tvrdost vody



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

merac

Odoslaťod vlasto1984 » 22 Jún 2009 16:26 pm

no kupil som od mangala mera tvrdosti vody meria to v ppm stupnoch je to T.D.S mini
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Reklama

trvdost vody

Odoslaťod wini118 » 31 Aug 2011 17:02 pm

tvrdost vody mam 8 kH ako zistim kolko je to ph ???
wini118
 
Príspevky: 26
Založený: 28 Aug 2011 18:52 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: trvdost vody

Odoslaťod hofi » 31 Aug 2011 17:09 pm

Použi test na stanovenie pH.Na trhu je ich niekoľko.
Napr.test od Rataja- akvin test pH
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: trvdost vody

Odoslaťod wini118 » 31 Aug 2011 17:12 pm

a 8 kH je pre cichlidi malo ci vela ??
wini118
 
Príspevky: 26
Založený: 28 Aug 2011 18:52 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: trvdost vody

Odoslaťod hofi » 31 Aug 2011 17:15 pm

Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: trvdost vody

Odoslaťod dedojozef » 31 Aug 2011 19:40 pm

Skôr spodná hranica. Uhličitanová tvrdosť u cichlíd (afrika) by mala byť v rozmedzí 8-12 dKH.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: tvrdost vody

Odoslaťod Amanda25 » 30 Jan 2012 23:30 pm

Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu, všetky testy mám v norme okrem GH, to mám viac ako 21, ako znížiť túto hodnotu? Dolievať destilovanú vodu? Ak ano, v akej dávke? Ďakujem /TESTY JBL 5in1/
Obrázok používateľa
Amanda25
 
Príspevky: 69
Obrázky: 0
Založený: 03 Sep 2011 16:40 pm

Re: tvrdost vody

Odoslaťod martin_s » 31 Jan 2012 11:32 am

Amanda25 ako-zmakcit-vodu-t4248.html (vyhladanie mi zabralo asi tak 15s).
Co sa tyka upravy doliatim destilky a jej mnozstva tak pri tom kolko informacii si napisala existuje iba jedna odpoved: dolej take mnozstvo destilky pri ktorom ti hodnota GH klesne z 21 na hodnotu aku chces/potrebujes dosiahnut (priblizne mnozstvo sa da dokonca aj pomerne jednoducho vypocitat, ale samozrejme potrebujes viac udajov)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: tvrdost vody

Odoslaťod Amanda25 » 31 Jan 2012 22:01 pm

martin_s_ ďakujem za nájdenie, keď sa jedná o 60l akva, tak by si prilial približne kolko destilky? Neublíži to rybkám? Resp. aké údaje potrebujem na vypočítanie? Ďakujem
Obrázok používateľa
Amanda25
 
Príspevky: 69
Obrázky: 0
Založený: 03 Sep 2011 16:40 pm

Re: tvrdost vody

Odoslaťod martin_s » 31 Jan 2012 22:17 pm

Na vypocitanie potrebujes priblizny cisty objem vody a vediet aku chces mat vyslednu tvrdost. Dalej je to uz rovnake ako pri priprave (riedeni) roztokov... Nie som si celkom isty ale myslim ze niekde vo fore bol aj link na stranku alebo program ktory ti to aj dokazal vypocitat...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: merac

Odoslaťod triscene » 11 Apr 2012 12:43 pm

vlasto1984 napísal:no kupil som od mangala mera tvrdosti vody meria to v ppm stupnoch je to T.D.S mini


vlasto..viem ze odpovedam na stary prispevok ale tie ppm co meria TDS a tie co patria ku GH su ine.

opravte ma ak sa mylim..mam dilemu ako meriat presne GH, asi ostanem pri kvapkach hoci im moc neverim :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: tvrdost vody

Odoslaťod trinitysk » 11 Apr 2012 15:33 pm

martin_s napísal:Na vypocitanie potrebujes priblizny cisty objem vody a vediet aku chces mat vyslednu tvrdost. Dalej je to uz rovnake ako pri priprave (riedeni) roztokov... Nie som si celkom isty ale myslim ze niekde vo fore bol aj link na stranku alebo program ktory ti to aj dokazal vypocitat...


Je to cele velmi jednoduche: Ak napr. potrebujes dosiahnut GH 3 a mas vodu ktora ma napr. 15 (bud z akva alebo z vodovodu), tak potrebujes 12 dielov destilky a 3 dielov vody ktoru pouzijem na namiesanie (cize tej s tym GH 15 z akva alebo z vodovodu). Cize pomer je 4:1 (demi:vodovodna voda).

