Co to vlastne mam?



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Co to vlastne mam?

Odoslaťod Janka » 21 Jan 2004 18:49 pm

Ahoj,
pozrite obrazok mojich rybiciek... O co sa to vlastne staram?

Obrázok Obrázok Obrázok

Predavac mi povedal, ze ta zltocierna pasikava je julidochromis reganov, ale dnes ma L_laco vyviedol z omylu... A ostatne?
Dakujem...
Obrázok používateľa
Janka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 8
Založený: 16 Jan 2004 15:19 pm

Reklama

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Atilla » 21 Jan 2004 21:22 pm

moje chabe vedomosti vravia ze tam mas
zatial malych lombardoiov (modre) auratusov (s pasikom) a redky (zlto-oranzove)

Maylandia lombardoi
Melanochromis auratus
Pseudotropheus zebra red red

tie lombardoiky mas odkial ? z obchodnej ? alebo zo spitalskej ?

preco si sa rozhodla pre afriky ? zaujima ma to :)
ake mas velke akva ? lebo napr. lombardoi narastie kludne aj do 12-13cm
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Janka » 22 Jan 2004 09:42 am

Dakujeeeeeem :) A ako vlastne vyzera Julidochromis reganov? Nastval by ma ten predavac /Polus/ ak je uplne rozdielna /napriklad zelena.../
Akvarium mam 60x45x35. Cize cca 80l vody. Vsetky rybicky som kupovala v Biotope na hranicnej. Tam chodim rada :) Maju to tam priestorne a pekne upravene akvaria. Toto je moje prve akvarium a mozno robim chybu ze zacinam afrikami. Zaujali ma samozrejme svojou farebnostou a tym ake su aktivne, no a v Biotope mi vybrali osadku z Malawi pre 80l akvarium. Tie Lombardoiky, tie najmensie rybicky co mam narastu 12cm? Nebudem mat potom problem? Teraz moju osadku tvoria 3x redky, 3x auratus, 3x lombardoiky a 2x ancistrus. Ale predpokladam, ze na tu velkost 12cm si este tak rok pockam :wink:
A zmeni sa im v dospelosti vyfarbenie :?:
Obrázok používateľa
Janka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 8
Založený: 16 Jan 2004 15:19 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Atilla » 22 Jan 2004 10:45 am

80 je velmi malo :(
asi budes musiet po 'nejakej dobe' ich pustit k vode :(
ak si to kupovala v biotope tak ta zostava co som ti napisal je na 99% OK
pretoze som tam bol a mali ich ale zas ak ti v biotope povedali ze mas
Julidochromis reganov tak su to na 100% oni :)
len som xcel povedat ze sa tam vyznaju aspon 1 urcite (jeho meno neviem) rad tam chodim nakupovat

lombardoi - samicka bude modra samec zlty NIEKEDY sa stane ze aj samica sa zafarbi do zlta
s auratusmi nemam skusenosti skus sa spytat skala-u
redky su kludne ryby cca 10cm narastu

http://www.cichlids.com/info/Julidochromis_regani

ten regan :) vyzera uplne inac pojdem sa nanho kuknut :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Janka » 22 Jan 2004 14:28 pm

:lol: Nie, ten Julidochromis mi povedali v Polus Centre. V Biotope som ich len kupovala a bola som v takom vytrzeni, ze som sa zabudla spytat na presne nazvy. Ten tvoj popis je myslim spravny.
Este sa chcem spytat: Svietim 30w aquaglo a 30w sunglo je to pre ne vela na 80l? Plavaju stale pri dne a v spodnej polovici, ale ked zhasnem idu aj k hladine. Mam ich 16 tak neviem ci si este nezvykli alebo im vadi ostre svetlo. Keby som odstranila Sun glo a nechala len aquaglo :?:
A ako rychlo rastu :?:
Obrázok používateľa
Janka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 8
Založený: 16 Jan 2004 15:19 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Atilla » 22 Jan 2004 15:16 pm

