Poradíte amatérovi?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 23 Mar 2009 16:28 pm

Ahojte akvaristi,
mám nové akvárko, 120 l, mám v ňom filter HAILEA model HL-BT700, chcem sa vás spýtať, či to na tak veľké akvárium stačí?
Prikúpila som ešte okysličovač vody, čo sa dáva na dno, pod štrk, to mám zase pocit, že tam majú rybičky príliš moc bubliniek.
Co si o tom myslíte?
A za ďaľšie, momentálne mám 3 gupky a 2 prísavníkov, (jeden veľký asi 12 cm, druhý menší. )Chcela by som dokúpiť nejaké nenáročné rybičky, myslela som neónky, ale ako som stihla tu prečítať, spávajú vraj naspodu akvárka a mám strach, žeby ich zjedli prísavníci, alebo nehrozí?
Poraďte mi, prosím, aký druh a koľko rybičiek by som mohla mať.
Ak sa nemýlim, na 1cm rybičky = 1 l H2O?
To by som mala už obsadených 30 litrov...
Ďakujem vopred za odpovede
:D
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Reklama

Odoslaťod dusik » 23 Mar 2009 16:57 pm

Na ten filter sa ťažko dá vyjadriť. Nevizerá nijak dobre. Má silný prietok a pravdepodobne malý molitán. Ak sa nebude často zanášať tak je to OK. Čistiť raz do mesiaca v odpustenej vode z akvária. Vzduchovanie nemusí byť. Nespomenula si či máš rastlinky, tie produkujú kyslík. Neviem či si nechala zabehnuť akvárium. Ak nie tak ďalšie ryby nedokupuj a prečítaj si Téma dusík v akváriu:
http://www.klub.akva.sk/akvarium/akvarium04.pdf
Buď chytrá a prečítaj celú tu tému a budeš mať začiatok akvaristiky bez zbytočného sklamania. Prísavníci ti neonky nezjedia. Uprednostňujú rastlinnú potravu a riasy. Kúp napr. tablety na dno. Tie budú jesť aj ostatné ryby.

Výpočet 1cm ryby na liter vody je len orientačný a lepšie je neprerybniť.
Môžeš v pohode kúpiť 15 neoniek. Treba ich dosť lebo sú húfovité.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod alf » 23 Mar 2009 16:58 pm

- O filtry ti nepoviem bo ho nepoznam.
- Okyslicovac sa podla mna da regulovat skus kuknut navod ak tam je.
- Prisavnici sa neoniek nedotknu :lol: aj ja ich mam spolu a myslim ze sa navzájom ignorujú :o môzes tam kludne dat nejaky huf (ja mam 11neoniek s prisavnikom a black mollami v 50l).
-Podla mna ich tam mozes dat 20 a mas este rezervu pre gubky ktore sa ti zarucene narodia.

toť setko odo mna ale pockaj na viac odpovedi (pre istotu) :wink:

alebo radsej tak ako povedal Dusik
alf
 
Príspevky: 99
Založený: 17 Okt 2008 18:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 23 Mar 2009 17:36 pm

díky za rady, rastlinky ešte nemám, len jednu takú malinkatú a jednu umelú.
Aj rastlinky chcem kúpiť, ale nechcem, aby sa mi príliš rozrastali, už som predtým mala akvárko a rastlinky mi robili problémy. Okrem toho som si s nimi priniesla z obchodu aj slimákov, ktorí boli odolní voči všemožnej chémii a teraz mám strach, že dopadnem stejne. Viete o nejakej rastlinke, ktorá rastie pomaly?
Akvárko som zabiehala len 4 dni, lebo mi tak poradili v predajni akvárka :evil: ja viem, blbosť, ale rybky zatiaľ prežili:)
A ten filter má veľmi malý molitan, preto mám obavy, že nebude postačovať na tak veľké akvárko, ale predávali ho spolu s ním.
Alf, gupky sa mi nerozmožia, lebo mám po skúsenostiach (140 gupiek do roka z pôvodne 1 páru :twisted: ) už len troch samčekov.
No a Dusik, díky za link o dusíku, poctivo preštudujem


:wink:
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Odoslaťod dusik » 23 Mar 2009 18:05 pm

No ak to preštuduješ tak, tak sa dočítaš ako su rastlinky dôležité v akváriu.
Pomali rastúca rastlinka... Napríklad Anubiasy. Môžeš machovú guľu. Cryptocoryna affinis je nízka a môžeš ju jednoducho preriediť. Ale neonky bez rastliniek určite nie. Potrebujú prales, kde by sa schovávali.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod hanny » 23 Mar 2009 21:07 pm

aha, prales nemám, len umelé skrýše, tak počkám s neónkami.
Ale Dusík, nejde mi ten link: http://www.klub.akva.sk/akvarium/akvarium04.pdf
je to správné?
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Odoslaťod dusik » 23 Mar 2009 21:12 pm

hanny napísal:aha, prales nemám, len umelé skrýše, tak počkám s neónkami.
Ale Dusík, nejde mi ten link: http://www.klub.akva.sk/akvarium/akvarium04.pdf
je to správné?

