Jazierko - technika - riasy



Všetko okolo akvarijných rýb

Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod yansen » 22 Feb 2004 18:31 pm

Jazierko
Ako bojujete proti riasam? – slnecne ziarenie je ovela intenzivnejsie ako osvetlenie v akvariu a tak sa riasam dost dobre dari. Pouzivat stale chemiu podla mna nie je moc najstastnejsie riesenie. Pozna niekto vhodne riesenie?
Filtre v obchodoch mi pripadaju smiesne male a velmi predrazene. Rad by som sa inspiroval nejakym navodom – fotkami niekoho kto si filter robil. Ma niekto take skusenosti?
Obrázok používateľa
yansen
 
Príspevky: 25
Obrázky: 2
Založený: 23 Dec 2003 21:34 pm
Bydlisko: obec

Reklama

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod elo » 22 Feb 2004 19:06 pm

Mam ten isty problem. V baumaxe stoji filter nenormalne vela a objem sa mi zda maly. preliezol som kopu web stranok a rozhodol som sa postavit vlastny ext. filter s dostatocnym objemom. Hladam uz len vhodny filtracny material lebo komercne predavany je pridrahy pri potrebnom mnozstve. V pripade ze nic nenajdem tak pouzijem asi obycajny molitan.
Pohladam link a hodim to sem.
Mimochodom aky mas objem jazierka a ake ryby? Mam ten isty problem. V baumaxe stoji filter nenormalne vela a objem sa mi zda maly. preliezol som kopu web stranok a rozhodol som sa postavit vlastny ext. filter s dostatocnym objemom. Hladam uz len vhodny filtracny material lebo komercne predavany je pridrahy pri potrebnom mnozstve. V pripade ze nic nenajdem tak pouzijem asi obycajny molitan.
Pohladam link a hodim to sem.
Mimochodom aky mas objem jazierka a ake ryby?
Obrázok používateľa
elo
 
Príspevky: 23
Založený: 27 Nov 2003 14:34 pm
Bydlisko: MI, KE, BA

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod sano » 23 Feb 2004 09:57 am

Aj ja som mal podobný problém, mám miniatúrne jazierko na záhrade,( asi 80, x 40, 40 ) ale problémy prestali, potom čo som ho začal naplňať dažďovou vodou,

Ešte predtým mi pomohli žubrienky skokana hnedého, ktoré úplne vyžrali všetky riasy v jazierku,až na niekoľko centimetrov štvorcových nejakej zelenej krátkovláknitej riasy, ktorá sa usadila na kameňoch

sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod yansen » 23 Feb 2004 23:24 pm

jazierko je cca 5 000 litrov
ja som s tzv. zelenou vodou uz takmer problem nemal - vyriesilo to vela rastlin po okrajoch jazierka, ktore stihali odcerpavat ziviny - ale !!! bol to hlavne bambus a usadili sa na nom vosky - more vosiek - no hnus. Striekat to chemiou nad hladinou nejde tak pripadaju do uvahy len travy - to musim niekde zohnat ale vo vecsom mnozstve a za dobru cenu.
filter - ten material do filtra by som doporucoval nie moc husty - rychlo sa zaniesie a musis ho o dva dni cistit - nieco redsie je lepsie. Skusal som stare zaclony - pomackane a natlacene v sudku - a celkom to bolo fajn, teraz este nieco skusam ak to bude dobre dam vediet viac.
Obrázok používateľa
yansen
 
Príspevky: 25
Obrázky: 2
Založený: 23 Dec 2003 21:34 pm
Bydlisko: obec

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod Ludo » 25 Feb 2004 20:16 pm

Hneď na jar si idem robiť jazierko:) :D
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod Roman » 26 Feb 2004 10:41 am

Proti zelenej vode sa najcastejsie pouziva UV sterilizator, aj ked neviem kde zozenies verziu pre exterierove pouzitie. Skus Hornbach
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod nino_q » 26 Feb 2004 12:40 pm

aj sera robi jazierkove UV-cky, videl som v symbioze
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod Hanawa » 26 Feb 2004 13:19 pm

aj Majer z AkvaMajer v BB robi UVcky pre jazierka ...
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod yansen » 26 Feb 2004 22:43 pm

moj kamarat ma uv lampu, ale absolutne nezabrala a nieje to lacna zalezitost! Je pravda, ze je to 5W lampa a jazierko je cca 3000 litrov. Tak neviem...

mate niekto dake info alebo foto doma robenych filtrov?
Obrázok používateľa
yansen
 
Príspevky: 25
Obrázky: 2
Založený: 23 Dec 2003 21:34 pm
Bydlisko: obec

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod elo » 27 Feb 2004 00:19 am

