Prva mrtva rybka :(



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod 1carlosko » 07 Máj 2009 19:14 pm

Zdravim vsetkych vasnivcov akvaristiky,

prihovaram sa Vam s velmi specifickym a asi novacikovskym problemom. Pre lepsie pochopenie mojej situacie sa ju pokusim podrobne opisat. Asi pred pol rokom som si zobral do hlavy, ze chcem mat doma kusok prirody a rybky sa mi zdali ako super napad. Vzdy ma fascinovali premakane akvaria. Tak som na Vianoce dostal nejake to akva 50x30x35 (52l) s krycim sklom, filter vnutorny zavesny JBL i60 s prietokom 300-800l/h, ohrievac Resun RH 9000 s vykonom 25W, dve umele rastlinky, teplomer a jednu knizku o rozmnozovani rybyciek.

Tato vybava mi asi tri mesiace lezala v polici. Po tomto case som sa dokopal nieco s tym spravit a konecne zalozit to akvarium. To som este nevedel, ze pre zaciatocnika nie je dobre male akvarium, no tu v byte by som ho nemal kam dat. Predsa len take vacsie akva nieco vazi. A ja moje mam len tak v polici vlozene. Samozrejme som policu vlastnorucne vystuzil vynklami na 4 samorezky. Zatial to drzi ok.

Musel som teda dokupit najprv vybavu. Nechal som sa v akvaristike nalomit na svetlo 10W na nozickach. Trubica ma asi 34 cm a vyzera velmi pekne. Len neviem, ci je to dost na moje 52l akvarium. TO JE ZAROVEN AJ MOJA PRVA OTAZKA, na ktoru by som rad poznal nazor Vas profesionalov.

Kupil som dalej strk, okolo 4 mm priemer, original v akvaristike, cierno-biely. Premyvanie bola sranda, nieco som sa nanadaval. Som ho mal plnu vanu. Premyty som ho dal na spodok akvaria, ktore som polozil na polystyren o hrubke 1cm, ktory som kupil v baumaxe. Na tento den mam tiez zaujimavu historku.

Akvarko som teda este pred tym poumyval, nalepil pozadie (len take plagatove z akvaristiky). Namontoval som umyty filter aj s ohrievacom, spominany strk uz bol pekne na dne a napustil som vodu priamo z vodovodu. To bolo presne 28.4.2009. Zapol som osvetlenie a takto akvarko fungovalo tak tyzden. Po precitani niekolkych clankov som sa rozhodol, ze rastlinky nasadim zhruba po tyzdni.

4.5.2009 som behol do akvaristiky a nasadil som anubias afzeli, sagittaria platiphylla, sagittaria subulata, selaginella wildenovwii (tato vraj nie je do akvarka, co som na druhy den predavacovi aj jasne vysvetlil) - zatial ju tam mam, uvidime ako rychlo vykape, inak je velmi pekna. Rastlinky pokryvaju mozno 20% akvaria. Neviem, ci to nie je malo.

Inak vodu som za cely tento tyzden, kym som dal rastlinky nemal ani zakalenu, ani pachnucu. Filter bezal cely cas zapnuty (aj vecer). Hned po napusteni vody som dal podla davkovania Tropical ANTYCHLOR a START PLUS Dajana na rychlejsie zabehnutie. Pod rastlinky som potom daval take gulicky od JBL Pro Flora - tie gulicky mi poradili v tej akvaristike. Vas nazor?

S nasadenim rybiciek som chcel pockat asi 2 tyzdne od nasadenia rastliniek, no v akvaristike mi tvrdili, ze ich tam kudne mozem dat aj den na to.

5.5.2009 (den na to, ako som dal rastlinky do akva) vypustil som tam rybicky. Neviem presne ako sa volaju, v akvaristike mi tvrdili, ze sa budu znasat. Aj mnozstvo je snad primerane. Cital som, ze na 1cm rybky bez chvosta by mal byt 1l vody, je to spravne. Dal som tam este jedneho prisavnika a jedneho slimaka, ktory by sa vraj nemal premnozit, lebo kladie vajicka na krycie sklo, teda na sus.

