chora ryba



Akvarijné ryby - choroby, liečba

chora ryba

Odoslaťod twity » 03 Jún 2009 08:31 am

dnes som nasla plavat rybu hore bruchom,ale dychala. Akonahle som vypla filter,tak zacala plavat normalne,len mam pocit,ze rychlejsie dycha.
ma dost cervene ziabre.vodu som vsera menila cca 6l z20l akvaria.vodu menim raz za tyzden.
parametre vody neviem,lebo ziadny test doma nemam.vzduchovanie tiez nemam.

minuly tyzden som kupila 2 panciernickov ktory nejavia ziadnu chorobu.stale vyzeraju dobre,mohla som nieco odtial doniest(chorobu)?
twity
 
Príspevky: 188
Obrázky: 39
Založený: 04 Feb 2008 13:43 pm
Bydlisko: Galanta

Reklama

Re: chora ryba

Odoslaťod martin_s » 03 Jún 2009 10:20 am

O aku rybu ide? Aku mas osadku akvaria (ryby, rastliny)? Ma aj ine priznaky, napr. nafuknutie, vychudnutie...? Mohlo by ist o ochorenie plynoveho mechura.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: chora ryba

Odoslaťod twity » 03 Jún 2009 14:27 pm

pisala som to v beztavovcoch.dnes muz donesie testy,tak otestujem vodu.no rastlinky mi tiez zacali hnit :(
ryba zacala plavat a aj trocha papala.ziabre su uz neni take cervene,asi je to taka ryba,ze sa vyfafbi.tazko povedat.
zajtra napisem viac,ak budu tie testy.
twity
 
Príspevky: 188
Obrázky: 39
Založený: 04 Feb 2008 13:43 pm
Bydlisko: Galanta

Re: chora ryba

Odoslaťod martin_s » 03 Jún 2009 15:06 pm

twity napísal:pisala som to v beztavovcoch.
No lenze otazku si polozila tu. Necakas snad, ze niekto, kto ti ma poradit, si bude este vyhladavat informacie o tvojom akva po celom fore, vsak?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod twity » 03 Jún 2009 15:27 pm

jasne,no tu mam ryby mam tam 2 Corydoras sterbai 2 Pseudomugil furcatus.
twity
 
Príspevky: 188
Obrázky: 39
Založený: 04 Feb 2008 13:43 pm
Bydlisko: Galanta

Odoslaťod MaximusSk » 03 Jún 2009 22:48 pm

twity..ty menis vodu kazdy tyzden??? potom sa necuduj ze ti hniju rastliny ked maju nedostatok zivin...lebo kazdou vymenou vody odoberas latky dlezite pre rast rastlin za ten tyzden sa tam nemaju cas ani nahromadit...ja som pred tromi tyzdnami zalozil akvarium a odvtedy som vodu nemenil a ani menit nebudem pokial mi testy neukazu ze vo vode je vela dusitanov alebo dusicnanov nemam dovod menit vodu ak vsetko funguje raz mesacne staci...ani rybam to neprospieva ked maju stale vychlorovanu vodu...ak budes mat tie testy tak otestuj vodu na vsetko mozne a pokial bude vsetko v norme nic nemen je to zbytocne ...nechaj tomu volny priebeh...
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod arowana » 03 Jún 2009 23:51 pm

MaximusSk napísal:twity..ty menis vodu kazdy tyzden??? potom sa necuduj ze ti hniju rastliny ked maju nedostatok zivin...lebo kazdou vymenou vody odoberas latky dlezite pre rast rastlin za ten tyzden sa tam nemaju cas ani nahromadit...ja som pred tromi tyzdnami zalozil akvarium a odvtedy som vodu nemenil a ani menit nebudem pokial mi testy neukazu ze vo vode je vela dusitanov alebo dusicnanov nemam dovod menit vodu ak vsetko funguje raz mesacne staci...ani rybam to neprospieva ked maju stale vychlorovanu vodu...ak budes mat tie testy tak otestuj vodu na vsetko mozne a pokial bude vsetko v norme nic nemen je to zbytocne ...nechaj tomu volny priebeh...


