Regál REGAZ namiesto stojanu



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Regál REGAZ namiesto stojanu

Odoslaťod adam712 » 05 Máj 2009 16:26 pm

Prosím o radu, či nemá niekto skúsenosti s regálmi od firmy REGAZ - sťaby stojanmi pod akva. Konkrétne, či by ste súhlasili s myšlienkou položiť dve akva o rozmeroch 160x50x50 (v dvoch poschodiach nad sebou) na niektorý z nich.

Ide o stavebnicové regále s pomerne veľkou nosnosťou, nie som si však istý, či dostatočnou. Uvítam akékoľvek názory. Vopred vďaka.

Informácie o regáloch je možné nájsť aj tu:
http://www.regaz.sk/regale-m25-ceny.html
http://www.regaz.sk/regaly-pn40.html
Obrázok používateľa
adam712
 
Príspevky: 72
Založený: 21 Dec 2007 12:50 pm
Bydlisko: Nitra, Žilina

Reklama

Odoslaťod Peter Lupták » 05 Máj 2009 17:11 pm

Tie regale s nosnostou polic do 600kg by ti to mali odniest-PN40.
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Regál REGAZ namiesto stojanu

Odoslaťod HRR » 05 Máj 2009 21:21 pm

Ahoj Adam,

Tvoje akvária o rozmeroch 1600x500x500 mm určite regálová zostava unesie. Regály PN40 určite nie sú zlé, ale neviem, či sú celkom vhodné ako stojany na akvárium. Neviem prečo si sa rozhodol práve pre takýto typ stojana. Keď som vybral vhodnú zostavu pre tvoje akvária, tak mi vychádza rozmer 1800 x 600 mm. Musí mať minimálne tri police s celkovou výškou 2000 mm. Jej cena je niečo nad 7000 Sk bez DPH. Teraz by som potreboval informáciu, či akvária budeš častejšie prenášať a s nimi aj stojan, alebo budú súčasťou chovne alebo ich budeš mať “nastálo“ vystavené v nejakej izbe, aby dotvárali interiér. Význam tejto zostavy by som videl iba v prvom prípade. V druhom a v treťom prípade stojan dosť preplácaš, v treťom prípade si zostavu viem len ťažko predstaviť ako súčasť izby, kde by som mal relaxovať.
Obrázok používateľa
HRR
 
Príspevky: 27
Obrázky: 0
Založený: 25 Aug 2004 16:37 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Odoslaťod matus » 05 Máj 2009 22:03 pm

ide aj o to, ci je ta nosna polica dost rigidna, ci sa neohne, ak ano tak potom by doslo k dost nerovnomernemu rozlozeniu tiaze
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod elwiss » 06 Máj 2009 01:01 am

ja tie regale poznam,mam ich v praci a unesu nosu, ale akva bych do nho nedal.

pri nerovnomernom zatazeni, teda ked som sa na ten regal postavil na kraj police,lebo som nedociahol na vrch ,tak sa polica prehla a ostala prehnuta a to mam len 90kg.
ale to je len moja skusenost a neviem aku nosnost maju police u mna v praci. nechcem ta odradit, ale ja bych tam akva nedal. :wink:
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Regál REGAZ namiesto stojanu

Odoslaťod adam712 » 06 Máj 2009 08:47 am

HRR napísal:...Teraz by som potreboval informáciu, či akvária budeš častejšie prenášať a s nimi aj stojan, alebo budú súčasťou chovne alebo ich budeš mať “nastálo“ vystavené v nejakej izbe, aby dotvárali interiér...

Vzhľadom na to, že predpokladám v priebehu pár rokov sťahovanie na iné miesto (a potom zas a zas...:-)), je pre mňa ideálne riešenie so skladacím regálom/stojanom. Avšak, ak by to nemalo byť bezpečné z hľadiska rýb, či ostatných obyvateľov bytu, komfort dopravy bude musieť ustúpiť. (Tým som teda vylúčil chovňu :-) )
HRR napísal:... si zostavu viem len ťažko predstaviť ako súčasť izby, kde by som mal relaxovať.

Na vizuále regálu/stojana mi až tak nezáleží, ale ak by som predsa zmenil názor, dá sa obložiť čímkoľvek - vďaka už navŕtaným dieram je to dokonca jednoduchšie ako u zváraných stojanov.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď všetkým kolegom.
Mimochodom, neporadil by niekto kontakt na dodávateľa kvalitných stojanov pre vačšie a veľké akváriá (najlepšie Nitra a okolie)?
(ešte som sa úplne nerozhodol, či použiť skladací alebo pevný/zváraný)
Obrázok používateľa
adam712
 
Príspevky: 72
Založený: 21 Dec 2007 12:50 pm
Bydlisko: Nitra, Žilina

Odoslaťod matus » 06 Máj 2009 09:29 am

na tie akvarka ktore si uviedol nemas co riesit ak davas bezpecnost na prve miesto ...
bez diskusie - jednoznacne zvarany - aspon jakel 40x40
si zober: jedno akva hruby obsah 400l (cize kg), plus hmotnost akvarka (tipujem 30kg), strk, kamene, ...
pomaly sa dostaneme na pol tony, a ty ich chces dve :!:
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod adam712 » 06 Máj 2009 11:33 am

matus napísal:na tie akvarka ktore si uviedol nemas co riesit ak davas bezpecnost na prve miesto ...
bez diskusie - jednoznacne zvarany - aspon jakel 40x40
si zober: jedno akva hruby obsah 400l (cize kg), plus hmotnost akvarka (tipujem 30kg), strk, kamene, ...
pomaly sa dostaneme na pol tony, a ty ich chces dve :!:

