totálny amatér, hanbím sa za seba...



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

totálny amatér, hanbím sa za seba...

Odoslaťod mino030 » 13 Máj 2009 17:21 pm

čaute všetci akvaristi,
v prvom rade Vás všetkých veľmi obdivujem...
a teraz k veci. začalo to 2 roky do zadu, na narodky som dostal maličké akvárko - asi 20 litrové, v ňom jedna bojovnica. Darilo sa jej pár dní, potom zdochla... hneď na to som mal asi 4 cichlidy, tie boli celkom OK, len akvárko nebolo prikryté a postupne vyskákali... :cry:
ubehol asi rok a znovu som sa pokúsil obnoviť to akvárko... tentokrát aj s krytom, aby rybky zase nevyskákali... bol tam štrk, pre istotu som ho prevaril (hygiena musí byť :D ), kúpil som dve rastlinky, mám ohrievač (25w - stačí,ne?), nejaký filter s okysličovačom...
Kúpil som 4x molly a myslel som, že bude všetko OK, lenže oni mi postupne kapali... Vodu som dával z vodovodu, bola odstáta, menil som asi polovicu 1x týždenne...Teraz mám prázdne akvárko, rastlinkám sa darí dobre, ale to je bohužiaľ všetko... Prosím Vás o radu, čo som robil zle? Ešte som nespomenul - osvetlenie nemám. Je potrebné? akvárko je blízko okna, svetlo má celý deň...
jediné, čo sa mi zdalo také divné je, že ten okysličovač vyzerá byť príliš silný... ale v akvaristike som hovoril, že mám 20L akvárko, nech predajú čosi slabé,aby rybky náhodou prievan nedostali, alebo čo... :lol:
mino030
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Nov 2007 19:46 pm

Reklama

Odoslaťod dusik » 13 Máj 2009 19:01 pm

Nezabehnuté akvarko :idea:
Si prihláseny už oddávna, treba viac čítať.
Klubove časopisy 1-4 obsahuju články pre začínajúcich akvaristov.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod 1carlosko » 13 Máj 2009 22:26 pm

ty karle ja ti nevim, 20l akva to je akoby si sa chcel naucit jazdit na velkej motorke s kubaturou tak minimalne 1000 cm kubickych. a to si na motorke este ani nesedel a nevies kde je spojka a kde brzda. najprv si precitaj a nastuduj zakladne casti babety, ako funguje riadenie a ako nastartovat. aby som vysvetlil moju peknu metaforu :), ta supersportova motorka, to je tvoje malicke 20l akvarko, babeta je take 120l akva, ktore je pre zaciatocnika idealne (ak ti to podmienky a financie dovoluju). ja som tiez len zaciatocnik, ale odkedy som sa do akvaristiky pustil som uz toto forum a kopec dalsich precital. rozne clanky pocnuc zalozenim az po procesy prebiehajuce vo vode ;-).

este odpoved na tvoju otazku: akvarko pri okne - uplne zle, to je dobre akurat tak pre riasy. osvetlenie je dolezite, ale postav to akva aspon niekde na bocnu stenu, kde ti nepecie slnko ;-)

urcite by som odporucil vacsie akvarko a nastudovat casopisy, ktore odporucil dusik. ludia ti tu potom ochotne poradia, ja som tu zatial vzdy nasiel rychlu a profi pomoc :roll:
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod candino » 14 Máj 2009 07:15 am

predchádzajúca odpoveď je vyčerpávajúca :wink:
Obrázok používateľa
candino
 
Príspevky: 343
Obrázky: 42
Založený: 09 Dec 2008 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Odoslaťod 1carlosko » 14 Máj 2009 08:11 am

candino napísal:predchádzajúca odpoveď je vyčerpávajúca :wink:


vycerpavajuca, ale zaroven dobre skomolena. som to pisal uz neskoro vecer a po celom dni v praci som bol asi mierne mimo :lol:, mal som si radsej dat zajedon... :twisted:
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod candino » 14 Máj 2009 16:11 pm

dá sa z toho výjsť.... :lol: :lol: :lol:
ale aj tak si za jeden môžeš dať
Obrázok používateľa
candino
 
