Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]



Všetko okolo akvarijných rýb

Odoslaťod styv » 26 Máj 2009 13:05 pm

Bez úpravy vody ti neviem poradiť, mikrosorium nie je všeliek a možno sa to dá nahradiť inou rastlinou alebo rôznymi výluhmi. Keď chceš mať úspech v rozmnožovaní, musíš mať v prvom rade chovné ryby v správnej kondícii. Po druhé vývojovú vodu podľa druhu tej ktorej ryby. Ja som pre č. neonku používal vodu rovno z RO s tým microsoriom a rašelinou. Ale nie čerstvú, ale aj niekoľko mesiacov starú. Obyčajne som nemusel upravovať ph a keď tak minimálne. Zbytočne ti to dvíha vodivosť. Tento spôsob úpravy používam aj pri iných tetrách, len mením parametre vody. Máš skúsenosti z rozmnožovaní aspoň s nejakými tetričkami? Ak nie, škoda niečo skúšať.
styv
 
Príspevky: 51
Obrázky: 4
Založený: 28 Nov 2007 21:51 pm
Bydlisko: Bojnice

Reklama

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod hongi » 27 Máj 2009 21:01 pm

a ako robis ty ten raselinovy vyluh? a da sa pozadovana voda ziskat len raselinou ? myslim tym ci sa raselinou daju upravit vsetky parametre ktore potrebujeme aby sme dosiahli pozadovanu vodu. alebo treba pouzit aj ine veci ako napr v tvojom pripade reverzku? a ako postupovat ak uz mam vodu aku potrebujem?
k tym rybam v spravnej kondicii ktore si spomenul: co pod tym myslis?
ja ich chovam vo vyse 300l akvariu spolu s diskusmi. krmim vlockami od tetry, a roznou mrazenou potravou. myslim ze by mali byt vo forme a ze je im u mna fajne :roll:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod styv » 27 Máj 2009 22:49 pm

Rašelina ti nezníži tvrdosť, musíš použiť veľmi mäkkú vodu a všetky ingredencie (rastlina, rašelina prípadne kyselina ja používam k. fosforčenú) ti dvíhajú tvrdosť (ja meriam vodivosť) ktorá po úprave má cca 10-18 mikrosímensov. Nerobím výluh ale do 50l plastového barelu napustím vodu z RO (2-4 uS) pridám trs mikrosoria a medzi prsty rašeliny a nechám luhovať. A čo sa týka v správnej kondícií.. Ryby dám do spodného akvária a navodím im pri nižšej teplote cca 20st. obdobie kľudu a kŕmim len sušeným a aj to len striedmo. Keď ich potom premiestnim do nového akva pri cca 26st kvalitným kŕmením, filtrovaním po dvoch týždňoch zbadáš večer pri slabšom svetle, že šantia v blízkosti raslín. Samičky sa krásne zaplnia a poznáš to podľa toho , že v elementke vidno oproti svetlu ako sú zaplnené (ikry sa javia ako tmavšia škvrna ale omnoho slabšie ako u živorodiek) Neviem aké by boli úspechy keď sú chované dlhodobo pri 28-30st. Toto sú len moje skúsenosti, druhí chovatelia môžu mať iné.
styv
 
