Sklo 10mm vs. 12mm pri 612 l



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Sklo 10mm vs. 12mm pri 612 l

Odoslaťod Doggy » 18 Jún 2009 11:00 am

Zdravim vsetkych akvaristov.

Na uvod len v kratkosti o mne. Akvaristike sa venujem cca od 7 rokov (mam 27). I ked slovo venujem v tomto pripade nie je asi uplne vhodne :D . Za tie roky boli obdobia kedy moje 90 l akvarium chatralo a naopak kedy prosperovalo a plnilo svoj ucel potesit cloveka.

Nedavno som zacal zvazovat zriadenie vacsieho akvaria (1700x600x600). Kedze sa povazujem za technicky zrucneho cloveka, dal som si za ulohu co najmensie nakaldy, teda kupovat len to, co si doma len tazko vyrobim sam (zvacsa techniku ako cerpadla, el. predradniky, PH metre atd je dom a predsa len tazko vyrobit ;) )

Naskytla sa mi moznost mat sklo od sklenara za vyhodnejsiu cenu. Pravdepodobne o nieco vyssiu ako nakupnu + narezanie. Hacik je v tom ze dany sklenar disponuje max. 10 mm sklom. Osobne by som tam mal radsej 12 mm .

V tunajsom fore som ale nasiel prispevok kde dotycny spominal zopar doma lepenych akvarii a ich parametre. Jedno z nich bolo 1700x700x600 (dxsxv) teda o nieco vacsie ako moje planovane a pritom lepene z 10 mm skla. Vyztuhy na dne a pri okrajoch su samozrejmostou. A nemal s nim doteraz ziaden problem.

Chcel by som poprosit o rady od ludi, ktori maju podobne rozhodnutia uz za sebou. A teda ci naozaj bude 10 mm (s vyztuhami) dostatocne hrube sklo pre dane proporcie.

PS: forum aj net som uz prehladaval zopar dni, tabulky s hrubkami skla podla objemu som videl. IMHO tie tabulkuy neuvazuju s pouzitim vyztuh
Doggy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 24
Založený: 18 Jún 2009 10:30 am

Reklama

Re: Sklo 10mm vs. 12mm pri 612 l

Odoslaťod arowana » 18 Jún 2009 11:40 am

Pri danej výške, ti v pohode postačí aj 10 mm, prirodzene s výztuhami na vrchu. Výztuhy na bočných sklách nepouži, nakoľko ti nielen špatia výsledný efekt, ale nemajú ani praktický význam. Namiesto nich si rohy vyšpáruj silikónom.
Namiesto výztuh na dne, radšej bodovo vlep jedno duplicitné dno do hotovej nádrže / postačí sklo 5 - 6 mm hrubé /a po vulkanizácii silikónu, ho taktiež obšpáruj dookola. Nikdy nešpáruj počas vlepovania, nakoľko ti silikón nanesený bodovo medzi sklami, nevytvrdne a neplní funkciu.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Sklo 10mm vs. 12mm pri 612 l

Odoslaťod Doggy » 18 Jún 2009 12:08 pm

O zvislych vyztuhach v rohoch akva som ani neuvazoval. Z hladiska priebehu spojiteho zatazenia na steny akva viem, ze rozhodujuce je spojenie dna a stien kde je max tlak.

Vrela vdaka za cenne rady! Teraz som uz 100% presvedceny o 10 mm :)
Doggy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 24
Založený: 18 Jún 2009 10:30 am

Re: Sklo 10mm vs. 12mm pri 612 l

Odoslaťod eminence » 18 Jún 2009 12:35 pm

je dobre ked horna lista je prilepena aj ku k bokom akva, alebo moze byt kratsia ?
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: Sklo 10mm vs. 12mm pri 612 l

Odoslaťod arowana » 18 Jún 2009 15:16 pm

eminence napísal:je dobre ked horna lista je prilepena aj ku k bokom akva, alebo moze byt kratsia ?


Môže byť síce o nejaký cm aj kratšia, osobne však u väčších nádrží preferujem tzv. krížovú väzbu. V praxi to znamená, že výztuhy sú od jedného okraja k druhému a sú na bočných stranách nádrže prelepené bočnými výztuhami. V prípade potreby u dlhých nádrží je použitá aj krížová výztuha aj v strede.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.