technicky minimalistické akva



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

technicky minimalistické akva

Odoslaťod dancca » 15 Apr 2009 20:29 pm

Má niekto skúsenosti s akva takmer bez techniky? ( ja viem, je to kacirska
otázka - zvykne sa uvažovať sa skôr opačne, čo najlepšiu techniku ). Ale uvažujem, napríklad bez osvetlenia - postavené pri okne, bez ohrievania,
filter asi musí byť. Fungovalo by to? Sú vždy riasy pri priamom slnečnom svetle?
dancca
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 15 Apr 2009 20:01 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: technicky minimalistické akva

Odoslaťod martin_s » 15 Apr 2009 20:56 pm

To ci by to fungovalo zavisi od mnohych faktorov, ale aj od tvojich schopnosti, a od moznosti dosiahnut v nom rovnovahu. Dobre by bolo aby si upresnila o ake velke akva by malo ist, ake zivocichy by si si v nom predstavovala a pod. Cim väcsie akva, tym väcsia sanca na uspech. Pri dostatocnych skusenostiach sa da fungovat aj bez filtra. Co sa tyka rias, tak na priamom slnecnom svetle sa ti skoro urcite objavia, ale daju sa obmedzit tym ze im nevytvoris podmienky pre rast, to znamena ze budes mat vela rastlin a malo prebytocnych zivin, ktore by im dovolovali sa premnozovat.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: technicky minimalistické akva

Odoslaťod grapher » 15 Apr 2009 21:28 pm

Moje prvé akva z hruba pred 25 rokov bolo presne také - žiadna technika a fungovalo to bez problemov. Akva malo 25 litrov, bolo položené na drevenej doske na radiatore pod oknom. Roleta bola stiahnutá cca do polovice okna a večer som prisvecoval stolnou lampou. Bol tam jeden skalár a 4 neónky, nejake Cryptocoryny a Valisneria spiralis, cca 6 koreňov. Akva fungovalo asi 5 rokov kým som ho nezrušil a nikdy som nemal s ničím žiadne problémy, žiadne riasy (okrem klasiky ako "zelene mapy" na kameňoch). Z rybiek som počas celej doby vymenil iba 2 neonky. Takže akva bez techniky ide v pohode.
Obrázok používateľa
grapher
 
Príspevky: 9
Obrázky: 0
Založený: 22 Dec 2008 14:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Khanh » 15 Apr 2009 23:10 pm

Akva muze fungovat bez techniky krasne. Prave ze filtr byt ani nemusi, ale ja osobne bych umele osvetleni nevynechal. Myslim, ze bude lepsi, kdyz rostliny budou mit pravidelnou davku svetla, nez kdyz jednou na akva bude prazit slunce a druhy den zase bude zatazeno.
Jen se musi vybrat spravna posadka nadrze. :)
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Odoslaťod Raviolka » 16 Apr 2009 09:59 am

Přesně jak píše Khanh - radši osvětlení, filtr být nemusí.
Řasy na slunci nemusí být vždycky, ale k tomu potřebuješ velkou trpělivost, nějaké ty zkušenosti a schopnost pozorovat a zasáhnout, když potřeba - a taky slušnou dávku štěstí :-)
Pokud je to jediné akvárium, tak akvarista většinou nemá hned to první a nejdůležitější - trpělivost při pohledu na zařasené akvárium :wink: Jinak na řasách není nic tak strašného, takže takové akvárium může fungovat.
Mnohem horší než řasy jsou ale výkyvy teploty, sluníčko může ryby nebo krevety uvařit, ani se nenaděješ... takže raději ne na okno a buď použít malou lampičku, nebo nenáročné rostliny. Anubiasům se bez umělého světla i přímého slunce daří opravdu dobře.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod dancca » 16 Apr 2009 10:59 am

Ďakujem za odpovede. :) Jedno spoločenské 120 l mám, pekne v tmavom kúte so svietením, ohrievaní, filtrom, základná klasika, bez CO2. Je pomerne nové, drží sa zatiaľ veľmi dobre, mám 4 druhy rastliniek, rastú, 6 mladých skalárov, 2 ancistrusy, 7 gubiek. Čiže fachčí, a mňa to ťahá k nejakým experimentom. Mám mladé gupky, ktoré prežívajú asi 3 sekundy - lebo skaláre, tak uvažujem o ziadení samostatnej pôrodničky.
Mám miesto v kúpelni s veľkým oknom, len elektrika je ďaleko, nechcem ťahať šnúry po zemi. Mám úvahu, urobiť niečo menšie 20-40 l, s plávajúcimi rastlinami a vysokým rastlinstvom pri zadnej stene, ktorá by bola bližšie k oknu. Proste zarastené čo najviac, predpokladám, že len mladé gupky ma tam nebudú baviť, čo by som k nim dala ešte nemám premyslené.
dancca
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 15 Apr 2009 20:01 pm
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod Raviolka » 16 Apr 2009 13:04 pm

Dej tam mech, anubias, microsorium... plovoucí rostliny ne, ty jsou na světlo nejnáročnější. K maličkým gupkám do akvária nad 20 l už máš širší výběr - mrkni se sem:
http://klub.akva.sk/akvarium.php - 3. a 9. číslo o miniakváriích a minirybkách :wink: + samozřejmě tam můžeš dát krevetky, ideálně Neocaridina heteropoda (může být i Cherry varianta)

Zase bych to s osazenstvem ale nepřeháněla, rostoucí gupky musíš krmit a rostliny vhodné do stínu moc s kvalitou vody nepomáhají...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Jirka Scobak » 17 Apr 2009 13:20 pm

dancca: Ja tak funguji uz roky. Podivej: http://scobak.blog.sme.sk/c/128454/Jak- ... um-II.html
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.