Príspevky: 51
Obrázky: 4
Založený: 28 Nov 2007 21:51 pm
Bydlisko: Bojnice

Odoslaťod očinta » 23 Jún 2009 17:44 pm

Pripojím i ja niekoľko mojich skúseností.
Je to už cca 15 rokov, čo som neónky choval v spoločenskom akváriu bolo ich cca 10-20 ks, nádrž 280 l. Vodu som neupravoval ale pripomínam, že v našej oblasti sa dKH pohybuje v rozmedzí 15-20 i viac. Pri jednom čistení a výmene cca 1/3 vody som pozoroval, že sa rybky vzájomne napádajú. Pozriem lepšie a oni vypúšťajú nejaké priesvitné guličky. V tom momente sa mi zapálila žiarovka v hlave a v tú noc som nespal. Oni sa začali húfne vytierať. A už som začal spriadať myšlienky ako ich budem množiť. Nanosil som pracne po jednom litry a deň demineralizovanú vodu z podniku kde som robil. Namiešal vodu na približné parametre ako tu píše styv. Požadovanú tvrdosť som dosiahol zmiešaním vody zo spol. akvária a spomínanej demivody. Na PH kyselina fosforečná. V tom čase sa predávalo čosi pod názvom Torumin alebo niečo podobné a ešte čosi aby neplesniveli ikry názov si nepamätám. Také niečo som používal. Pochopiteľne pokiaľ som toto všetko pripravil neónky ma uistili ,že to so mnou myslia vážne a nejedná sa o ojedinelý prvovýter. Zatienenie vytieračky osvetlenie len dútnavkou, teplota zabezpečená. Na vrch vytieračky nutné dať sklo nakoľko výter prebieha vo vysokých rýchlostiach. Neónky sú pažravé a preto im je potrebné zamedziť prístup k ikrám. Používal som sieťku s rámikom, alebo jávsky mach rozložený v hrúbke cca 4cm po dne. Potom po výtere staré odloviť. Neoplodnené ikry odsať pipetou. Plôdik po rozplavaní som kŕmil trepkou a neskôr žiabronožkou, žĺtkom. Aby sa vytierali kedy som potreboval tak som oddeloval samcov od samičiek. Neónky obľubujú vaječný žĺtok. Uvariť vajce tak, že žĺtok je len zhustnutý. Nie natvrdo ten silno kalí vodu. Toto uchovávam v chladničke. Na tretí deň má najlepšiu konzistenciu a dávkujem ho špandlou. Moje sa idú za ním pozabíjať po nakŕmení samice ľahko rozoznáte. Podobne som robil i neónku čiernu.
Takže veľa šťastia.
očinta
 
Príspevky: 139
Obrázky: 22
Založený: 14 Feb 2009 12:10 pm
Bydlisko: PD

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod jankoo » 28 Dec 2009 00:34 am

Očinta. tak toto som hľadal. Takúto radu som potreboval. veľmi pekne vysvetlené.


a mám pár otázok:

Ako často sa vytiera za mesiac?

Ako vyzerá výter? ak môžete dajte fotku.

Ako viem že už je dosť stará a mala by sa vytierať?

Môžem nechať výter v akváriu len ho zakryť niečím aby sa k nim nedostali veľké rybky (sieťka v tvare pohára)?

Vytiera sa neónka červená aj v tom akváriu kde sú ostatné ryby?

Ak potrebujú špecifickú vodu tak v klasickom sa nevytrú? Prečo?
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod xoxo » 28 Dec 2009 11:39 am

jankoo napísal:mám pár otázok:
Ako často sa vytiera za mesiac? - 2-3x
Ako vyzerá výter? ak môžete dajte fotku. -nikto nedá ,vytierajú sa v noci okolo 1/2noci až druhej.
Ako viem že

- vytrú,ale ikra má" zvláštne "nároky na vývoj.

Je to stenokéna t.j.neprispôsobivá ryba,ktorá nepovolí zo svojich nárokov/domestikácie/ pri rozmnožovaní.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod Milan666 » 28 Dec 2009 13:42 pm

Ja som sa kedysi priučal akvaristike v Poprade u jedneho pána, žiaľ už nieje medzi nami, no a on odchovával neonky pravé. Od neho viem rozoznávať samičku od samčeka. Môžete sa držať toho čo tu bolo popísané no ešte dodám, že dajú sa rozoznať pomerne jednoducho a to tak, že ten svetelkujúci pásik je u samčeka skoro rovný a u samičky tvorí akoby ležiace písmenko ,,S,, ,ak sa mi podarí odfotím z mojich párik a dám to sem. Čo sa týka odchovu, neodchovávam, na veľa vecí od spomínaného pána som pozabudol, viem však, že sme mu roztápali sneh na vývojovú vodu, ktorú potom tri dni filtroval a do nej dával prevarené hnedé uhlie. Na kladenie ikier dával plastovú sieťku od spojárov a mal pomerne veľký úspech. Viac nepoviem, pretože som bol vtedy trošku vyšší od stoličky
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod xoxo » 28 Dec 2009 18:35 pm

xoxo napísal:
jankoo napísal:mám pár otázok:
Ako často sa vytiera za mesiac? - 2-3x
Ako vyzerá výter? ak môžete dajte fotku. -nikto nedá ,vytierajú sa v noci okolo 1/2noci až druhej.
Ako viem že

- vytrú,ale ikra má" zvláštne "nároky na vývoj.