Teplota akvaria bola okolo 24 stupnov, teraz som ju troska zvysil na 25 stupnov. Filter ide NON STOP. Voda ma mierne zelenkavy nadych. Filter ceri trosku hladinu a je nastaveny na mierny prietok, aby rybky neboli ako na kolotoci. Osvetlenie ide od rana od 7:00 do 22:00. Je to vela alebo je to OK?

Teraz pride cast, kedy by som sa rad spytal na niekolko veci. Uvedomujem si, ze som nemal nahadzat hned 20 rybiciek do nezabehnuteho akva, no co uz, stalo sa.

1/ uhynula mi jedna rybka, cim to moze byt. Oplati sa mi investovat do testov na tie rozne latky vo vode? alebo to mozem nejak vyriesit?

2/ niektore rybky (asi 3 kusy) sa mi zdaju nejake menej aktivne a akoby stratili farbu. Je to prirodzene? Co s tym?

3/ kedy mam vymenit vodu? mam ju tam zatial od 28.4.2009. Aku velku cast mam vymenit? Odkalovat dno? Neporusim rastlinky?

4/ ak tam mam malo rastliniek, ked budem davat viac, tak co s rybkami?

5/ ak sa Vam este nieco nezda z mojho dlheho textu a popisu, poradte, co spravit inak.

Ja sa inak este priebezne budem pytat, ked mi nieco napadne. Nemam totiz nikoho znameho, kto by sa mi venoval a v akvaristike sa mi zda, ze si strazia skor svoju penazenku a nezaujima ich prospech mojho akvaria.

Ospravedlnujem sa tiez za chyby, no nestiham si to skontrolovat, ide sa na vecerne nakupy. Aj ja musim nieco jest :))

Tak dakujem za vsetky rady a komentare vopred.

S pozdravom,

novy nadsenec Peter
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Odoslaťod dusik » 07 Máj 2009 19:58 pm

Rybka uhynula a ďalšie asi uhynú, práve pre rýchle nasadenie rýb. Ak chcete test NO2 vám to môže potvrdiť, alebo vyvrátiť.
To vysvetšuje správanie ostatných rýb. predpokladám, že ste si kúpili živorodky. Tie pomerne dobre svinia vodu :lol:

Voda v tak malom akvarku raz do týždňa, ale vy teraz častejšie, lebo sa vam ryby otrávia. raz za dva dni polovicu, za odstátu. Prípravky proti chlóru a iným vecia mnepoužívam, tak neviem do akej miery sú účinne. 24h odstáta voda je OK.

Rastliky sa rozrastú, ale 20% je málo. Selaginella wildenovwii je teraríjna rastlinka, asi nevidrži dlho. Anubias pomali rastlie a Sagittarie potrebujú dosť svetla. 10W je málo minimálne ešte jedu takú ak nie dve. Ak ste šikovný zhotovíte si aj sám. Návodou tu nájdete spústu.

Filter máte strašne silný. Stačil by tzv. bublifuk. Prietok u vás by nemal byť väčší ako 100-150l/h Ak to bude rastlinne akvárium tak pod 100l/h
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod 1carlosko » 07 Máj 2009 21:14 pm

dakujem za odpoved, teraz sa mi zijde kazda dobra rada. ohladom toho filtra, to mam teraz kupovat novy? alebo staci, ak tento nastavim na najpomalsiu rychlost prietoku?

s vymenou vody budem postupovedat tak, ako ste mi poradili. idem hned napustit nieco do vedra a zajtra ju tam aj nalejem.

s rastlinami je to tak, ze to osvetlenie neviem, ci teraz budem moct zaobstarat. no mozno s dalsou vyplatou. takze o tyzden. ake nenarocne a rychlo rastuce, dobre vyzerajuce rastliny by ste mi odporucili?

rybky: vzdy som chcel mat neonky, tak tych som tam dal 7 a zatial sa im tam velmi paci. sice su to len 2 dni co su tam. este tam mam 4 take cierne s cervenym chvostom. a tie dalsie sa mi aj tazko popisuju.

