listy mandlovnika



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

listy mandlovnika

Odoslaťod kustro » 04 Sep 2007 21:09 pm

dufam ze tu taka tema nie je, ani som nic nenasiel o tom.
cital som akurat v novom klubovom casopise o jelsovych siskach a listoch zo stromov.hlavne tie listy mandlovnika, ak som dobre pochopil, tak su vraj dost dobre. chcel som sa opytat ake mate s tym skusenosti. predpokladam ze su to vysusene listy :) mame na zahrade dva mlade stromceky mandlovnika a zatuzil som to vyskusat :D , ak to bude teda prospievat krevetkam.
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Reklama

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod RIZLACI » 04 Sep 2007 21:17 pm

S uvedenými listami som sa osobne stretol hlavne pri dodávke rýb zo zahraničia, kde listy sa nachádzali medzi akv. rybkami - vzácnejšími druhmi a slúžili aby ryba nedostala pri transporte nejaký druh plesňového ochorenia. :evil: Vrele môžem odporučiť. :roll:
Obrázok používateľa
RIZLACI
 
Príspevky: 188
Založený: 05 Okt 2006 22:38 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod Norman » 05 Sep 2007 08:24 am

kustro: ono ale nie je "mandlovnik ako mandlovnik" Terminalia catappa (Nem. Seemandel, Slov. Mandlovnik primorsky ??? ) podla mojich najdenych informacii u nas volne v prirode neprezije :( Sam mam doma 5 ks jeho mandli, z toho jednu macam vo vode ako mi poradili uz druhy mesiac a druhu som zasadil rovno do zeminy, no zatial nemam ziadny vysledok. Ako mi vsak bolo povedane na vystave odkial ich mam, tak ak nieco vyklici, tak by to nemal byt problem pestovat doma na juznejsej strane aby to malo slnko. Keby vsak niekto vedel o zahradkarstve ktore by vedelo zabezpecit sadenicu, rad by som si ju zadovazil :D

Jo, este k tomu tvojmu, skusit to kludne mozes, uskodit to neuskodi, ale nemusi to ani nejako zazracne pomoct.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod sano » 05 Sep 2007 08:42 am

Na plesňové ochorenia u rýb používali niekedy treboňskí rybári listy brezy, ktorá rastie nad vodou. Choré rybky ich často oždibujú. Vŕbové listy, zaberajú aj pri plesňových ochoreniach ľudí, pokiaľ pleseň dostali od rýb.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod LANGosh » 05 Sep 2007 09:04 am

No přinejhorším si to můžete koupit.... :wink: http://www.easyfish.cz/texty/vyr01.htm
Roman 8)
Obrázok používateľa
LANGosh
 
Príspevky: 182
Obrázky: 19
Založený: 27 Júl 2005 08:41 am
Bydlisko: ČR

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod kustro » 05 Sep 2007 14:12 pm

takze ako vidim vrelo odporucate :) ja som si zasadil aspon 20 ks mandlovych jadierok co mam z Cypru,ale len dve mi zisli.neviem teraz sice ci preziju zimu ale maju uz tak vyse pol metra.znamy ma uz vyrasteny cely strom aj mu zakvitol len nerodil lebo potrebuje este jeden.takze najblizsie nasusim par listkov a skusam :D
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod apatch » 05 Sep 2007 17:34 pm

Neviete niekto aky je rozdiel medzi tym primorskym mandlovnikom a nejakym tym nasim?Znamy ma na zobore mandlovnik a furt kopec mandli ale tiez nevie aky to je druh.Nazbieram listy a urcite vyskusam.
Ja si myslim ze by tam nemusel byt velky rozdiel co vy na to?
Obrázok používateľa
apatch
 
Príspevky: 26
Obrázky: 12
Založený: 29 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Partizanske

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod Norman » 05 Sep 2007 17:38 pm

apatch: moze ale nemusi byt, a ak mas v akvariach aj bez neho vsetko v poriadku, tak jeho ucinky ani nepostrehnes ;)

kustro: nesusit !, zbierat uz ususene - najlepsie opadane, teraz na jesen.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod apatch » 05 Sep 2007 17:49 pm