Je to stenokéna t.j.neprispôsobivá ryba,ktorá nepovolí zo svojich nárokov/domestikácie/ pri rozmnožovaní.



Nerozumiem prečo bol tento príspevok cenzúrovaný.Čo sa niekto bojí konkurencie?
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod xoxo » 28 Dec 2009 20:25 pm

Ok.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod jankoo » 12 Jan 2010 13:15 pm

Mám otázku na teplotu vody mám akvárium 25-26 stupňov v ňom a povedali mi že keď nechám teplotu na 26 tak neónka červená mi nevydrží viac ako rok pretože v teplej vode rýchlo zostarne
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod arowana » 12 Jan 2010 14:25 pm

Červené neónky mi v pohode prežívali s diskusmi vo vede teplej cca. 30°C v priemere viac ako 3 - 4 roky. Keď sú v dobrej kondícii, nie je nutné mať obavy z krátkovekosti, aj keď je pravdou, že im teplá voda urýchľuje metabolizmus a tým pádom aj skracuje dĺžku ich života.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod xoxo » 12 Jan 2010 17:49 pm

jankoo napísal:Mám otázku na teplotu vody mám akvárium 25-26 stupňov v ňom a povedali mi že keď nechám teplotu na 26 tak neónka červená mi nevydrží viac ako rok pretože v teplej vode rýchlo zostarne


Toto platí pre obyčajnú neónku Paracheirodon innesi.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod kenny » 23 Jan 2010 11:57 am

zdravim
tak dnes som rozrobil vodu a supol som tam 6ks. dal som to na temne miesto... teraz uz iba cakat... drzte palce :)
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod schooter » 26 Jan 2010 14:10 pm

Dobry den

planujem zalozit akvarium a chcel by som tam aj tieto nadherne rybycky. mam ale obavu. v informaciach o neonkach sa pise ze, akvaria nesmu byt prilis osvetlena. bude to moje prve akvarium a termin priliz je premna dost nejasny. pytam sa to aj preto ze chcem do popredia neaky zeleny koberec, ktory prave vela svetla potrebuje. da sa to poda vas neako uspesne spojit? alebo budu neonky pri 1w na liter trpiet?
schooter
 
Príspevky: 7
Obrázky: 6
Založený: 26 Jan 2010 00:30 am

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod hongi » 26 Jan 2010 17:46 pm

myslim ze to nebude problem. a stale mas moznost urobit v niektorej casi akvarka nejaku hustinu kam sa budu moct schovat ak to na nich bude moc presvetlene. ale myslim ze by im to nemalo az tak vadit..
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod jankoo » 27 Jan 2010 00:23 am

No to že neónka červená je alergická na silné svetlo počujem po prvé.ja som kúpil neónovú lampu na akvárium a aj rastliny rastú aj ryby. ale podla mňa ak tam dáš niečo kam sa môžu skryť napríklad niečo keramické do akvária alebo nejaký koreň tak ak im bude vadiť svetlo tak sa aj sami skryjú podla mňa.

A čo sa týka liahnutia ikier neónky červenej. Ja mám akvárium od decembra. gupky sa rodia ale chcel som vyskúšať aj odchovať neónky ale keď som kukal po internete a zistil som aké velké nároky na kvalitu vody majú ikry neonky tak sa do toho ani nejdem púšťať. cez rok si kúpim Reverznú Osmózu na úpravu vody čo som kukal že stojí okolo 9 000 sk a neaký prístroj na PH a malé akva na liahnutie a až potom sa pustím do niečoho. pre začiatok mi stačí že si kúpim dospelé neónky v obchode.

Ak sa niekomu nechce upravovať vodu pre ikry radím urobte to ako ja. Kupujte Živorodky a pekne sa budú množiť. ja mám gupky a kúpil som Black Molly .
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod vizgirligi » 21 Mar 2010 11:42 am

zdravím.. je to pravda že neonka červená je náročnejšia ryba ako tetra neonova? dakujem moc
vizgirligi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2010 16:55 pm
Bydlisko: BA

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod arowana » 21 Mar 2010 19:24 pm

vizgirligi napísal:zdravím.. je to pravda že neonka červená je náročnejšia ryba ako tetra neonova? dakujem moc