mam davat do vody, ktoru tam budem teraz vymienat aj sol? kolko ak ano.

dakujem este raz za vsetky odpovede a rady...

a kludne mi aj tykajte. ja som len nedavno 21 oslavoval :)) a na fore mi je to sympatickejsie...
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod Dušan Sivák » 07 Máj 2009 21:22 pm

bez soli a rastlinky doplnit az ked bude viac svetla, ten filter stiahnut na minimum, ked sa zanesie, spomaly sa aj prietok,takze to neprehanaj s prepieranim filtracneho media, s ryb tam nechaj len tie neonky
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod 1carlosko » 07 Máj 2009 22:01 pm

pan Sivak, rozhodol som sa, idem si dokupit nejake to svetlo. no do toho drziaka viem dat len jednu trubicu a je na nom napisane 10W, tak neviem, ci tam viem dat aj silnejsiu, alebo mam tento nejak predat a kupit rovno na dve, resp silnejsi. alebo dokupit este jeden taky. Neviete mi v tomto nejak poradit? akvaristika hrabe predsalen do svojho vrecka.

potom by som tam dal aj tie rastlinky dalsie, ale ake? tie neonky tam mam teda pri pridavani novych rastlin nechat a zvysne rybky vybrat niekde mimo?

btw. mam update, pozeral som si stranku www.rybicky.net a zistil som ake mam zvysne druhy rybiek.

4 parmicky cervenochvoste
7 neoniek cervenych - tym sa napodiv prve dva dni dari dobre
6 tetier bleherovych alebo cervenoustych (neviem rozlisit podla foto), dve z nich zdochli
2 platy skrnite - nie som si isty, ale nejaka zivorodka to je urcite - tieto rybky boli velmi zive prvy den, tento druhy uz boli utiahnutejsie

potravu prijimaly vsetky rybky este rano, no dnes vecer som nasiel prave tie dve spominane tetry ho bruskom :((

kolko tej vody mam teda vymienat a ako casto? finalny verdikt....

ohladom toho svietenia - od 7:00 do 22:00 je to ok?

s tym filtrom to spravim presne tak, ako ste mi poradili ;-)

s pozdravom,

peter
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod Dušan Sivák » 07 Máj 2009 22:35 pm

svetlo vratit a dat si urobit nejake 2x15w,ta sagittaria sa pekne rozrastie+nejake plavajuce(limnobium) dat na hladinu, nech zatienia anubias,prvy mesiac by som menil vedro odstatej vody obden, potom raz za 5 dni, svietit staci 8-20, rybky okrem neoniek a pariku plat treba vratit do akvaristiky, alebo darovat niekomu , kto ma pre ne miesto...nech sa dari
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod 1carlosko » 07 Máj 2009 22:47 pm

dakujem pan Sivak, este sa chcem spytat ohladom tych rybiek. neoniek tam mam zatial 7 a ten parik plat. Co mam k nim este potom dokupit, ked sa uz tych zvysnych mam zbavit? Viac neoniek? Alebo aj nejaky iny druh rybiek mensich? Bol som na jednej stranke, kde som videl vhodne kombinacie rybiek pre 50l akvaria, no zabudol som na nu. Neonky som vzdy chcel, co sa tyka dalsich rybiek, pripadne mnozstva si rad necham poradit. ktore sa hodia ako typovo tak vizualne. Alebo radsej viac neoniek samotnych? Plus, myslite, ze mi ich do akvaristiky zoberu naspat (tie, ktore sa mi nehodia do akva)?
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod martin_s » 07 Máj 2009 22:53 pm

A nezabudni si hlavne o vybranom druhu ryb nastudovat dost informacii skor ako si ich kupis. Nemozes sa spoliehat na rady predavacov v akvaristike, pretoze ,zial, casto sa stava ze ti predaju aj "spod seba" len aby co najviac predali. Vyhnes sa tak zbytocnym uhynom a problemom s tym ze casom sa ti ryby do akvaria nezmestia, alebo ze ti bude nejaka ryba terorizovat cele akvarium.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod Dušan Sivák » 07 Máj 2009 22:58 pm

tych 9 ryb je az ,az, mozno este 6xcorydoras hastatus,alebo pygmaeus, viac uz naozaj nie, do akvaristiky by ich mohli zobrat, opytanie nic nestoji
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod 1carlosko » 07 Máj 2009 23:02 pm

martin_s napísal:A nezabudni si hlavne o vybranom druhu ryb nastudovat dost informacii skor ako si ich kupis. Nemozes sa spoliehat na rady predavacov v akvaristike, pretoze ,zial, casto sa stava ze ti predaju aj "spod seba" len aby co najviac predali.


