Priesvitné "originál" listy na rastlinkách



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Priesvitné "originál" listy na rastlinkách

Odoslaťod angelika » 04 Júl 2009 07:33 am

Zdravím,
keď som kúpila rastliny, všetko bolo OK.
Teraz po cca mesiaci mi pôvodné listy začali "spriesvitnievať" a odhnívať. Najprv som si myslela, že je problém s rastlinkou, postihlo to iba Echinodorus Paul Clocker (ani neviem čo je to za rastlinu, na nete sa o nej nikde nedočítam poriadne), ale teraz to začali robiť aj ostatné.
Sranda je (do smiechu mu nie je ale), že týmto rastlinkám rastú nové listy a tie sú zdravé. Odchádzajú iba tie originálne (pôvodné) listy. Najprv zhnedne, potom spriesvitnie tak, že ostane iba kostra a potom odpadne. Namiesto neho však našťastie vždy narastú jeden - dva nové listy a tie vyzerajú v poriadku.
Myslela som si, že to môže byť tým, že je to ten prechod z emerznej formy na submerznú. Ale žeby sa to objavilo až po cca mesiaci? Je to možné?
Po akej dobe by pri tomto prechode mali začať "odchádzať" tie pôvodné listy?

Prikladám aj fotky. Info o mojom akva je v téme 63l Akva by Angelika

Ďakujem za všetky komenty :)

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Reklama

Odoslaťod angelika » 04 Júl 2009 07:58 am

a ešte otázka... mám tie odhnité listy zbierať? či ich môžem nechať v akva?
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Odoslaťod dusik » 04 Júl 2009 08:13 am

Tie obhnite listy pozbieraj. Bude to prechod na submerznú formu.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod angelika » 04 Júl 2009 08:16 am

oki ďakujem, hneď som pokojnejšia :) Idem to odtiaľ ostrihať všetko, nech to tam nešpatí..

ešte raz ďakujem
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Odoslaťod eminence » 04 Júl 2009 10:18 am

chvilu ich tam mozes nechat ale len chvilu ... hnijuce listy urobia v akva vodu taku aka ma byt. tie listy pridavaju "hnojivo" do vody .. ale zas to netreba prehanat
Naposledy upravil eminence dňa 04 Júl 2009 10:21 am, celkovo upravené 1 krát.
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Odoslaťod angelika » 04 Júl 2009 10:20 am

chvíľu, napr jeden dva dni? Nechcem veľmi behať rukami rybkám do akvária, tak keď je to už nutné, tak max raz za týždeň.. len dovtedy tie listy asi aj zožerú prísavníky.. stále sú na tých odhnitých prisatí..
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Odoslaťod eminence » 04 Júl 2009 10:27 am

pre vysvetlenie. rastliny - nove - v akvaristikach su pestovane inak ako v akvariu s rybkami. vacsinou povodne listy odhniju a pokial rastu nove tak mozes byt len rada. ine by to bolo keby si zobrala rastliny od nejakeho akvaristu zo zabehnuteho akvaria a tie by hnily potom je problem. co sa tyka prisavnikov tak oni maju radi rastlinny "odpad" ... takze pre nich je to potrava. kludne ked vidis ze rybkam a rastlinam sa dari - tj. rastliny rastu .. staci vymena vody raz tyzdenne ... ale max. 30% vody ..
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Odoslaťod angelika » 04 Júl 2009 11:32 am

ja menim raz za tyzden takych 15 litrov (3x maly kyblik, ktorý má cca 5 l)

dakujem vam za rady, hned mozem byt pokojnejsia
chcem, aby sa mali moje rybky dobre, tak sa zo vsetkeho nezvycajneho stresujem.. este sa musim vela ucit..

takze padam citat forum :)
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Odoslaťod očinta » 06 Júl 2009 20:07 pm

Mne takto zareagujú rastliny keď zabudnem pridať hnojivo s obsahom Fe. Priesvitné listy poprípade tie žltohnedé fľaky. Po pridaní napr. Colour Fe+ a.i. sa mi rastlinky poďakujú. Čo tak zmerať obsah železa vo vode.
Veľa úspechov Angelika.
očinta
 
