&product_id=46 rašelinový výluh? Dá sa to použiť namiesto toho?


sera stranka:
sera morena obsahuje prirodzené rašelinové extrakty, stopové prvky, vitamíny a huminové kyseliny. Je ideálnym prípravkom pre všetky ryby v mäkkej vode. Spolu so sera aqutan vytvára sera morena vo vode tropické pomery. Takto robí vodu ideálnu pre rastliny ale zamedzuje rozmnožovaniu rias.


jj, jasnacka ... sak ti to na tej sera stranke pisu :mrgreen: len to bude dost drahy spas.... :wink: inak mozes pouzit Torbil, Torumin, Chelatin atd. ... otazkou je vsak pomer cena/vykon u tychto pripravkov :twisted: alebo kupist si raselinu a tu pekne nechat vyluhovat napr. Sera Super Peat, pripadne ju strcit do filtra 8)
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod petoz_1 » 25 Mar 2009 12:11 pm

dusik napísal: Potreboval by si toho hodne na to, aby si znížil tvrdosť na polovicu. Teda u mňa áno, neviem akú máš tvrdosť vody doma.


Akú tvrdosť to znižuje, celkovú alebo iba prechodnú?
Až tak veľa by som toho asi nepotreboval, chcel som to iba do vytieračky, tam sa toho veľa neminie.
petoz_1
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 23 Jan 2009 00:05 am
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod horský vlk » 25 Mar 2009 15:48 pm

Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod dusik » 25 Mar 2009 16:15 pm

petoz_1 napísal:Akú tvrdosť to znižuje, celkovú alebo iba prechodnú?
Až tak veľa by som toho asi nepotreboval, chcel som to iba do vytieračky, tam sa toho veľa neminie.


Bavíme sa o uhličitanovej tvrdosti. Zníženie celkovej ti nepoviem, nemeral som. Ja som dal 10ml/10l vody a KH kleslo z 12 na 9-10°dKH
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod hongi » 25 Mar 2009 20:59 pm

ts.jethro , vdaka ti aj ked si ten odkaz neadresoval mne , ale je to fajn clanok , dozvedel som sa co som chcel a potreboval. takze idem zhanat raselinu po kvetinarstvach :wink:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod arowana » 26 Mar 2009 11:27 am

O výluhoch a iných akva "lektvároch" sa dočítate aj tu...

http://www.cesky-cichlid-klub.org/SKALA ... m.php?f=76
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod hongi » 26 Mar 2009 22:03 pm

a da sa bez problemov zohnat v zahradnictve alebo podobne raselina vhodna pre akvaristov? ake mate skusenosti? lebo mne sa zda ze vacsinou su tam prisady vseliake, hnojiva a podobne blbosti..
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod arowana » 26 Mar 2009 23:12 pm

Záhradnícku rašelinu z neovereného zdroja neodporúčam.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod petoz_1 » 26 Mar 2009 23:13 pm

hongi napísal:a da sa bez problemov zohnat v zahradnictve alebo podobne raselina vhodna pre akvaristov? ake mate skusenosti? lebo mne sa zda ze vacsinou su tam prisady vseliake, hnojiva a podobne blbosti..

Ja som kúpil v HORNBACHU akvaristickú rašelinu od AQUA EXOTIC.
petoz_1
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 23 Jan 2009 00:05 am
Bydlisko: Žilina

Re: Príprava rašelinového výluhu

Odoslaťod caloghero » 26 Mar 2009 23:15 pm

petoz_1 napísal:Ja som kúpil v HORNBACHU akvaristickú rašelinu od AQUA EXOTIC.


to je myslim 250ml balenie, tiez mam, mozem odporucat
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.