Prva mrtva rybka :(



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod 1carlosko » 08 Máj 2009 23:51 pm

1carlosko napísal:
hanny napísal:carlosko, udivuje ma, že si túžil po kúsku prírody a dokázal si sa pozerať 3 mesiace na prázdne akva, potom naraz hŕŕŕ a do týždňa si tam nahádzal x rybiek


ospravedlnujem sa, neuvedomil som si, ze si zena :oops:
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod hanny » 09 Máj 2009 13:56 pm

1carlosko napísal:ospravedlnujem sa, neuvedomil som si, ze si zena :oops:

to neva, carlosko, to sa stáva :D
Dík, že si to vysvetlil s tou vodou, nič v zlom, ja len keď sem zablúdi nejaký začiatočník, aby to správne pochopil :)
Ja mám akva už asi 5 rokov, ale stále sa považujem za začiatočníka, mala som najskôr 20 l akva, potom 40 a teraz mám 120 l. Postupovala som podľa nejakej knižky, ale až nedávno som narazila na toto fórum a stále sa dozvedám niečo nové :shock: Až sa divím, koľko chýb som urobila, ale rybky prežili :oops: asi že to boli len nenáročné gupky a black molly.
Tak ti držím palce, nech sa ti darí, je to pekné hobby a toto fórum je skvelé :wink:
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod 1carlosko » 09 Máj 2009 19:08 pm

hanny: som rad, ze si sa neurazila :)

ty si asi tiez isla od najtazsieho. najprv malicke akvarium a potom vacsie :) keby som vedel, ze male akvarium je take tazke na udrzbu, tak rovno kupim nejake 120l. no ale tak aspon to budem mat pestrejsie. mne tie vymeny vody vobec nevadia. skor mi vadi vzhlad akvaria.

Obrázok

potrebujem na tom este popracovat. chcem aby to vyzeralo naozaj ako kusok prirody. asi zainvestujem este do toho svetla a novych rastliniek :)

ak mas nejake dobre navrhy alebo niekto iny, tak sem s nimi. aj na nejake rastlinky, pripadne ine dekoracie. dat tam este jeden koren? je tento dost velky? mozem zakryt aj ohrievac? nebude to vadit dotycnej rastline a kolobehu ohriatej vody?

dikes
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod dusik » 09 Máj 2009 20:12 pm

Ak mám pravdu povedať, tak je pekné. Pokiaľ ho neprerybníš, tak to bude pekné. :)
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod 1carlosko » 09 Máj 2009 20:17 pm

dusik napísal:Ak mám pravdu povedať, tak je pekné. Pokiaľ ho neprerybníš, tak to bude pekné. :)


diky, s tym prerybnenim sa to mozno uz aj udialo. preto by som sa teraz rad zbavil 4 parmiciek (predavac v akvaristike mi nepovedal, ze su to teritorialne rybky a teraz mi terorizuju akvarko) :(

ak vies o niekom, kto by ich chcel a je z okolia BB. rad vymenim za nejake pekne rastlinky. pripadne za neonky alebo panciernickov.

zdar
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod dusik » 09 Máj 2009 22:23 pm

Skús dať inzerát na www.burza.akva.sk
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod 1carlosko » 09 Máj 2009 22:47 pm

Diky chlape, presne toto som potreboval najst. Hned tam hodim inzerat ;-)
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod TTjopo » 10 Máj 2009 13:05 pm

ako sa vola ta rastlina v zadu co vyzera ako kapradie?Inac celkom faj akva
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod 1carlosko » 10 Máj 2009 14:25 pm

TTjopo napísal:ako sa vola ta rastlina v zadu co vyzera ako kapradie?Inac celkom faj akva


Diky, chce to este vylepsit. Rastlinka sa vola selaginella wildenowii a je to terarijna rast. To som ale nevedel, ked mi ju predavali v akvaristike. Idem ju vymenit za nieco ine a ju dam do kvetinaca :)
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod julessk » 10 Máj 2009 16:50 pm

Mozno tu rastlinu skor vymenis tu na burze z terraristamy za inu, ako v tej akvaristike. Alebo nech je tvoje dalsie akva paludarium :wink:
Obrázok používateľa
julessk
 
Príspevky: 55
Obrázky: 28
Založený: 25 Jan 2009 20:31 pm
Bydlisko: presov

Odoslaťod 1carlosko » 11 Máj 2009 08:43 am

julessk napísal:Mozno tu rastlinu skor vymenis tu na burze z terraristamy za inu, ako v tej akvaristike. Alebo nech je tvoje dalsie akva paludarium :wink:


rastlinku by som ani nechcel menit, ja rastlinky rad. asi ju len dam do kvetinaca a snad sa jej darit bude. no ak o nu ma nejaky terarista zaujem, nemam problem sa jej zbavit :)

tu burzu mi tu uz niekto poradil, skor by som sa chcel rybiek zbavit nejakych. no jedine cloveku, ktory je z BB alebo ma castu cez BB. To by boli drahe rybicky inak :D
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod 1carlosko » 11 Máj 2009 14:05 pm

zdravim, brazdim internetom uz od rana, no neviem zohnat nejake dobre osvetlenie pre moje akvarko.

mam taketo parametre: akvarko je standardne 50x30x35 (ŠxVxH), rozmery skrinky, v ktorej ho mam vlozene je 56x50x37 (ŠxVxH).

poradili mi tu kolegovia, ze potrebujem tak okolo 30W osvetlenie.

videl som na nete ATMAN AT-60A /45 - lenze toto svetlo ma len 15W jednu trubicu. Ja by som logicky potreboval dve, no to je zas vela penazi.