Príspevky: 139
Obrázky: 22
Založený: 14 Feb 2009 12:10 pm
Bydlisko: PD

Re: Priesvitné "originál" listy na rastlinkách

Odoslaťod Poly » 06 Júl 2009 23:01 pm

Angelika udava, ze nove listy su zdrave, keby im chybalo zelezo, tak nove listy nenarastu, alebo narastu chore. :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod angelika » 07 Júl 2009 09:23 am

očinta - aj ja som si myslela, ze by to mohlo byt nejakym prvkom, ale ako pise poly, nove listy su v poriadku a iba tieto stare odchadzaju..
a hnojivo (sera florena s obsahom FE) som tam naliala par tyzdnov dozadu aj to iba dve tri kvapky a nie odporucane mnozstvo a iba nabehli riasy, takze to ani nebudem asi pouzivat
ale napr na echinodoruse P. Clocker mi uz za tyzden narastli asi 4 nove listy a su cervensie a vacsie ako tie povodne, ktore odhnivaju, tak asi maju moje rastlinky dobre podmienky..

ale dakujem za rady vsetkym, nad tymi testami uz uvazujem davnejsie, ale su dost drahe (ak chcem zmerat vsetko)

chcem sa spytat, ze ak napr dnes ostriham vsetky povodne listy a necham iba dva tri nove, ktore este len vyrastaju, ale nie su este uplne velke, moze sa tej rastlinke cosi stat? asi z nich ostanu iba pahyle, kym by sa pozviechali.. nemoze im to nejak uskodit a oslabit ich?
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Odoslaťod Raviolka » 07 Júl 2009 10:06 am

Angelika, určitě nemusíš měřit "všechno". Pro rostlinné akvárium se hodí test na dusičnany, železo, pH... víc toho nepotřebuješ, leda bys chtěla přidávat CO2 (test na "uhličitanovou tvrdost") a nebo nastaly nějaké problémy, pak se hodí třeba i test na fosfor, dusitany.
Zkus se podívat po testech Aquar, jsou dobré a levné, případně Rataj - na základní měření bohatě stačí.
Pokaždé ale dávej pozor na expirační dobu, tyhle levnější testy vydrží cca rok (jak který) a koupit je měsíc před uplynutím expirace není výhra... potom mohou být hodně nepřesné.
Časem, až si "vycvišíš oko" :-), nebudeš třeba test na železo vůbec potřebovat, při pravidelné péči o akvárium ani žádný jiný. Ale pro zajímavost, a aby se člověk naučil rozumět dobře tomu, co se v akváriu děje, jsou testy myslím dobré.

Ups, jsem se rozepsala :roll: - ty listy klidně ostříhej, rostlina to zvládne. Já je v akváriu nechávám (usadí se tam baktérie a nakonec ty listy stejně sežerou krevety nebo šneci) - ale pokud jsou to nové rostliny a ztrácí listy ve větším množství, pak je rozumné tam uklidit :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod angelika » 07 Júl 2009 18:45 pm

Dakujem Raviolka za radu.

Takze aby som to zhrnula:

- testy (na zaciatok) stacia na dusicnany, zelezo a PH
- ak chcem pridavat CO2 (na co sa necitim, lebo s mojimi schopnostami by som vsetko otravila), tak aj testy na uhlicitanovu tvrdost
- ak opadavaju obcas nejake listky, mozem ich tam pokojne par dni nechat, rybkam to neuskodi a rastlinkam to posluzi ako hnojivo
- pri tejto zmene z emerznej na submerznu by som radsej mala povodne listy zbierat, najlepsie ich osmykat cele a nechat iba nove
- nestresovat, ak mi pol povodnych listov na novej rastline odhnije
- ak mi novovyrastene listy zacnu hnit, treba hladat chybu niekde medzi akvariom a vodovodom (to myslim seba 8) ) a pouzit test na FE a v pripade, ze chyba, tak ho rastlinkam dodat
- ak to nie je chyba v FE, ale v cokolvek inom, tak sa spytam tu, lebo si s tym sama urcite rady nedam..

to je asi vsetko

Dakujem za rady, ja sa tu vzdy vela toho dozviem :)

skoda, ze tu nie je smajl, co dava dole klobuk, ste naozaj super...
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.