Pokial by to niekto chcel robit pre hodnoty z konduktometra v µS, tak ak mam demi vodu napr 3 µS a potrebujem mat vodu 70 µS a vodovodna voda/akva voda ma napr. 600 µS tak potrebujem zmiesat 530 dielov demi vody (600 µS-70 µS) s 67 dielmi vodovodnej/akva vody (70 µS - 3µS). Cize je to pomer cca 7,9:1 (demi:vodovodna voda).

Hovori sa tomu ak si spravne pamatam krizove pravidlo...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: tvrdost vody

Odoslaťod triscene » 11 Apr 2012 15:50 pm

:pivo:
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: tvrdost vody

Odoslaťod triscene » 11 Apr 2012 16:45 pm

@trinity...myslis ze dane udaje su porovnatelne kedze ako som aj od ostatnych vratane teba cital tak GH tvori hlavne Mg a Ca a EC meria vodivost a soli kde su aj tie dva komponenty ale rata aj dalsie.
rozmyslam ze ked mam EC/TDS meter tak ci si mam zaobstarat aj GH/KH test :)
zalezitost par korun a vydrzi to dlho ale aj tak :)

PS: ocividne sa pousmejes kedze davnejsie som vravel ze naco az take detailne testy, zacal som sa hrat s RO tak nerad by som nieco posahal :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: tvrdost vody

Odoslaťod trinitysk » 11 Apr 2012 17:26 pm

:-) V pohode, vsetko zavisi od toho co chces robit. Ked robis rybky tak EC urcite vyuzijes (tetry, disky a pod.). Klasika kvapkove testy su menej presne, ale uplne stacia na to, aby si aspon priblizne vedel aku mas tvrdost, ci mas v akva nejaky problem so zvysujucou sa tvrdostou, cije potreba dodavat Ca alebo nie... atd atd.
Pre bezne rastlinne akva uplne staci kvapkovy test....
Nejaky orientacny prevod som uz pisal v tejto teme -> post220982.html?hilit=vodivost#p220982
Rataj v prevode, ze cca 40 µS = 1dGH +/- chyba merania resp. prevodu akosom uz spominal...
Ked si kvapnes Gh kvapku do kyvety s vodou z RO, tak hned bude mat vyslednu farbu i.e. zelenu...(tam sa to meni z cervenej na zelenu pri tetra teste GH), cize mas menej ako 1dGH v RO vode...pre rastlinne akva fair enough informacia, viac nepotrebujem vediet, zase vodikova bomba to nie je..:-) Miesanie na pozadovane parametre nasledne tak ako som uz spomenul vyssie....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: tvrdost vody

Odoslaťod Jedou » 12 Apr 2012 21:40 pm

trinitysk napísal:Hovori sa tomu ak si spravne pamatam krizove pravidlo...


A pre tých čo sa s toho nevedia nejak vymotat som niečo našiel dufam že to je ono http://web.quick.cz/kitten/page/crossrule.html
takže vysledne parametre predstavuju roztok C stačí doplnit čo potrebuješ + doplnit parametre ktoré máš ako hodnotu B.
Jedou
 
Príspevky: 88
Obrázky: 10
Založený: 24 Jan 2012 21:49 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: tvrdost vody

Odoslaťod triscene » 14 Apr 2012 22:39 pm

tak mixovanim RO s vodovodnou som sa dostal na uroven cca GH 4-5 v pomere 3 diely RO (0) a 1 diel vodovodnej (12-13 GH)
pH RO je 6.5 co by bol priam ideal ale pri tomto merani pomerov mi vyslo cez 7.
v akvarku mam CO2 ale tipujem ze ked je vypnute tak sa pH vracia na povodnu hodnotu.
v akvarku mam asi dve gule zasilonovane machov, inak ziadne drevo len seyriu sutre.
da sa mixovanim zarucit to aby CRSky mali dost mineralov na zvliekanie a zaroven aby som mal pH cca na urovni RO?
raselinu, koren atd zatial vylucujem, mam doma teabags catappa leaves z ktorych si mozem urobit vyluh ale zasa voda pojde do tmavsej farby a rastliny z toho moc nebenefituju.. hm? :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: tvrdost vody

Odoslaťod trinitysk » 15 Apr 2012 08:17 am

RO s pH vobec nijako priamo nesuvisi, je na tebe ake pH si zvolis ako cielove a to vzhladom na namiesanie vyslednej vody resp. jej parametrov a podla znamej T.t. za predpokladu, ze na pohyb pH pouzivas CO2....Pri raseline toto pravidlo neplati...(pozor pouzitim raseliny znizujes ako kH a pH tak aj gH....a vo vode namiesanej s RO treba naozaj s raselinou vediet robit...)
Pokial mas v akva Seiryu stone tak sa ti gH vody bude mierne zvysovat, ako rychlo zavisi od prvotneho gH pouzitej/namiesanej vody...cim nizsie vychodzie gH, tym rychlejsi bude jej narast...
Pri gH 4-5 je mineralov vo vode pre CRS dostatok aj po zvleceni, dolezita je pri uspesnom chove ale dalej hygiena, caste striedanie oblubenej stravy a nemenej dolezite je neprekrevetkovanie v akva...

