rozklad pevneho odpadu - ako to funguje ?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

rozklad pevneho odpadu - ako to funguje ?

Odoslaťod pakozdy » 08 Apr 2009 22:24 pm

zdravim ...
moze mi prosim niekto priblizit problematiku rozkladu pevneho odpadu v akva ?
o tom ako to funguje ked uz je to rozlozene som toho nasiel dost, ale o samotnom rozklade malo. Co vsetko vplyva na tento proces, ako sa mu da pomoct, co ho brzdi a podobne .
Tymto sa nechcem sa vyhnut odkalovaniu a zbieraniu listov.

ak to tu uz bolo prosim nakopnite ma linkom. naozaj som hladal.

Vdaka.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Odoslaťod matus » 09 Apr 2009 00:23 am

zacni tu http://www.discus.cz/web/index.php?page ... &clanek=28
niekde som videl celkom jednoduchu schemu toho cyklu, bolo to v nrjakom letaku nejakeho vyrobcu - ked uvidim poslem ak nezabudem
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod majko » 09 Apr 2009 10:01 am

Tento clanok by som dal osobne zmazat :D. Nie preto, zeby bol zly, ale preto, ze ho citaju vacsinou ludia, ktori nepochopia suvislosti a potom kazdy zacne saliet po pomalom tecucom filtri (nikto to neberte v zlom, alebo osobne, prosim). Nepoznam iny clanok, ktory by narobil tolko "skody".
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod matus » 09 Apr 2009 11:28 am

... alebo toto http://www.sozo.sk/phprs/view.php?nazev ... 2007040015
neviem, co take hladas - konecny produkt rozkladu bielkovin je amoniak-bakterie z neho urobia potom dusitany, dusicnany a tie spotrebuju rastliny alebo vymenis cast vody, na samotny proces vplyva vela faktorov-teplota, velkost koloni bakterii, rychlost prudenia vo filtri (majko-nieco pre teba ...), cely proces je mnozstvo oxydacno-redukcnych biochemickych reakcii, takze vsetko co vplyva na tieto procesy ovplyvnuje v konecnom dosledku rychlost a kvalitu biodegradacie v akvariu

majko: vidim, ze pomaly tecuce denitrifikacne filtre su jednoznacne tvoja srdcovka :lol: :lol: ... skus teda pakozdymu nieco na nete najst aj ty
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod martin_s » 09 Apr 2009 12:37 pm

matus napísal: ...konecny produkt rozkladu bielkovin je amoniak-bakterie z neho urobia potom dusitany, dusicnany a tie spotrebuju rastliny alebo vymenis cast vody, na samotny proces vplyva vela faktorov-teplota, velkost koloni bakterii, rychlost prudenia vo filtri...
No len "pevny odpad" ktory ma na mysli pakozdy nie su iba proteiny :roll:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod pakozdy » 09 Apr 2009 12:51 pm

islo my o to ze "tuning" vysledku rozkladneho procesu - odburanie amoniaku atd je na fore dost popisany ale o tom ako pomoct rozkladu som toho moc nenasiel.

hladam ci ma na to vplyv mnozstvo rastlin v akva, prudenie vody a podobne. hoci tusim ze to bude zlozitejsie a suvisi "vsetko so vsetkym".

skusim pohladat nieco o cistickach, tam by nieco mohlo byt, kedze robia podobnu robotu.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod martin_s » 09 Apr 2009 13:11 pm

pakozdy napísal:...hladam ci ma na to vplyv mnozstvo rastlin v akva, prudenie vody a podobne. hoci tusim ze to bude zlozitejsie a suvisi "vsetko so vsetkym".

