Echinodorus alebo Cryptocoryne



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod joko » 21 Jan 2004 05:35 am

Mozu sa odbornici vyjadrit ci je rastlinka na obr :
Echinodorus bleheri alebo Cryptocoryne pontederiifolia,
uz pol roka som si myslel ze mam Ech., ale jeden predajca ma presviecil ze je Crypt. !!! ???
gallery/image_page.php?&image_id=985

Cryptocoryne pontederiifolia
Obrázok
Echinodorus bleheri
Obrázok
Naposledy upravil joko dňa 21 Jan 2004 22:16 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod l_laco » 21 Jan 2004 08:56 am

Myslim, ze by to mohol byt ten Echinodor. Usudzujem tak podla vyraznych "ziliek" na listoch ktore ma prave Echinodor, kdezto Cryptocoryna ma tie zilky jemnejsie. Avsak na druhej strane je to otazne, lebo na spodku listu su tesne pri stonke dva laloky ktore ma zase viac viditelne Cryptocoryna a Echinodor prechadza z listu na stonku pekne plynulo. Myslim, ze najjednoduchsie by bolo, keby sa zacala rozmnozovat, teda vyhanat niaky vyhonok. Tak ako je to na tom kreslenom obrazku.
Ale osobne by som sa skor priklonol k tomu Echinodoru.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod barky » 21 Jan 2004 10:26 am

Je to urcite Cryptocoryne pontenderifolia, staci sa pozriet :-)Dobry rozlisovaci znak je aj to ze Cryptocoryne maju len par listov, zatial co Echinodory ich maju ovela viac.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod Maja » 21 Jan 2004 11:33 am

Kryptokoryny maju zamatovejsie, jemnejsie listy. C.pontenderiifolia- moze byt, ale potom to je riadny mutant, lebo klasicka ponten. ma setlozelenu farbu-vrch listu, strednu zilu vacsinou do jemne fialova/cervena, spodnu stranu listu od jemne fialova az po stredne fialovu dakedy trochu cervenej (zospodu do cervena su prirodne jedince z biotopu. kultivary maju az fialovo"striebornu"), tvar ma uplne srdcovity jemne "bublinkovito" zvlneny po celej ploche a to co ma Joko ma primoc male "laloky" a je to primoc ploche. Pontend. ma stopku kratsiu asi o 1/3 a celkovo Crypt. maju jemnejsi-maksi vzhlad (lesk aj vzhlad ako satenova latka), nie su ani take priame a silne.
Ja sa priklanam k Echinodorom. List zodpoveda Echin. je krehky, jemne kolmo zilnaty na hlavne zakladne zily, stonka vysoka, pevna, list nadsadeny v 1/4 vysky. Keby bol do 20cm povedala by som, ze je to Echinodorus aspersus. No vyskou/tvarom sa podoba na Ech. horizontalis"Rataj" a to je jeden s tych pre ktore sa tak hadaju s p.Ratajom, ze tie "objavil" len on. Echinodorusy sa daju nadherne krizit a aj v prirode vznikaju spontanne krizence. Za uvazenie stoji aj Echinodorus skaber forma ostrolista (klasicka je tupy okruhly koniec, ale vyskytuju sa aj ostroliste), ale to je tiez vesely mutant :-) ktory ani na internete nieje. Asi som ta nepotesila Joko :-). Z dvoch moznosti mas 5 (4 a moznost krizenca) a mozes sa rozhodnut :-).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod barky » 21 Jan 2004 11:43 am

Maja,

k tvojmu popisu C. pontenderifolia - ano popisala si ju dobre, zabudas vsak na to, ze kazda rastlina rastie v urcitych podmienkach trochu inak. Osobne som pestoval C. pontenderifolia asi v 4 akvariach, vsade vyzerala trochu inak. Niektore vyzerali presne ako tie na Jokovych fotografiach.
Co sa tyka tipu na E. asersus - priznam sa nic mi to nehovori, zjavne to bude nejaky divny nazov, E. horizontalis je svetlejsi a jeho listy rastu viac vodorovne.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod Maja » 21 Jan 2004 12:03 pm

Aaaaa Barky sa chce hadat :-). Jedno je iste: co to je, budeme vediet, ked sa objavi "poplaz". Joko mas za ulohu pozorovat korenovy system. Ked sa objavi odnoz, daj hned vediet.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod Peter » 21 Jan 2004 13:58 pm

Nie som rastlinkar, ale povedal by som, ze je to ta na pravom obrazku... mozno keby sa este dalo vidiet, ako ta v realite vyrasta zo dna... teda to biele miesto, kde konci koren a zacina rastlinka...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod joko » 21 Jan 2004 22:23 pm

No ten chovatel (DNV - akva predajna) mo ho predal pred pol rokom, a on to tvrdi ze je Cryptocor, ale ta moja rastlinka dorastla teraz do dlzky 44 cm bez korena !!! Vsimnite si dole (zdroj www.tropica.com) Cryptocoryne dorastaju do 30cm neviem co je "+" ale mozu asi aj viac! Potom ale neviem naco tam pisu "+" a Echinodorus do 50cm. Preto si skor myslim ze je to Ech. Aj je bledsi.