Príspevky: 343
Obrázky: 42
Založený: 09 Dec 2008 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Odoslaťod 1carlosko » 14 Máj 2009 16:54 pm

tak nalej :) mino030, aka je inak sucasna situacia :?:
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod mino030 » 14 Máj 2009 18:41 pm

no, idem si ja pekne odzačiatku naštudovať všetko, aby moje akvárko malo akú-takú úroveň. V prvom rade vyhodim toto krpaté a kúpim nejaké väčšie. Jaaaj, len keď to všetko bude trvaaaať a ja som taký nedočkavý... ale ďakujem zatiaľ za rady, hor sa do práce.
mino030
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Nov 2007 19:46 pm

Odoslaťod candino » 14 Máj 2009 20:25 pm

pri akvaristike sa naučíš trpezlivosti... :lol: :lol: :lol:
Obrázok používateľa
candino
 
Príspevky: 343
Obrázky: 42
Založený: 09 Dec 2008 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Re: totálne debilný amatér, hanbím sa za seba...

Odoslaťod ExtremeSin » 16 Máj 2009 17:11 pm

Aj male akva je fajn , v tom 20 lit by som spravil krevetkarium . A to ,ze si deges a bez rozmyslu nabuchas zive tvory do akva s tym sa ani nechval pokial tu mas registraciu este od cias marie terezie.
ExtremeSin
 
Príspevky: 73
Obrázky: 7
Založený: 17 Júl 2005 11:30 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Mariok » 16 Máj 2009 20:09 pm

to mino030: A teraz konkrétne:
Meniť 1/2 vody týždenne, a hlavne naraz je 1. chyba - aj 20l akva môže fungovať, ale výmenu treba rozložiť na kratšie úseky s menším množstvom. A 20% pri tak malých objemoch naraz je maximum, viac sa robí len v havarijných prípadoch, práve preto, aby ryby nešokovali - u teba to bolo pri každej výmene vody.
Molynézie sú rybky vyžadujúce pravidelné prikrmovanie rastlinnou potravou, bez nej chradnú a napokon "odídu". Taktiež potrebujú teplejšiu vodu, ako gupky a mečúne nad 24st. To u teba možno mali, ale bez svetla asi žiadne riasy=žiadna rastlinná potrava.
DO 20l akva treba dať molitanový vzduchový filter a občas - podľa množstva rýb a stupňa zanesenia molitan preprať v akváriovej vode.
Rastliny treba, cca 1/2 tvojich lapsusov dokáže dobre tarastené akvárko vykompenzovať. :wink:
P.S.: Choval som "úspešne" (bez strát) rok v 3l fľaši od uhoriek 3ks 2cm plát + 10 krevetiek s Egeriou densou, Ludvigiou repens, Pistiou, Salviniou, Valisneriou (na striedačku) s výmenou cca 1l odstátej vody 2x týždenne, bez vzduchovania a filtra, s prisvetľovaním úsporkou. Teraz prešli do akvárka... :P Takže to ide, len je to drina a trvalá starostlivosť a denný dohľad :P To je dôvod, prečo sa začiatočníkom odporúča aspoň 100l akva, je to menej náročné na TRVALÚ pozornosť :wink:
Prajem ti, aby sa ti ďalej už len darilo! 8)
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Mariok

Odoslaťod mino030 » 17 Máj 2009 20:29 pm

díky ti za tvoje rady a postrehy. konečne nejaký príspevok, čo ma naozaj potešil a povzbudil.
mino030
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Nov 2007 19:46 pm

Odoslaťod elwiss » 18 Máj 2009 21:44 pm

kolegovia ti tu pekne a dobre poradili, ale ak nebudes nieco vediet, tak hladaj alebo sa pytaj v tejto teme. vzdy ti niekto poradi.

a ten tvoj nadpis tejo temy: no ja skapem, som sa pekne udrbkaval. :lol:

prajem ti vela trpezlivosti a uspesny start. :wink:
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Re: totálne debilný amatér, hanbím sa za seba...

