zakladanie 112l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

zakladanie 112l

Odoslaťod Kaid » 21 Apr 2009 17:05 pm

Rozmery: 80x35x40
Objem: 112l
Filtracia: aquael fan 3
Osvetlenie: atman AT-70B; 2 trubice po 18W, biela a fialova


Zakladam nove akvarko, uvitam kazdu dobru radu kedze som zaciatocnik :)
Budem sa snazit sem pisat kazdy krok co robim, alebo teda asi bude lepsie co sa chystam urobit 8) , budem rad za rady+pripomienky.



20.4.

-vlozil som strk do akvaria a zalial vodou tak aby bol ponoreny filter (Naschval som to nedaval plne, pretoze som predpokladal, ze sa voda zo strku cela zakali a zaspini a budem to musiet vymenit. Samozrejme z neho vyplavali rozne spiny, niektore plavaju na hladine, ine zas nie. Mam to odsat odkalovacom a naplnit znova?
-foto: (farba vody je skreslena, za akvariom je drevena zastena ale hadam to vidiet aj na strku)
Prílohy
p1070789.jpg
Obrázok používateľa
Kaid
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 22 Jan 2009 17:51 pm
Bydlisko: Piešťany

Reklama

Odoslaťod matus » 21 Apr 2009 17:17 pm

hned v uvode: ak to chces robit co len trosku serioznejsie, tak zvaz pouzitie tohto maleho filtrika
a voda je na zaciatku vzdy mierne skalena, nic s tym nerob a nemaj z toho problemy
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod 666pigi666 » 21 Apr 2009 21:09 pm

matus napísal:hned v uvode: ak to chces robit co len trosku serioznejsie, tak zvaz pouzitie tohto maleho filtrika
a voda je na zaciatku vzdy mierne skalena, nic s tym nerob a nemaj z toho problemy


Preco? ja snim sice skusenosti nemam ale mal by mat prietok az 700L a je urceny na 150 - 200L to by mohlo stacit no nie?

Co sa tyka strku mal si ho riadne premyt skor ako si ho dal do akva a ak si ho premil tak je vsetko vporiadku bez zakalenia to nejde to sa vycisti pomali samo.
Obrázok používateľa
666pigi666
 
Príspevky: 54
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2009 01:28 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod Kaid » 21 Apr 2009 21:52 pm

Kupoval som to cele kompletne spolu, strk uz bol pouzivany cize som to nepremyval...
+niekde som tu cital ze pre urychlenie zabehu je dobre do filtra naliat "spinu" zo zabehnuteho akva. Kolko jej ma byt? ^^ A myslia sa tym vykaly odsate z dna alebo iba voda abo co? :)
+http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=122536 ; kedy by som tam mohol umiestnit tie rybky z tohoto akva? Rastliny sa chystam nasadit zajtra nejaku cast co mam +zbehnem do akvaristiky
Obrázok používateľa
Kaid
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 22 Jan 2009 17:51 pm
Bydlisko: Piešťany

Odoslaťod matus » 21 Apr 2009 21:59 pm

pri prietoku 700 l/h to bude v takom akvariu orkan a udaje vyrobcu si neber k srdcu ...
neviem - osobne by som tam dal iny filter, preto som napisal slovo zvazit
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod Giftzahn » 22 Apr 2009 08:21 am

njn, ten strk sa mi zda dost hruby, ten by som urcite vymenil za nieco jemnesie s mensou frakciou...:wink: pozri tu na fore temu "substraty"

co sa tyka osvetlenia pri 112L mas dokopy 36W...t.j. cca.0,321 W/L ... pri tomto osvetleni ti budu rast max. "nenarocne rastlinky" anubias, microsorium, cryptocoryne atd. pokial by si chcel narocnejsie rastlinky do akva ... teda narocnejsie na svetlo .... potrebujes este aspon 1x18W pripadne 2x18W ... pozri tu na fore temu "osvetlenie"

co sa tyka filtra ... je otazka co chces mat v akva ... hnusnu umelu hmotu=interny filter :twisted: alebo rastlinky a rybky 8) cize pre tvoje akva by som odporucil nejaky ten napr. EHEIM Ecco 2232 alebo Fluval 105 ... k filtrom tu najdes vela tem :wink:

akva by si mal zabiehat aspon min. 4 tyzdne lepsie aj viac 6-8 tyzdnov, bez rybiek, bez ohladu na to ci nejaky "sajrajt"z ineho akva tam xces naliat alebo nie :lol: ... cize len zasadene rastlinky, hnojit, svietit 10-12hod. ... osvetlenie je na spinacich hodinach a samozrejme menit vodu aspon 1x - 2x do tyzdna 30-50% objemu akva podla potreby ...

