Úplný začiatočník, rastliny...



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod matus » 01 Apr 2009 14:25 pm

vysluzil2 napísal: Hodnu chvilu som sa do aq pozeral, nakolko ma zaujali ryby,ktore su v dobrom stave. :) ,a nie som ani malkac alebo velkac/mensi alebo vacsi jaslickar/.
co tim chtel basnik rici ... ? takze si strednak (ano priatelia, neda sa nic robit - tiez prichadzam do krizy stredneho veku) :lol:
jasne, ze aj taketo detske farbickove akvarium zaujme (nabuduce ak mozes tak ho cvakni a hod sem), ale myslim, si ze zaciatocnik by mal zacat normalne s rastlinkami a doplnkami prirodneho povodu (nemusi byt za kazdu cenu biotop)
... arteficialne artefakty moze potom, ked zvladne zaklady akvaristiky (napr. ako O.Knott-futbalisti, lebky, budha a podobne)
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Reklama

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod Giftzahn » 01 Apr 2009 15:03 pm

arteficialne artefakty moze potom, ked zvladne zaklady akvaristiky (napr. ako O.Knott-futbalisti, lebky, budha a podobne)


@matus: jj, extra hnusne ti futbalisti :lol: a z farebnych kamienkov si urobil este aj vlajku :cry: ale videl som tam u O.Knotta aj nieco s umelohmotnymi figurkami zvieratok ( slonik, nosorozec ... apod.) akoze krajinka...

tiez prichadzam do krizy stredneho veku

hmm, to je ked je detstvo v pr...., mladi tiez a do dochodku daleko... jj,tam som uz uspesne prisiel aj ja :mrgreen:

njn, to ze je niekto zaciatocnik a supne do akva take "perverznosti" ako hrad, umely potapac, umela priratska truhla, pripadne umela musla s ktorej vychdzaju bublinky atd. ... ho definitivne neospravedlnuje ...

Teraz som bol v jasliach na Holleho ulici. Maju tam take iste aq. Okrem ineho tam maju aj cervene a modre a ine farby kamienky. Zaklad tvoria biele kamienky. Hrady tam nemaju, ale maju tam modreho zraloka, prikyvujuceho karasa, niekolko potapacov. Rastlinky su umele. Aq je krasne ciste, voda je viditelne starsia, doplnena prednedavnom cerstvou. Zive ryby su tam zivorodky.


njn, a potom sa clovek cuduje preco sa furt najdu jedinci co su schopni strcit do akva umele hrady, potapacov .... atd. ked uz v detstve sa musia divat na umelinu v akva :P :cry:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod vysluzil2 » 01 Apr 2009 15:32 pm

:) .Giftazahn, u jaslickarov je to o niecom inom. Ti sa ucia len rozpravat. Tam je to o predstavivosti. Ja s takouto formou aq v jasliach suhlasim. Je to vhodne , a plne taketo aq schvalujem. Boli tam aj mrenky stvorpruhe, co ma v prvom prispevku nenapadlo.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod Giftzahn » 01 Apr 2009 16:00 pm

vysluzil2 napísal::) .Giftazahn, u jaslickarov je to o niecom inom. Ti sa ucia len rozpravat. Tam je to o predstavivosti. Ja s takouto formou aq v jasliach suhlasim. Je to vhodne , a plne taketo aq schvalujem. Boli tam aj mrenky stvorpruhe, co ma v prvom prispevku nenapadlo.


njn, neviem toz vec nazoru ... moj nazor je ze ludsku a urcite aj detsku predstavivost, fantaziu najviacej ocari/oslovi "matka priroda" a nie design(ove) umeliny navrhnute za oceanom a vyrobene v cine :twisted:

njn, a zacat treba od jaslickarov ... prave tu sa "mlady clovieck zacina formovat" a treba mu ukazat krasne akva s rastlinkami, rybkami atd. ....
a nie umely paskvil :twisted: ..... ako vravim ... moj nazor :wink:

... lebo sa nechcem dozit trapasu ked sa moje dieta bude pytat ze preco ta krava nie je fialova s bielym napisom ... ako ta hen z tej nemenovanej reklamy na cokoladu :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod vysluzil2 » 01 Apr 2009 16:32 pm

:D , jasle su do 3 rokov. A to fat si myslim nie je co riesit. A trapasy, mozu byt aj take ine. Napr. jedneho casu letel vtip ze pani ucitelka, moj ocko cika do umyvadla. Tak pozor :) na taky trapas.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod matus » 01 Apr 2009 22:01 pm

berme to z tej pozitivnej stranky, ze vobec v jasliach je akvarko ...
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod Giftzahn » 02 Apr 2009 12:30 pm

vysluzil2 napísal::D , jasle su do 3 rokov. A to fat si myslim nie je co riesit. A trapasy, mozu byt aj take ine. Napr. jedneho casu letel vtip ze pani ucitelka, moj ocko cika do umyvadla. Tak pozor :) na taky trapas.


:lol: jj, sak vravim co sa v mladosti naucis ... aby aj pani ucitelka vedela ... ale ako pise matus ... pozitivum je ze vobec nejake akva pre deti urobili 8)
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 03 Apr 2009 22:28 pm

No takže som tu zase, už tam niečo aj pláva.. Lepšie povedané lozí... Slimáci :? Neurobí to neplechu môže byť ? Alebo to mám neako odstrániť ? je ich tam asi 50, zajtra ich bude menej našťastie idem vybrať jednu tretinu vody a dať tam novú, čiže niečo vcucnem...
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod Aquarista (beginner :D) » 04 Apr 2009 17:43 pm

GIGABYTE napísal:No takže som tu zase, už tam niečo aj pláva.. Lepšie povedané lozí... Slimáci :? Neurobí to neplechu môže byť ? Alebo to mám neako odstrániť ? je ich tam asi 50, zajtra ich bude menej našťastie idem vybrať jednu tretinu vody a dať tam novú, čiže niečo vcucnem...
S ulitníkmi rýchlo ale rýchlo preč !!! Ja v malom akva som mal najprv dvoch a potom ich tam bolo 100 tak striehnem jak jastrab , a ked som ich vylovil do kybla tak za 1 den (!!!) tam bola brutalne kalna voda , moj nazor je PREČ PREČ PREČ !!!!!!!!!!!! :)
Obrázok používateľa
Aquarista (beginner :D)
 
Príspevky: 22
Obrázky: 4
Založený: 14 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 04 Apr 2009 19:46 pm

Takže čo som videl to som vybral.. čo som nevidel to vyberiem tiež.. budem to cca každú hodinku sledovať a čo uvidím vytiahnem.. :wink:
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod aughostino » 04 Apr 2009 20:19 pm

je na tebe ci sa ti slimaky pacia, niektore maju aj prakticky vyznam v akva napriklad take vezovky malajske, preryvaju dno a "pozieraju" zvysky napadanej potravy v strku pokym maju podmienky tak sa mnozia ale niektore ryby, dokonca aj krevetky si s nimi dokazu poradit mozes si tam dat par kuskov a pripadne narodenu alebo vyliahnutu mlad pucit o sklo alebo chovat ako krmivo pre inych chovatelov rybiek, ktore sa slimakmi krmia
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 04 Apr 2009 20:55 pm

No takže tie slimáky sú také malinké, ale je tam aspoň 1 taký väčší.. asi tak 3-5 mm .. Tak neviem.. Mám ich tam nechať či nie... ? ostatné sú také menšie... neuškodia rastlinám ?
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod Giftzahn » 06 Apr 2009 08:06 am

GIGABYTE napísal:No takže tie slimáky sú také malinké, ale je tam aspoň 1 taký väčší.. asi tak 3-5 mm .. Tak neviem.. Mám ich tam nechať či nie... ? ostatné sú také menšie... neuškodia rastlinám ?