Keď nie si schopný nič rozumné poradiť, radšej nepíš nič, bude to prospejnejšie pre menej skúsených.
To čo si tu práve napísal, je zlátanina, akú som už dávno nečítal...
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod twity » 04 Jún 2009 07:50 am

tak tu su slubene hodnoty:
50 NO3
16 dGH
15 dKH
8 Ph

menim kazdy tyzden vodu,lebo occividne nieje dobra,ale ked robim nieco zle,tak mi povedzte.

ryba sa ocividne pozbierala,papa pekne.mozno robila nejake piruety ked som ju vcera videla:(
twity
 
Príspevky: 188
Obrázky: 39
Založený: 04 Feb 2008 13:43 pm
Bydlisko: Galanta

Odoslaťod MaximusSk » 04 Jún 2009 09:20 am

arowana tak mi povedz v com je to zlatanina :?: ...ty si myslis ze ked stale meni vodu za cistu z vodovodu ze to nejako prospieva rybam a rastlinam... robil som to tak isto takze viem o com hovorim tiez som kazdy tyzden menil vodu a rastliny mi stale hnili az ma to prestalo bavit a odvtedy je s rastlinami pokoj
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod MaximusSk » 04 Jún 2009 09:24 am

twity tie hodnoty su v norme az na to NO3 to uz je horna hranica..staci ak budes len odkalovat menej krmit..a bude vsetko ok...
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod pakozdy » 04 Jún 2009 09:52 am

MaximusSk napísal:twity tie hodnoty su v norme az na to NO3 to uz je horna hranica..staci ak budes len odkalovat menej krmit..a bude vsetko ok...

no minimalne v tom ze vymenou vody skodi - tymto odstranujes z vody neziaduce latky, ktore inak odstranuju rastliny - ale tie maju problem lebo neziju. ukazolo sa ze no3 je velke ale prave vymenou vody nie je este vyssie.

mozno by si sa divil, kolko dolezitych prvkov pre rastliny pridavas prave novou vodou - pozri rozbor vody.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod dusik » 04 Jún 2009 09:53 am

@MaximusSK s Arowanom by som sa nehádal

To že hodnoty v akváriu sú v poriadku neznamená, že je voda v poriadku. Mne sa to posledne tiež stalo. Hodnoty OK a akvarko komplet zariasené čiernými povlakmy :(
Interval výmeny vody závisy od veľkosti a zarybnenia nádrže a iných okolnosti. Keď som zmenil interval výmeny vody z týždňa na dva, tak sa to zhoršilo. Bol to dvojmesačný pokus a nedopadol najlepšie. Vo vode sú aj látky ktoré bežnými testami nezmeriaš. Nejdem ti to dalej ropisovať, je to písane v každej knihe o akvaristike a aj v poslednom časopise akvárium č.17. (Je tam malá zmienka o ľuďoch, ktorí vymieňajú vodu raz za pol roka, alebo, len dolejú vody. To nie sú akvaristi.) Čerstvá voda a pravidelná výmena je nutnosť. Niektorý aj niekoľko krát do týždňa menia vodu v menších akváriach. Niekto považuje výmenu vody za hnojenie, lebo čerstvá voda obsahuje tiež malé množstvo živin. Potom je to organické znečistenie vody a pod. prečo sa voda má meniť.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod pakozdy » 04 Jún 2009 10:01 am

nasiel som na rybicky.net v atlase http://rybicky.net/atlasryb/gavunek_vidloocasy toto Je velmi náročný na čistotu vody a na nezávadnou živou potravu

tazke asi treba intenzivne pracovat na precisteni vody - 50 no3 je dost.
Casta vymena, malo krmenia, kupit si nejake rychlorastuce buriny - egeria densa, najans,... zmerat vstupnu vodu z vodovodu kolko ma no3 a podobne odporucania ktorych tu najdes na fore dost. treba citat.

a hlavne si prestudovat casopis akvarium http://klub.akva.sk/akvarium.php?PHPSESSID=68d6e38a2770d4781c5c2e0ce72c0619 aby si sa dostala do obrazu.

a potom este by dost pomohol detailnejsi popis tvojho akva. vsetkeho co tam mas
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: chora ryba