Poradte mi prosim, ak viete o nejakom fajn osvetleni, pripadne ako docielit tych 30W. Ja mam teraz len jedno svetlo 45cm a 10W (spektrum docervena).

Dakujem
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

otazky

Odoslaťod 1carlosko » 13 Máj 2009 08:37 am

po case som sa odhodlal na zmenu osvetlenia. a mam hned 2 otazky:

1/ toto je otazka skor pre elektrikara, no snad mi niekto poradi. kupil som si vcera osvetlenie v akvaristike. na 2x15W trubice. dal som tam 2x SUN-GLO a svieti to paradne. Teleso ma len 50cm a trubice cca 43cm. Zapojil som, dal nad akvarko a zacul som taky bzukot. Zistil som, ze jedna trubica iba bzuci. Kazda ma svoj vypinac. A teraz neviem, ci ist do akvaristiky reklamovat alebo si to viem opravit aj sam. Je chyba v trubici, poistke alebo v samotnom tele osvetlenia?

2/ daju sa rastlinky aj nejakym sposobom objednat z eshopu? hlavne ma zaujima, ci je to bezpene, ako dlho to trva a ci su ceny porovnatelne.

3/ ako odkalovat dno? mam akvarko zalozene uz 2 tyzdne, rybky su tam zhruba tyzden. momentalne sa maju ok, menim 1/4 vody kazdy druhy/treti den. no neviem, ci mam odkalovat. a bojim sa tiez, ze rastlinky sa mi uvolnia. ci to mam len na miestach, kde nie su odkalovat?

4/ robia mi problemy akurat tie parmicky cervenochvoste, obzieraju plutvy mensim rybkam. nechce ich niekto (tie parmicky) :cry: do akvaristiky ich nechcu naspat...

5/ este jedna otazka na krmivo. krmim rybky 2x denne tymto krmivom, je to ok?

6/ v galerii mam starsiu foto, poradte mi, ci tam mam dat este jeden mensi koren, alebo ten jeden, co tam mam je dost. mam tam neonky a chcem este panciernickov.

Dakujem vopred za odpovede, dodam aj foto s novym svetlom, buduci tyzden pribudnu aj rastlinky (hadam).
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: otazky

Odoslaťod Giftzahn » 13 Máj 2009 10:51 am

1. ten bzukot sa objavuje pri osvetlovacich telesach s T8 trubiciami ... pokial ta nerusi mozes to nechat tak .... pokial by si mal T5 trubice a predradnik bzukot by si nepocul ... :wink: este som osobne nevidel osvetlovacie teleso s T8 ziarivkami bez el. predradniku ktore by nebzucalo ....

2. Samozrej ze daju .... napr. od RATAJA http://shop.rataj-spk.cz//?changelang=1&lang_id=3

3. heh, rozhodne opatrne :lol: tak aby si nevytiahol rastlinky ... cize napr. odkalovacim zvonom nemusis ryt do dna ako "bager"
staci ak tesne nad dnom odkalovacim zvonom odsajes sajrajt ..... a je hotovo 8)

4. Parmicka = Mrenka .... jj, radi si pochutia na plutvach inych rybiek .... skus im supnut nejake mrazene krmivo ... koretra, cierny komar atd. ked budu syte nebudu mat az tolko chuti na obzieranie plutiev ... mozno si hryznu ale to len aby nevysli s cviku :twisted: mrazene krmivo lahko kupis napr. v Hornbachu, Baumaxe, Amazone - Carrefour Petrzalka atd.

5. Tropical robi celkom slusne krmivo .... osobne od Tropicalu pouzivam len granule pre panciernickov ako doplnkove krmivo ... inak pouzivam Hikari granule, tablety 3 x tyzdenne a 3 x tyzdenne mrazene krmivo - cyklop, koretra, cierny komar ... jeden den je postny ob tyzden vzdy dva .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

to giftzahn

Odoslaťod 1carlosko » 13 Máj 2009 11:19 am

diky giftzahn za komplexnu odpoved.

1/ ja len nechapem, preco jedna bzuci a druha nie:( v zasade mi to nejak extra nevadi, ak to teda nie je vada, ktora moze poskodit, pripadne znicit osvetlenie alebo zapricinit nehodu doma...

2/ mas s tym skusenosti? je to bezpecne a rastlinky pridu v poriadku?

3/ jaska, akvarko mam teraz asi 2 tyzdne, rybky don tyzden seru, tak kedy mam prvy krat odkalit? bagrovat nebudem :-D

4/ ja sa ich skor chcem zbavit, takze ak niekto ma zaujem o mrenky, tak BB kedykolvek...

