Hyphessobrycon rosaceus - tetra ozdobna - trenie



Všetko okolo akvarijných rýb

Hyphessobrycon rosaceus - tetra ozdobna - trenie

Odoslaťod Veemak » 05 Máj 2009 07:49 am

Chcel by som sa opytat, ci ich niekto mnozi a vie ako na ne.. Mne sa ich podarilo davnejsie vytriet, 95% ikier zbelelo, zvysku sa nenaplnil plynovy mechur kvoli prilis tvrdej vode.. Druhy vyter - samec vymlatil zo samice ikry, samicu s velkou pravdepodobnostou zabil (nasiel som ju KO).. Teraz som namiesal vodu, GH,kH=5, co bi malo byt celkom idealne, Ph zasadite-neutralne, vytreli sa perfektne lahucko, ikier kopa, no zacali zbelievat, kde tu nejaka, ale v podstate ich bolo bielych hodne.. Na radu kamarata som ich isiel zbierat, ale bolo to s prostriedkami, ktore mam nemozne, tak som zaviedol uplne jemne vzduchovanie kvoli cereniu vody a aplikoval mycopur podla navodu proti plesnenie ikier a poteru.. Vie niekto poradit, ako byt uspesny v ich odchove? Kde som urobil chyby, co urobit lepsie a pod. Dik.
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Reklama

Odoslaťod arowana » 05 Máj 2009 12:04 pm

Vzhľadom k uvádzanej tvrdosti výterovej vody, si mal vysoké hodnoty pH, ktoré by pri tvrdosti vody 5° DGH, mali byť v hodnote okolo 6, 4 - 6, 7 pH.
Neuviedol si však, aká bola hodnoty DKH, čo je nemenej rozhodojúci faktor a pri tomto druhu a ostatných uvedených parametroch, by nemal prekročiť hodnotu DKH do 1°.
Znehodnotenie prvého výteru, je u mnohých rýb celkom bežné, hlavne vtedy, keď neboli dlhšie vytierané / prezreté pohlavné produkty / a následujúce 2-4 výtery / až do sekundárneho vyčerpania samčeka /, by už mali prebehnúť v poriadku.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Veemak » 05 Máj 2009 13:19 pm

DKH? Co je to? Ako ju zmerat? Pretoze jedine co dokazem zmerat je kH (JBL), GH (Rataj) a to ako som spominal, bolo pri oboch 5°. (V starej knihe od Franka som sa docital, ze voda nema byt uplne makka, a kH nema byt vacie ako 6°) Bol to prvy vyter vo vytieracke, ale rybky sa zvykli hufne vytierat v spolocenskej nadrzi.. Problem je, ze ak by som chcel stale vytierat iba jednu samicku, nevedel by som, ktora to je.. Po vytere je samozrejme chudsia, ale v spolocenskom sa za par dni podoba na ostatne.. Pouzitie protiplesnoveho pripravku bolo na mieste?
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod arowana » 05 Máj 2009 20:04 pm

Predovšetkým by som odporúčal preštudovať si základné parametre o chemizme vody.
Kh / z nem. Karbonathärte /, je skratka pre uhličitanovú tvrdosť vody, často sa táto veličina zamieňa s alkalitou.
Na túto tému bolo už popísaných na nete, aj na tomto fóre už veľmi veľa, preto nevidím dôvod, duplicitne opisovať v každej téme rovnaké pojmy.

Pozri napr.
viewtopic.php?t=5768
vo všeobecnosti vplyv chemizmu, v menších obmenách platí u všetkých tetier.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Veemak » 05 Máj 2009 21:58 pm

Ok, dik..
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

kebyze ...

Odoslaťod Marecek » 06 Máj 2009 01:24 am

... sa da hodnotit (karmovat) odpoved na danu otazku - tak arowana by mal ake obrovske hodnotenie (karmu) ;-) .....
Obrázok používateľa
Marecek
 
Príspevky: 68
Obrázky: 11
Založený: 30 Aug 2004 16:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Hyphessobrycon rosaceus - tetra ozdobna - trenie

Odoslaťod jarque » 27 Nov 2011 16:16 pm

Dobry den,
dnes sa mi vytreli tieto tetricky, s mnozenim ryb nemam vela skusenosti, ale tuzil som dochovat nieco vlastne.

Popisem ako som siel na to:

do 25l nadrze som dal na spodok(asi 2 cm od dna) armovaciu sietku
molitanovy vzduch filter, ohriecac, za hrst raseliny v damskej puncoche,
nevedel som zkade zohnat dostatocne maku vodu a tak som zasiel na benzinku a kupil destilovanu technicku 6l
nalial som ju do akva a doplnil vodovodnou, kh mi vyslo 4 a ph 7
pockal som dva dni, nech sa raselina povyluhuje a teplotu vody nastavil na 27°C a vodu filtroval cez molitanovy filter.
po dvoch dnoch som mal kh 3,5 a ph satale 7, podla mna koli vduchovaniu, (alebo staremu testu, uz je po zaruke )

odlovil som rybky dva samce a dve samice. (v piatok vecer ). Samozrejme ze rybky mali sok, zmena prostredia, vody a teploty. No myslim ze sa to ani inak neda. Nechal som ich v sere a doprial im uplny pokoj, v sobotu rano som videl ze uz su tam naznaky ale trenie to este nebolo. Vzduchovy filter mi tam bublal.