Odoslaťod Poly » 04 Jún 2009 13:50 pm

Taktak, dusicnany na urovni 50mg/l -to je dost, hranicna hodnota, viac uz moze ryby zabit. Castejsej vymeny vody sa nemusis bat, pokial je odstata, tak sa da menit aj kazdy den. Osobne to tak teraz robim, lebo bojujem s riasou :oops: Myslim, ze to zabera :D
Casta vymena vody nie je hlavna pricina odhnitia rastlin. Chyba bude inde. Menim 8-10% vody kazdy 1-3 dni a rastlinky vyhadzuju jeden vyhonok za druhym. Navyse vodovodna voda uz vacsinu potrebnych latok obsahuje - dusicnany, sirany, vapnik, horcik, draslik a ine. :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod twity » 04 Jún 2009 13:52 pm

menim vodu kazdy tyzden (cca 6l)lebo mi zacali hnit tie rastliny.
moze to byt aj tym,ze ryby mi nechceli jest ziadnu potravu,ked aj tak to bolo minimum,lenze krmit ich musim,nie?vymenou(bud pol dna odstatej vody alebo pridanim potrebneho mnozstva roztoku na odstranenie chloru)vody som myslela,ze odstranim tu zlu vodu alebo ju rozriedim novu vodou.nevedela som co tomu moze byt,tak preto ta vymena tej vody.

dakujem za rady a precitam doporucene clanky.
urobim si fotogaleriu + popis a dam do sekcie vase akvaria.
twity
 
Príspevky: 188
Obrázky: 39
Založený: 04 Feb 2008 13:43 pm
Bydlisko: Galanta

Odoslaťod pakozdy » 04 Jún 2009 14:35 pm

chloru sa naozaj netreba bat. ked to napustat do kybla alebo niecoho s vacsou plochou tak za 30 minut ho tam nebude vela. odstatie je skor na vyrovnanie teploty - snaz sa nepouzivat teplu vodu a studena by mala mat +-2stupne ako je v akva. ale ked nie je tragedia sa nestane.
ked sa bojis napustaj to cez sprchovu hadicu, a po skonceni tam toho uz naozaj vela neostane.
( niekto uz pisal , ze dnes sa uz moc nechloruje - na dezinfekciu sa pouziva UVc a ozon. navyse ked si precitas etiketu k SAVU tak tam mas napisane ze po naliati do studne po nejakom pomerne kratkom case zreaguje na neskodne cosi+cosi. A Savo to je uz "hutnejsi" chlor. )

Carovnu vodicku vymen za velke mnozstvo rastlin pripadne za "carovnu vodicku alebo bakterie na rozbehnutie NO cyklu.

inak - kolko mas rastlin a ako dlho uz to akva prevadzkujes ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: chora ryba

Odoslaťod dusik » 04 Jún 2009 16:11 pm

Poly napísal:Casta vymena vody nie je hlavna pricina odhnitia rastlin. Chyba bude inde. Menim 8-10% vody kazdy 1-3 dni a rastlinky vyhadzuju jeden vyhonok za druhym. Navyse vodovodna voda uz vacsinu potrebnych latok obsahuje - dusicnany, sirany, vapnik, horcik, draslik a ine. :)


Odhnívanie rastlín tu bolo zo párkrát riešene a čo si pamätám, bolo to takmer vždy nedostatkom svetla. :idea:
V 20l akváriu by som menil aj 2x do týždňa. Problém s rybou mohlo spôsobiť nezjedené krmivo a narast dusitanov(NO2) o tom svedči aj to množstvo dusičnanov(NO3). Usudzujem podľa tých červených žiabry na priotrávenie NO2jkou :idea: Len typujem :!:
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: chora ryba

Odoslaťod kofola » 07 Jún 2009 20:55 pm

Aj podla mna je NO3 az - az. Z vlastnej skusenosti viem, ze udrzanie aspon ako - tak SPRAVNEHO chemizmu vody (dlhodobo) v 20 l akva je zlozite. Pokial mas akva dobre zabehnute, tak staci len pravidelne vymienat vodu na znizenie dusicnanov.
Dusik prosim ta tipujem s makkym I. :P taha mi to oci :lol:
kofola
 
Príspevky: 20
Obrázky: 8
Založený: 25 Máj 2009 20:46 pm
Bydlisko: Martin


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.