UV a LED svetlo...



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Pouzivate aj ine osvetlenie v ostatnom case ako klasiku?

ano
8
14%
nie
20
34%
nie, ale uvazujem o tom
25
42%
nie, ani o tom neuvazujem
6
10%
 
Celkový počet hlasov : 59

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod Ceco » 13 Jan 2004 09:02 am

Heh. Ja len trochu off-topic. Ma napadlo.
Ak ryby nevidia cervenu, zaujimalo by ma, ako posobia na predatorov napriklad take neonky. To sa im javia ako plavajuce neonove trubice? :lol: Alebo sa pri love riadia ciste bocnou ciarou :idea: ?
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Reklama

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod Ig » 13 Jan 2004 10:12 am

Co sa tyka toho nocneho pozorovania: Co takto nasvieti akvarko z vnutra?? Povedzme modrou resp. cervenou LED-kou. Ak by sa LED-ka (mozno aj viac) dobre umiestnila niekde v predu, tak by sa dolo akvarko nasvietit aj tam, kde by ste sa od krytu nedostali. A navyse by sa dal odstranit efekt napriklad odrazu svetla od predneho skla, ak by to niekto chcel presvietit z vonkajsej strany. Ohladom bezpecnosti nie je problem, pretoze ide o napatovu sustavu do 3V, takze ani izolacia nemusi byt tip-top.
:?: :?: :?:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod Roman » 13 Jan 2004 14:06 pm

Ceco napísal:Heh. Ja len trochu off-topic. Ma napadlo.
Ak ryby nevidia cervenu, zaujimalo by ma, ako posobia na predatorov napriklad take neonky. To sa im javia ako plavajuce neonove trubice? :lol: Alebo sa pri love riadia ciste bocnou ciarou

ak nemas receptory na nejaku farebnu zlozku (Daltonizmus) tak plochy prislusnej farby vidis ako sive/cierne, pretoze jasovu zlozku svetla vnimaju ine receptory. Netvrdim, ze ryby cervenu nevidia, ale pretoze je cerveneho svetla pod vodou pomenej (voda ho absorbuje ako prve) a vo vacsich hlbkach je uz len skoro vylucne modre svetlo, evolucia ryby naucila vnimat hlavne modru (teda aspon tie morske, predsa len tam su vacsie hlbky...)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod kyslík » 14 Jan 2004 11:07 am

Zdravím a čo tak vyskúšať fotoluminiscenčnú fóliu ? Fólia sa nalepí nad zdrojom svetla, počas dňa sa svietením "nabije" a po zhasnutí svetla svieti.Sú rôzne typy aj svietivosti, aj čo do dĺžky trvania svietenia.V Pezinku je jedna firma, ktorá to dodáva.
Sám ju chcem vyskúšať na moje morské akva ako nočné svetlo, už to mám objednané, ešte to neprišlo.
Orientačná cena je vysoká za fóliu rozmer 30x20 cm cca 500 sk , ale svieti ako divá, možno by stačil omnoho menší rozmer, chce to otestovať.

Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod salik » 13 Okt 2004 21:23 pm

Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod JoLi » 14 Okt 2004 11:24 am

Je to myslim zaujímavá téma
Ja si len chcem upresniť jednu vec ak požijete červené spectrum
a mate rastlinky v akva tak tieto budu rásť nie? Ved červené spectrum je pre rast rastlin doležité alebo sa mýlim?

Tie LED diody možu byť super ved sa používajú napr ako koncové svetlá aut. Ako je to potom s napájaním prípadnej rampy nad akva?
Nie som elektro vzdelaný skuste niekto laicky popísať obmedzenia.

Diki
JoLi
 
Príspevky: 90
Obrázky: 21
Založený: 07 Aug 2003 17:01 pm
Bydlisko: Bratislava-Rača

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod Zajoci » 14 Okt 2004 11:36 am

Joli a spol
Skuste si precitat clanok o auto diodach tzv ledziarovky .

www.skoda.panda.cz/clanek.php3?id=223
Zajoci
 
Príspevky: 21
Obrázky: 11
Založený: 30 Aug 2004 20:49 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod xDodox » 14 Okt 2004 11:53 am

LEDziarovky na Slovensku

EDIT: Uz mam cennik
LEDZiarovky na patice LE, LC
napatie: do 60 V, farba: zelena, biela, modra - 130,- Sk/ks
napatie: do 60 V, farba: cervena, zlta, oranzova - 82,- Sk/ks
napatie: nad 60 V, farba: zelena, biela, modra - 198,- Sk/ks
napatie: nad 60 V, farba: farba: cervena, zlta, oranzova - 130,- Sk/ks