Martin, mas pravdu, prave som si nastudoval nieco o tych parmickach, co tam mam. Ja som si vsimol, ze sa nejak biju medzi sebou, aj ked s ostatnymi boli ok. No moje male akvarium na 4 teritorialne rybky je asi naozaj male. Pojdem ich vratit, ako mi radil pan Sivak.

A nabuduci si dam pozor pri vybere rybiek :) Idem stiahnut nejake foto akva z fotaku, tak pridam do galerie. Snad sa to da :/
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod 1carlosko » 07 Máj 2009 23:07 pm

Dušan Sivák napísal:tych 9 ryb je az ,az, mozno este 6xcorydoras hastatus,alebo pygmaeus, viac uz naozaj nie, do akvaristiky by ich mohli zobrat, opytanie nic nestoji


samozrejme, aj ja tak k tomu pristupujem, za opytanie nic nedam :) a napokon, to ako ma osmejdili s tou rastlinkou suchozemskou, mohli by mi vyjst aspon trosku vustrety, no nie?

teraz este jedna otazka. mam radsej dokupit viac neonie, nechat tam ten parik oranzovych a spoliehat sa na to, ze mi akvarium budu cistit slimak a prisavnik alebo moznost druha: dokupit tych panciernickov a nechat tam tych 7 neoniek + tie dve? dalsia vec, panciernickovia nerypu do dna? nerozrypu mi rastlinky, ktore su tam zatial 3 dni aj s cestou? :)
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod 1carlosko » 07 Máj 2009 23:29 pm

pridal som foto akvaria do galerie, tak uvitam akekolvek rady na zlepsenia, prerobenie. velmi rad by som mal z toho akvaria krasny kusok prirody, ktory mi bude sprijemnovat prichody z prace domov. neskor by som sa velmi rad pustil do vacsieho akvaria. to uz by nemal byt problem, ked sa naucim na malom (podstatne tazsom na udrzbu ap.). ci sa mylim?
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod julessk » 08 Máj 2009 00:24 am

To akvarium je pre teba prve, to znamena , ze je pokusne. V prvom akvarku je dolezite aby si to neprehanal s mnozstvom rybyciek, zaklad je mat menej ale udrzat ich nazive a bez stresu. Ak budes pravidelne menit odstatu vodu za velku cast tej akvariovej pravidelne, podari sa ti v akvariu nastolit aspon aku taku kvalitu vody na zivot rybyciek. Tak ako si pisal hore nechaj si tie neonky a k nim nejake dnove rybky napr. corydorasy aspon 2x, alebo nejakeho ancistrusa. Filter daj naozaj na minimum, mas ho dost silny. Raz za cas vyzmykaj ten molitan z filtra v akvariovej vode ktoru si stiahol z akva na vymenu. A inak mas pravdu, ked zvladnes udrzat male akvarium dlhodobo fungovat kludne mozes ist na vacsie, bude sa ti to zdat potom este lahsie a krajsie. Vela uspechov

