odhnivajuce rastlinky



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Odoslaťod xristie9 » 17 Apr 2009 14:15 pm

no... ja to idem skusit so silnejsim svetlom... neonku mi objednal otec, takze uvidime...

tie hovienka su zvysky rastliniek, ja som sa toho tiez nevedela zbavit.

inak mne povedali ze potrebujem aspon 3Ow neonku alebo dve... takze ak mas 15W tak mas tiez malo asi...

o tom silnom prude som uvazovala aj, ci to rastlinkam neskodi, tak som to upravila tak aby sa voda vyrila ale aby rastlinky neboli vystavene priliz silnemu prudu... neviem teoreticky je silny prud dobry lebo sa necistoty lahsie odfiltruju...

este k tej tvrdej vode, na rybickych v akvariu som to neskusala, ale som zberatelka exotickejsich druhov oruhov orchidey a tie znesu len velmi makku vodu. Tak preto vodu prevaram, ciastocne sa tak upravi... rozmyslala som to skusit aj s akvarkom ale neviem ako by som to vyriesila kazdy tyzden, ked chcem vymienat aspon 15l vody... rychlovarna kanvica by sa zblazdnila...

ked odtestujem neonku tak napisem po par tyzdnoch hned na forko ci zabralo...
xristie9
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Apr 2009 18:32 pm

Reklama

Odoslaťod dusik » 17 Apr 2009 14:29 pm

Rastlinky nemajú radi silný prúd, to nahráva riasam.
Prevarením vodu nezmäkčíš.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod rafa » 17 Apr 2009 15:14 pm

no 15W na 60L akva by som si dovolil tvrdit ze je tak akurat minimum... hneda riasa sa ti bude pravdepodobne tvorit koli nedostatku svetla ... :wink: a nie koli obchodnikovy :lol:


A ja som si myslela, ze riasy sa tvoria ked sa vela svieti :) Teraz si ma dostal :shock:
rafa
 
Príspevky: 19
Obrázky: 7
Založený: 11 Apr 2009 21:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod dusik » 17 Apr 2009 18:06 pm

Pravda je aj aj. V akváriu má byť rovnovha. :idea:
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod rafa » 17 Apr 2009 21:58 pm

Foto akva z pred tyzdna v mojej personalnej galerii :) Mam tam aj tie odhnivajuce rastlinky.
rafa
 
Príspevky: 19
Obrázky: 7
Založený: 11 Apr 2009 21:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod xristie9 » 03 Aug 2009 14:48 pm

caute vsetci :)

takze zakupila som svetlo a po niekolkych mesiacoch je stav stale este zly...

rastlinky nerastu iba egeria a kryptokoryna...

O CO HORSIE ELE AKVARKO JE ZARASTENE RIASAMI, prisavnik ich nestaci zrat... cele akvarko je zelene :(

co s tym mam robit :( este stale tuzim po peknych rastlinkach v akvarku :(
xristie9
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Apr 2009 18:32 pm

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod Poly » 03 Aug 2009 15:07 pm

Ake tam mas teraz svetlo a ako dlho denne svietis?
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod xristie9 » 03 Aug 2009 20:19 pm

no tak teraz mam jednu 15w neonku (zlte/slnecne svetlo) a jednu 15w neonku modreho svetla...

no svietim prakticky od rana do vecera vzdy cca 12 hod...
xristie9
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Apr 2009 18:32 pm

Odoslaťod xristie9 » 02 Nov 2009 13:24 pm

takze caute :)

vela sa toho zmenilo!!! mam 40W, akvarko prelozene k oknu...rastlinkam som do dna pridala to gulkovite hnojivo - bivoj od rataja a echinodorusy rastu ako dive!!! do krmiva pridavam aj susene cerviky...

vsetky problemy sa ale nevyriesili... akvarko je strasne zariasene!!! :( skusila som pouzit aj pripravok prosti riasam - sera algovec, ale akosi to nezabera celkom tak akoby malo...rias je menej ale aj tak po urcitom case zacnu rast ako dive... :(

a druhy problem je ze egeria v takychto podmienkach vobec nerastie a nerastie ani Hygrophila, tej narastaju malicke listky ale su akokeby zakrpatene -tak 0.5cm a pokrutene a dotrhane :(

poradite mi teda este?
xristie9
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Apr 2009 18:32 pm