njn, mozes ich manualne vyberat.... a tym ich decimovat teda pokial ich mas skutocne velmi vela.... :wink: pripadne si mozes na "hostovanie" zaobstarat Anentome helena jednoho, dvoch, troch a tento slimak sa uz o tvoje premnozene slimaky postara "twisted" alebo tretia moznost nechat slimaky v akva...pokial ti slimaci nejako brutalne nenicia rastlinky ...nie su problemom ... su to docela zaujimavi tvorovia :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 06 Apr 2009 23:13 pm

No takže o tých slimákov sa postarám, v sobotu ako budem odpúšťať jednu tretinu vody ich povyťahujem kolko len budem vidieť potom tam dám mrkvu, počul som, že sa naňu nachytajú a už ju len ráno vytiahnuť očistit a dať naspäť... Ďalej mám dobré správy, už dlhšie pozorujem rastliny, vyzerá to tak, žo o troch som presvedčený, že sa chytili.. o ďalšej neviem, možno, ale skôr ano.. ďalšie dve sa ešte neako neprejavili, takže neviem posúdiť. ďalšiu rastlinu mám krátko, čiže tiež neviem.. (priniesol som od známeho) . potom tam mám také trávičky, 2ks, jedna je stále zelené, druhá neako odhníva asi ju najbližšie vytiahnem..Uvidím ešte či sa náhodou neschopí.. Mimochodom tú červenú čo tam bola som už vyhodil začala hniť, až odhnila, tak som to zahodil.. Najbližšie urobím foto... Ešte neaké 2-3 rastlinky dokúpim do predu :wink: Svietim niekedy aj vyše 12 hod denne.. Neuškodí to rastlinkám ? Filtrujem 24h v kuse na najnižších otáčkach..

btw. ten malý hrad som vyhodil, plánujem tam dať neaký koreň, veľký zostal a asi ma nepresvedčíte aby som ho vytiahol.. strašne sa mi páči.. ale ono to bude ono, až keď to okolo neho zarastie..
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod Giftzahn » 09 Apr 2009 08:07 am

GIGABYTE napísal:No takže o tých slimákov sa postarám, v sobotu ako budem odpúšťať jednu tretinu vody ich povyťahujem kolko len budem vidieť potom tam dám mrkvu, počul som, že sa naňu nachytajú a už ju len ráno vytiahnuť očistit a dať naspäť... Ďalej mám dobré správy, už dlhšie pozorujem rastliny, vyzerá to tak, žo o troch som presvedčený, že sa chytili.. o ďalšej neviem, možno, ale skôr ano.. ďalšie dve sa ešte neako neprejavili, takže neviem posúdiť. ďalšiu rastlinu mám krátko, čiže tiež neviem.. (priniesol som od známeho) . potom tam mám také trávičky, 2ks, jedna je stále zelené, druhá neako odhníva asi ju najbližšie vytiahnem..Uvidím ešte či sa náhodou neschopí.. Mimochodom tú červenú čo tam bola som už vyhodil začala hniť, až odhnila, tak som to zahodil.. Najbližšie urobím foto... Ešte neaké 2-3 rastlinky dokúpim do predu :wink: Svietim niekedy aj vyše 12 hod denne.. Neuškodí to rastlinkám ? Filtrujem 24h v kuse na najnižších otáčkach..

btw. ten malý hrad som vyhodil, plánujem tam dať neaký koreň, veľký zostal a asi ma nepresvedčíte aby som ho vytiahol.. strašne sa mi páči.. ale ono to bude ono, až keď to okolo neho zarastie..


njn, svietit ti staci bud 10 alebo 12hod. najlepsie pravidelne ... t.j. spinacie hodiny a je po probleme, co sa tyka filtrovania 24hod je nutnost a prietok nastav aky ti najlepsie vyhovuje ... nutne najnizsi nemusi byt :wink: pre akva je idealna "pravidelnost/stereotyp" cize napr. 12hod svietit, hnojenie kazdy den v malych davkach, vymena vody 30% 1x tyzdene a to so "zeleznou" pravidelnostou :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 09 Apr 2009 12:55 pm