jaj, a samo sebou sa rozumie ze filter bezi non-stop 24 x 7 x 365 a v prechodnom roku 366 :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod 666pigi666 » 22 Apr 2009 10:31 am

Tak takto presne vyjadrena doba kolko ma ist filter som este nepocul :o

Jasne ze externy filter by bol ovela nenapadnejsi alebo aspon nieco mensie ale ak si ho teraz kupoval asi nebudes kupovat novy tak si ho daj pekne niekde dorohu nastav ho tak aby jemne ceril hladinu a nech tam neroby ten orkan co spominal matus. Este nasad nejaku rastlinu nech ho zakrije a mozno nebude as tak spatit. :)

Ak mas ten strk uz uz spouzivaneho zabehnuteho akvaria tak tam uz nic nezmikaj ani nelej ja ked som zabiehal novy filter som tam na tyzden vlozil molitan zo stareho filtra to pomohlo a este mam dobre skusenosti s NUTRAFINOM CYKLE je to ziva kultura bakterii ktora pomoze zabehnutiu a mne sa potom aj pekne vycistila voda.

Ale samozrejme nic nepredbiehaj CAS je dolezity nechaj to tak tyzden potom zasad rastliny potom pockaj asi mesiac a az potom rybi a tym sa vyhnes problemom.
Obrázok používateľa
666pigi666
 
Príspevky: 54
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2009 01:28 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: zakladanie 112l

Odoslaťod dancca » 22 Apr 2009 19:21 pm

Ahoj, ja som takéto zakladala 1.3.2009. Všetko mi dobre vyšlo. Substrát som dala AquaSubstrat II- lávový /volcanic soil/, doporučovali nepremývať, ale premyla som. V časti vpredu mám biely piesok - toto budem musieť prerobiť, veľmi sa to špiní. Svetla mám len tých 2x18W červenú a žltú,/ mám kúpenú naviac žiarivku, zatiaľ nenamontovanú/. Rastlinky som sadila hneď - cryptokoryne, hygrofila, ludwigia, cerotopteus, spolu 10 košíkov /kupovala som to v krakowe, tam mi poradili aké/a rastú veľmi dobre, nič nezašlo, už musím zastrihávať.
Keďže vodu som mala čistú od začiatku, nevydržala som a dala tam po 4 dňoch 2 a potom aj 6 gubiek a 2 prísavníky.
Filter je tam interný s prietokom 250 l, už som ho mala aj 2 dni vypnutý. Ohrievam na 24-25 st. Po 21 dňoch som do dala definitívnu osádku: +6 mladých skalárov. Pošla mi iba jedna gubka -samec / boli 1:1 so samičkami, asi toto bola chyba/. Gupky sa tam veselo kotia / už asi 4x boli mladé - a skaláre ich okamžite požierajú/. 1x som čistila sklá od zelených rias. Zatiaľ nedávam CO2, ani iné nič. Myslím, že dobrý ťah bolo nasadenie dobrých rastliniek a dostatočnom objeme hneď na začiatku a ten substrát.
dancca
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 15 Apr 2009 20:01 pm
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod 666pigi666 » 22 Apr 2009 21:54 pm

6 skalarov je na na taky objem vela hlavne ked narastu mozu byt problemi.
Mohla by si to pofotit chcel by som to vydiet :)
Obrázok používateľa
666pigi666
 
Príspevky: 54
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2009 01:28 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod dancca » 23 Apr 2009 08:59 am

viem, že je tých 6 veľa. Zatiaľ sú malé / rátala som s úbytkami - predsa len začínajúci akvarista.../ Pomaly začínam riešiť ďalšie akvárko - aj na malé gupky, prípadne keď skaláre dorastú a začnú sa biť. Foto skúsim, ešte nemám dorobené pozadie.
dancca
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 15 Apr 2009 20:01 pm
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod 666pigi666 » 23 Apr 2009 21:02 pm

Nevadi posli aspon uvidime ako sa to zmeni pozadim :)
Obrázok používateľa
666pigi666
 
Príspevky: 54
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2009 01:28 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod matus » 23 Apr 2009 21:51 pm