Odoslaťod 1carlosko » 18 Máj 2009 22:26 pm

mino, nase prispevky ta nemali v ziadnom pripade od akvaristiky odradit. skor prinutit troska viac studovat. ja som si tiez akvaristiku zidealizoval. hlavne jej narocnost. zacal som zhurta a pohorel. kruto zaplatili rybky. su to zive tvory a mali by sme sa k nim tak aj spravat. preto pred kazdym krokom by sme mali mysliet hlavne na tych mrnusov ;-) Ako bolo pisane vyssie, aj 20l akva sa da ukocirovat. Len to bude chciet ovela viac pozornosti ako napr 120l akva ;-) Good luck a napis, co mas nove a ktorym smerom si sa vydal....
Obrázok používateľa
1carlosko
 
Príspevky: 195
Obrázky: 12
Založený: 07 Máj 2009 18:36 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: totálne debilný amatér, hanbím sa za seba...

Odoslaťod mino030 » 20 Máj 2009 21:28 pm

no, zatiaľ nič nové nemám. stále prázdne akvárko... stále rozmýšľam, či zohnať väčšie... len keď ten môj priestor je obmedzujúci, 100L - neviem, kam by som ho dal. Ach jaaaj. :(
mino030
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Nov 2007 19:46 pm

Odoslaťod elwiss » 30 Máj 2009 12:00 pm

tak si zriad 80L alebo 60L. aj tak sa odporuca zaciatocnikom 80L. aj ked idealne je 100-120L.
furt je lepsia 60Litrovka ako 20 litrovka. ja som zacinal s 50L. a odchoval som v nej gupky,platy ,tetry,mecune, moly, neonky, a nakoniec aj cichlidy, ktore som potom musel premiestnit do vecsieho. (samozrejme ze tie cichlidy som tam mal 4ks. nie 10.) :D
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Re: totálne debilný amatér, hanbím sa za seba...

Odoslaťod mustanggt » 06 Feb 2012 22:40 pm

No tak ja mam 45l nadrz ktora funguje cca 4 mesiace,neni zatial dlho ,som len zaciatocnik,ale uz cosi tosi mam,a rybkam sa velmi darí a to ich tam mam nad ramec mnozstva rybiciek cize: bettu, 3x sterbai, 3xtetra krvava,1xcichlidku kakadu,2xsekavec thajsky.a mozem povedat ze sa mu dari, akurat zo stetinkou mam problem, ale planujem kupit krevetky a uvidim co stym narobia :D
mustanggt
 
Príspevky: 72
Obrázky: 14
Založený: 13 Dec 2011 13:08 pm

Re: totálne debilný amatér, hanbím sa za seba...

Odoslaťod michal.chvostac » 06 Feb 2012 22:42 pm

len ci nieco nenarobia skor ryby s tymi krevetkami..
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: totálne debilný amatér, hanbím sa za seba...

Odoslaťod mustanggt » 06 Feb 2012 22:50 pm

no vsak to uvidim,ale krevetky su dost rychle a mam tam dostatok skrys aj rastlin takze sa uvidi
mustanggt
 
Príspevky: 72
Obrázky: 14
Založený: 13 Dec 2011 13:08 pm

Re: totálne debilný amatér, hanbím sa za seba...

Odoslaťod sirPavol » 07 Feb 2012 08:27 am

Osobne si myslím, že je treba zmeniť názov témy. Aj keď si urobil prešľapy (ako aj ja na začiatku), ešte sa netreba ponižovať a nadávať si. Uznal si chybu, poučíš sa a ideš ďalej. Všetci sa učíme od skúsených akvaristov, ktorí sú tu. Im všetka česť, že majú čas a ochotu poradiť :D
Obrázok používateľa
sirPavol
 
Príspevky: 770
Obrázky: 83
Založený: 25 Dec 2010 18:28 pm
Bydlisko: Prešov, Stropkov

Re: totálne debilný amatér, hanbím sa za seba...

Odoslaťod Jozef I. » 07 Feb 2012 15:22 pm

tak medzi začiatočnikov patrim aj ja a hlavne vďaka poznatkom a radam, ktoré sem píšete som si objednal tiež väčšie akvarium. pôvodne som chcel tiež menšie. A bude 112 L akvarko, ku ktoremu si ešte objednam filter a dám u stolára spraviť drevený kryt.
čo sa tyka rastlin, tak by som to chcel ratlinami pokryť tak na cca 70% a do toho rybky neonky, nejake tetry, možno parik skalarov, prisavnikov a možno aj nejake krevetky..
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.