Odoslaťod Giftzahn » 02 Nov 2009 13:33 pm

xristie9 napísal:takze caute :)

vela sa toho zmenilo!!! mam 40W, akvarko prelozene k oknu...rastlinkam som do dna pridala to gulkovite hnojivo - bivoj od rataja a echinodorusy rastu ako dive!!! do krmiva pridavam aj susene cerviky...

njn, nepises ake velke mas akva, aky substrat, aky filter, kolko rybiek .... tych 40W vobec nemusi byt dost, nepises ci mas ziarovku, ziarivku alebo trubicu / ce ....

akva pri okne, :? eee ja by som ho supol rozhodne do najtmavsieho kuta, ktory v izbe najdem :twisted:

pripravky proti riasam nepouzivaj, nic ti nepomozu (ako sama pises) akurat ti rastlinky prestanu rast .... neodstranujes pricinu ... len nasledok :wink:

pokial maju rastlinky pokrutene, zdeformovane, sklovite, male listy ... urcite nehnojis a ked ano tak akurat tak nespravne .... a rastlinkam, chyba napr. Mn, Mo .... nie vsetky rastliny prijimaju ziviny len alebo z vacssej casti korenovym systemom ako napr. Echinodory ... cize aj do vody je treba hnojit .....
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod xristie9 » 03 Nov 2009 14:08 pm

no vsetko je uz v tejto sekcii popisane... vid vyssie... :)

no to akvarko uz teraz nepresuniem... bohuzial... :( uz sa to fakt neda...

no to ze im nieco chyba viem... ale rada by som zistit co a ako im to dodat :)
a hlavne ako sa zbavit tych rias...
xristie9
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Apr 2009 18:32 pm

Odoslaťod ocotuide » 03 Nov 2009 15:39 pm

dusik napísal:Rastlinky nemajú radi silný prúd, to nahráva riasam.
Prevarením vodu nezmäkčíš.


prevarenim vodu zmekcis :o teda jej uhlicitanovu tvrdost, aj ked nie moc efektivne.

citujem: "Varenie vody za účelom zníženia tvrdosti je veľmi neekonomické. Efekt je mizivý. Varom vyzrážame len uhličitanovú tvrdosť a to maximálne o 2.7 °dKH. Okrem toho varom ničíme aj to málo života, čo v takejto vode je, preto to nedoporučujem."
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod xristie9 » 04 Nov 2009 15:08 pm

o vode sa mi bavit uz velmi nechce... to je priklad k pestovaniu orchidey... tie treba polievat skoro destilovanou vodou bez zivin... zize to s akvarkom nema uz nic spolocne...vodu v akvarku neprevaram...

takze rada by som ak by sa tema vratila spat k akvaristike...
xristie9
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Apr 2009 18:32 pm

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod ocotuide » 04 Nov 2009 19:20 pm

xristie9: nechem ta sklamat ale prevarena voda ma od destilovanej na mile daleko ...
naviac toto vsetko je o akvaristike, ak tam nebudes mat vodu bue to terarium nie akvarium :lol:
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod xristie9 » 05 Nov 2009 01:43 am

to som tym nechcela povedat... to bola reakcia na "nicenie zivota" vo vode prevaranim... nikdy som nepovedala ze prevarena voda je destilovana! a nikdy som nepovedala ze sa nechcem bavit o vode v zmysle akvaristika...! ale tato tema nieje zamerana na prevaranie vody :( dakujem ze mi chces pomoc s mojim zariasenym akvarkom :(
xristie9
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Apr 2009 18:32 pm