Asi tak :-). Podla mojich odhadov cca 500-600kg na jedno :-). Pocitam so 40kovym joklom. Len najst niekoho zrucneho, nech je to kvalita. Potrebujem to aj s papiermi. Snad sa niekto ozve - tebars aj cez sukromnu spravu a podobne. Samozrejme, ak mi odbornik povie, ze dole moze byt 400L, ale hore radsej nieco mensie (300L, 250L,...), pouvazujem...:-)
Obrázok používateľa
adam712
 
Príspevky: 72
Založený: 21 Dec 2007 12:50 pm
Bydlisko: Nitra, Žilina

Odoslaťod matus » 06 Máj 2009 18:36 pm

kurnik teraz, ked si predstavim tu dlzku 160 cm + nejaky manipulacny priestor na bokoch (aspon 2x8-10 cm), tak ja by som uz dal asi jakel 60x40mm zvareny zvislo
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod adam712 » 07 Máj 2009 07:59 am

matus napísal:kurnik teraz, ked si predstavim tu dlzku 160 cm + nejaky manipulacny priestor na bokoch (aspon 2x8-10 cm), tak ja by som uz dal asi jakel 60x40mm zvareny zvislo

teda 40x40 nestaci?
Obrázok používateľa
adam712
 
Príspevky: 72
Založený: 21 Dec 2007 12:50 pm
Bydlisko: Nitra, Žilina

Odoslaťod arowana » 07 Máj 2009 12:03 pm

Nerobte z toho horor, skôr by som riešil statiku podlahy.
Akvárko daných rozmerov zo skla hrúbky 10 mm, váži 92,8 kg, štrk o výške dna 5 cm plošne, má váhu podľa typu štrku objem 37,5 litra a váži cca 50-60 kg.
Vyše 25 rokov používam stojany z borovicových, smrekových a topoľových hranolov prierezu 5 x 5 cm a každý stojan nesie váhu vody 1200 kg + váhu skla. Nikdy nebol problém s ich nosnosťou a nepohne s nimi ani čert. Mal som takto takmer 60 tisíc litrov vody a nikdy sa nestalo, žeby bol čo i len najmenší problém s pevnosťou a nosnosťou drevených konštrukcií.
Pri váhe dvoch nádrží daných rozmerov a celkovej váhy / sklo, vody, štrk / cca 550 kg, je to zanedbateľná váha. Nie je nutné z toho robiť mostovú konštrukciu.
Nádrže sú v stojanoch položené len na krajoch, na drevených nosníkoch a pod nimi nič nie je, teda žiadne priečníky, ani žiadna iná opora.
Pre neveriacich, v Košiciach v AquaCanise, je takto realizovaná celková litráž akvárií už roky.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod adam712 » 07 Máj 2009 15:47 pm

Radsej by som kov, kedze patrim medzi tych, ktori pravidelne pokropia stojan. Nehovoriac o rybach ako su Octofasciaty, ktore bez problemov vysplechnu naraz aj deci vody von z akva, pripadne ju v mensom mnozstve vypluju von spolu so strkom. Mam obavy z moznych naslednych deformacii dreva. Staci, ze musim utierat mlaky na podlahe :-). Nicmenej, priznavam, ze som sa pohraval aj s myslienkou dreveneho podstavca. Pekny a relativne robustny som videl napriklad aj v predajni Laguna v Nitre.

Pre zaujimavost:
Materialy na stojan su zaujimava tema - mne samemu sa osvedcil "stojan", resp. podstavec, z polystyrenu (s jednou drevenou doskou vlozenou pod najvrchnejsi polystyrenovy dielec; celkova vyska podstavca je cca 40 cm). Samozrejme, skusal som ho len na male, cca 72L akva. Uz ho mam asi vyse roka - absolutne bez problemov. Jeho nevyhodou vsak je, ze je "plny" (teda nie v podobe ramu), co znamena: ziaden ulozny priestor pod akva.
Pod pol tonovou zatazou by sa zrejme PS spraval mierne odlisne... :-)

Co sa tyka podlahy - byt je na prizemi, snad to nebude prob.
Obrázok používateľa
adam712
 
Príspevky: 72
Založený: 21 Dec 2007 12:50 pm
Bydlisko: Nitra, Žilina

Re:

Odoslaťod iadnu » 10 Feb 2010 18:47 pm

elwiss napísal:ja tie regale poznam,mam ich v praci a unesu nosu, ale akva bych do nho nedal.

pri nerovnomernom zatazeni, teda ked som sa na ten regal postavil na kraj police,lebo som nedociahol na vrch ,tak sa polica prehla a ostala prehnuta a to mam len 90kg.
ale to je len moja skusenost a neviem aku nosnost maju police u mna v praci. nechcem ta odradit, ale ja bych tam akva nedal. :wink:



No to je asi ten problém že všetky nosnosti sú uvádzané pri rovnomernom zatažený. Ak sa niekto postavý do stredu tak sa prehne každý regál :) Regaz predáva aj pre akvaristov mal som taký doma ale som to predal dokonca som dostal ešte zľavu . rgál som mal obložený drevom. Takže ja určite odporúčam bol som spokojný.
iadnu
 
Príspevky: 1
Založený: 10 Feb 2010 18:36 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.