Len pri odchove.
V chove sú jej nároky porovnateľné.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod Marcin95 » 31 Mar 2010 22:18 pm

prosím vás ... mám 6 neoniek červených 4 mám už od založenia akvária to jest od decembra 2008 a tie neonky ktoré som tam mal od začiatku dorastli do velkosti okolo 3-4 cm a neskôr cez leto 2009 som si kúpil ešte dve a tie dodnes nedorástli do takej velkosti tak by ma zaujímalo čím by to mohlo byť .. díky
Marcin95
 
Príspevky: 5
Založený: 21 Mar 2010 00:21 am

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod arowana » 31 Mar 2010 22:32 pm

Marcin95 napísal:prosím vás ... mám 6 neoniek červených 4 mám už od založenia akvária to jest od decembra 2008 a tie neonky ktoré som tam mal od začiatku dorastli do velkosti okolo 3-4 cm a neskôr cez leto 2009 som si kúpil ešte dve a tie dodnes nedorástli do takej velkosti tak by ma zaujímalo čím by to mohlo byť .. díky

Môžu byť "podrazené" ešte z predošlého chovu. Rovnako špatne rastú aj jedince priamo z prírody.
Dobrá správa je, že ryby rastú po celú dobu života, žial tie o ktorých je reč, asi nikdy nebudú mať veľkosť od malička dobre živených jedincov.
Napadlo ma ešte, že tie posledne dokúpené môžu byť samce, tie sú celkovo menšie a útlejšie.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod horský vlk » 01 Apr 2010 00:03 am

jankoo napísal:No to že neónka červená je alergická na silné svetlo počujem po prvé.ja som kúpil neónovú lampu na akvárium a aj rastliny rastú aj ryby. ale podla mňa ak tam dáš niečo kam sa môžu skryť napríklad niečo keramické do akvária alebo nejaký koreň tak ak im bude vadiť svetlo tak sa aj sami skryjú podla mňa.

A čo sa týka liahnutia ikier neónky červenej. Ja mám akvárium od decembra. gupky sa rodia ale chcel som vyskúšať aj odchovať neónky ale keď som kukal po internete a zistil som aké velké nároky na kvalitu vody majú ikry neonky tak sa do toho ani nejdem púšťať. cez rok si kúpim Reverznú Osmózu na úpravu vody čo som kukal že stojí okolo 9 000 sk a neaký prístroj na PH a malé akva na liahnutie a až potom sa pustím do niečoho. pre začiatok mi stačí že si kúpim dospelé neónky v obchode.

Ak sa niekomu nechce upravovať vodu pre ikry radím urobte to ako ja. Kupujte Živorodky a pekne sa budú množiť. ja mám gupky a kúpil som Black Molly .

Osmoza 9000 sk?ťuk,ťuk...do 70 Eur kupis dobru Reverznu osmozu
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod Marcin95 » 01 Apr 2010 22:53 pm

arowana.... to ma nenapadlo myslel som si že mám niečo zle ja spravené lebo ich krmím troma druhmi krmiva plus mrazené nitenky a špenát ... vďaka teda
Marcin95
 
Príspevky: 5
Založený: 21 Mar 2010 00:21 am

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod marcus504 » 16 Apr 2010 18:25 pm

zdrawim ja chovam uz dlhsiu dobu neonky cervene,ale s chovom su tie iste ako u tetry neonovej ale odchov ,je tazsi u neonky, jednoznacne sa to neda rozmnozit kym neni voda ako ma byt a este jedna vec vodivost to je dost zanedbavatelna diskuzia viete nieco o tom ze potrebuju dgh 1 ph 5 a vodivost do 15 co je na tom pravdy .
marcus504
 
Príspevky: 93
Obrázky: 1
Založený: 16 Apr 2010 16:52 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod kenny » 01 Jún 2010 08:39 am

Zdravicko
takze mam taky prvy polouspech :)
vytrel sa mi jeden par po dlhom skusani. z ikier asi nic nebude... zdaju sa mi vsetky zaplesnene. ale zapol som vzduchovanie a uvidim zajtra. vodu som dal z osmozy + akva. namiesal som CT 3, pH 6, teplota 26°, vodivost som nemeral.... poradi niekto ako zabranit plesniveniu?
mozem dat akryflavin este pred vytretim? nebude im ta chemia vo vode vadit?
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.