:wink:
Obrázok používateľa
julessk
 
Príspevky: 55
Obrázky: 28
Založený: 25 Jan 2009 20:31 pm
Bydlisko: presov

Odoslaťod 1carlosko » 08 Máj 2009 01:06 am

julessk napísal:To akvarium je pre teba prve, to znamena , ze je pokusne. V prvom akvarku je dolezite aby si to neprehanal s mnozstvom rybyciek, zaklad je mat menej ale udrzat ich nazive a bez stresu. Ak budes pravidelne menit odstatu vodu za velku cast tej akvariovej pravidelne, podari sa ti v akvariu nastolit aspon aku taku kvalitu vody na zivot rybyciek. Tak ako si pisal hore nechaj si tie neonky a k nim nejake dnove rybky napr. corydorasy aspon 2x, alebo nejakeho ancistrusa.
:wink:


dikes za rady a za komentar. precital som si znova co to, odkedy som napisal prispevok posledny. no aj tak sa clovek uci praxou :), no nie? ja sa urcite priebezne spytam, ak mi nieco napadne a vyskytne sa :) chcem to akvarium vymakat. Aaaaa, teraz mi napadlo, da sa aj taketo 50l akvarium zabahnut tak, aby tam napokon fungovala rovnovaha a flora a fauna napredovala a vyvijala sa? alebo budem musiet stale menit vodu raz za 5 dni a umelo to udrziavat na zive.
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod Mariok » 08 Máj 2009 08:57 am

Treba si uvedomiť, že zabehnutie akvária neznamená to isté, ako nastolenie biologickej rovnováhy. Zatiaľ to nerieš, pravidelná čiastočná výmena vody je a bude tá umelá nutnosť, tomu sa nevyhneš! Zatiaľ sa snaž pozorovať rybky, na nich najlepšie zbadáš, či je v akva všetko v poriadku, alebo sa "niečo" deje!
Zmena v chuti prijímať potravu (striedme kŕmenie), zrýchlenie dýchania (frekvencia pohybu žiabier), trvalé stiahnutie plutiev (nie na pár minút, ale pár hodín), kolísavé plávanie, prípadne polehávanie na dne, trvalé zdržovanie sa pri hladine a "lapanie" po vzduchu obyčajne vždy akvaristovi signalizujú, že jeho akvárko potrebuje častejšiu obmenu vody za čistú, ako si to dotyčný "naordinoval". Môže to byť nutnosť obmenu robiť častejšie, ale aj opačne, teda menej často, ako je odporúčaný "zlatý stred"/20-30% každé 2týždne. Častejšia výmena vody nikdy nieje na škodu, je to len otázka času a nákladov za vodné/stočné. Zvládnuť túto časť akvaristiky nieje také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá, ale rieši odhadom 95% problémov s chorobami, resp. úhynom rýb, nutnosti investovať veľké peniaze do testov vody, liečiv, rôznych prípravkov na úpravu vody... a dokáže zohľadniť aj inému ťažko popísatelné kombinácie rastlín, rýb, filtrácie, osvetlenia, teploty vody... teda všetkého, čo má vplyv na život v akva. Vypestovať si tento "cit pre akvárium" je základ tajomstva úspešného fungovania akvária.
Áno, aj 50l akva môže fungovať ako samostatný organizmus, ale môžeš sa napr. dopracovať k poznaniu, že to za to nestojí, lebo budeš mať v tom prípade akva plné jedného druhu rastlín a jeden druh drobných rybiek v počte napr. 10 tetier neonových a tri pancierničky, a ryby budeš vidieť len pri kŕmení. Ver tomu, že by ťa to neuspokojilo!
To skôr odporúčam zmieriť sa s tým pravidelným menením vody, čo robí odhadom 99.8% akvaristov. Nieje to až taká záťaž, aby to nestálo zato!
Prajem veľa úspechov. :wink:
P.S. Radšej meniť napr. 2x týždenne štvrtinové množstvo vody, ako 1xza dva týždne celých odporúčaných 20-30%, pokiaľ ti to rybky signalizujú - dôležité je udržať dlhodobo stabilnú kvalitu vody, aby nebolo potrebné riešiť "kalamity", pri ktorých aj výmena 1/2 vody za "čerstvú" môže rybky (vďaka zmene chemických vlastností vody) zabiť!!! :!:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod 1carlosko » 08 Máj 2009 09:31 am