Link ide je to formát pdf potrebuješ adobe acrobat reader. Je to freeware dá sa stiahnuť na stránke: http://get.adobe.com/reader/?promoid=BUIGO
Tu online verzia časopisu:
http://issuu.com/salik/docs/akvarium04
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod MaximusSk » 24 Mar 2009 00:19 am

hanny tie umele rastlinky su neni moc stastna volba taktiez umele skryse...cokolvek v akvariu je umele tak to nerobi moc velku dobrotu...namiesto tych ukrytov skus kokosovy orech ten sa mi osvedcil na 100% nech ti ho nejaky zdatny chlap prepili na polovicu a do kazdej polovice nech spravi otvor mne sa v tom kokose ubytovali prisavnici...alebo druha varianta je spravit ukryt z kamenov ktore neobsahuju vapenec..zistis to tak ze na kamen kvapnes ocot- ale ten moc u mna nefungoval lepsie je ak si kupis ACID od rataja je to okolo 3eur ten ti zisti ci kamen obsahuje vapenec ak nesumi tak je to OK...alebo dobra je aj bridlica ak mate po blizku nieco take...a dobrym ukrytom je aj koren..tak prajem vela stastia :) :wink:
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 24 Mar 2009 17:53 pm

Teda ľudia, od rána lúskam toto fórum, škoda, že som nevedela o tejto stránke skôr :oops:
Úprimne sa čudujem mojim rybkám, že vôbec pri mojich znalostiach a vedomostiach prežili, chovám rybičky už asi 5- 6 rokov, mala som 2 akvárka, 40l + 20 l, pravda, chovala som len tie nenáročné typy, pávie očká, mollynky a naposledy prísavníky. Len tak, pre radosť.
Dusik, prečítala som si aj o tom dusíku, to mi ešte viac zamotalo hlavu, ale pochopila som, že musím mať živé rastlinky, ja som aj mala rastlinky, len odkedy mám tých prísavníkov, tak mi ten veľký vyhrabával rastlinky :twisted: potom plávali navrchu, dá sa tomu nejak zamedziť?
A do nového akvárka som ich nedala kvôli tomu, že som mala v starom akva slimáčikov, tých drobučkých a liezli mi pekne na nervy :evil:
Chcem sa spýtať, nakoľko som si ich priniesla s rastlinkou z obchodu, ako sa môžem tomuto vyhnúť, keď pôjdem na nákup nových rastliniek? Dá sa to?
A ešte ma napadlo, kedysi som kúpila také drevo, chcela by som ho dať tým prísavníkom, ale veľmi to farbí vodu do hneda, už som to aj umývala, aj močila a nič. Viem, že je asi najlepšie priniesť si z lesa, ale než sa tam dostanem, myslela som, že poslúži aj toto. Neviete čo s tým?
Ten kokosový orech som tiež kedysi mala, nahradila som ho skrýšami z akvaristiky :x
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Odoslaťod bobo242 » 24 Mar 2009 18:07 pm

Korene kludne kup aj dva, prisavnikom urobis velku radost :o a keby si ho videla jest rybku, tak len preto, ze ju nasiel mrtvu a ma rad aj masitu stravu.drzim palce a daj foto.
Obrázok používateľa
bobo242
 
Príspevky: 143
Obrázky: 69
Založený: 20 Feb 2009 16:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod dusik » 24 Mar 2009 18:33 pm

Rastlinku premyjem pod prudom vody, ale slimákov som is doniesol len raz a to len dva, to som ich hneď na druhý deň našiel.
S tej témy len niekoško poznatkov. Nestačí len voda do akvarka a ryby. Musia sa vo vode vytvoriť dva druhy baktérii, ktoré rozkladajú a požierajú ich výkaly, aby tam mohli existovať. Na zábeh len pár rybičiek, dve tri na 100l a po mesiaci postupne pridávať. Nie na jeden šup, lebo to nezvládnu tie baktérie.
Čím budeš viac akvaristka, tým tomu budeš viac rozumieť.
Nevadi, že koreň farbí vodu. Je to pre ryby prospešné. to farbenie sa bude strácať a výmenami vody budeš regulovať farbu vody.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 24 Mar 2009 20:03 pm

jasné, Dusík, dala som tam len 5 rybičiek.
Ale teraz mám strach o môjho prísavníka, neviem, dýcha tak divne, je schovaný v skrýši, len hlavička mu trčí a chvíľami akoby nedýchal, potom sa nadýchne viackrát tak rýchlo, predtým som ho nesledovala, v tom starom akvárku mal inú skrýšu, nevidela som ho, je to normálne takto dýchať?
Nedusí sa? Nemám vymeniť časť vody?
Akva beží asi 10 dní, rybičky sú tam 6 dní, dala som tam ANIL na úpravu chlórovanej vody, nitrivec, a bio čistič, pri zakladaní, to mi poradili v predajni.
Čo mám robiť?
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Odoslaťod dusik » 24 Mar 2009 22:36 pm