No takže ja som si to v podstate ani neuvedomoval ale som svietil okolo 16h :? ráno som vstal som to zapal a večer keď som šiel spať vypal.. Spínacie hodiny mám, ale treba ich nastaviť... Ak bude trošku času spravím to.. Takže tá mrkva na tých slimákov nezabrala.. čo už začal som ich zbierať ručne.. :wink: zatial to vyzerá tak, že rastlinám sa darí.. ale neviem niektoré mali okolo seba ako keby pavučinku.. je to riasa ? Alebo zato môžu slimáci ? Bolo to úplne tenučké a biele.. ako keby vlas v akva.. ale vlas to nebol..
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 13 Apr 2009 19:33 pm

Takže už som prišiel nato čo to je.. Je to hnedá štetinková riasa, na štrku sa začala tvoriť tiež. Asi som to s tým hnojivom prehnal.. Takže čo s tým ? Rozmýšlal som, že kúpim prísavníkov, môžem ? Alebo mám ešte čakať ? Akva je založené 2 týždne.. Kúpil by som iba dvoch prísavníkov, SAE, ak by som zohnal.. Takže otázka znie, môžem ?
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 02 Máj 2009 18:07 pm

Takže po dlhšom čase... http://i43.tinypic.com/2q23445.jpg

Dnes som tam priniesol 6x Black Molly a 6x Platy + sú tam ešte 2x Sae. Koreň bol ponorený vo vode asi týždeň- možno 2.. Už sa mi zdá, že nepúšťa je tam asi 3-5 dní.. Zatial sa mi to celkom pozdáva.. Ale zdá sa mi troška málo svetla.. Je tam len jedna 18W trubica, ale vyzerá to tak, že rastlinkám stačí.. Časom určite kúpim ešte jedno svietidlo a pridám ďalších 18W :wink:
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 08 Máj 2009 09:51 am

Takže potrebujem ďalšiu radu. Chcem zostrihnúť jednu rastlinku, konkrétne cabomba caroliniana, asi tak 4cm z nej dole.. Je to stonková rastlina. Môžem to cvaknúť dolu hoci kde alebo na neakom mieste ? Ak odstrihnem, to čo mi zostane môžem znovu zasadiť ? A ešte jednu vec, v tom mieste kde to odstrihnem začne rastlinka rásť znovu, alebo to zostane len také zostrihnuté ?

Hľadal som a našiel len toto http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=9203 :(
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Odoslaťod Mariok » 08 Máj 2009 11:22 am

A toto si už pozeral? http://issuu.com/salik/docs/akvarium06 : Řízkováni rostlin odspodu. :?:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod GIGABYTE » 08 Máj 2009 12:04 pm

Nie, ďakujem.
Obrázok používateľa
GIGABYTE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 22:29 pm

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod D77 » 23 Máj 2009 21:20 pm

Nejake novšie foto? 8) :wink:
Celkom zaujimavo sa to cele citalo :roll: - a tusim sme akvaria zakladali +- v rovnakom case a aj o rovnakom objeme. Skoda ze netusim ako sa tu vkladaju fotky :(
Obrázok používateľa
D77
 
Príspevky: 43
Obrázky: 14
Založený: 23 Máj 2009 09:51 am
Bydlisko: KE

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod dusik » 23 Máj 2009 21:47 pm

D77 napísal:Skoda ze netusim ako sa tu vkladaju fotky :(

gallery/album.php?album_id=6152
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Úplný začiatočník, rastliny...

Odoslaťod D77 » 23 Máj 2009 22:00 pm

Dusik - poslala som ti "ss" 8)
Obrázok používateľa
D77
 
Príspevky: 43
Obrázky: 14
Založený: 23 Máj 2009 09:51 am
Bydlisko: KE

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.