Úplný začiatočník, rastliny...



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 25 Mar 2009 00:02 am

Tak ako pozerám ohrievače Tetra HT 100W by mal stačiť :wink:
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Reklama

Odoslaťod kustro » 25 Mar 2009 00:07 am

ja ohrievac momentalne vo svojej stovke nemam, takze izbova teplota a myslim, ze vsetko je ok. akurat co mozno ziarivky navela ohreju o jeden stupen. ale ked uz tak myslim ze taky 100-150W ohrievac ti bude uplne stacit.
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 26 Mar 2009 18:27 pm

No tak ešte ma napadla jedna otázka, takže, kúpim akvárium, dám dno z neakého jemného štrku, nahodím filtráciu a ohrev, napustím vodu a teraz rastlinky tam môžem dať hneď alebo mám aspoň týždeň počkať.. Nieto hovorí počkať, niekto hovorí, že sa to môže hneď tak ja potom neviem...
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod caloghero » 26 Mar 2009 18:34 pm

GIGABYTE napísal:No tak ešte ma napadla jedna otázka, takže, kúpim akvárium, dám dno z neakého jemného štrku, nahodím filtráciu a ohrev, napustím vodu a teraz rastlinky tam môžem dať hneď alebo mám aspoň týždeň počkať.. Nieto hovorí počkať, niekto hovorí, že sa to môže hneď tak ja potom neviem...


hned a zivocichov dat az po zabehu (po 4 tyzdnoch fungovania)
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod Giftzahn » 27 Mar 2009 09:07 am

GIGABYTE napísal:No tak ešte ma napadla jedna otázka, takže, kúpim akvárium, dám dno z neakého jemného štrku, nahodím filtráciu a ohrev, napustím vodu a teraz rastlinky tam môžem dať hneď alebo mám aspoň týždeň počkať.. Nieto hovorí počkať, niekto hovorí, že sa to môže hneď tak ja potom neviem...


njn, minimalne 4 tyzdne by si mal zabiehat akva, t.j. s rastlinkami, filter bezi non-stop 24h, osvetlenie je zapnute na spinacich hodinbach 12hod, hnojenie a kazdy tyzden vymena aspon 30 -50% vody raz do tyzdna, pripadne dva-krat (podla potreby a vyskytu riasy) .... a to vsetko samozrejme bez rybiek lepsie by vsak bolo keby si pockal aspon 8 -10 tyzdnov ... :wink: neboj nic ti neutecie...rybky budu k dispozicii v akvaristikach, u chovatelov aj po 10 tyzdnoch zabehu :mrgreen: ... neblizi sa koniec sveta :lol: trpezlivost ruze plodi .... a prinasa dobre zabehnute akva :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 28 Mar 2009 19:40 pm

Takže akvárium už je doma. 80x40x32. Filtrácia AQ Fan 2 plus, prietok je písaný na 450l/h, je to nastavené na minimum, ohrievač je 100W, ponorený až skoro na dne akvária za rastlinami. Dno je tvorené z jemnejšieho a hrubšieho štrku. Hmm, rastlín je tam 7. Názvy si už presne nepamätám, zasadil som a pridal hnojivo Bivoj od Rataja, ako mi bolo poradené. Ešte možno dnes pridám foto, ale nesľubujem (nabíjam batérie do foťáka)...
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 28 Mar 2009 21:40 pm

Takže spomínané fotky:

Ľavá časť akvária:
Obrázok



Pravá časť akvária:
Obrázok



Akvárium v celku:
Obrázok


Je pravda, že osvetlenie je trošku do červena, ale určite nie tak ako je to na fotkách, fotka je len fotka... :)
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Odoslaťod dusik » 28 Mar 2009 22:22 pm

Tie hračky by si mohol nahradiť radšej koreňom. Bude to vyzerať prirodzenejšie a bude sa ti to viac páčiť ako toto. Osvetlenie, ak chceš aby sa dobre darilo rastlinkám, je lepšie biele buď teplé alebo studené. Toto je dosť nevhodné. Bude to podporovať viac riasy, ako rastlinky.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 28 Mar 2009 23:02 pm

Uvažoval som nad tým, ale neón bol už vlastne v cene (alebo zadarmo?).. V pondelok pôjdem teda kúpiť nový... Rastliny čo ? Myslíte, že sa uchytia ? A ešte som rozmýšlal nad pôrodničkou.. Pozeral som konkrétne túto. Ako to je ? Tá pôrodnička bude z vnútra ( čo predpokladám), sieťka je dierkovaná, alebo pevná ? Máte to niekto ? Aké to má rozmery? Aké sú s tým skúsenosti ? Jedná sa mi o to, že mám doma aj menšie akvárium čo by sa dalo použiť ako pôrodničku, ale cenovo to bude drahšie (ohrievač,filtrácia...) A takto v tom hlavnom akváriu bude, už aj zabehnutá voda, ryby nebudú mať stresy z toho, že sú úplne v inom prostredí.. Budú tam rastliny, filter...
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Odoslaťod dusik » 28 Mar 2009 23:14 pm