Mariok napísal:Treba si uvedomiť, že zabehnutie akvária neznamená to isté, ako nastolenie biologickej rovnováhy. Zatiaľ to nerieš, pravidelná čiastočná výmena vody je a bude tá umelá nutnosť, tomu sa nevyhneš! Zatiaľ sa snaž pozorovať rybky, na nich najlepšie zbadáš, či je v akva všetko v poriadku, alebo sa "niečo" deje!
Zmena v chuti prijímať potravu (striedme kŕmenie), zrýchlenie dýchania (frekvencia pohybu žiabier), trvalé stiahnutie plutiev (nie na pár minút, ale pár hodín), kolísavé plávanie, prípadne polehávanie na dne, trvalé zdržovanie sa pri hladine a "lapanie" po vzduchu obyčajne vždy akvaristovi signalizujú, že jeho akvárko potrebuje častejšiu obmenu vody za čistú, ako si to dotyčný "naordinoval". Môže to byť nutnosť obmenu robiť častejšie, ale aj opačne, teda menej často, ako je odporúčaný "zlatý stred"/20-30% každé 2týždne. Častejšia výmena vody nikdy nieje na škodu, je to len otázka času a nákladov za vodné/stočné. Zvládnuť túto časť akvaristiky nieje také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá, ale rieši odhadom 95% problémov s chorobami, resp. úhynom rýb, nutnosti investovať veľké peniaze do testov vody, liečiv, rôznych prípravkov na úpravu vody... a dokáže zohľadniť aj inému ťažko popísatelné kombinácie rastlín, rýb, filtrácie, osvetlenia, teploty vody... teda všetkého, čo má vplyv na život v akva. Vypestovať si tento "cit pre akvárium" je základ tajomstva úspešného fungovania akvária.
Áno, aj 50l akva môže fungovať ako samostatný organizmus, ale môžeš sa napr. dopracovať k poznaniu, že to za to nestojí, lebo budeš mať v tom prípade akva plné jedného druhu rastlín a jeden druh drobných rybiek v počte napr. 10 tetier neonových a tri pancierničky, a ryby budeš vidieť len pri kŕmení. Ver tomu, že by ťa to neuspokojilo!
To skôr odporúčam zmieriť sa s tým pravidelným menením vody, čo robí odhadom 99.8% akvaristov. Nieje to až taká záťaž, aby to nestálo zato!
Prajem veľa úspechov. :wink:
P.S. Radšej meniť napr. 2x týždenne štvrtinové množstvo vody, ako 1xza dva týždne celých odporúčaných 20-30%, pokiaľ ti to rybky signalizujú - dôležité je udržať dlhodobo stabilnú kvalitu vody, aby nebolo potrebné riešiť "kalamity", pri ktorých aj výmena 1/2 vody za "čerstvú" môže rybky (vďaka zmene chemických vlastností vody) zabiť!!! :!:


velmi dobre si to napisal. dakujem za super radu. pochopil som z nej vela a dokonca som aj tusil, ze to takto nejak bude. vodne a stocne ma absolutne netrapi. vymenu vody vycibrim a bude to rutina. rybky obmedzim, viac rastlin nasadim, kupim silnejsie svetlo a snad sa bude situacia zo dna na den zlepsovat :)

dnes som rano spozoroval, ze vacsina rybiek sa pohybuje pri dne, maximalne v strednych castiach. neonky su ok, tie aj prijimaly potravu. parmicky tiez, tie oranzove, ktore su vyssie spominane len tak pomaly plavaju po dne, tetry su tiez ok. cital som, ze tie su velmi citlive na dusicnany - preto mozno uhynuli tie dve po dvoch dnoch. nie?

mimochodom: vymenim 4 parmicky cervenochvoste a 4 tetry cervenouste za nejake rastlinky, pripadne za neonky alebo panciernickov :) Banska Bystrica

Zatial dakujem a cakam na dalsie napady a navrhy :)
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod Mariok » 08 Máj 2009 10:23 am

