Hnedá špina vo filtri



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Hnedá špina vo filtri

Odoslaťod rafa » 25 Jún 2009 14:09 pm

Ahojte.

Skusala som hladat na fore nejake prispevky, ale nic podobne sa mi nepodarilo najst, tak skusim popisat moj problem 8)

V aprili som si zalozila 60l akva. Rastlinkam sa pomerne darilo, aj ked sem-tam odhnivaju mi rastlinky od korenov - ale tie som uz v podstate postupne pretrhala alebo vyrazila (predpokladam, ze sa proste neujali).
Spociatku som si vsimla, ze po mesiaci zrejme sa aktivoval tetra initialsticks, lebo mi ztmavol substrat do sedivej farby. Vtedy este filter (Tetratec 300) bol cisty.

Ale cca po mesiaci to zacalo. Vymenila som filtracne medium za nove, precistila som komplet filter a odvtedy to mozem robit kazdy tyzden. Medium sice tyzdenne nemenim - cca raz za 2-3 tyzdne, ale cistit filter mozem furt. Aj ked zmykam medium vo vode, snad 30x zmykam a furt z neho ide hneda spina.... Vobec tomu nechapem odkial sa berie. Akva je priezracne ciste, mam ho v galerii ale jednoducho nechapem co mi sposobuje tu hnedu spinu.
Je to normalne vobec? Predtym cely mesiac som sa filtra ani len dotknut nemusela :(

Poctivo odkalujem (medzi rastlinkami sa moc neda), meram vodu (iba raz som mala vyssie hodnoty dusicnanov), kazdy tyzden sa staram, krmim striedmo, svietim 10-11 hodin denne, hnojim a aj CO2 mam... Poradte prosim ci je to ok. Vdaka
rafa
 
Príspevky: 19
Obrázky: 7
Založený: 11 Apr 2009 21:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Odoslaťod dusik » 25 Jún 2009 14:15 pm

Ty meníš každý mesiac filtračné médium? :shock: To sa samozrejme nemá robiť. Ten molitan vydrží roky. Nikdy nevyčistíš molitan tak, že ide z neho čistá voda. Je to normálne. Má sa lep preprať a dať späť.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod rafa » 25 Jún 2009 14:24 pm

To medium co mam ja je kombinaciou vsetkeho (zvonka molitan, vnutri nejake drobne kamienky a este nieco gulate tam citim), predavac vravel, ze raz za mesiac by sa malo vymienat.
Link: http://www.akvashop.eu/easy-crystal-filter-pack-c-250-300-s-aktivnym-uhlim-p-5602.html
rafa
 
Príspevky: 19
Obrázky: 7
Založený: 11 Apr 2009 21:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod astro » 25 Jún 2009 14:34 pm

ach predavač vravel... a to tam dávaš aj s tým aktívnym uhlím zakaždým????
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Odoslaťod wo.hu » 25 Jún 2009 14:39 pm

pridavam sa k disukovmu nazoru, ze filtracne mediu netreba menit tak casto. Musim sice priznat ze s tvojim filtracnym mediom skusenosti nemam, ale podla mna by to nemal byt problem. Staci medium poriadne preprat vo vode z akva ked odkalujes alebo cistis. A nevidim problem v tom ze mas "spinave" medium ked voda v akva je cista, filter je predsa na to aby sa tam zachytavali necistoty.

Ps: ja mam vo filtri jemnu fitracnu vatu od ehimu (mam vonkajsi eheim filter eco pro) a ta bola cista asi iba prvy tyzden, od vtedy ma permanentne hnedu farbu aj po 1000 nasobnom preprati.
Obrázok používateľa
wo.hu
 
Príspevky: 121
Obrázky: 37
Založený: 25 Aug 2008 21:17 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod Ajven » 25 Jún 2009 15:03 pm

rafa, precitaj si clanok clanky/filtracia.php
davam do pozornosti odsek:
Biologické filtre okrem mechanickej filtrácie plnia aj funkciu biologickú. V ich filtračných náplniach žijú dôležité druhy baktérií, ktoré sa starajú o premenu a odstraňovanie jedovatých a odpadových látok (dusitany,dusičnany,fosforečnany...). Na konci celého procesu zostanú vo vode vätšinou len neškodné minerálne látky. Baktérie k svojmu životu potrebujú dostatok kyslíka a "pohyb" vody. Od prekysličenia filtru záleží, aké v ňom bude množstvo populácie baktérií.


Cize to hnede su uzitocne bakterie, ktore prepratim nicis. Treba obcas cistit, ale s mierou. Aby cez filter prechadzal prud vody, ale zaroven tam bolo dostatocne mnozstvo toho "hnedeho".
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnedá špina vo filtri

Odoslaťod Raviolka » 25 Jún 2009 15:06 pm

rafa napísal:Ale cca po mesiaci to zacalo...
Zjednodušeně řečeno, ta "špína" jsou baktérie - kvůli kterým filtr máš. V prvním měsící tam nebyly.