Toho osvetlenia by som pridal. Tej červenej moc neverím, že sa uchytí. Je dosť náročna na živiny a svetlo. Uvidíš sám. Koľko osvetlenia tam je dokopy? Tie trubice nie sú zas tak drahá záležitosť, vymenil by som ich za 865 alebo 830.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 28 Mar 2009 23:22 pm

No dobre, ďakujem. K tej červenej.. Ona je už taká celá čudná, ale už takú som ju priniesol s predajne.. Dal som jej tam ten bivoj, tak uvidím... Možno budem mať šťastie :)
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 29 Mar 2009 00:40 am

No takže ešte som rozmýšlal nad tymi rybkami. Čítal som tu niečo po fóre, tak som sa rozhodol takto...

10x tetra neónová
4-6x black molly
4-6x Platy
1x párik Bojovníc

No a ešte som rozmýšlal nad daniami (Danio rerio), ale neviem či by tam mohli byť pretože som čítal, že bojovnice nemajú moc v láske ryby, ktoré majú "ovisnuté" plutvy.. Takže sa obraciam na Vás, mohli by tam byť pri tejto zostava, taktiež 4-6 kusov :)
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 29 Mar 2009 11:56 am

Poradíte niekto ohľadom tých rýb ? :(
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Odoslaťod dusik » 29 Mar 2009 12:15 pm

Živorodiek by som rozhodne ubral. Tie black molly, ak na nich netrváš, by som nahradil väčším počtom neoniek. Nemusí ti potom stíhať ten filter. Ryby ale postupne, nie jednorázovo a tetry nakoniec.

Ešte poznámka, bojovniciam zarastenejšie akvárko.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 29 Mar 2009 12:37 pm

Ano jasné, rastlinky ešte dokúpim.... Prípadne kúpim bojovnice až keď bude zarastené, no k živorodkám, ak by toho bolo fakt moc dám to známemu a doma mám ešte 90l akva.. Ale tak nechcem ich dávať do pôrodničky takže ich bude málo.. Iba tie čo dokážu prežiť.. Len sa bojím o tie dania aby ich bojovnice nezačali obžierať :?
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod Aquarista (beginner :D) » 30 Mar 2009 14:23 pm

GIGABYTE napísal:Ano jasné, rastlinky ešte dokúpim.... Prípadne kúpim bojovnice až keď bude zarastené, no k živorodkám, ak by toho bolo fakt moc dám to známemu a doma mám ešte 90l akva.. Ale tak nechcem ich dávať do pôrodničky takže ich bude málo.. Iba tie čo dokážu prežiť.. Len sa bojím o tie dania aby ich bojovnice nezačali obžierať :?
o.k. súhlasím , filter teraz pusti na medium nastavenie , tie hradíky a zámky :D vyber a daj tam korene , po tych 4 tyzdnoch tam daj rybky , ja som to tiež tak urobil , lebo mi tak radili tuto všetcia a je všetko v poriadku ... a filter nonstop !!!!!!!!!!!!!!!! kup tam ešte neake hygrophile , vallisnerie + sagitarie a nechaj to zarast a potom si tam kup bojovnice . ked sa budu citit ´dobre´ uvidis podla toho ze budu stale stavat hniezdo . toť vsjo :) veľa šťastia :roll:
Obrázok používateľa
Aquarista (beginner :D)
 
Príspevky: 22
Obrázky: 4
Založený: 14 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 30 Mar 2009 22:27 pm

Ten väčší hrad sa mi strašne páči ten tam proste chcem+ má vzadu otvor a môžu sa v ňom rybky skryť, malý vyberiem keď sa mi tam bude chcieť ruku ponoriť, chcel by som tam dať neaká to drevo, ale ževraj to farbí vodu, aspoň tak mi vraveli v akvaristike, ďalej neón je už vymenený + dokúpená jedna rastlinka, vymeňená namiesto tej červenej, neako odhnila... Ešte mi známy sľúbil jednu rastlinu tak uvidím čo z toho bude :)
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Odoslaťod Tomas54 » 31 Mar 2009 06:55 am

Koren farby, to je pravda, ale ked ho nechas vymocit vo vode alebo ho vyvaris, tak uz nebude tolko alebo vobec. A nevadi, ze farby, to je uplne v poriadku
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod Giftzahn » 31 Mar 2009 07:47 am

