Zalozenie akvaria 200l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod neeoo » 13 Jún 2009 20:13 pm

Ahojte, takze na zaciatok opisem situaciu :). Toto akvarium nie je moje prve v minulosti som mal uz 3 akvarka aj ked jednoznacne mensich rozmerov. Akvarko som si dal zlepit na mieru a stojan som si tak isto vyrobil na mieru. Akvarko ma rozmery d124, v60, h27cm. Stojan výska 45 vyrobeny z jaklovych profilov teda dostatocne pevny. Medzi stojanom a akvarkom mam taku speci penu pripomina to karimatku. Do akvarka som zatial dal dunajsky strk.

Filter zatial nemam a ani nie som rozhodnuty co kupit ale zatial sa mi najlepsii zda EHEIM ECCO 2234 teda ak mi vojde pod stojan ale rozmery som zatial nikde nenasiel. Nemam ziadnu skusenost s externym filtrom zatial som pouzival iba interne takze tu poprosim o vase rady co je lepsie. Dekoraciu vybranu nemam zatial som pozrel zopar fotiek ale vsetko bude zalezat od financii a od toho co sa mi podari zohnat.

Flora: Tu musim napisat ze byvam v Presove a viem v principe len o jednej akvaristike ktora za nieco stoji na hlavnej povyse trojice. Som sice kazdy den aj v KE takze tam je situacia lepsia. Zatial nie som rozhodnuty ake druhy rastliniek pouzit ale nakolko mam akvrako dost dlhe tak budem uprednostnovat vecsie druhy ktore pokryju vecsie plochy. Zaroven chcem oslovit vsetkych ludi ktory chcu rastlinky darovat ze budem velmi vdacny. Viem ze podlozie ktore mam nieje idealne ale to sa este skoriguje. Videl som na nete take sety rastlin ale neviem ci sa to oplati kupit.

Rybky: no moja predstava su skalare obrovskych rozmerov :). K tomu asi nejake neonky a ancitrusy. Tu zas musim napisat ze bratranec pozna chlapika ktory predava a chova specialne exoticke druhy rybiek. Mam slubene ze za nim pojdeme takze mozno prvotny navrh teda skalare nebude a bude nieco exotickejsie. Chcem poprosit o vase rady ohladom rybiek co sa hodi k skalarom aby som si aspon ako tak zlepsil prehlad. Samozrejme ze chcem tych 200l zaplnit aby to nevyzeralo ze to bude prazdne. Hned ako spravim prve foto postnem ho sem.

Osvetlenie a vyhrievanie: Osvetlenie si budem realizovat sam len si musim spravit nejaky navrh ciapky nad akvarko. Ohrievac neviem aky bude potreba tak help plz :D.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Reklama

Odoslaťod eminence » 13 Jún 2009 23:02 pm

trosku si o tom precitaj tuna na fore. chce to najprv zacinat pomaly a skusat druhy rastlin ktorym sa zadari. takze konkretne radit co a ako je tazke. v minulosti som mal akva tak viem o com pisem, a znova tiez zacinam. akurat ze chcem trosku vacsie ako som mal. tak vela zdaru .. hlavne skusat a nenechat sa odradit neuspechom
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Odoslaťod neeoo » 14 Jún 2009 08:26 am

stiahol som si knihu sladkovodna akvaristika od Franka pocul som ze je dost dobra tak uz len vytlacit si to a uvidi sa :).

Mam otazocku na biologicke startere: viem ze sa daju kupit do filtra... ale videl som ze sa daju dat aj do podlazia vsak tam to davali este pred napustenim vody a ja uz mam vecsiu polku naliatu... da sa to dat aj dodatocne ???
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Odoslaťod Raviolka » 14 Jún 2009 10:37 am

Žádný startery nekupuj... píše se o nich snad něco v té knize? :wink: Je dobrá, tak si ji přečti a hlavně se neřiď tím, co uvidíš nebo uslyšíš v akvaprodejnách... tam mají hromadu zbytečností.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod neeoo » 14 Jún 2009 12:07 pm

No zatial som ju celu nepresiel ale precital som zaciatok aspon co sa tyka chemizmu vody. Chcem sa spytat co by ste odporucovali na meranie a taktiez aj na upravu vody. V minulosti som mal moznost dostat sa ku skutocne excelentnej mekej a demineralizovanej vode dnes uz tomu tak nieje a myslim ze inu vodu ako z meskeho vodovodu nezozenem. Kniha sice zopar typov dava ale hladal by som skor komplexne a zaroven nie drahe riesenie na komplexnu upravu. Dik za typy. Nechcem davat na rady akvaristyk lebo je jasne ze oni sa snazia hlavne zarobit.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Odoslaťod neeoo » 15 Jún 2009 20:22 pm

Tak Vas zdravim, dnes sa mi podarilo ist do akvaristiky a kupit zopar veci. Kupil som zopar nenarocnych rastliniek na zaciatok zajtra mi ma este kolega doniest co ma doma zvisne.