Ceny platia pri minimalnom odbere 10 ks od polozky a su bez DPH.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod majko » 15 Okt 2004 17:43 pm

xDodox napísal:LEDziarovky na Slovensku

EDIT: Uz mam cennik
LEDZiarovky na patice LE, LC
napatie: do 60 V, farba: zelena, biela, modra - 130,- Sk/ks
napatie: do 60 V, farba: cervena, zlta, oranzova - 82,- Sk/ks
napatie: nad 60 V, farba: zelena, biela, modra - 198,- Sk/ks
napatie: nad 60 V, farba: farba: cervena, zlta, oranzova - 130,- Sk/ks

Ceny platia pri minimalnom odbere 10 ks od polozky a su bez DPH.

Zaujimava informacia, ale co by si chcel s tymito LED robit ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod dumi67 » 13 Apr 2008 21:38 pm

Prečítal som si túto tému,lebo aj by som si chceel nasvietiť akvárium aspoň kým nezaspím. A najlepšie riešenie sa mi zdá toto: http://www.miga.cz/ppages.php?50
je tam aj video,stojí za pozretie....
Obrázok používateľa
dumi67
 
Príspevky: 255
Obrázky: 80
Založený: 19 Dec 2007 23:15 pm
Bydlisko: Krupina

Odoslaťod VLADY » 14 Apr 2008 18:37 pm

Ja mám pridané nočné modré svetlo neonová trubica malá 10cm z PC tuningu... svieti ešte menej jak by mala lebo jej dávam cca len 6V..a vidím že daktoré rybky (Dania a Pancierníčky) ale aj krevetky fungujú celú noc... kedy spia? nemôže im to uškodiť ? :shock:
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Odoslaťod dumi67 » 14 Apr 2008 18:40 pm

Ja keď som unavený, tak mi môžu svietiť kde chcú......
Obrázok používateľa
dumi67
 
Príspevky: 255
Obrázky: 80
Založený: 19 Dec 2007 23:15 pm
Bydlisko: Krupina

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod salik » 25 Feb 2009 23:22 pm

Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod LOID » 12 Apr 2009 23:07 pm

http://www.magmag.sk/blog/jariabkova/technologie/580

btw planujem doplnit denne svietenie ledkami tak uvidim co to povie a halavne co povedia rastliny :)
Obrázok používateľa
LOID
 
Príspevky: 33
Obrázky: 9
Založený: 06 Sep 2008 13:17 pm

Odoslaťod Roman » 13 Apr 2009 18:22 pm

a co si od toho vlastne slubujes ??

doplnenie farieb, alebo efekt postupneho rozsvecovania???

len aby si nebol sklamany... tych par LEDiek ti na svetle zasa az tak moc neprida..ak ti ide o vykon
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod LOID » 13 Apr 2009 21:11 pm

no takto v teme o predradniku som pisal ze potrebuje nasvietit roh akva kde to svetlo z T8 dopada velmi obmedzene kvoli nestastnemu rieseniu dekla ktory ale nechcem moc narusat preto som rozmyslel o doplneni ty si mi navrhol diody ... sice z mobilu ale vo vsetkych starych co mam su zelene takze bude treba kupit ale zatial som zostal pri tom ze je to drahe jak svina ale zajtra to obeham a uvidim ked nie najskor pouzijem jednu z moznosti z temy o predradniku

k tomu clanku by som povedal tolko ze nieco podobne som tu nenasiel tak som to sem hodil je tam uvedena konkretna situacia vyuzivania led pri pestovani vegetacie co v akvaristike by bolo vyuzitelne samozrejme ze ma napadlo ze ked cervene led podporuju rast rastlin az 4-nasobne pouzit to na ... napr. rozrastenie travnika ktory budem v najblizsej dobe vysadzat.. tiez ma napado pouzit to pri pomaly rastucich rastlinach ako moje "potomstvo" anubisa ktore rastie dost pomaly ale to su len teorie

zaklad zostava ten ze potrebujem dosvetlit roh akva pre stredne narocne rastliny
Obrázok používateľa
LOID
 
Príspevky: 33
Obrázky: 9
Založený: 06 Sep 2008 13:17 pm

Odoslaťod Roman » 13 Apr 2009 21:15 pm

tak sme sa nerozumeli hned niekolkokrat...
za prve, na ten roh akvarka sa vykasli... to nevyriesis ani diodami ani nicim rozumne malym aby to tam voslo, skratka to ber ako fakt ze to tak svieti a v rohoch sa bude skor darit menej narocnym rastlinam

za druhe, myslel som biele led diody NAPAJANE adapterom zo stareho mobilu...