tie lombardoiky z biotopu mozu mat tak mesiac
ak ich budes krmit krmivom pre cichlidy a obcas im das mrazene patentky tak o 1/2 roka sa nebudu mat kde hybat :)

ja mam 300l a svietim 8hod denne 30W ziarivkou - kupil som si aqua natura - afrika (???) nespomeniem si ako sa presne volala
niekedy zapnem aj 2-u ta je mierne fialova
svietit velkou intenzitou svetla nemusis lebo rastlin tam vela nemas tie anubiasy vela nepotrebuju ked podrastu ryby tak ich zrejma znicia :(

ja mam na tych 300l nieco okolo 20-25ryb dospelych

to ze plavaju pri dne je v pohode - ked podrastu tak sa priprav ze sa z tvojho akva stane 1velky kopec piesku :( bagrovisko
ak budes mat viac samcov ocakavaj boje :(

dufam ze som ta nenastrasil :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Janka » 22 Jan 2004 15:43 pm

Pomylila som sa :oops: Miesto mam ich 16, som chcela napisat mam ich 16 dni :). Kusov mam 6, po 3 z kazdeho druhu
Obrázok používateľa
Janka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 8
Založený: 16 Jan 2004 15:19 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod e1 » 23 Jan 2004 13:36 pm

Urcite to nie je regani, mam ich doma, su trochu stihlejsi a tmavsi - viac dohneda.

Ivan
e1
 
Príspevky: 106
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2004 11:26 am
Bydlisko: Sered

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Janka » 23 Jan 2004 13:42 pm

e1 napísal:Urcite to nie je regani, mam ich doma, su trochu stihlejsi a tmavsi - viac dohneda.

Ivan

A julidochromis regani je Tanganika alebo Malawi? Mozno sa pytam hlupe otazky, ale stale som zaciatocnik.
Ake druhy este mas?

Viete mi poradit dobru literaturu venovanu cichlidam? Afrika, Amerika alebo dohromady... Dakujem
Obrázok používateľa
Janka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 8
Založený: 16 Jan 2004 15:19 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Atilla » 23 Jan 2004 14:33 pm

regan je tanganika
literaturu nepoznam sam som ju dlho zhanal na papiery nic nie je :(

ked pridem domov hodim ti tu linky co pouzivam ked nieco zhanam

existuje ale 'atlas malawi a tanganika' su toho 2cd

ale neznepokojuj sa vyber mas dobry ked podrastu budes skusenejsia a mozes ich vymenit za mensie druhy ale to este potrva nejaku dobu

ja som tiez zaciatocnik - akurat poslednu dobu sa o nic ine nezaujimam
este mam
Nimbochromis venustus (zirafa,vojenska cichlida)
Melanochromis johannii (johanky)
Pseudotropheus kingsizei
Pseudotropheus crabro (moji milacikovia :) )
este mam 1 tanganiku ale neviem co to je zac

kombinacia to ale nie je dobra :(

odkial mas tu vapencovu horninu v akva ? je super
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod l_laco » 23 Jan 2004 15:44 pm

Tak Janka, s urcitostou ti mozem povedat, ze to nie su Julidochromis reganii ale Melanochromis auratus. Julidochromisky su z Tanganyiky, ale tu osadku ktoru mas ty tak ta je okrem prisavnikov cela z Malawi. Tu osadku co ti napisal Atilla v prvom prispevku povazuj za 100 %. Julidochromis vyzera trochu inak aj tvarom tela ale hlavne je inak vyfarbeny. Ak chces pozhanat niake informacie o rybach z Malawi a z Tanganyiky skus pouzit vyhladavace, mne sa celkom paci www.dunco.sk, hlada aj v obrazkoch. Ale urcite su aj lepsie.
Z takych lepsich stranoch skus:
http://malawi.zde.cz
http://www.malawicichlidhomepage.com/
http://malawimayhem.com/
http://malawicichlidz.com/
http://www.tanganyikan-cichlids.co.uk/
http://www.africancichlids.host.sk/
http://www.cichlid.szm.sk/
http://www.geocities.com/CapitolHill/2314/ - tato je myslim v cestine
Inak tieto stranky som uz pomerne davno nenavstivil, tak neviem do akej miery su aktualizovane, ale pred mozno pol rokom to tam celkom "slo". Myslim, ze mozes kludne hladat aj podla latinskeho nazvu ryby a potom najdes dost informacii o konkretnej rybke.
Tak cau a "good luck".
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Peter » 24 Jan 2004 08:05 am