No vsak narazil som na problem splnilo sa co som si myslel. Voda ktoru mame vo vodovode nie je moc dobra. A teraz potrebujem poradit ako DALEJ.
Kupil som 2 testy. 1.pH a 2. na uhicitanovu tvrdost. Teplota vody je pomerne nizko nakolko este nemam ohrievac: 19.5 stupna.

pH: tazko to urcit podla tych testov ale 7 to nie je povedal by som ze je zeleno modra takze nieco okolo 8.

dKH: no a tu ani nebudem odhadovat pocet kvapiek ale cca okolo 25 to bolo urcite stoho mi vychadza dKH okolo 12.5.
TAK a teraz poradte co stym ako to skorigovat ??? Este chcem dodat ze na hladine sa mi urobila taka biela vrstva akehosi prasku

No a teraz k technike mam na vyber tieto fitltre a neviem ktory zobrat:

EHEIM ecco pro 200 cena cca 100€
TetraTec EX 700 za nieco okolo 70€
A JBL typ presne neviem tiez okolo 100€

Dikes za rady.

Aky je Vas nazor na vodu z potoka, alebo dazdovu vodu ? Ak jej zmeram pH a tvrdost mozem ich pouzit.

Bratranec ma mineralizator len je stoho velky odpad vody v akom pomere je ju najlespie zriedit stou co mam ?

DIK ZA HELP!
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Odoslaťod Raviolka » 15 Jún 2009 20:32 pm

neeoo napísal:pH: tazko to urcit podla tych testov ale 7 to nie je povedal by som ze je zeleno modra takze nieco okolo 8.

dKH: no a tu ani nebudem odhadovat pocet kvapiek ale cca okolo 25 to bolo urcite stoho mi vychadza dKH okolo 12.5.
TAK a teraz poradte co stym ako to skorigovat ???
Nech to být - jestli jsi koupil nenáročné rostliny, jak píšeš, tak není co korigovat :idea:

K tomu všemu ostatnímu - ale koneckonců i k pH a alkalitě - použij hledání :!:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod neeoo » 15 Jún 2009 21:12 pm

uz som toho nasiel dost skoda ze prv pisem a potom hladam :). Co sa tyka rastlin tak som kupil zatial: Echinodorus paniculatus, Hydrophila corymbosa, Bacopa crenata, a Hydrop. polysperma submers. Je pri parametroch vody ake mam pre tieto rastlinky potrebne CO2 ?

Este by som dodal ze mam bezne v akvaristike predavany dunajsk strk. Testom octom som pozoroval drobne bublanie takze vapnik tam je ! Hajzlici :D
Naposledy upravil neeoo dňa 15 Jún 2009 21:13 pm, celkovo upravené 1 krát.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Poly » 15 Jún 2009 21:13 pm

Z tej vody si nic nerob, skoro vsetci maju taku a akvarium im prosperuje :D Pokial sa nechystas chovat superextra citlive ryby a rastliny a nechystas sa ryby nejak hromadne rozmnozovat, tak je pH a KH uplne v poriadku. Vacsina beznych ryb sa dokaze pH v rozsahu 6-8 velmi lahko prisposobit, skor im sposobuju problemy prudke vykyvy. KH je tiez uplne v pohode. :)
Neboj sa vody z vodovodu a kludne ju v akvariu pravidelne men (20% kazdy 1-2 tyzdne). Zabezpecis tak potrebnu latkovu rovnovahu. :wink:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod neeoo » 16 Jún 2009 21:42 pm

Ahojte potrebujem surnu radu. Kupil som EHEIM ecco 2OO neviem ako spravne maju byt filtracne hmoty v spodnej banke su take plastove valceky, v strednej bolo take runo biele vyzera skoro ako vata. Mam k nemu este take gulicky a uhlikovy filter ale neviem kam presne tieto veci maju prist a co vsetko je nutne premyt pred startom. Je treba pred startom napustit vodu do filtra ? dik.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Poly » 16 Jún 2009 22:53 pm

Uhlikovy filter sa v beznej prevadzke nepouziva. Ten je len na chemicke precistenie akvaria pri podozreni z otravy. Urcite tu na fore o tom najdes. Ostatne filtracne media by sa mali do filtra vkladat podla navodu.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod neeoo » 16 Jún 2009 23:19 pm

No poskladal som to a ked som isie zapnut zistil som ze tam chyba rotor. Som zvedavy ako dlho zas budem bez filtra. ...
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod j » 17 Jún 2009 06:04 am

Kolko kusov skalárov si trúfaš dať do tej 200ky?
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod neeoo » 17 Jún 2009 08:01 am

Tazku otazku mi teraz davas
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod j » 17 Jún 2009 08:15 am

Pýtam sa preto že tiež plánujem skaláre do 200l (teraz tam mám afriku), a neviem kolko ich tam môžem dať. Sprievodné ryby - akary hnedé, tetry, corydorasy a lorikarie (možno ešte nejaké malé akarky alebo apistogramy). Takže každá inšpirácia dobrá.
P.S. Pôjde o okrasné akvárium, bez snahy čokolvek množiť.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod eminence » 17 Jún 2009 09:13 am

neeoo napísal:No poskladal som to a ked som isie zapnut zistil som ze tam chyba rotor. Som zvedavy ako dlho zas budem bez filtra. ...


to akoze si kupil novy filter a neni tam rotor ?
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Odoslaťod neeoo » 18 Jún 2009 19:27 pm

JJ ale dnes mi nastastie prisiel takze pohoda. Som spokojny ten EHEIM ide super tichucko.

