Život 350 litrového akva



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Život 350 litrového akva

Odoslaťod matus_pigy » 03 Júl 2009 14:18 pm

Ahojte všetci. Chcem sa s vami podeliť a samozrejme aj poradiť. Dostal som ku štátniciam od priateľky 350 litrové akva, rozmery 145 x 50x 50. Sklo je tam 8mm. No mám problém - na jednej strane je rozlepené. Takže ho budem musieť zobrať do Nitry a chcem ho dať úplne nanovo zalepiť. Chlapík mi povedal, že mi to spraví za 20 eur, myslím že dobrá cena. Osvetlenie, no to je problém, pretože sa mi tam nezmestia 150 cm trubice, mimochodom budú T8, som jednoznačne rozhodnutý. Dám tam 120 cm, tie majú 36 w, ale ide o to, že ak tam dám 4, bude tam len 144w svetla a to je málo asi určite. Keď dám 5, bude to akurát, len budem musieť kúpiť ďalší predradník a vodotesné pätice a to potom neviem, či mi vydajú peniaze. Stáť bude na ôsmych kvádroch Itong, tie obijem laminátovými doskami a tak by to malo vyzerať fajn. Filtrácia bude vnútorné čerpadlo Atman. Kryt mi zadara spraví jeden stolár. Takže to je asi z technickej stránky, ostatné budem riešiť, keď bude technika komplet. Za prípadné rady vám ďakujem.
A chcem sa spýtať, ako sem vložím obrázky, lebo to nejako neviem :)
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Reklama

Odoslaťod dusik » 03 Júl 2009 14:24 pm

Ak je obrázok uploadnuty na internete, tak nad oknom kde píšeš príspevok je tlačidlo IMG. To stlačíš, dáš odkaz na obrázok a znova stlačíš a je to.
Ak nie je obrázok na internete tak ho daj do pers. galérie, alebo využi napr. toto:
http://imageshack.us/
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod slavok » 03 Júl 2009 16:58 pm

144W svetla je až až, keďže výška je 50cm. Mysli aj na účty za elektrinu. Tam ti porastú aj na svetlo náročné rastliny, bežné rastliny porastú aj pri polovici. A ak by sa ti zdalo málo, možno by sa tam vošli ešte nejaké uzučké reflektory a to už by vypaľovalo oči :)
slavok
 
Príspevky: 53
Obrázky: 21
Založený: 01 Dec 2004 10:22 am
Bydlisko: ZA

Odoslaťod matus_pigy » 03 Júl 2009 23:37 pm

Obrázok
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod matus_pigy » 03 Júl 2009 23:39 pm

Z vnútornej strany krytu bude nalepená reflektorová fólia
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod matus » 04 Júl 2009 11:46 am

neviem ako si na tom financne, ale ak sa chces tomu venovat seriozne (predpokladam, ze ano ked mas 350 litrov) tak si to dobre rozmysli s tym vnutornym filtrom - jednoznacne doporucujem pri tvojom objeme si zaobstarat vonkajsi filter
akvarko si dostal kryt mas tiez zadara takze na tom ext. filtri by si mohol trochu pustit, chcem ti usetrit financie, pretoze casom by si na to prisiel sam a ten vnutorny filter by si urcite casom vymenil za externy
a ak mas zaujem, tak aj s tym osvetlenim by som ti vedel pomoct - jednoduche a lacne riesenie
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod matus_pigy » 04 Júl 2009 12:59 pm

No uvidíme, ako na tom budem finančne, ale rozmýšlal som nad externým filtrom, ale nejakú dobu bude musieť fičať ten vnútorný. No a s tým osvetlením, ako si to myslel? Kludne sa rozpíš, založil som toto vlákno kvôli diskusiám :) A chcem tu zozbierať cenné rady.
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod matus_pigy » 06 Júl 2009 11:55 am

Zajtra beriem akvarko zlepiť do Nitry, ten pán lepí akváriá a teráriá už nejakú dobu, tak dúfam, že aj to moje zalepí dobre. Chcem sa spýtať, či sú potrebné nejaké výstuže pri takom objeme, pretože tam žiadne nemám. Mám ho poprosiť, aby mi spojil akvarko pásom skla v strede po šírke??? Sklo je 8 mm silné. Ďakujem za odpoveď.