Odoslaťod ocotuide » 05 Nov 2009 12:14 pm

xristie9: jasne ze by som ti rad pomohol :D

precital som celu temu a riesenie mas, teraz to je na tebe ...
ale zhrniem to

1. vyhod uhlikovy filter (jednak sa vnom drzia bakterie a odobera aj ziviny)
2. viac svetla T8 spolu aspon 30-40W
3. ak mas prilis tvrdu vodu, proste kup par bandasiek destilky a zmiesaj 1:1 (pripadne ak mas pristup k osmotickej vode tak tu ..)
4. odkaluj dno a men vodu podla potreby (bud po merani alebo po vizualnom posudeni stavu)
5. nasad veeeela rastlin - skor vytvoris rovnovahu (pozor aby si si nedoniesla namiesto vodnych len vlhkomilne ktore obcas ako vodne predavaju, bo tie ti pod vodov do mesiaca zhniju)
6. kup alebo pozicaj UV-C lampu, urychli boj s riasov a bakteriami
7. kup do 7euro casovac na spinanie lamp - bakba je babka ale spinac je spinac ;o)
8. kup 1-2 kusky Neritina zebra, je pekna a riasozrava u teba sa jej bude darit ;o) moja chuda hlada riasy cely den krizom krazom (mozno kup rovo 3 bo casto po prevoze zomru ... ale tie co preziju su uz v pohode)


mne osobne sa zial zatial nic nezariasilo , mam len 3litrovu flasu s 1x Neritina zebra, 3x red cherry a rastlinkami
http://picasaweb.google.sk/ocotuide/Moj ... linneAqua#
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod Adhara » 06 Nov 2009 11:31 am

Zdravím. Mám podobný problém. Dve rôzne akvárka, v oboch odhnívajú rastliny, aj keď v menšom je to o čosi lepšie. Kuriózne je, že rastliny síce väčšinou prežívajú, nesutále vyháňajú nové listy, no akonáhle tie listy dorastú do určitej veľkosti (ešte nie finálnej), začnú odhnívať od koncov a okrajov.

Najviac podozrievam osvetlenie. Pri väčšom akvárku (cca 150 litrov) máme len obyčajné žiarovky. Vážne, to nia je zlý vtip. V menšom (32 l), v ktorom sa rastlinám darí o niečo lepšie, je to hlavne denné svetlo v dostatočnej intenzite a večer (v týchto zimných dňoch asi od 16:00 do 22:30) prisvecovanie zabudovanou žiarivkou. Napriek tomu aj tam dospelé listy od okrajov sústavne odhnívajú, aj keď rastlinky statočne vyháňajú nové.

Je ale možné, aby v akváriu s nedostatočným osvetlením rástli riasy jedna radosť? (problém väčšieho akvárka).
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod ocotuide » 06 Nov 2009 11:59 am

Adhara: niektore druhy rias maju prave radi pritmie, mysli ze napriklad sede riasy ....

ked mas podobny problem, kukni moje odporucania ;o) nad tvojim prispevkom

este je dolezite, co za rastliny to su, ci to nie su nahodou tie ktore som spominal :o teda nie vodne, ale vodomilne, to by zodpovedalo priebehu hnitia - koren neodhniva, ale akonahle list vyrastie zhnije, lebo nie je prisposobeny na zivot pod vodou ... :lol:

iked je cudne ze aspon nem tam nezdochen cela rastlina?
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod xristie9 » 06 Nov 2009 21:15 pm

1. staci ked vyberiem tu uhlikovu cast z filtra alebo zinvstovat do uplne noveho? ked tak do akeho... nejaka znacka alebo typ...???

2. svetlo som upgradla :) tam by uz problem nemal byt :) T8-30W

3. aka je osmoticka?

4. ako casto odkalovat dno? odkalovat iba z povrchu alebo zahrabnut aj do strku? menim jedno vedro cca 12l kazdy tyzden az dva, podla toho ako som doma.

5. mozem zopar este dokupit.

6.kolko to stoji??? je to nutne?

7. ale no babku to zacalo bavit celkom...

9. uz mam 3 prisavnikov... prezratych nacisto... ale mozem daju sa bezne kupit?

10. preco mas len flasu? akvarko by lepsie ukazalo nie? :?:
xristie9
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Apr 2009 18:32 pm

Odoslaťod xristie9 » 06 Nov 2009 21:24 pm

a este jedna vec... vzdy som chcela mat tatky ten mach co mas vo flaske, alebo nejake plavajuce rastlinky... ako sa to vola kde sa to da zohnat (u nas v akvaristikach som to nikdy nevidela) a rastlo by to v mojich podmienkach???
xristie9
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Apr 2009 18:32 pm