Akvárko máš ešte "čerstvé", je malá pravdepodobnosť, aby tam bolo veľa disičnanov. Ešte nefunguje nitrifikačný cyklus. Zaťiaľ hrozí skôr otrava čpavkom, resp. dusitanmi - teraz častejšia výmena vody urobí najviac! Občasná smrť rybičky je "príroda", každý druh má inú citlivosť na zloženie vody. Niektoré oslabené jedince však môžu skolabovať aj v rámci "menej citlivého" druhu skôr. S tým nenarobíš nič, odporúčam si dobre preštudovať Raviolkine články o dudíku v akváriu - treba to prelúskať viackrát, na jedenkrát je to príliš zložité pre každého - a snažiť sa pochopiť súvislosti - to nie je manuál, je tam však skutočne takmer VŠETKO! http://issuu.com/salik/docs/akvarium04 :idea:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Mariok » 08 Máj 2009 10:38 am

P.S. V tejto fáze by ti najviac pomohli rýchlorastúce stonkové rastliny nenáročné na svetlo: Ceratophylum, Egeria densa, Hygrophila siamensis, corymbosa - pozri rataja - nenáročné - obrázok s mrakom http://shop.rataj-spk.cz/?menuid=567&op ... c&oldsort=
Plávajúce by ti úplne zobrali svetlo pre "dnové" rastliny - Akvárium č.1 http://issuu.com/salik/docs/www.klub.akva.sk
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod 1carlosko » 08 Máj 2009 15:42 pm

Mariok napísal:Akvárko máš ešte "čerstvé", je malá pravdepodobnosť, aby tam bolo veľa disičnanov. Ešte nefunguje nitrifikačný cyklus. Zaťiaľ hrozí skôr otrava čpavkom, resp. dusitanmi - teraz častejšia výmena vody urobí najviac!


zdravim, vymenil som dnes vodu, napustil som z vodovodu, no ked som ju napustal, bola o nieco chladnejsia. po niekolkych hodinach myslim, ze sa nic nezmenilo. akurat sa rybky zacali viac tlacit k ohrievacu. viete mi poradit, ako ohriat odstatu vodu na 25-26 °C? pri mojom 50l akvariu mi aj doliatie 21°C vody do 25°C ochladi vodu na o dost nizsiu teplotu. Vymienal som zhruba tak 1/4. Nemam vacsie vedro :(, musim zadovazit.

Ja viem, ze nejaky ten uhyn je prirodzeny, no nepotesi to nikoho.

Teraz ma skor trapi jedna (resp dve rybky). Tie dve oranzove zivorodky, ktore spominam vyssie. Nespominam si, ako sa volaju. Obe plavaju len na dne a jedna ma na brusnych plutvickach nieco biele (tak na koncoch). Mam ju vybrat a dat niekde mimo? Nemozu to dostat aj ostatne rybky?

Dakujem za radu
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod 1carlosko » 08 Máj 2009 15:46 pm

Mariok napísal:P.S. V tejto fáze by ti najviac pomohli rýchlorastúce stonkové rastliny nenáročné na svetlo: Ceratophylum, Egeria densa, Hygrophila siamensis, corymbosa - pozri rataja - nenáročné - obrázok s mrakom http://shop.rataj-spk.cz/?menuid=567&op ... c&oldsort=
Plávajúce by ti úplne zobrali svetlo pre "dnové" rastliny - Akvárium č.1 http://issuu.com/salik/docs/www.klub.akva.sk


super, diky. jedna otazocka ale. mozem mat rybky v akvariu, ked tam budem sadit nove rastlinky? alebo ich mam dat niekam nabok? ak ano, tak kam? ako postupovat?

kolko tych rastlin tam mam este nasadit, foto akva mam v galerii. dik ;-)

ten magazin Akvarium som si uz stiahol a co to prestudoval. no pan Sivak mi tu radil, ze si mam dat aj plavajuce, zosilnit svetlo a tie mi potom zatienia ten anubis.
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod Dušan Sivák » 08 Máj 2009 17:37 pm

tak, tak anubias vela svetla nemusi, ked budes plavajuce pravidelne pretrhat a nepustis ich nad sagittariu, doporucenych 30w bude super, s tou vymenou vody , ak je odstata rybkam len a len mozes pomoct(tiez by si sa dobre necitil dobre v nevyvetranej izbe , som zastanca pravidelnych vydatnych vymen vody pokial ide o tak malu nadrzku), treba si ovsem zistit aka voda tecie z vodovodu,rybky pocas vysadby vyberat urcite netreba, ale skor by som tam supol cryptocoryny (petchii,wendti, parva)-kontrast voci sagittariam a to limnobium urcite tiez
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Odoslaťod 1carlosko » 08 Máj 2009 21:33 pm