GIGABYTE napísal:Ten väčší hrad sa mi strašne páči ten tam proste chcem+ má vzadu otvor a môžu sa v ňom rybky skryť, malý vyberiem keď sa mi tam bude chcieť ruku ponoriť, chcel by som tam dať neaká to drevo, ale ževraj to farbí vodu, aspoň tak mi vraveli v akvaristike, ďalej neón je už vymenený + dokúpená jedna rastlinka, vymeňená namiesto tej červenej, neako odhnila... Ešte mi známy sľúbil jednu rastlinu tak uvidím čo z toho bude :)


njn, umela hmota rozhodne do akva nepatri...bud si vytvoris tzv. theme aquarium (moj osobny nazor je ze to je cista tragedia to tzv. "theme aquarium" ...) .... pozri napr. sem http://www.pbase.com/plantella/kingkong

Obrázok

alebo "mormalne" akva s rastlinkami, korenmi, kamenmi.... a vsetkym co k tomu patri... :wink: ale nehnevaj sa podla tvojiich fotiek sudiac nie je to ani jedno ani druhe... :x nuz rozhodnut sa budes musiet ty ... zatial je to zial len nejaky ten "paskvil" :twisted: ani ryba ani rak.... od jedneho aj druheho to ma zial este velmi daleko :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 31 Mar 2009 15:27 pm

No ten hrad nieje umelá hmota :twisted: a chcem tam dať ešte do lava to druhé drevo zhora http://shop.rataj-spk.cz/?menuid=555&op ... page=zbozi
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod Giftzahn » 31 Mar 2009 15:37 pm

GIGABYTE napísal:No ten hrad nieje umelá hmota :twisted: a chcem tam dať ešte do lava to druhé drevo zhora http://shop.rataj-spk.cz/?menuid=555&op ... page=zbozi


njn, zeby palena pomalovana hlina ? :twisted: inak to drevo co vidis u Rataja na obrazku je len ilustracne foto ... ono to co ti dojde na postu sa bude dost lisist od obrazku podla ktoreho si objednaval :( len aby si nebol skalmany ... najlepsie bude ked si drevo pojdes vybrat do nejakej akvaristiky... napr. v BA ... Sybioza (minuly tyzden im dosla cerstva zasiel korenov), Zoodom, Amazon ... pripadne Hornbach, Baumax alebo rovno vytiahnes niekde s nejakej rieky,jazera atd. decentnu naplaveninu :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod aughostino » 31 Mar 2009 17:26 pm

ak ti mozem poradit, tak namiesto hradu by si mohol dat nejaku bridlicu a spravit domcek z toho, bude to vyzerat trochu prirodzenejsie

a k tym korenom: napis skadial si mam par korenov v pivnici, ktore vodu nefarbia a je mi ich luto vyhodit, alebo ak by si pockal kym opadne voda v riekach, tak urcite nejaky pekny si tam vyberies, doma ho namocis do starej vane alebo suda do cistej vody, ak nebude farbit vodu a ak nebude plavat zalejes ho par krat prevarenou vodou (nechas vychladnut) a hned moze ist do akva

zelam vela stastia :)
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod Predator » 01 Apr 2009 01:29 am

GIGABYTE napísal:Len sa bojím o tie dania aby ich bojovnice nezačali obžierať :?


Mal som v akva bojovnice s daniami a dania boli v pohode avsak nemal som zavojnatu formu takze tie dania mali pekne kratke plutvy a mali dost miesta. Radi ziju v hufe a su fakt dost rychle takze moj bojovničák na ne kaslal. V kazdom pripade by som ale odporucal nezavojnatu formu napr http://peregrinacultural.files.wordpres ... _rerio.jpg

namieto zavojnatej : http://www.zavojnatka.sk/pictures/cennik/danio.jpg
Predator
 
Príspevky: 9
Založený: 20 Mar 2009 19:46 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod vysluzil2 » 01 Apr 2009 09:37 am

GIGABYTE napísal:Ten väčší hrad sa mi strašne páči ten tam proste chcem+ má vzadu otvor a môžu sa v ňom rybky skryť, malý vyberiem keď sa mi tam bude chcieť ruku ponoriť, chcel by som tam dať neaká to drevo, ale ževraj to farbí vodu, aspoň tak mi vraveli v akvaristike, ďalej neón je už vymenený + dokúpená jedna rastlinka, vymeňená namiesto tej červenej, neako odhnila... Ešte mi známy sľúbil jednu rastlinu tak uvidím čo z toho bude :)


Teraz som bol v jasliach na Holleho ulici. Maju tam take iste aq. Okrem ineho tam maju aj cervene a modre a ine farby kamienky. Zaklad tvoria biele kamienky. Hrady tam nemaju, ale maju tam modreho zraloka, prikyvujuceho karasa, niekolko potapacov. Rastlinky su umele. Aq je krasne ciste, voda je viditelne starsia, doplnena prednedavnom cerstvou. Zive ryby su tam zivorodky. A su pomerne vitalne, aj ked gupy su akoby cerstvo vpustene. Hodnu chvilu som sa do aq pozeral, nakolko ma zaujali ryby,ktore su v dobrom stave. :) ,a nie som ani malkac alebo velkac/mensi alebo vacsi jaslickar/.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.