ALGAE DESTRUCT



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

ALGAE DESTRUCT

Odoslaťod JANíčOK » 15 Apr 2009 14:20 pm

Máte niekto skúsenosti s prípravkom ALGAE DESTRUCT od firmy Rataj?
Ja som ho včera dal do mojich dvoch akvárií - 280l a 70l. Mal som problém so štetinkou, ktorá sa začala dosť množiť. Zdá sa, že prípravok dosť dobre zaúčinkoval.
Problém je ale so žlto-zelený sfarbením vody, ktorý podľa návodu zmizne zrejme až po ďalšej výmene vody t.j. výmena vody 1/3 o dva týždne.
Možno by sa to dalo odstrániť aj filtrovaním cez aktívne uhlie, čo však v mojom prípade nie je možné, pretože používam filtre AQUAEL FAN-1 a FAN-3.
Pri výmene vody používam ešte aj prípravky ANTISTRES od firmy Rataj; teraz som ho použil len minimálne a TOXIVEC alebo BIO NITRIVEC od firmy SERA - tie som nedával vôbec lebo neviem čo to spraví po kombinácii s ALGAE DESTRUCT.
Komplet návod k ALGAE DESTRUCT je aj tu: http://www.rataj-spk.cz/produkty/uprava ... truct.html
Prosím o radu.
Obrázok používateľa
JANíčOK
 
Príspevky: 21
Založený: 19 Jan 2009 19:55 pm

Reklama

Odoslaťod dusik » 15 Apr 2009 15:02 pm

Odstrániť zákal len podľa návodu. Neviem či to bolo nutné, lebo si odstránil len následok a nie príčinu tvorby rias. Nič nebráni aby sa ti riasy vrátili. Preboha nerob si s akvária koktail. Toľko veci tam preboha leješ?
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: ALGAE DESTRUCT

Odoslaťod JANíčOK » 15 Apr 2009 15:11 pm

ad dusik:
Toho všetkého som si vedomý! Viem, že odstrániť zákal podľa návodu, ale to mám čakať dva týždne? :? Rád by som videl aj rybyčky :( :(
Obrázok používateľa
JANíčOK
 
Príspevky: 21
Založený: 19 Jan 2009 19:55 pm

Odoslaťod Raviolka » 15 Apr 2009 15:21 pm

Co ti brání provést výměnu vody hned? Je v návodu napsané, že nemáš dva týdny měnit vodu?? :?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: ALGAE DESTRUCT

Odoslaťod JANíčOK » 15 Apr 2009 17:12 pm

ad dusik:
Áno riešim dôsledok a nie príčinu - ja som si totiž tú štetinku priniesol z rastlinami ktoré som dostál "grátis"... Takže mi teoreticky nič iné ako použiť nejaký prostriedok nezostávalo.

ad Raviolka:
V návode nie je napísané, doslovne že nemôžem vodu vymeniť skôr ako o dva týždne, ale podľa vety: "Po 14 dnech vyměníme 1/3 vody v akváriu..." usudzujem, že až po dvoch týždňoch nie skôr.
Naposledy upravil JANíčOK dňa 15 Apr 2009 17:13 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
JANíčOK
 
Príspevky: 21
Založený: 19 Jan 2009 19:55 pm

Re: ALGAE DESTRUCT

Odoslaťod JANíčOK » 15 Apr 2009 17:25 pm

Ten príspevok nad týmto: to sa mi niečo nezadarilo :o Ak sa dá tak to prosím vymažte.
Pridávam ešte foto "zeleno-žltej" vody po ALGAE DESTRUCT
Pre ilustráciu pridávam aj nejakú nie celkom vydarenú fotku:
Obrázok
Obrázok používateľa
JANíčOK
 
Príspevky: 21
Založený: 19 Jan 2009 19:55 pm

Odoslaťod fester » 15 Apr 2009 18:04 pm

vydrž tie dva týždne a potom postupuj ako je napísané. inak to nemá význam.
fester
 
Príspevky: 26
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2008 14:37 pm
Bydlisko: poprad

Re: ALGAE DESTRUCT

Odoslaťod JANíčOK » 15 Apr 2009 19:21 pm

ad fester:
To hovoríš s vlastných skúseností s ALGAE DESTRUCT, alebo... ???
Obrázok používateľa
JANíčOK
 
Príspevky: 21
Založený: 19 Jan 2009 19:55 pm

Re: ALGAE DESTRUCT

Odoslaťod Giftzahn » 16 Apr 2009 08:22 am

njn, toho sfarbenia vody sa zbavis bud vymenou vody alebo pouzitim UV-C lampy....sak si tam nalial toto:

http://www.jergym.hiedu.cz/~canovm/barva/a/a2.html

:cry: sa teda necuduj ... ono je to dost besna chemia a co ti to okrem rias pozabija ti nikto nepovie :oops:

ono, dobrovolne by som toto "svinstvo" do akva nelial... :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Raviolka » 16 Apr 2009 10:10 am