Odoslaťod ocotuide » 06 Nov 2009 22:22 pm

xristie9: ahoj
1. neviem presne aky to mas filter, ale s najvecsou pravdepodobnostou staci vyhodit to uhlie a dat tam inu napln, trebars siporax od Sera
2. super
3. osmoticka voda je voda vyrobena reverznou osmozou, voda sa pod tlakom tlaci cez membranu, ktorea prepusta len molekuly vody,vpodstate sa demineralizuje a zbavuje vsetkych primesi, totalne maka voda ... nie je vhodna ani na pitie ani pre zivocichy, preto treba primiesat aj beznu vodu, alebo nejaka mineraly z preparatu. namiesas si tak presne vodu aku potrebujes alebo aspon zmakcis tvrdu. Pristroj na reverznu osmozu stoji tak od 80euro
4. ak odkalujes odkalovacim zvonom, myslim ze dostatocne prehrabne kamene a nemusis do toho vrtat, odkalovat podla toho kolko mas kalu ;o)))
5. urcite dokup, len si najskor v atlase nejake vyhliadni, aby im vyhovovali podmienky ktore mas
6. od 60euro az do 400euro, nie je to nutne, je to skor vychytavka co ti ulahci niektore problemi (bakterialne a riasove zakaly, choroby ryb ...)
7.tak potom samozrejme nech pekne spina ;o) aspon sa nenudi
8. 1-2 kusky Neritina zebra su slimaky;o)

flasu mam, pretoze mi to dlho trva ;o) teda priprava normalneho 150l akvaria, ale tento vikend uz idem napustat vodu a sadit :lol:
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod xristie9 » 06 Nov 2009 23:58 pm

3. radsej destilovanu... ma to vplyv na riasy?
4. no ja mam hadicku a na konci vrch z PVC flase :roll:
6. nejako sa mi do toho nechce investovat...nejake lacnejsie riesenie nieje?
8. nezozeru mi aj rastlinky?

hm... ked sa zbavim tych rias... - stale este som nie celkom ista ako sa ich zbavit tak aj ja poslem fotku :)

a ake odporucas hnojivo (nie gulky pod korienky) - nazov znacka...

aj ja mam v pivnici jedno 120l ale tieklo :( ja som si vzdy priala vele akvarko a hlavne hlavne riadne zarastene :) (ale nie riasami) a strasne sa mi pacia akekolvek plavajuce rastlinky :)
xristie9
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Apr 2009 18:32 pm

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod ocotuide » 09 Nov 2009 17:10 pm

3. moze byt aj destilka, aj ked osmoticka by mala byt vraj cistejsia(ale neoveroval som to)
nejde o to ci to ma vplyv na riasy, ale na to vytvorit rastlinam dobre podmienky aby sa im darilo a riasy nemali sancu
Ale da sa to aj v bez osmotickej vody a destilky, len niektore rastliny nemaju radi tvrdu vodu.

4. to je ok, no asi ti to strk nedviha bo zrejme bude velky zvon ;o) zvon by mal byt siroky len par cm, mozno 3-4cm

6. lacnejsie riesenie je namat tu lampu, ta lapa je skor ulahcenie, nie nevyhnutnost

8. nie nezozeru ti rastliny ;o) sak som ti dallink, si precitaj
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: odhnivajuce rastlinky

Odoslaťod nadseny amater » 09 Dec 2009 15:01 pm

zdravim
ja mam 96l akvarko a kupoval som ho ako set. teda akvarko, kryt s 18w neonkou a ohrievac. teda myslim ze svetlo je vhodne pre toto akvarko ale ako tak citam tak neviem neviem. rastlinky stale odhnivaju a odhnivaju. rybicky nekapu a dokonca mam uz rok kraba maleho a preto si myslim ze voda je v poriadku. nespini sa , nezltne, rybky nekapu ale rastlinky neporastu a neporastu. kupujem bezne dostupne rastlinky a ziadne specialitky ale nedari sa . je mozne teda ze je to tym svetlom ? na dne mam piesok a kamienky do vysky asi 5 cm. problem s riasami nepoznam. raz za tyzden prebehnem sklo magnetom pre dobry pocit a vycistim filter.
nadseny amater
 
Príspevky: 8
Obrázky: 1
Založený: 09 Dec 2009 14:52 pm
Bydlisko: Blava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.