Giftzahn napísal:jaj, a samo sebou sa rozumie ze filter bezi non-stop 24 x 7 x 365 a v prechodnom roku 366 :twisted:
hrube neznalosti :twisted:
ziaden rok nema 366 dni-ani prechodny, to je len administrativna chyba
kazdy rok ma zhruba 365,25 dna (na vyziadanie-ale za priplatok-poslem aj uplne presnu dlzku roka) :lol: :lol:
teraz k akvarku: podla mna strk je dobry (uz ked je tam, tak menit ho by boli nekutocne on*anie a aj financie treba posetrit), dobre vysledky sa daju urcite spravit aj s tymto strkom
rastlinkam mozes pridat ku korenom nejake tabletky (staci aj polovica-vyrobca by najradse doporucil cele balenie k jednemu korenu :o )
tu fialovu trubicu zrus okamzite, mam podobne akva (pozri v mojom albume 118-ka v praci) a mozem naozaj doporucit tu tretiu trubicu 18W - 2 trubice su jednoznacne malo
filter: takisto o nicom - filtracna hmota nedosahuje ani 1/2 litra, ak chces mat nejake uspechy, musis zvysit objem tejto hmoty, cize:
drahsia verzia: zakupis ext. filter (ak mas peniazky)
alebo (lacnejsia verzia) kupis nejaky molitan (TM30 alebo 20, v objeme 2-3l) a z toho filtra, co mas, pouzijes cerpaciu hlavu a vyrobis si vnutorny ovela vykonnejsi filter (ale musis prisktit prietok)
toto na zaciatok staci a ked si nasetris eurace a zacne ti vadit ten molitan v akvarku tak si vyberies nejaky externy ...
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod Giftzahn » 23 Apr 2009 21:54 pm

matus napísal:
Giftzahn napísal:jaj, a samo sebou sa rozumie ze filter bezi non-stop 24 x 7 x 365 a v prechodnom roku 366 :twisted:
hrube neznalosti :twisted:
ziaden rok nema 366 dni-ani prechodny, to je len administrativna chyba
kazdy rok ma zhruba 365,25 dna (na vyziadanie-ale za priplatok-poslem aj uplne presnu dlzku roka) :lol: :lol:
[quote]

:lol: nevadi tak len nech bezi administativne ten filter ... ale furt, stale non-stop :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zakladanie 112l

Odoslaťod dancca » 24 Apr 2009 17:55 pm

dala som prvé 2 fotky do svojej personálnej galérie.
dancca
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 15 Apr 2009 20:01 pm
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod 666pigi666 » 24 Apr 2009 23:34 pm

Velmi pekne to mas spravene zaujimave spojenie substratov este to pozadie a bude to krasne. Chalani maju pravdu ze toho bieleho substratu je malo ale ked tam niesu rastliny tak asi aj staci. Aj ja mam taky bieli jemny strk ale teraz si nadavam lebo kontrast bieli substrat a cierne hovienka :o no ved si viete predctavit :D
Obrázok používateľa
666pigi666
 
Príspevky: 54
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2009 01:28 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: zakladanie 112l

Odoslaťod dancca » 25 Apr 2009 09:55 am

ďakujem za pochvalu :D . Uvažujem, že ten biely štrk navýšim do 4 cm výšky a posadím do neho glossostigmu gelatinoides / aby som mala nízky zelený hustý porast/. Presne zakryť ten bordel, ktorý teraz tak pekne vidno. Najprv asi založím druhé akva okolo 70l - ako pôrodnicu pre gupky, aj kým budem prerábať túto 112 aby som mala záložné. Neviem zatiaľ, aké mám dať ďalšie ryby do gupkacej pôrodnice, aby mi nezožrali tie malé. Chcem tam aj niečo dekoratívne, nielen tie "neviditeľné" malé gupky. Neviete mi poradiť?
dancca
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 15 Apr 2009 20:01 pm
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod matus » 25 Apr 2009 22:19 pm

aj dancca aj pigi, mali by ste sa vyjadrovat k tejto teme ...
toto vase vzajomne hrkutanie si vybavujte cez ss
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod 666pigi666 » 25 Apr 2009 22:49 pm

matus napísal:aj dancca aj pigi, mali by ste sa vyjadrovat k tejto teme ...
toto vase vzajomne hrkutanie si vybavujte cez ss


Nooo aj by sme sa ale kaid akosi nic nehovori :) A trosku akvaromantiky nezaskodi no nie :o
Obrázok používateľa
666pigi666
 