UV lampa je len tak na pridavok - bez filtra je absolutne neucinna .
Mne sa pozdava nejaka takato konstrukcia uplne jednoducheho otvoreneho home-made filtra:
http://www.skippysstuff.com/biofiltr.htm
aj ked potom budete mat jazieka dve :-)
Nieco take vyskusam - mozno pouzijem viac filtracnych medii.
Obrázok používateľa
elo
 
Príspevky: 23
Založený: 27 Nov 2003 14:34 pm
Bydlisko: MI, KE, BA

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod salik » 27 Feb 2004 08:26 am

elo napísal:UV lampa je len tak na pridavok - bez filtra je absolutne neucinna

?? UV lampe je srdecne jedno ci tam mas filter alebo nie, samozrejme treba pouzit primeranu wataz na pocet L vody, 5W na 3000L jazierko je naozaj nic, aspon 15-25W a slusne cerpadlo, co sa tyka filtra, tam to mate naozaj jednoduche, staci prietocny filter, bez tlaku, na to vam staci akakolvek velka uzatvaratelna nadoba, jedna diera na vstup a dolu odtok samospadom, nieco najdete aj tu - Jazierka - filtre, Jazierka - UVC, pisal som o tom aj u nas v clanku o filtracii
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod Roman » 27 Feb 2004 10:11 am

Len na okraj , u UV of firmy Majer mam drobne pochybnosti o bezpecnosti, radsej by som sa obratil na poriadnu firmu.
UV funguje aj bez filtra, aj ked je pravda, ze zaradenim UV do serie ZA filter sa jej ucinnost podstatne zvysi (voda na vystupe z filtra by mohla byt predsa len trochu menej kalna).
Ja mam na akvarkach s 800l UV s vykonom 15W , takze na 3000l jazierko do ktoreho prazi slnko by som pod 25 alebo radsej 55W ani nesiel. Cenovy rozdiel uz nie je az taky velky.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod elo » 27 Feb 2004 22:29 pm

Salik:
Pocuj UV lampe je jedno ci tam mas filter ale riasam nie. Zistoval som to na nete aj vo firme ktora robi v podstate len jazierka a upravy zahrad. UV lampa pomoze ale pouzit iba ju je vraj malo ucinne. Ale ak to mas vyskusane na nejakom jazierku tak sa nebudem hadat a vyskusam to (ked filter nepomoze).
Neviem v com je ten filter co navrhujes iny a lepsi ako ten na ktory som dal link.
Este jeden link - horizontalne tecuci filter (jednoduchsia udrzba)
http://users2.ev1.net/~fshagan/pondpage.htm
Obrázok používateľa
elo
 
Príspevky: 23
Založený: 27 Nov 2003 14:34 pm
Bydlisko: MI, KE, BA

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod salik » 28 Feb 2004 14:56 pm

..UV lampe je jedno ci tam mas filter ale riasam nie..

tak tomu nerozumiem, ..jazierko nemam a zatial neplanujem

Neviem v com je ten filter co navrhujes iny a lepsi ako ten na ktory som dal link

v nicom elo, este raz, netreba spekulovat - staci ti prietocny filter, cize kupis "akukolvek" uzatvaratelnu nadobu za "5-korun", kupis dostatocne mnozstvo filtracneho materialu a jedno cerpadlo - vykon podla jazierka
(ja sam pouzivam filter urceny na jazierko - www.akva.sk/viewtopic.php?t=133 )
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod yansen » 28 Feb 2004 22:48 pm

dakujem chalani, takto som si to predstavoval. Kazdy kto bude moct niecim k tejto teme prispeje a pomoze to aj ostatnym co maju jazierka.

je dobre, ked si moze clovek pozriet hoci aj podobne filtre, cim viac tym lepsie - je to dobra inspiracia a casto to velmi pomoze pri tvorbe vlastneho

tak dotoho kto mate linky ci vlastne foto sem s nim, aj ked tu uz podobny je, dik
Obrázok používateľa
yansen
 
Príspevky: 25
Obrázky: 2
Založený: 23 Dec 2003 21:34 pm
Bydlisko: obec

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod Silvius » 17 Jún 2009 18:20 pm

Mam otazku
mam male jazierko 600L kupil som do neho 4in1
filter-fontanka-UVC 7W, podla datasheetu to ma prietok 1100L za hodinu
a je to do Max 3000L jazierka, podla vas za aky cas by mal zmiznu zeleny zakal ? Mam nejake plavajuce rastlinky , aj podvodne , 2 lekna, 3 ryby.

Thnx
Silvius
 
Príspevky: 2
Založený: 25 Máj 2009 10:54 am

Re: Jazierko - technika - riasy

Odoslaťod kvietik » 09 Sep 2014 13:00 pm

v nedelnom "polopate" na ct1 bola reportaz o zakladani jazierok
Kód: Vybrať všetko
http://tv.sms.cz/televize/CT1/20140907/1760248226-Polopate?porad_stav=archiv
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.