Ak chceš radu pýtaj sa tu! V predajni ti predajú kopec zbytočností. Žiadný Nitrivec ani ANIL nepotrebuješ. Chlór vyprchá do 24 hod. sám. Zatiaľ sa tu nepriznal nikto, komu by nitrivec fungoval tak, ako píšu. Keď je zle a dusia sa prísavniky, tak su tesne pri hladine. Môžeš vymeniť časť vody(20l), ale radšej za odstátu. Čerstvu z vodovodu by som u teba nedával.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 25 Mar 2009 11:20 am

tak mi naviac večer vypadol internet :?
Ale prísavník sa choval už normálne, tak som sa skľudnila. Vodu mám v kýbli, to vážne vyprchá chlór až za 24 hodín?
A ešte sa chcem spýtať, mám v akva 2 neónky, 18 W, (bolo to vo výbave akvárka) zdá sa mi to príliš silné svetlo, nevadí to rybičkám?
:shock:
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod Giftzahn » 25 Mar 2009 11:39 am

hanny napísal:tak mi naviac večer vypadol internet :?
Ale prísavník sa choval už normálne, tak som sa skľudnila. Vodu mám v kýbli, to vážne vyprchá chlór až za 24 hodín?
A ešte sa chcem spýtať, mám v akva 2 neónky, 18 W, (bolo to vo výbave akvárka) zdá sa mi to príliš silné svetlo, nevadí to rybičkám?
:shock:


jj, presne tak do 24hod. chlor vyprcha...njn, 2x18W svetlo bude skor malo ako vela :twisted: pokial mas "akva set" tak tam je osvetlenie urcite poddimenzovane :wink: rybickam to urcite vadit nebude.... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Tomas54 » 25 Mar 2009 14:18 pm

Svetla je malo, aj ked sa ti zda, ze vela. Kludne by tam mohli byt este dalsie dve take trubice.
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 25 Mar 2009 14:41 pm

Čožeee? Veď mi to večer osvieti celý obývák!
2x18 W, každá trubica má dĺžku 65 cm, je málo?
:shock: :shock: :shock:
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Odoslaťod Tomas54 » 25 Mar 2009 14:51 pm

idel svetla je cca 0,6 W az 1 W na liter.
Ked mas 36W/120L akva, tak mas 0.3W na liter. Takze to znamena, ze malo svetla. A hadam vzdy kompletny set, ma malo svetla
Ale nerob si hlavu, to neznamena, ze musis nutne pridat svetlo, iba to znamena, ze nemozes mat narocne rastliny
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Odoslaťod biddady » 25 Mar 2009 15:02 pm

nj nelam si hlavu s tym zabehnutim ja tu hladam citam vsetky casopisy a davam prispevky a najviac som sa dozvedel asi tu
biddady
 
Príspevky: 88
Obrázky: 1
Založený: 08 Mar 2009 14:28 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod Giftzahn » 25 Mar 2009 15:04 pm

hanny napísal:Čožeee? Veď mi to večer osvieti celý obývák!
2x18 W, každá trubica má dĺžku 65 cm, je málo?
:shock: :shock: :shock:


njn, tak asi to svetlo svieti vsade len nie tak kam ma ... t.j. do akva :twisted: ako pise Tomas54 ... 0,3W/L je dost malo :oops: .... dost akurat pre nenarocne rastlinky ktore sa uspokoja s nizsou intenzitou svetla / pripadne rozsievky :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 05 Apr 2009 10:33 am

Díky za rady, tak som vyhodila umelé rastlinky a kúpila anubiasy, jeden ťahavý, jeden neťahavý, a ešte nejaké 2, ktorých meno neviem, neboli tam ceduľky (a ja si tie názvy za svet nezapamätám), ale pýtala som nejaké nenáročné na svetlo.
Odstránila som umelé skrýše, ale 2 som nechala, lebo moji dvaja prísavníci sú do nich doslova zamilovaní :D
Tiež som kúpila lávové kamene a koreň, ktorý som máčala vo vode asi 5 dní, potom som ho strčila do akva, ale farbí stále
:(
Myslíte, že mám vymeniť časť vody? Už som vymieňala pred dvomi dňami, asi 1/3. Koľko to bude ešte farbiť?
Ten môj filter je asi nejaký slabý



:x
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Odoslaťod dusik » 05 Apr 2009 12:31 pm

Farbenie koreňa nech ťa netrápi. trvá to niekoľko mesiacov, kým prestane farbiť. Je to len estetický problém. Rybkám to prospieva.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 05 Apr 2009 12:39 pm

Dusík, fakt niekoľko mesiacov???! :twisted:
No a nemám vymieňať vodu? Teda časť, veď tie rastlinky mi zahynú, keď nevidia svetlo...teda len malé...nevadí im to?
Už tak ste mi písali, že mám poddimenzované osvetlenie :cry:
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Odoslaťod dusik » 05 Apr 2009 17:11 pm

Týždenna výmena vody je samozrejma. Nemusí to byť niekoľko mesiacov, ono to bude slábnuť až prestane farbiť. Možno po dvoch mesiacoch to nebudeš vedieť spozorovať.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.