Ok. Ja len tak ze co by som nespravil pre moje akvarko :o A krevetky mam od teba tak sa o ne staram ne? :wink: :o
Obrázok používateľa
apatch
 
Príspevky: 26
Obrázky: 12
Založený: 29 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Partizanske

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod kustro » 05 Sep 2007 20:15 pm

no dobre pozbieram nejake ale dufam ze uz aj nezhnili pri tychto dazdoch.hned vedla je aj vela jelsi pri potoku tak skusim aj jelsove sisky :) len nech prestane prsat.v zivote by som nebol povedal ze su to pre krevetky dobroty :D este ze je ten klubovy casopis ;) vdaka za rady norman :)

dufam ze to prospeje k lepsiemu
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod jany emm » 05 Sep 2007 21:20 pm

http://cgi.ebay.com/100-Grade-A-7-12-In ... dZViewItem

Myslim ze za par tyzdov ich budem mat doma ( ak nezlyha posta a colnica ). Ale ja ich chcem kvoli dekoracnym ucelom.
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod kustro » 06 Sep 2007 13:25 pm

nuz ak je to co si ides kupit ten mandlovnik co sa dava do akvarka o ktorom bola rec potom ja mam iny :( http://www.hlasek.com/foto/amygdalus_nana_4634.jpg
tento moj ma uzke listy,takze nic :cry:
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod jany emm » 11 Dec 2007 19:21 pm

Tak a "par listov" :wink: Terminalia catappa prave dorazilo z Malajzie. Cez vikend zacnem testovat - potom poreferujem co a ako. Ked si predstavim ze Dennerle pyta za 8listov 7,5e :shock: :? . Rad by som vedel ako budu reagovat krevety - ak ma niekto chut na pokus ..... listy poslem zadara ( primerane mnozstvo :roll: ).
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod rufus » 11 Dec 2007 22:14 pm

Rozdiel v mandlovníkoch je tento. Horká a sladká. Horká je planá mandla a sladká je šlachtená. U nás rastú mandle ktoré sú vrublované na nemrznúce podpníky. Takto som to mal povedané od kamaráta španiela ktorý má plantáže. Mandle, olivy atď. Čo viem tak španiely zas zhánajú bukové listy. Asi budeme robiť výmenny obchod.
rufus
 
Príspevky: 66
Obrázky: 21
Založený: 18 Dec 2005 16:59 pm
Bydlisko: Pristahovalec do Ga z Ba

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod Norman » 12 Dec 2007 10:00 am

Rufus: ten vymenny obchod nie je zly, kludne mu poslem za krabicu od topanok prvotriednych bukovych listov ked za to posle tu istu krabicu mandlovnikovych ;)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod jiskra » 02 Jan 2008 22:06 pm

Kde sehnat jadra mandlovniku ?Kupovat co mesic BIO LIF me neba...
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod Norman » 03 Jan 2008 10:29 am

jiskra: ebay
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod krto » 24 Sep 2008 13:35 pm

jiskra napísal:Kde sehnat jadra mandlovniku ?Kupovat co mesic BIO LIF me neba...


... akurát som na http://www.kpr.sk/predaj/velkopredaj.php zaregistroval, že Terminalia catappa (semená) je už vypredaná, nie ste tam niekto registrovaný? ...

niečo viacej a podrobnejšie o tejto rastlinke http://www.aquato.org/?action=zazracny_ ... n=o_stromu + je tam eshop 5ks listov/90,-Kč + ak máte niekoho vo svete tak by mohol nájsť túto rastlinu aj podľa synoným a popisov na http://databaze.dendrologie.cz/index.ph ... 5&id=28101 + na tom istom webe http://databaze.dendrologie.cz/index.php?menu=4&id=3208 je zmienka, že aj sušené "peckovice" (vypadol mi svk názov) Terminalia chebula tiež obsahujú vysoké množstvo trieslovín - otázka či tých správnych ako v T.catappa ...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod LaciP » 26 Sep 2008 17:11 pm