Takže ano, je to úplně normální - a s pěčí o čistotu to rozhodně nepřeháněj, dokud se drasticky nesníží průtok a neklesne kvalita vody v akváriu, není sebemenší důvod čistit (nebo dokonce měnit) filtrační hmoty.

Jak už naznačil astro, aktivní uhlí do normálního akvária nepatří.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod wo.hu » 25 Jún 2009 16:17 pm

dievky, som rad ze spomenuli bakterie, ja som na to zabudol. :oops:
Obrázok používateľa
wo.hu
 
Príspevky: 121
Obrázky: 37
Založený: 25 Aug 2008 21:17 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Hnedá špina vo filtri

Odoslaťod Igypop » 25 Jún 2009 16:33 pm

Taký istý hnedý povlak sa ti robí aj v hadiciah od flitra, casom moze narást do velmi zaujímavej hrúbky. Istý cas som musel hadice cistit kazdé 2-3 mesiace, inak bol 1/10 prietok vody (miliony přátelských bakterií :-))
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Hnedá špina vo filtri

Odoslaťod dusik » 25 Jún 2009 16:35 pm

Igypop napísal:Taký istý hnedý povlak sa ti robí aj v hadiciah od flitra, casom moze narást do velmi zaujímavej hrúbky. Istý cas som musel hadice cistit kazdé 2-3 mesiace, inak bol 1/10 prietok vody (miliony přátelských bakterií :-))

V tvojom prípade to môže byť aj riasa.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Hnedá špina vo filtri

Odoslaťod Igypop » 25 Jún 2009 16:42 pm

V tom prípade by to bola prvá riasa, ktorá nepotrebuje k zivotu svetlo. Hadice síce boli priesvitné, ale v uzavretej skrinke :wink:
Neviem preco, ale istý cas som s tým mal dost problémy, potom sa to stratilo a v hadiciah ostával iba jemný povlak.


Priesvitná hadica vystavená celodennému slnku (akvárium-sud v záhrade) bola na 95% upchatá riasami, sinicami, baktériámi... za 4 dni po vycistení.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Odoslaťod rafa » 25 Jún 2009 19:26 pm

Dakujem vsetkym za diskusiu :) Vcelku ste ma upokojili :)

Este stale mam poslednu jednu napln do filtra s aktivnym uhlim, ktora bola pribalena k akvariu. Takze hned potom kupim prvu napln bez uhlia. Su aj lacnejsie o 2 eura, co ma tesi :) Musim si ale prestudovat, co realne to aktivne uhlie robi/nerobi :roll:

Este raz dik :wink:
rafa
 
Príspevky: 19
Obrázky: 7
Založený: 11 Apr 2009 21:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnedá špina vo filtri

Odoslaťod Igypop » 26 Jún 2009 09:54 am

Aktívne uhlie je vysoko porézny materiál, zopár gramov má plochu velkosti futb. ihriska, preto dokáze do pórov zachytit velké mnostvo molekúl nejakej velkosti. Po vyplnení týcho pórov uz dalej nezachytáva, práve moze zacat uvolnovat zachytené látky. Nerobí vsak rozdiely mezdi dobrými a zlými látkami. Pri zalození akvária sa dáva kvoli tomu, aby na zaciatku pohlitlo potenciónálne toxické látky, ktoré tam mozu vzniknút, potom uz skor skodí, lebo moze zachytávat napr. hnojivo pre rastliny. Doporucuje sa pouzit napr. po skoncení liecby pomocou nejakej chémie.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Hnedá špina vo filtri

Odoslaťod dusik » 26 Jún 2009 10:02 am

Igypop napísal:Aktívne uhlie je vysoko porézny materiál, zopár gramov má plochu velkosti futb. ihriska, preto dokáze do pórov zachytit velké mnostvo molekúl nejakej velkosti. Po vyplnení týcho pórov uz dalej nezachytáva, práve moze zacat uvolnovat zachytené látky. Nerobí vsak rozdiely mezdi dobrými a zlými látkami. Pri zalození akvária sa dáva kvoli tomu, aby na zaciatku pohlitlo potenciónálne toxické látky, ktoré tam mozu vzniknút, potom uz skor skodí, lebo moze zachytávat napr. hnojivo pre rastliny. Doporucuje sa pouzit napr. po skoncení liecby pomocou nejakej chémie.


Aj ja som si myslel, že sa môžu z aktívneho uhlia uvoľňovať toxíny späť, ale s toho to omylu ma dostali.
http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_a ... i_uhli.htm
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Hnedá špina vo filtri

Odoslaťod nomad1307 » 26 Jún 2009 14:26 pm

môže aktívne uhlie spomalit prietok? rapídne tak na 1/10
Obrázok používateľa
nomad1307
 
Príspevky: 90
Založený: 11 Mar 2009 16:48 pm
Bydlisko: Nová Dedina


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.