5/ super, s tym krmivom zatial. nebudem ho asi nejak menit, mozno casom potom prejdem na nieco zive. ma nejake zasadne vyhody potrava mrazena?

dikes za odpovede ;-)
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: to giftzahn

Odoslaťod Giftzahn » 13 Máj 2009 12:12 pm

jj, ked som mal ATAN DR-L 60 osvetlenie na 2x15W T8 Trubice bzucala mi tiez len jedna...ale som to nijako neriesil bolo to pocut len ked som bol blizko akva uz od 20 - 30 cm od akva som nepocul nijake bzucanie :lol:

jasnacka... rastlinky zatial dosli vzdy v poriadku .... aj v zime, takze kludne mozes objednat aj z netu

odkalit mozes kludne .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: to giftzahn

Odoslaťod 1carlosko » 13 Máj 2009 13:08 pm

nepocul si bzucanie, lebo si mal asi hlucny filter :D, pripadne by som odporucil castejsie usi cistit. zartujem. mne to hucalo dost, ja som to pocul aj dalej ako 30cm, no behol som do akvaristiky, vymenili sme telo, trubice nahodili a uvidime, co to bude robit. som sam zvedavy. ak to bude robit aj tento novy kus, tak sa na to vyse... s prepacenim. dam stuple do usi a hotovo. a televizor budem pozerat so sluchatkami :roll:
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod astro » 13 Máj 2009 13:36 pm

keď budeš mať pekné akva na televízor si ani nespomenieš :P
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Odoslaťod 1carlosko » 13 Máj 2009 13:47 pm

astro napísal:keď budeš mať pekné akva na televízor si ani nespomenieš :P


ja viem, pre mna televizor prestal existovat odo dna, kedy som sa pustil do zakladania akvaria. to som pouzil len ako taky mensi metafor :-D
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: otazky

Odoslaťod TTjopo » 13 Máj 2009 19:12 pm

1carlosko napísal:po case som sa odhodlal na zmenu osvetlenia. a mam hned 2 otazky:

1/ toto je otazka skor pre elektrikara, no snad mi niekto poradi. kupil som si vcera osvetlenie v akvaristike. na 2x15W trubice. dal som tam 2x SUN-GLO a svieti to paradne. Teleso ma len 50cm a trubice cca 43cm. Zapojil som, dal nad akvarko a zacul som taky bzukot. Zistil som, ze jedna trubica iba bzuci. Kazda ma svoj vypinac. A teraz neviem, ci ist do akvaristiky reklamovat alebo si to viem opravit aj sam. Je chyba v trubici, poistke alebo v samotnom tele osvetlenia?

.

ak je tam tlmivka co predpokladam ze je tak je dost pravdepodobne ze je -1) len povolena nejaka skrutka -2) tlmivka nemusi byt dbre zlozena tym padom treba reklamaciu moj nazor ale ked to nevydim len hadam
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod TTjopo » 13 Máj 2009 19:14 pm

ahaaaaa jedna huci a druha nie tak to neviem
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod 1carlosko » 13 Máj 2009 21:59 pm

TTjopo napísal:ahaaaaa jedna huci a druha nie tak to neviem


presne tak, radil som sa doobeda s mnohymi, no nikto mi nevedel jednoznacne poradit, tak som sa cez obednu prestavku vybehol domov, zasiel do akvaristiky a vymenili sme svetlo bez problemov. prehodili sa trubice a bolo. doma som ho po praci nahodil, bezalo este asi 3 hodky a pohoda, bzucanie ziadne. tak som si zaklopal na drevo a uzival si akvarka :)
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prva mrtva rybka :(

Odoslaťod 1carlosko » 18 Máj 2009 21:20 pm

Obrázok

pridavam novu foto akvarka, od zalozenie asi 3 tyzdne. tento tyzdne ho cakaju velke zmeny ;-)
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Problemik

Odoslaťod 1carlosko » 19 Máj 2009 08:23 am

mam mensi problem, ktory by som rad vyriesil. a budem rad kazdej rade.

mam akvarko polozene na polici v skrini. bezne som tam maval tak 25-26°C a teraz tam mam 27°C. Nemenil som v podstate nic. Este som dokonca znizoval termostat na ohrievaci. Kupil som nove svetlo, ktore mam prakticky polozene na krycom skle a dost ziari teplo. Tak, ze aj krycie sklo je teple (nie vsak horuce). Na noc som vypol ohrievac, svvetlo bolo samozrejme vypnute, okno som otvoril (v izbe mohlo byt tak 20°C). Rano som pozrel na teplomer a stale tam bolo 27°C. Ja uz mam dojem, ze sa mi pokazil teplomer :(. Mam v akvarku tetry cervenouste a neonky, bojim sa, aby im to neuskodilo. V podstate v akvarku vecer bol zapnuty len filter, ten moze zahrievat akvarko nejakym sposobom (tomu neverim). Mam nejakym sposobom chladit akva? Bude to cez leto normalny problem? Alebo som spravil nieco zle? Dakujem vopred za odpovede... :(
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.