Rostliny jsi mohl "odřasit" mimo akvárium... tohle bych v akváriu teda taky nikdy nepodnikala :? Tak potom se drž návodu, když už ses do toho pustil. Zákal je estetický problém a hádám to dva týdny vydržíš... jen se snaž pokud možno sledovat ryby a v případě potřeby - kdyby nevypadaly dobře - vyměň část vody hned.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod arowana » 16 Apr 2009 12:03 pm

Mal som tento prípravok na otestovanie od K. Rataja, ešte pred jeho spustením k distribúcii a môžem zhrnúť následovné skúsenosti.
Podľa môjho úsudku je to obyčajný acryflavín / aj keď to výrobca popiera / v silnejšej koncentrácii. Výsledok krátkodobého testu bol taký, že riasu ani nezničilo, dokonca ani nepribrzdilo :D , avšak likvidácia prípravku z akvárka bola nad moju psychickú znesiteľnosť a to podotýkam, že sa jednalo o testovaciu nádrž bez štrku.
Po XY výmenách vody , ešte mala voda stále tendenciu farbiť sa do zelenožlta a verím tomu, že keď je to rovnaký prípravok, ako som mal ja na testovanie, tak mnoho akvaristov bude snáď preklínať okamžiť jeho použitia. :o
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Roman » 16 Apr 2009 12:18 pm

ja ani po tolkych rokoch co existuje akva.sk neprestavam zasnut ze sa stale najdu ludia ochotni liat do akva chemicke maglajzy za tisice korun ... a zabudaju pri tom na to, ze akvaristika ma byt zabavou a nie traumou a miestom kde si nakupom sofistikovenej techniky a neznamych chemikalii mame vybijat svoje stresy na nevinnych zivocichoch....
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod fester » 16 Apr 2009 14:07 pm

mne to riasy zničilo a keďže som fanúšik sci-fi ,rádioaktívne zelená mi nerobila žiadny problém. po dvoch výmenách vody bolo akva v poriadku a rastlinky začali normálne rásť. ryby to prežili bej akejkoľvek ujmy a dokonca aj krevetky a slimáky. :D
fester
 
Príspevky: 26
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2008 14:37 pm
Bydlisko: poprad

Re: ALGAE DESTRUCT

Odoslaťod Giftzahn » 16 Apr 2009 14:36 pm

njn, riasy sa zbavis pohodlne aj bez chemie .... samotne rastlinky pokial maju dobre podmienky pre rast ti budu potlacat vyskyt rias ... ako nato?

napr. na hladinu supnes pistiu, lemmnu atd. ... do akva zasadis rychlo rastuce stonkove rastlinky

taktiez nasadenie vhodnych zivocichov ti riasu zdecimuje :evil: napr. krevetky, sae, otocintlusi, netrinie, clithoni .... a na druhej strane mas v akva vdacnych a zaujimavych obyvatelov

a samozrejme....pravidelna vymena vody v akva od 30% - 50% podla potreby .... aj 2-3x do tyzdna a uvidis co to narobi do mesiaca s riasami :dead:

ono, riasy v akva budu vzdy....je len otazka v akej miere .... to ze ich v akva nevidis este neznamena ze ta niesu....

pri boji s riasou je dolezita len a len trpezlivost .... :wink:

cize chemia je to najhorsie co mozes spravit :oops: ...
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ALGAE DESTRUCT

Odoslaťod pakozdy » 16 Apr 2009 15:28 pm

Giftzahn napísal:njn, riasy sa zbavis pohodlne aj bez chemie .... samotne rastlinky pokial maju dobre podmienky pre rast ti budu potlacat vyskyt rias ... ako nato?


ja som bol prekvapeny - zmenil som osvetlenie z T8 15W(960lm) na 2xT514W(1450lm) a vyskocila mi seda riasa - taky ten pekny kozuch :-)
rastlinkam to pomohlo, ale aj riase :-(
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: ALGAE DESTRUCT

Odoslaťod Giftzahn » 16 Apr 2009 15:35 pm

pakozdy napísal:
Giftzahn napísal:njn, riasy sa zbavis pohodlne aj bez chemie .... samotne rastlinky pokial maju dobre podmienky pre rast ti budu potlacat vyskyt rias ... ako nato?