P.S. krizove pravidlo berie do uvahy tvrdosti vody a nie ich pH..takze poznamke " pH RO je 6.5 co by bol priam ideal ale pri tomto merani pomerov mi vyslo cez 7 " som nejako nerozumel.....asi nejake nedorozumenie..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: tvrdost vody

Odoslaťod triscene » 15 Apr 2012 11:50 am

jj o zvysovani miernom GH pri seiryu viem ale pri tyzdennej vymene vody v mojej 38icke, asi 15-20 litrov a 110inke okolo 30-40 litrov to az tak moc nestupne , budem sledovat :)
ak je mojim cielovym pH tych 6.5 tak co urobit kedze miesam s vodovodnou co ma vyssie pH? uz rozmyslam pomaly o Mosura Mineral Plus ktorym sa zvysuje GH, na dvoch dalsich forach som sa pytal ohladom tohto ci sa zvysuje pH, to je priam idealne pri mojej cistej RO.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: tvrdost vody

Odoslaťod trinitysk » 15 Apr 2012 13:58 pm

Tych pripravkov na zvysovanie tvrdosti pri uplne cistej RO vode je vela a od roznych vyrobcov, je len na tebe aky si zvolis, pH by malo ostat rovnake po aplikacii... Otazne ale je ako sa sprava pH v akvariu ked tam takuto vodu dodas a aku mas teda moznost ho tam stabilizovat na +/- zelanej urovni. Machy, mikrosorko ci bolbitis ti hodnoty pH posuvat urcite nebudu a za makku vodu bude len vdacne...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: tvrdost vody

Odoslaťod triscene » 15 Apr 2012 14:53 pm

co som pocul tak javsky mach a celkovo maju ako taky vplyv trosku na kyslost..
rozmyslam nad Mosura Mineral Plus Ultra..250ml koncentrat s dvojnasobnym ucinkom tak asi pojdem do toho, trosku este popozeram recenzie a moznych predajcov
zatial mam na ebayi jeden vyhliadnuty za 25 GBP, mastne ale malo by to vydrzat ked sa dava 1ml na 10 litrov vody, menim pravidelne okolo 20, do velkeho budem len miesat vodovod a RO zatial.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: tvrdost vody

Odoslaťod trinitysk » 16 Apr 2012 13:46 pm

Myslim, ze to trochu prehanas...:-) Bohuzial drviva vacsina vsetkych tychto super preparatov je marketingovy tah....myslim, ze hlavne ti navodia dobry pocit, ze pre krevetky alebo akva ako take robis maximum...tie peniaze by som radsej investoval do niecoho rozumnejsieho... :)
Ked potrebujes dvihnut tvrdost tak staci CaCO3, pripadne aj MgSO4 (pripadne aj aj..) a stoji to par korun/eur.
Ak trvas stale na komercii, tak dobre referencie mam na shirakuru (ci uz krmenie ale aj uprava vody pre krevetky..)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: tvrdost vody

Odoslaťod triscene » 16 Apr 2012 15:37 pm

jj o tom som vravel ze su aj rozne tieto 'zluceniny' co obsahuju Ca a Mg a malo by to byt safe, len vraj toho Ca a Mg tam nie je az tolko a to sa chcem spytat ze ak by som miesal pomer tychto veci, tak ci tie CO3, SO4 vo vacsom mnozstve nevadia? :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: tvrdost vody

Odoslaťod trinitysk » 16 Apr 2012 17:34 pm

Namiesas si RO vodu pridanim CaCO3 a MgSO4 na pozadovanu tvrdost a je hotovo, nehrozi teda ziadne predavkovanie, jedine ze by si ty sam nieco viacej cielene davkoval...ziadne vacsie ci mensie mnozstvo teda nehrozi, je len na tebe kolko tam pridas a aku si "vyrobis"tvrdost vody...ak nechces pridavat nic z tohto aj ked je to uplne bezpecne, tak si daj do RO vody kusky koralu, musle a pod., tam to al etrva dlhsie kym budes mat vodu na pozadovanom GH (ako dlho, to zavisi od pridaneho mnozstva koralu atd atd)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.