Nechal som ich teda na pokoji, sero a bez ziadneho krmenia, nech neznecistia vodu aj tak do nej nakladli :) Na vecer ma napadlo ze to vzduchovanie moze posuvat ph smerom hore a tak som ho na noc radsej vypol.
Dnes rano som uz videl ako usilovne funguju :) na dne mam par iker (je to ich prve trenie a su stare nieco vyse roka )

Teraz som ich bol pozriet a vidim ze vela iker je bielych, mam v plane ich s injekcnou striekackou odlovit ale este stale mi tam plavaju aj rodicia, pretoze jedna samicka co je z nich najtucnejsia sa isto netrela, stale je tucna na prasknutie. Teraz neviem ci cih dat prec alebo im dopriat este trocha casu.

Myslim ze k plodiku sa nedostanem, predsa voda je az prilis tvrda, ako som sa docital v tomto vlakne, no som rad ze sa aspon vytreli. Zaujimalo by ma kolko casu potrebuju na to aby boli schopne dalsieho trenia, teda zakolko sa samice zase naplnia ikrami
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Hyphessobrycon rosaceus - tetra ozdobna - trenie

Odoslaťod skorpikon » 25 Dec 2011 00:25 am

Vie mi niekto poradiť ako u týchto rýb rozoznám pohlavie? Dnes sme do akva vypustili 6 týchto krásavcov no a chcem nejak zistiť približne či máme nejaké pariky a či je vôbec trenie možné. Vďaka.
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Re: Hyphessobrycon rosaceus - tetra ozdobna - trenie

Odoslaťod Mariok » 25 Dec 2011 00:54 am

Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Hyphessobrycon rosaceus - tetra ozdobna - trenie

Odoslaťod skorpikon » 25 Dec 2011 02:46 am

Čiže keď som si správne všimol, tak sames má brušnú plutvu potiahnutú až ku chvostu, samica má menšiu chrbtovú plutvu a samec ju ma takú pretiahnutú do špicu. Iné rozdiely veľmi nevidím. Ak sú ešte nejaké iné tak pls. upovedom ma.
Vďaka za fotku :)
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Re: Hyphessobrycon rosaceus - tetra ozdobna - trenie

Odoslaťod jarque » 07 Jan 2012 19:29 pm

Ta brusna plutva nieje az tak smerodatna, moje samice ju maju potiahnutu tiez ku chvostu ako aj samci, tak ako si si vsimol chrbtove plutvy maju samice oble a telo maju podstatne zavalitejsie, moji samci su vacsi aj na vysku aj na dlzku chrbtove plutvy su vlajkovite pretiahnute. Ked su rybky dospele, lahko zistis rozdiel :)
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Hyphessobrycon rosaceus - tetra ozdobna - trenie

Odoslaťod Mariok » 12 Jan 2012 17:30 pm

Nie tak brušná plutva, ako PRVÉ LÚČE brušnej plutvy sú u samca vždy (teda väčšinou, keďže som všetky nevidel :angel: ) zretelne dlhšie.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Hyphessobrycon rosaceus - tetra ozdobna - trenie

Odoslaťod Mariok » 20 Jan 2012 23:13 pm

Úplne ste ma zblbli! Nejedná sa o brušnú, ale ritnú plutvu!!!
Prílohy
111.jpg
111.jpg (22.79 KiB) Zobrazená 10671 krát
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Hyphessobrycon rosaceus - tetra ozdobna - trenie

Odoslaťod Laci314 » 07 Feb 2015 11:24 am

Kedze som nedovno zistil ako sa tieto rybky nazyvaju tak som ich zacal pozorovat trosku viac. A vecer som si vsimol ze par kusov samcov nejakym zazrakom rapidne nabrali farbu. Sito cervene plutvy atd. A trosku im aj zacalo prepinat. Su nejak velmi aktivny. Mozem ich odlovit aj napr do 5l sklenenej flase ? Dat k nim samicky a skusit ci sa nevytru ? Alebo to je zbytocne a cakat kym sa vytre v spol. akva ? A potom ich odlovit ? Len to bude problem lebo som ich kupil 100. Co vy na to ?
Laci314
 
Príspevky: 18
Založený: 05 Feb 2015 01:27 am

Re: Hyphessobrycon rosaceus - tetra ozdobna - trenie

Odoslaťod Laci314 » 07 Feb 2015 11:25 am

Kedze som nedovno zistil ako sa tieto rybky nazyvaju tak som ich zacal pozorovat trosku viac. A vecer som si vsimol ze par kusov samcov nejakym zazrakom rapidne nabrali farbu. Sito cervene plutvy atd. A trosku im aj zacalo prepinat. Su nejak velmi aktivny. Mozem ich odlovit aj napr do 5l sklenenej flase ? Dat k nim samicky a skusit ci sa nevytru ? Alebo to je zbytocne a cakat kym sa vytre v spol. akva ? A potom ich odlovit ? Len to bude problem lebo som ich kupil 100. Co vy na to ?
Laci314
 
Príspevky: 18
Založený: 05 Feb 2015 01:27 am


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.