Cryptocoryne pontederiifolia, Height 10-30+ cm, Width 8-15+ cm

Echinodorus bleheri, Height 20-50 cm, Width 25-40 cm

OK este odfotim spodok, ked som to fotil, nenapadlo ma ze to dam na inet.
Dakujem za pomoc.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod johhhny » 22 Jan 2004 02:27 am

Podla mna je to cryptocorine. Usudzujem podla "puchyrkov" na listoch, ktore sa u ech. nevyskytuju. Ked sa k tomu prida aj predavajuci, ktory ich ma urcite z vlastnej produkcie, tak podla mna nie je co riesit.
Okrem toho e.bleheary ma pri dobrych podmienkach 20 - 30 listov. Tie fotky, ak su od Teba, vyzeraju, ze mas velmi dobre podmienky, ten ech. by mal mat aspon 20 listov. To, ze ma vacsiu velkost, z toho si nerob hlavu. Ja mam jeden cryp., ktory v jednom akva mal asi 30 cm a v druhom slabych 20 cm.
Tolko moj nazor, ale ani ja nie som dokonaly.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod joko » 22 Jan 2004 03:10 am

Ta rastlina mala asi 35 listov, pomaly som ich zacal oddelovat, vzdy boli cca 2-4 listy so samostatnym korenom. Ale nerozmnozovali sa ako je na obr Crypt ze by od korena vyrastala stonka ako pri jahodach. Ale ani tak ako je to na obr pri Ech ze tam rastie nejaka stonka s malimi rastlinami a pod.
Proste len vedla seba rastli a pen hustol. Vsetky boli na jednom mieste.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod johhhny » 23 Jan 2004 00:49 am

Tak je to jasne, je to cryp. Bezne sa takto rozmnozuju (z korenovich pucikou alebo ociek).Ja mam jeden druh cryp., ktora sa mi v jednom akva rozmnozovala tymto sposobom, a v druhom odnozami.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod joko » 27 Jan 2004 03:03 am

Peter napísal:keby sa este dalo vidiet, ako to v realite vyrasta zo dna...

gallery/image_page.php?&image_id=1040
gallery/image_page.php?&image_id=1041
gallery/image_page.php?&image_id=1042
Takto to vyzera, ja neviem asi teda to bude ten Crypto, ale stale sa mi to zda, podla obrazkov z http://www.tropica.com ze je to Echinodorus.
Podla vasich nazorov to je vsak Cryptocorine. Ak je to ale Cryptocoryne tak predpokladam ze pontederiifolia !? Alebo by to mohol byt este nejaky uplne iny ? Dakujem
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod Maja » 27 Jan 2004 09:23 am

Toto su uplne ine obrazky, ako tie prve :-). Sranda, ze ked sa to nafoti len trochu inak, tak je to hned o niecom inom. Joko, su to naozaj nadherne jedince Cryptocoryne pontenderiifolia. Az ked je nafotena-vybrata vidno cervenu bazu stoniek(stonky su poohybane-uz nie take rovne palicky ako na prvych foto), ziliek a jemne docervena spodnu stranu listu- uz to tak echinodorovo nepresvita :-). A na tej poslednej fotke su typicke zamatovo zelene listy. Su to naozaj velke kusy- odkial si ich zohnal? Pestuj ich dalej- taketo nadherne velke jedince sa predavaju za tazke prachy pod nazvom "matecni rostlina" :-).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod barky » 27 Jan 2004 12:32 pm

No nevravel som to od zaciatku...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod Maja » 27 Jan 2004 13:54 pm

:-) Barky si vychutnava zasluzene vitazstvo :-)
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod johhhny » 27 Jan 2004 21:25 pm

Ja som mal tiez barkyho nazor, som rad ze bol spravny. :)
Joko,ak by si mal niekedy 1 navyse, tak my rezervuj, vymenim za echinodor 8)
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod joko » 27 Jan 2004 23:30 pm

johhhny napísal:Joko,ak by si mal niekedy 1 navyse, tak my rezervuj, vymenim za echinodor 8)

Mam skoro stale, prides na stretko7 ?
Vymenit/Darovat je to skoro jedno, lepsie je vymenit, :lol: aky Ech. mas?
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod johhhny » 28 Jan 2004 21:38 pm

Jasne, ze pridem :D
Co sa tyka Ech.:veronicae (uruguayensis)
horemani
fluitans
Ale na vymenu mozem doniest len po veekende, lebo ich mam na MY :oops:
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod pernik » 17 Feb 2004 14:56 pm

jo to je cryptokoryna, E. bleherae ma na vysku tak 50-60cm, je tuhy a deli se jedine vyhonkem. O kryptokoryne uz to napsali prede mnou.
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: Echinodorus alebo Cryptocoryne

Odoslaťod skala » 12 Nov 2004 11:31 am

Spominany Echinodorus horizontalis

Obrázok
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.