ja som bol prekvapeny - zmenil som osvetlenie z T8 15W(960lm) na 2xT514W(1450lm) a vyskocila mi seda riasa - taky ten pekny kozuch :-)
rastlinkam to pomohlo, ale aj riase :-(


njn, skus na hladinu nieco "plavajuce" pistiu...inak ono po zmene osvetlenia...naskocia aj riasy...staci ak mas napr. trubice stare rok-dva a vymenis ich za nove...
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod pakozdy » 16 Apr 2009 15:57 pm

cakal by som zelene riasy. ale zase zatemnit hladinu
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: ALGAE DESTRUCT

Odoslaťod JANíčOK » 16 Apr 2009 16:46 pm

Ďakujem veľmi pekne všetkým za informácie. Po dvoch dňoch od aplikácie môžem povedať, že v akváriách sa tá zeleno-žltá pomaly stráca.
Spomínal som problém so štetinkovou riasou - dnes som sa tak lepšie na to pozrel a prestávam si byť istý, že je to štetinka.
Tu je foto:
Obrázok
Na to sfarbenie vody by asi pomohlo aktívne uhlie v nejakej starej pančuche pod filtrom. Čo poviete???
Asi skúsim vymeniť 1/3 vody v tom malom akváriu a uvidím. Dúfam, že s tým nič nepokazím.
Rybičky sú zatiaľ na pohľad úplne v poriadku. Ešte sa mi aj zdá, že rastliny začali nejako lepšie rásť :roll:
Obrázok používateľa
JANíčOK
 
Príspevky: 21
Založený: 19 Jan 2009 19:55 pm

Re: ALGAE DESTRUCT

Odoslaťod Giftzahn » 17 Apr 2009 08:56 am

JANíčOK napísal:Ďakujem veľmi pekne všetkým za informácie. Po dvoch dňoch od aplikácie môžem povedať, že v akváriách sa tá zeleno-žltá pomaly stráca.
Spomínal som problém so štetinkovou riasou - dnes som sa tak lepšie na to pozrel a prestávam si byť istý, že je to štetinka.
Tu je foto:
Obrázok
Na to sfarbenie vody by asi pomohlo aktívne uhlie v nejakej starej pančuche pod filtrom. Čo poviete???
Asi skúsim vymeniť 1/3 vody v tom malom akváriu a uvidím. Dúfam, že s tým nič nepokazím.
Rybičky sú zatiaľ na pohľad úplne v poriadku. Ešte sa mi aj zdá, že rastliny začali nejako lepšie rásť :roll:


njn, pokial si to tam lial koli tej mini riase co mas na fotke .... :cry: njn, podla mna uplne zbytocne ... takato riasa sa mi tvorila tiez na vallisineriach :wink: po aplikacii pistie, vymena vody 3x do tyzdna, krevetiek, otocintlusov .... uz nie je .. teda urcite je ale tazko ju zbadas :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Raviolka » 17 Apr 2009 10:09 am

Janíčok, na řasy a drtivou většinu ostatních "neduhů" v akváriu pomáhá výměna vody... častěji a více, v tom je celé to kouzlo. Ale myslím, že to tady už zaznělo x-krát - vytasit chemii na něco tak přirozeného a neškodného, jako jsou řasy, není nejlepší nápad :wink:

Jen chci přidat malou poznámku - když používáš chemii, tak se vyhni aktivnímu uhlí. To jakékoliv účinky velmi rychle potlačí (nejen zbarvení) - je to teda stejné, jako kdybys vyměňoval stále vodu. S tím rozdílem, že výměna vody sama o sobě má ještě jiné pozitivní stránky, uhlí jen vychytá to, cos tam předtím za drahé peníze nalil. (Za předpokladu, že to uhlí není staré - v opačném případě je v akváriu naprosto zbytečné.)

Zkus si akvaristiku nekomplikovat... obyčejná voda je klíč ke všemu, ne vodičky "na něco" nebo "proti něčemu" :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: ALGAE DESTRUCT

Odoslaťod JANíčOK » 17 Apr 2009 19:36 pm

ad Raviolka:
"...cos tam předtím za drahé peníze nalil."
Až také drahé to zase nebolo - 3,42€. Nemôžem povedať, že by to nepomohlo.
V malom akváriu (70l) som včera vymenil 1/3 vody a dnes je už akvárium takmer úplne čisté. To isté chcem urobiť zajtra vo väčšom (280l) akváriu.

Trošku som si popozeral fórum za účelom zistiť niečo o požieračoch rias. Zatiaľ mám v každom akváriu jednu prísavku thajskú, chcel by som dokúpiť po pár kusov mreniek siamských. Asi bude treba počkať kým sa tá chémia z vody úplne dostane, pretože si myslím že keď by sa teraz "napapali" tých pozostatkov riasy nasiaknutých tou chémiou tak by im to mohlo uškodiť, nie?
Obrázok používateľa
JANíčOK
 
Príspevky: 21
Založený: 19 Jan 2009 19:55 pm


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.