moja rada, vidim ze este len zacinas...prestan blbnut a objavovat koleso, to uz objavili v mezopotamii pred 4000 rokmi. daj tam normalne 2 trubice a zacni s nimi.. po par mesiacoch sam uvidis co je treba vylepsit.
V tomto stadiu je to len plytvanie energiou a peniazmi.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod LOID » 13 Apr 2009 21:34 pm

no zacinam aj nie :D akva mam 21 rokov ale nechvalim sa s tym 19 rokov to bolo len vymena vody a vecer nakrmit bibliou bola jedna komunisticka kniha ktora vdaka tomuto foru skoncila v krbe :D postupne vychytavam chybicky ... ide o to ze ked sa uz hrabem v tom svetle tak uz doriesim vsetko co sa da skaldam pc a studujem takze peniaze a cas no povedzme ze su :D ....

kazdopadne mi to neda a zajtra nieco popozeram

a stou cervenou led to neber vazne bola to len teoria urcite nebudem zajtra skladat plosak :D

k tym mobilom to sme sa fakt nerozumeli :D
Obrázok používateľa
LOID
 
Príspevky: 33
Obrázky: 9
Založený: 06 Sep 2008 13:17 pm

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod salik » 28 Jún 2009 11:11 am

Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod Runcajz » 02 Júl 2009 21:32 pm

salik napísal:DIY LED lighting
http://www.greenneedle.co.uk/LED1.html


Skúšal už niekto niečo podobné? Má už niekto nejaké výsledky s Led osvetlením?
Runcajz
 
Príspevky: 44
Obrázky: 4
Založený: 15 Aug 2007 18:08 pm

Odoslaťod arowana » 03 Júl 2009 10:42 am

Je pravdou, že jedna lastovička leto neurobí, ale aspoň dáva šancu...

O mne vždy všetci tvrdili, že som čudák, lebo sa venujem veciam, ktoré nemajú budúcnosť, ale niekto musí začať v každom novátorstve.
Vždy rád skúšam nové možnosti aj svetelnej techniky a aj teraz mi svietia ledky na miniakváriách. Nie sú to LED čípy, ale obyčajné komerčné kompaktné LED zdroje, avšak empiricky vyhodnotené, fungujú aj tie. Netvrdím, že je to nárast rastlinnej hmoty ako u výbojkových svetiel, ale ani nestagnujú. Na druhej strane musím priznať, že nemám rýchlo rastúce rastliny s enormnou u spotrebou.
Držím preto palce všetkým pionierom, ktorý sa nenechajú odbyť slovami typu "NEJDE TO".
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Roman » 03 Júl 2009 10:46 am

arowana ; nikto netvrdi ze: "nejde to"
ale: "je to este stale kua drahe a nevyplati sa to"

a to je rozdiel :)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod Runcajz » 03 Júl 2009 11:05 am

Roman napísal:arowana ; nikto netvrdi ze: "nejde to"
ale: "je to este stale kua drahe a nevyplati sa to"

a to je rozdiel :)


no toto by som netvrdil. Jeden luxeon sa dá zohnať okolo 10-15€ a to už je na zamyslenie. Každý kto platí elektriku vie o čom hovorím, lebo ak by som ich použil 10ks mal by som odber nejykých max 30W namiesto 100W trubicových. Nehovoriac o tom, že sa to dá krásne elektronocky doladiť. Jak východ slnka, tak západ a aj regulácia intenzity... V každom prípade, ak by dokázali nahradiť farebné spektrum trubíc, je to rozhodne na zamyslenie.
Runcajz
 
Príspevky: 44
Obrázky: 4
Založený: 15 Aug 2007 18:08 pm

Re: UV a LED svetlo...

Odoslaťod Poly » 03 Júl 2009 11:06 am

Tie LEDky pojdu urcite casom dole. Spomente si na casy, ked kompaktne ziarivky boli take drahe, ze sa tym usetrila len energia, ale penazenka urcite nie. Rovnako to pojde aj s LEDkami, pojdu cenou dole, vyvijaju sa nove technologie, naklady na vyrobu su stale nizsie (resp. zostanu rovnake, ale nemozu za technicku vychytavku pytat par centov - vzdy, ked je nieco novinka, tak to musi stat podstatne viac :o ). Pripadne niekto pride s nejakou lepsou/lacnejsou alternativou svetelnych zdrojov. :)
LEDky maju vybornu ucinnost, osobne si neviem s mojou studentskou penazenkou predstavit, keby som chcel mat 400 litrove huste rastlinne akvarium a mal by som donho 10 hodin denne svietit 300W el. energie (teda minul by som 3kWh denne, za rok by ma to stalo 150€ :cry: ) LEDky by boli dobra alternativa :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.