Pri zakladaní plánujem zloženie dna nasledovné: V starom akvarku 100 litrovom mám rašelinu a štrk, tie pomiešam dohromady a dám na spodok dna. Na túto vrstvu pôjde ďalšia vrstva prevareného kremičitého štrku. Mám dať ešte niečo úplne naspodok okrem tej starej vrstvy? Vlastne chcem dosiahnuť to, aby som mal prakticky akvarko od založenia už ,,zabehnuté,, k čomu prispeje 100 litrov vody z rok funkčného akvarka a samozrejme aj rastliny a filter.
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod eminence » 06 Júl 2009 12:26 pm

---- podla mna ine nemusis robit, ale to ze tam das uz veci zo zabehnuteho akva, neznamena ze aj nove bude hned "zabehnute" treba to chvilu nechat bezat aj s filtrom, len s rastlinamy a potom uvidis co to robi.
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Odoslaťod matus » 06 Júl 2009 13:15 pm

1. rozmysli si, ci das na dno tu raselinu, precitaj si najprv toto http://maniakva.sweb.cz/raselina.htm
2. rozhodne treba pouzit vystuze, osobne by som dal aj na dno-zvacsi sa kontaktna plocha bocnych skiel a dna, na vrch daj tie vystuze co mas a stredovu vystuz by som taktiez urcite dal, krycie sklo by som tym padom rozdelil na 2 casti - akva ti vydrzi aj bez toho, ale bezpecnost je na prvom mieste a ten objem vody ti v izbe spravi niekolko cm na podlahe, je to mozno par eciek naviac, ale stoji to za to (ak ti nie je jasne ako to myslim s tymi vystuzami napis)
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod julessk » 06 Júl 2009 14:37 pm

Zasa s tymy vystuzamy to netreba prehanat matus, ja mam 200x60x60 - 720l od firmy ZEKIA a je tam len jedna stredova vystuz co uplne postacuje 8)
Obrázok používateľa
julessk
 
Príspevky: 55
Obrázky: 28
Založený: 25 Jan 2009 20:31 pm
Bydlisko: presov

Odoslaťod matus_pigy » 06 Júl 2009 18:17 pm

Ok šak snáď ten čo mi to bude robiť, tak vie čo robí, lebo šak on sa tým živí. Tak snáď on mi bude vedieť poradiť.
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod matus_pigy » 06 Júl 2009 21:25 pm

Odporučte mi niečo pod ten štrk. Ide mi hlavne o to, aby mali rastlinky silnú koreňovú sústavu a mohli si bra´t živiny aj zo substrátu. Na aquaclay nemám. Jirka Scobák myslím voľakedy dávno písal, že používa nejaké druhy zeminy, ktoré majú rastlinky radi. Čo dávate do dna vy? Akú máte najspodnejšiu vrstvu? Ja mám rašelinu a rastlinám sa darí. Článok, ktorý som si ale prečítal ma odradil, pretože môže spôsobiť aj problém. Takže moja momentálna dilema je hlavne dno. Myslím že dno, svetlo a filtrácia sú najdôležitejšími ,,parametrami,, pre úspešné akvárium. a ja ho teda chcem mať ukážkové.


Matúš ďakujem za rady a rovnako všetkým, ktorí mi pomáhajú. Som možno aj skúsený akvarista, no každý robíme chyby, ktorých sa chcem vyvarovať a podeliť sa so skúsenosťami ostatných skúsených akvaristov :)
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod matus » 06 Júl 2009 21:54 pm

v dne nemusis mat nutne nejake ziviny - zavisi to od rastlin, ktore chces pestovat, vo vacsine pripadov si vystacis s pmdd, co2 a pravidelnym svetlom a ak by si mal nejake korenove, tak tam pichnes nejaku hnojivovu tabletku, casom vzniknuty detrit ti vytvori perfektne dno, ale mozes aj experimentovat - nieco zaujimave som sa docital tu http://www.rataj-spk.cz/ - publikace - proč to akvarium funguje I. ten borec z polska si vyraba svoje vlastne hnojivo, precitaj to trpezlivo cele
tie vystuze - je to len rada
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod matus_pigy » 06 Júl 2009 22:02 pm

Hnojenie bude JBL Feropol alebo Sera Florena
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod matus » 07 Júl 2009 09:15 am

napis ake rastliny zamyslas pestovat
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod matus_pigy » 07 Júl 2009 13:34 pm

Kukni si moju galériu, presne tie isté. Na pravej strane akvarka budú tie vallisnerky, ďalej pôjde ten šuter s jávskym machom, anubiasy a medzi nimi bude echinodorus amazonicus. Za ním bude najskôr sagitaria a za sagitariou ludvigia palustris a vedľa nej tá chlpatá rastlina čo mám v albume. Budú tvoriť pozadie. Za tým anubiasom v smere doľava bude ďalšia veľká rastlinka, okolo ktorej budú nizučké cryptocoriny. A samozrejme niečo plávajúce. Strašne by som tam chcel nejakú červenú rastlinku ktorá by pripomínala ker. Úplne dopredu na sklo chcem dať nejaký trávnik, ešte ale neviem aký. Predstavu mám brutálnu, uvidíme, čo z toho bude.

Dnes som ho dal zlepiť, pán čo ho bude zlepovať bude musieť odrezať z dĺžky asi 1 cm, pretože bol vyštrbený jeden roh. Takže záverečný litráž by nemala ísť pod 330 litrov. Bude to krása. Cez víkend začnem objednávať svetelnú techniku. Predradníky + vodotesné pätice ma vídu okolo 50 ečiek, kupujem ešte jeden 12 cm ventilátor do krytu, budú tam dva a reflexnú vrstvu pod kryt. Cena krytu by mala byť okolo 85 ečiek.