Mne sa nepozdava to prostredie pre ancistrusov... nie je tam ziadna zelen a neviem ci popri cichlidach dostavaju to svoje... V cichlidovych akvariach sa viac dari inym druhom prisavnikov. Pravda je vsak aj taka, ze by sa tam mohli tvorit nejake riasy. Inak ancistrusy ti tiez narastu do dost velkej velkosti. Po dvoch rokov bolo mojim prisavnikom v 100l akvariu dost tesno... nerobili nic ine iba sa nahanali...zavadzali si... Slabsi nemal kam prchat... Inak akvarko vyzera celkom fajn...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod hongi » 27 Jan 2004 11:51 am

zlta s pasikmi - Melanochromis auratus
oranzova - Pseudotropheus zebra red red
a ta tretia - Pseudotropheus lombardoi
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Janka » 27 Jan 2004 12:32 pm

:( :( :( Hruuuuuuuuuuuuza :( :( :(
Spravil sa mi mliecny zakal... Voda ma vela dusicnanov, rybky zrychlene dychaju. Uz sa tu o tom vela popisalo, vsetko som precitala. Ideme na dietu a silne prevzdusnujem. Dufam, ze sa to upravi aj bez chemie. Samozrejme som ako spravny zaciatocnik som pravdepodobne prekrmovala a premnozili sa mi nalevniky :(

Chcem sa spytat, mam na dne kremicity jemny piesok a vykaly od rybiciek sa mi don zahrabavaju. Takze dno vyzera cisto, lebo vsetko je zahrabane a ked odkalujem, neodsajem vsetko... Nerozklada sa to tam? Nie je to nebezpecne pre rybky ak to tam hnije? Nemozem predsa odkalovat kazdy den?
Obrázok používateľa
Janka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 8
Založený: 16 Jan 2004 15:19 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Atilla » 27 Jan 2004 12:47 pm

ako vies ze mas vela dusicnanov ? urobila si test na NO3- ?
(NO3- dusicnany - ak pravidelne menis vodu nemas zvysene hodnoty)
(NO2- dusitany - nebezpecne najma pre mlade ryby - moje dospele zili aj pri hodnotach ktore uz mali byt pre ne smrtelne)
ak mas zvysene hodnoty NO2 - vymen 50% vody a o tyzden vymen 30% , zapni silnejsie vzduchovac - trpezlivost za 5min to nezmizne
moze to byt sposobene tym ze nemas este zabehnuty filter (napis typ a ako dlho uz bezi)

u mna bezi vzduchovac a filter NON-STOP

krmim tak ze na hladinu hodim trocha krmiva ked to zjedia tak im pridam az kym neprestanu byt dive ako zraloky :)
ked nevies kolko im mas davat tak si predstav ake asi maju velke zaludky :) to predel 2-i a tolko im daj jedla :)

co sposobilo biely zakal ??? - ci su to nalevnici ??? neviem

chemia - mozno by nebolo na skodu pridat trocha sera-aquatan (znizi stres ryb) - fishtamin (trocha vitaminov) - nitrivec (zrychli tvorbu bakterii a znizi NO2)
pouzil som to ked som dal ryby do novozalozeneho akva (nebola ina moznost) teraz uz dlho nic
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod marian » 27 Jan 2004 13:17 pm

Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Janka » 27 Jan 2004 13:59 pm