Dušan Sivák napísal:tak, tak anubias vela svetla nemusi, ked budes plavajuce pravidelne pretrhat a nepustis ich nad sagittariu, doporucenych 30w bude super, s tou vymenou vody , ak je odstata rybkam len a len mozes pomoct(tiez by si sa dobre necitil dobre v nevyvetranej izbe , som zastanca pravidelnych vydatnych vymen vody pokial ide o tak malu nadrzku), treba si ovsem zistit aka voda tecie z vodovodu,rybky pocas vysadby vyberat urcite netreba, ale skor by som tam supol cryptocoryny (petchii,wendti, parva)-kontrast voci sagittariam a to limnobium urcite tiez


uz sa na to chystam :)) svetlo sa pokusim vymenit, pripadne dokupim. rastlinky snad budu mat tiez a ide sa na to. ohladom tej vody, idem pozistovat. nechcem teraz vyhodit 10€ za nejaky test vody.

este jedna otazka: rybicky (hlavne neonky) stratili troska farbu. nemaju tak syto cervene bruska. cim to je? potravu inak prijimaju normalne. akurat sa mi drzia tak vzadu akvaria. je to normalne, alebo to maju nasvedomi tie parmicky?
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod hanny » 08 Máj 2009 23:34 pm

carlosko, udivuje ma, že si túžil po kúsku prírody a dokázal si sa pozerať 3 mesiace na prázdne akva, potom naraz hŕŕŕ a do týždňa si tam nahádzal x rybiek :shock: :shock: :shock:
Tiež ma udivuje, že ťa tu nik zato vlastne neskritizoval :roll:
Neodvážim sa ti radiť, som tiež len nováčik, ale toto: citát: "vymenil som dnes vodu, napustil som z vodovodu", to si urobil tak, ako si napísal? :shock: :shock: :shock:
Je to dosť zavádzajúce, keď sa tu majú ľudia priúčať :oops:
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod 1carlosko » 08 Máj 2009 23:48 pm

hanny napísal:carlosko, udivuje ma, že si túžil po kúsku prírody a dokázal si sa pozerať 3 mesiace na prázdne akva, potom naraz hŕŕŕ a do týždňa si tam nahádzal x rybiek :shock: :shock: :shock:
Tiež ma udivuje, že ťa tu nik zato vlastne neskritizoval :roll:
Neodvážim sa ti radiť, som tiež len nováčik, ale toto: citát: "vymenil som dnes vodu, napustil som z vodovodu", to si urobil tak, ako si napísal? :shock: :shock: :shock:
Je to dosť zavádzajúce, keď sa tu majú ľudia priúčať :oops:


hanny, zacnem s tou vodou. samozrejme som nedal vodu z vodovodu priamo :) bola odstata, no bola napustena z vodovodneho kohutika na odstatie. uz jasnejsie?

no, tie 3 mesiace neboli velmi jednoduche. mal som skuskove obdobie, potom ma vyhodili zo skoly a musel som riesit pracu, kedze som nechcel ostat nezamestnany a chodit po uradoch ako nejaky romak. thats pretty much it. my short story. teraz v praci je to uz pohoda a mohol som sa do toho pustit. rybky som tam nahadzal len preto tak skoro, lebo som dal na priatelku, ktora chcela, aby tam uz nieco plavalo. Uz som zistil, ze to bola chyba. No naopak sa na to pozrime. Keby som to nespravil, neobjavili by sa problemy, mozno by som toto forum neobjavil, nenapisal sem a nezistil kopec zaujimavych veci, ktore teraz musim nastudovat, aby som zvladol situaciu, ktora nastala. Napokon, kazdy sa uci na vlastnych chybach. A pre mna to plati obzvlast. :D

Ty si pisal, ze si tiez zaciatocnik, ako dlho sa venujes akvaristike? :?:
Inak aj tak dik za nazor ;-)
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.