Som pozeral ten link, ktorý si mi dal Matúš a tých svietidiel by som musel kúpiť veľa a vyšli by ma viac. chcem mať okolo 0,45 - 0,5 w na liter vody, trubice by mali byť osram Lumilux.
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod matus » 08 Júl 2009 08:12 am

nuz s tym svetlom sa rozhodni ako uznas, len neviem, ci sa podari chlapikovi odrezat 1cm z dlzky ked samotne sklo ma 8 mm
ok - tak nezabudni davat priebezne fotecky, aby sme mohli sledovat skutocny zivot 350l akva :wink:
ps: ako si sa rozhodol s tym dnom ? ... cital si to ?
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod matus_pigy » 08 Júl 2009 12:01 pm

jasne čítal som to. Ono ja mám s rašelinou dobré skúsenosti, myslím, že jej vďačím za svoj momentálny úspech. Len ide o to, že kým sa mi stabilizovalo akvo, trvalo to strašne dlho. Rozmýšlal som nad prídavkom do substrátu od sery. Ale chcem ten vonkajší filter, takže asi z toho dna nič nebude. Tak podľa všetkého na úplný spodok dám kompletné dno zo starého akvária a na to pôjde vrstva nového kremičitého štrku, ktorý ale neviem kde zoberiem, ale to ma momentálne netrápi. Proste bude. No a potom kúpim aspon 3 pakle bivoja od rataja, aj doma ešte nejaké mám a keď budem sadiť rastlinky, tak pod každú šuchnem nejakú guličku, či dve. Myslím, že dno by malo byť fajn, teda pokiaľ nevygoglim nejaký špeciálny osvedčený návod na výrobu spodnej vrstvy. Ale aj tak si myslím, že rastlinkám sa bude dariť.

Proces zakladania tohoto akva bude trošku zdĺhavejší, ale jednoznačne sem budem stále pridávať nové fotky a informácie.
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod gogo1968 » 08 Júl 2009 12:17 pm

Matúš tie trubice si behni pozrieť do Hagardu majú tam Philips 36W 830,840,865 cca 2,30 Eur ks.
Obrázok používateľa
gogo1968
 
Príspevky: 254
Obrázky: 53
Založený: 20 Dec 2007 22:24 pm
Bydlisko: okr.TO

Odoslaťod matus » 08 Júl 2009 14:54 pm

s tym bivojom velmi opatrne - ja by som dal na spodok ako ty stare dno a potom to prikryl niecim novym a staci na uvod, s gulickami a v takom mnozstve by som urcite pockal minimalne 4-6 tyzdnov
nezabudaj, priroda nema rada nahle radikalne zmeny
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod matus_pigy » 08 Júl 2009 17:44 pm

gogo strašne si ma potešil, čakal som, že trubice ma vídu okolo 30 - 50 ečiek.

matus ok, dám na tvoje rady. Keďže tam budem mať hneď od začiatku veľa rastlín, hádam nebudú až také problémy s riasami. Samozrejme budem musieť odkalovať.

Mám hnojiť pri veľkom množstve rastlín už od začiatku???
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod matus » 08 Júl 2009 22:48 pm

matus_pigy napísal:Mám hnojiť pri veľkom množstve rastlín už od začiatku???
... ak mas na mysli CO2 tak mozes, ale ostatne hnojivo tak, ako som pisal vyssie
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod matus_pigy » 11 Júl 2009 19:35 pm

Obrázok

Tak dnes som ho priniesol zlepené domov. Týpkovi pri zrezávaní kúsku skla zo dna prasklo celé dno, tak mi dal nové. Vraj najskôr ho mám napúšťať tak o tri dni. No akvo je pripravené na skúšku, ono po založení bude ešte o ten jeden rad itongu vyššie. Medzi itongami dám polystyrén o hrúbke 1,8 cm, ďalej nasleduje ďalší polystyrén, na ňom sú uložené vedľa seba dosky, ktoré sa používajú na výrobu podláh, teda je to 2 cm silná veľká doska ale budem musieť dať tie dosky zlepiť a ohoblovať, pretože niekde medzi výškami je rozdiel 1 mm. Dosky do seba zapadajú pomocou drážky a perka. Kúpené dnes v Baumaxe. Na doske sú ďalšie dva polystyrény o rovnakej hrúbke ako tie dva predtým a na ňom samotné akva. Myslím, že nieje šanca, aby mi prasklo. Už len vyskúšať, či je poriadne zlepené. Skúška začne o tri dni. Cena zlepenia + výmena toho prasknutého dna 30 euráčov. Myslím že cena je v pohode. No a akvo má výsledné rozmery 142 x 48 x 50 a teda objem je 340 litrov.
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.