Príspevky: 54
Obrázky: 11
Založený: 14 Mar 2009 01:28 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod dancca » 26 Apr 2009 20:31 pm

Milý matus, aj s tebou by som si pohrkútala, keby to šlo.
Všetko bolo k téme, aj fotky sú len akvárií :roll:
dancca
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 15 Apr 2009 20:01 pm
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod matus » 26 Apr 2009 21:24 pm

si mila ...
vase laškovanie nebolo celkom k teme, ale pigi ma pravdu, kaid sa vo vlastne zalozenej teme nejako odmlcal
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod Kaid » 13 Máj 2009 00:07 am

Nejak mi nevysiel cas na forum :cry:
Takze cca 22 dni od zalozenia akva a momentalny stav:
(fotka nie je sice najlepsia ale jaksi fotit akva nie je stranda :) )
Obrázok

Planujem dat cierne pozadie, zakryt filter rastlinami (je pred nim 1trs Vallisnerie gig.,dufam, ze sa coskoro rozrastie.

Ryby:
-pred tyzdnom som zacal z postupnym zarybnovanim

-6x panciernicek panda
-1x prisavnik
-2x gupka
-1x mecun
-1x black molly
-mam v plane zrejme neonky, alebo nieco im podobne

Rastliny:
-nejake mi prisli dnes postou, dufam ze sa pekne rozrastu

-Vallisneria gigantea
-Riccia fluitans
-Micranthemum micranthemoides
-Limnophila aquatica
-Microsorium pteropus
-Lemna minor
-Taxiphyllum barbieri
-Egeria najas
-Cladophora aegagropila
-Sagittaria platiphylla
-Hygrophila corymbosa 'Siamensis'
-Hygrophila polysperma
-Lilaeopsis brasiliensis


Krmim mrazenymi patentkami, nejake palety (Darwin's vital), obcas susene dafnie, vlocky, pre prisavnika a panciernicky som kupil aj tablety (http://dajanapet.cz/produkty/cz/akvariu ... -adhesive/)
Obrázok používateľa
Kaid
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 22 Jan 2009 17:51 pm
Bydlisko: Piešťany

Odoslaťod dusik » 13 Máj 2009 07:38 am

Ja by som zvážil ten filter, ako matus načal. Skús niečo takéto:
http://www.akva.sk/clanky/stary_filter.php
Nemusí ti stíhať filtrovať a zredukovať prietok aspoň na polovicu, nech neroby vír.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Kaid » 18 Máj 2009 21:54 pm

Obrázok

-za akvarium som dal ciernu tapetu (zaroven som zistil, ze je spinave zadne sklo, len som dnes nemal cas sa s tym hrat, treba vycistit :P)
-dnes som kupil a pridal 3 nove rastliny, potrebujem poradit s nazvami :), podla mna su to zrejme:
-Samolus valerandii- 2trsy pred drevom a 1 kusok napravo od neho (dost zle to vidno, vzdy mam na fotkach strasne presvietene dno, musim s tym neco porobit :P)
-Hygrophila difformis / Ceratopteris cornuta
uplne nalavo, neviem ktore z toho...
-do cervena sfarbena, za teraz spominanou Hygrophila difformis / Ceratopteris cornuta, netusim co to je


Myslim si, ze cierna tapeta akvarium pekne ozivila, zvyraznila rastliny.
Plany:
-vycistit zadne sklo, oskriabat zvnutra riasu (tam je to fakt problematicke, mam akvarium uplne pri stene a magneticka skrabka sa mi tam nedostane, no nic, namocim si ruku stopiaty krat za den :), som zvedavy ako zvonka utriem tu zaschnutu stekajucu vodu, asi som bol sikovny pri naplnani ;) )
-dokupit dalsie rastliny
-dodat nejake ryby, zrajme neonky
-rozmyslal som o tej uprave filtra, ked bude cas skusim to nejak poriesit (asi najskor cez prazdniny :) ) / ide tam hlavne o velkost molitanu?
Obrázok používateľa
Kaid
 
Príspevky: 25
Obrázky: 11
Založený: 22 Jan 2009 17:51 pm
Bydlisko: Piešťany

Odoslaťod dusik » 18 Máj 2009 22:14 pm

Áno ide o veľkosť molitánu. Vstavaný je strašne malý. Uvidíš sám či ti stíha. Ak tam nedáš veľa rýb, tak môže stačiť. V opačnom prípade sa bude často zanášať a nebude stíhať spracovávať odpadové látky.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.