Včera som ich videl predavat v Hornbachu, mala krabička, zopar kuskov a tušim to stalo 170,- Sk - od Dennerle.
Obrázok používateľa
LaciP
 
Príspevky: 70
Obrázky: 19
Založený: 28 Apr 2008 17:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod Peter2 » 12 Jún 2009 11:00 am

moja skusenost z bio-lif: opatrne s tymto vyrobkom, vlozil som o 23.00 vecer 1 sacek na vytok externeho filtru a rano o 7:00 vsetky ryby pri hladine lapali po dychu, 5 tetier ziarivych uz hore bruchom, neonky uz tiez obracalo, hodnoty Ph, No2, No3 v normale, tak som rychlo vymenil pol nadrze vody. mam 500L akva, takze mnozstvom to nemohlo byt kedze vyrobca udava 1 sacek na 150L, osadenie 90% tetry. A pozeram na konfere ze nie som sa z podobnou skusenostou. http://www.akvarista.cz/web/diskuse/ind ... ch=bio-lif

krabica a sacok rbol iadne zatvoreny, ak ma niekto zaujem poslem to co ostalo, 5 sackov za bukove listy. Povodne som to vzal do akva pre krevety, ktovie ako by to dopadlo.
Obrázok používateľa
Peter2
 
Príspevky: 9
Obrázky: 29
Založený: 16 Nov 2008 01:02 am
Bydlisko: Poprad

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod azet » 12 Jún 2009 17:43 pm

pozor aby ste nepomiesali hrusky s jablkami, resp. mandle s mandlami...

klasicka mandla pochadza z orientu, je rozsirena v stredomori a rastie aj u nas v teplejsich regionoch, sam mam 3 stromy na zahrade s bohatou urodou. tento strom je pribuzny s marhulou a broskynou a vyuzitie pre akvaristiku je nulove.

http://en.wikipedia.org/wiki/Almond

tropicky mandlovnik "terminalia catappa", cize bengalska, indicka a neviem aka mandla je strom pochadzajuci z tropickych oblasti azie!!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Terminalia_catappa

susene listy z tohto stromu sa vyuzivaju aj na liecenie a prevenciu chorob u ludi v tradicnej medicine v oblastiach povodneho vyskytu tohto stromu.

listy obsahuju flavonoidy, taniny, anitoxidanty atd., tak preco to nevyuzit aj pre akvaristiku. v povodnych biotopoch su listia urcite plne lesy a tym padom potoky, koryta a ine vodne nadrze. cena balenia od dennerle je tak trochu chora. pokial by sa niekto tu z fora chystal na dovolenku do malajzie, mohol by nam doniest za kufor listia :roll:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Odoslaťod mystka » 12 Jún 2009 18:26 pm

Kupila som tie listy od Dennerle a aj take riasove platky, kaslala som na cenu, chcela som krevetkam sprijemnit docasne byvanie v mini plastovej nadrzke (kym sa zabehne normalne akva). Na tie riasy sa hned vrhli evidentne im chutia. Na krabicke som citala, ze by postupne mali zjest aj ten list aj ked nemam pocit, ze by z neho ubudalo :). No ale dufam, ze som im aspon trosku prilepsila.
Inak ked som otvorila skatulku s riasami bola prazdna, este ze mi to vymenili za plnu :P
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod arowana » 12 Jún 2009 20:41 pm

mystka napísal:No ale dufam, ze som im aspon trosku prilepsila.


Lacnejšie a chutnejšie prilepšenie im spravíš obyčajnou žihľavou a bukovým, prípadne jelšovým a dubovým lístím.

Terminalia catappa / Mandľovník morský / je osvedčená vec na mnoho "prilepšení" v akvaristike, ale na skrmovanie krevetkám je ho škoda.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: listy mandlovnika

Odoslaťod milop » 13 Jún 2009 10:17 am

Listy mandlovnika, zopar obrázkov :
STROM
Obrázok
Zelené listy
Obrázok
Suchý list
Obrázok
Poklad pod stromom
Obrázok
Nakoniec lokalita
Obrázok
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.