skusim pohladat nieco o cistickach, tam by nieco mohlo byt, kedze robia podobnu robotu.
Mas pravdu, vsetko suvisi so vsetkym a skutocne ide o zlozitejsi proces, v ktorom ma kazdy clanok svoju ulohu. Velmi zjednodusene a skratene by sa dalo povedat: Rastliny pomahaju tym ze spotrebovavaju vyprodukovane latky a produkuju kyslik, potrebny pre mikroorganizmy ktore rozkladaju odpadne latky na menej zlozite latky ktore su "spracovatelne" rastlinami. Prudenie vody zabezpecuje distribuciu kyslika k tymto bakteriam a taktiez aj distribuciu latok pre rastliny. Okrem tychto faktorov vyznamne vplyvaju aj ine faktory, napr. pH, teplota... V akvariu sa vsak neuplatnuju iba nitrifikacne bakterie, ale aj cely rad inych chemolitotrofnych bakterii, ktore premienaju ine latky nez dusikate (napr. podielaju sa na oxidacii zlucenin siry na sirany, ...). Vsetky clanky vsak musia byt vo vzajomnej rovnovahe.
Ak si pozries nejake clanky tykajuce sa COV, tak narazis na pojem "aktivny kal", co je vlastne kultura roznych bakterii.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod Roman » 09 Apr 2009 13:25 pm

priatelia... v tichosti zabudate ze medzi velkymi zivocichmi (ryby) a bakteriami je este minimalne jeden medziclanok.. a to su vselijake drobne detritofagne potvorky (slimaky, korovce, cerviky..) ktore vacsinou ten tuhy odpad , o ktorom je tu rec metabolizuju na jednoduchsie zlozky..napr na tie bielkoviny a aminokyseliny..

takze ak ide o "tuning" procesu..jednoznacne odporucam udrziavat bohatu biodiverzitu bentickej fauny, napriklad si obcas s niekym vymenit za hrst substratu. U morskych akvarii sa to robi bezne (teda malo by sa..)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod pakozdy » 09 Apr 2009 13:30 pm

Roman napísal:takze ak ide o "tuning" procesu..jednoznacne odporucam udrziavat bohatu biodiverzitu bentickej fauny, napriklad si obcas s niekym vymenit za hrst substratu. U morskych akvarii sa to robi bezne (teda malo by sa..)

to mi pripomenulo vtip - vojaci menili ste si trenky ? ano. A kto s kym ?
:-)

benticka fauna - co to je ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Roman » 09 Apr 2009 13:40 pm

bentos = dno
fauna= zivocichy
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod pakozdy » 09 Apr 2009 14:43 pm

v beznom akva asi pojde hlavne o bakterie.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Roman » 09 Apr 2009 15:06 pm

no chcel si poradit a melies si stale to iste... citaj este raz
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod pakozdy » 09 Apr 2009 15:54 pm

co tak podrazdene ?
citam, ale napr. u mna v hrsti substratu som okrem tuberculaty (6-7 kusov na cele akva) nic ine nenasiel resp. nevidel. Preto tie bakterie.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod lukáš » 09 Apr 2009 16:19 pm

Niekto ma aj Asellus aquaticus, Ostracoda, prip. tubifexy a ine. No a stavim sa s tebou o cokolvek, ze ak mas zabehnuty substrat, iba sa tak hemzi roznymi prvokmi, Nematoda-mi a pod.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Odoslaťod pakozdy » 09 Apr 2009 16:36 pm

nieco tam urcite bude. stavit sa nemozem, lebo viem ze v tejto oblasti nic neviem. preto som sa mozno aj tak blbo spytal.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: rozklad pevneho odpadu - ako to funguje ?

Odoslaťod Vai » 09 Apr 2009 18:53 pm

Něco ke studiu:

Aplikovaná a technická hydrobiologie , Ambrožová J.
http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid ... pages-img/

Mikroskopické praktikum z hydrobiologie , Ambrožová J.
http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid ... f/001.html
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Odoslaťod matus » 09 Apr 2009 20:06 pm

Roman napísal:jednoznacne odporucam udrziavat bohatu biodiverzitu bentickej fauny, napriklad si obcas s niekym vymenit za hrst substratu. U morskych akvarii sa to robi bezne (teda malo by sa..)
ty koky ... tak teraz si mi nastartoval uplne zabudnuty neuron z detstva, kedy som toto so spoluziakmi zo zakladky robil bezne ... koxo-uplne mi to vypadlo z hlavy po tych rokoch ...
inac 100% suhlasim s touto metodou
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod martin_s » 09 Apr 2009 20:21 pm

pakozdy napísal:co tak podrazdene ?
citam, ale napr. u mna v hrsti substratu som okrem tuberculaty (6-7 kusov na cele akva) nic ine nenasiel resp. nevidel. Preto tie bakterie.
Tie tuberculaty su tiez jeden z clankov v retazci, tak ako pise Roman.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.