Mam niekolko otazok na zaciatok:
1. ako dlho mam mat zapnuty filter
2. ako dlho mam mat zapnute svetlo ?
3. kolko odporucate mat max zapnute co2 ?

Inak objednal som si CO2 flasu(1.5kg) plus redukcny ventil ktory ma v sebe integrovany aj ihlovy ventil z www.hasex.sk cele to vyjde na cca 3000sk Ked to dojde dam vediet.

Mam este otazku mam doma musle z mora je to vhodne pouzit ako dekoraciu ??? Alebo je ich treba pred pouzitim nejako osetrit ?
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Poly » 18 Jún 2009 19:51 pm

1. NEPRETRZITE!
2. 10-12h
3. Pocas svietenia. V noci je to plytvanie, pretoze CO2 z akvaria prcha. V noci ho rastliny nevyuzivaju a tak by si ho vlastne vypustal zbytocne "do vzduchu". Ak by si mal burciak, mozes to nechat pustene aj cez noc, lebo to sa aj tak neda na noc zastavit, pozor ale na otravenie ryb (v noci sa CO2 hromadi). Pri bombe je to ale ozaj zbytocne plytvanie.

Musle z mora (rovnako aj ine musle, ulity, vapence) su do rastlinneho akvaria nevhodne. Su to uhlicitany, rozpustaju sa a tym zvysuju tvrdost vody. Vysoka tvrdost vacsinam ryb a rastlin nevyhovuje.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod neeoo » 20 Jún 2009 15:29 pm

Ahojte, takze objednavku na tu flasu som zrusil lebo to nemalo byt 3k ale 4k co uz sa mi zdalo velmi vela. Zatial som spravil CO2 z drozdia a cukru. Vcera som doniesol od kolegu zopar rastliniek takze zatial to postupuje dobre. Uz mam aj prvu rybicku :). Ancitrusa ktoreho mi dal kolega. Lebo ze vraj mu robil bordel u mna je vkuse len zalezeny takze o nom ani neviem. Zajtra by som mal ist kupit zopar skalarov od jedneho chovatela z PO. Otazka je kolko ich zobrat na zaciatok ????

Spravim zopar foto a postnem ich.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod neeoo » 20 Jún 2009 15:43 pm

takze prve foto ObrázokObrázok
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Odoslaťod astro » 20 Jún 2009 16:16 pm

13. júna tvoj prvý príspevok, 20. júna pekne založené akvárium a už zajtra tam chceš dať skalárov??? neblázni, prečítaj si niečo o zábehu akvária. začínaš dobre tak to nepokaz
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Odoslaťod Andy40 » 20 Jún 2009 16:16 pm

Momentálne ani jedného keďže AQA nie je zabehnuté. Počkaj aspoň 4 týždne od založenia a potom tam daj ryby. Vyhneš sa zbytočným stratám
Obrázok používateľa
Andy40
 
Príspevky: 142
Obrázky: 68
Založený: 20 Nov 2008 14:37 pm
Bydlisko: Humenné,Prešov

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod neeoo » 20 Jún 2009 16:56 pm

no ok dam si poradit aj ked tak dlho cakat :) ja som len zacal hladat ci niekto nieco nepodaruje ale pravda je ze od toho typka kupim aj o 4 tyzdne to iste co teraz len dufam ze mi ancitrus nezdochne ked nema co zrat poriadne.... alebo mam mu dat dajaku potravu kupil som mrazene patentky ...
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Poly » 20 Jún 2009 16:59 pm

Najlepsie je tam dat zo dve (viac nie) "zabehove" ryby, ktore budu produkovat detrit pre zivot a mnozenie nitrifikacnych bakterii. Ako zabehove ryby sa hodia take, ktore dokazu zniest vyssie koncentracie amoniaku a dusitanov, napr. danio rerio, barbus tetrazona, trigonostigma heteromorpha... udajne sa akvarium bez ryb nemusi zabehnut a aj po vlozeni ryb po styroch tyzdnoch budu meratelne vyssie hodnoty amoniaku a dusitanov :idea:

Zdroj: http://www.bestfish.com/breakin.html :)
Naposledy upravil Poly dňa 20 Jún 2009 17:01 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.