To Atilla: Ked som to zistila bezala som hned so vzorkou vody do Bitopu na hranicnej v BA. Tam mi urobili test. Boli mili a asi som vyzerala patricne vystrasena :(
Filter mam Fluval 2 a prietok som mala nastaveny nonstop na najslabsie. Zdalo sa mi ze to staci na 80l akvarko. Nie je zabehnuty, robila som totiz dalsiu zaciatocnicku chybu a premyvala som ho v tecucej vode, cim som uspesne zabijala uzitocne bakterie :oops: No ale, ucim sa...
Vo du som vymenila, ale bojim sa, ze som nalevnikom len doplnila ziviny. Teraz je cista a nechcem byt skepticka ale asi sa to vrati :(

A co s tym kremicitym dnom a odkalovanim ako som sa pytala vyssie?
Alebo v podstate ked nebudem prekrmovat, nebude tolko detritu a nebude mat co odhnivat :?: :)

To Marian: Dakujem za linky :) :) :)
Som rada ked mozem zistit nieco nove :lol:

Nahodou, ked zavriem oci tak sa ten regani celkom podoba na auratusov, nie?
Obrázok používateľa
Janka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 8
Založený: 16 Jan 2004 15:19 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod l_laco » 27 Jan 2004 14:17 pm

Odkalovanie mozes robit tak, ze budes odkalovat povrchovo alebo hlbkovo. Povrchove ti je urcite jasne, behaz odkalovacim zvonom po povrchu, v tom lepsom pripade ciastocne zatlacis zvon do piesku. Na tzv. hlbkove odkalovanie potrebujes trochu iny zvon. Je to vlastne len o nieco dlhsi zvon ktorym sa dostanes cez celu vrstvu piesku az na spodne sklo. Pokial budes ale pravidelne a dokladne odkalovat normalne, teda povrchovo malo by to stacit. Mozes pridane z casu na cas trochu rukou rozhrabnut piesok a tak dostat ten schovany detrit von a odsat ho. Myslim, ze casom prides na to, kde ho bude najviac a to v blizkosti filtra a pod kamenmi. O to, ze to tam bude hnit sa obavat nemusis. Akonahle sa ti zabehne filter a v akvariu sa vytvoria tie spravne bakterie bude vsetko fungovat spolahlivo. Len nesmies zabudnut pravidelne cistit filter a menit cast vody. No a samozrejme krmit s mierou. Nemas tam tych rybiek vela a tak ich krm opatrne aby potrava zbytocne nekvasila niekde vo filtry, alebo na dne. :P
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod Atilla » 27 Jan 2004 15:34 pm

a co sa tyka nalevnikov ako vies ze su to oni ?
tiez ti to tam povedali ?

co sa tyka odkalovania asi som iny ale ja neodkalujem :(
moje ryby prehrabavaju neustale piesok a tym sa do vody do filtra dostavaju 'spinky-dentrid' ktore hned nasava filter preto zas musim casto cistit filter
zvacsa sa xcu podkopat pod nejaky kamen - nerobia kratery do piesku napr. v strede rovinky
ty mas zatial male ryby preto sa nepodkopavaju pod kamene
ja mam asi na 60-70& plochy akva bridlicu cize sa mi zle odkaluje

ak mas velke plochy tak odkal dno a to takto
mas 80l vody - cize ked nabuduce budes vymienat vodu tak si priprav 10l kybel a so zvonom (taka zelena hadica s nastavcom) prehrabavaj strk - nasaju sa ti necistoty piesok klesa o5 na dno - odsaj takto tri (3) 10-litrove kyble a budes mat cisto

ten fluval 2 je iba fluval 2 alebo aj plus ?
plus ma nastavec na nadicku ktora privadza podtlakom vzduch do filtra cize lepsie prevzdusnuje vodu

nastav prietok na max - ak by to prilis virilo zasun ho nizsie pod hladinu ak by to bolo stale velmi tak ho skus nasmerovat na vzdialenejsiu stranu alebo blizsiu - v kazdom pripade by v akva nemala byt ani stojaca voda ale zas ani vir
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Co to vlastne mam?

Odoslaťod skala » 29 Jan 2004 18:14 pm

Urcite tam nemas Julidochromis

Obrázok

To je sice marlieri, ale kazdy, aj regani ma velmi podobny tvar tela, kdezto Melanochromis je robustnejsi:

Obrázok
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava


Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.