Úhyn gurám - problém s tvrdosťou vody?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Úhyn gurám - problém s tvrdosťou vody?

Odoslaťod Adhara » 06 Júl 2009 18:17 pm

Máme dlhodobý problém s guramami, ktoré javia symptómy choroby, aká nebola opísaná v žiadnej akvaristickej knihe. Niekoľko týždňov až mesiacov po zakúpení zdravých jedincov sa ryby začnú akoby "zmenšovať" - chudnú, ich telá sa stávajú hranatými, doslova akoby im trčali kosti. Postupne odmietajú potravu a nakoniec všetky do jedného roka uhynú. Stávalo sa nám to v starom, zhruba stolitrovom akváriu, pokračuje to aj v novom dvestolitrovom akváriu. Pritom tieto dve nádrže z techniky nemali spoločné nič, z dekorácie a osadenstva veľmi málo (aj to len spočiatku, teraz už nič). Deje sa to bez ohľadu na to, kde sme ryby zakúpili. Je to spôsobené prílišnou tvrdosťou vody, ktorú labyrintky údajne neznášajú, prípadne nejakou inou zložkou vo vode? Dávame im totiž vodu priamo z vodovodu. Voda je jediné, čo ma v tejto súvislosti napadlo, pretože ako som už spomínala, dialo sa to v dvoch rozdielnych akváriách.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Reklama

Re: Úhyn gurám - problém s tvrdosťou vody?

Odoslaťod Poly » 06 Júl 2009 18:38 pm

Ake si pouzivala/pouzivas krmivo? Aku mas tvrdost vody? Vacsinou je tvrdost vody z vodovodu vhodna pre pouzitie v beznom akvariu.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Úhyn gurám - problém s tvrdosťou vody?

Odoslaťod Adhara » 07 Júl 2009 09:39 am

Internet udáva pH v rozsahu 7,3-8,1. Pre úplnosť: dusičnany majú 4,6-5,9 mg/liter.

Krmivo sme používali rôzne. Základom boli vždy vločky, väčšinou tie obyčajné, niekedy špeciálne bylinné, vločky na podporu zafarbenia, atď... pre spestrenie sme dávali najčastejšie sušené dafnie a sušené niťovky, zriedkavejšie mrazené niťovky, veľmi krátku dobu živé niťovky. Občas tablety alebo granuly. Suma sumárum, nič extra.

Ešte doplním, že so skalármi sme nikdy nemali takýto problém, hoci aj oni vraj majú radi kyslú vodu. U nás sa však skaláre vždy dožívali úctyhodného veku často presahujúceho bežný priemer, tešili sa dobrému zdraviu a čulo terorizovali ostatné ryby.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Úhyn gurám - problém s tvrdosťou vody?

Odoslaťod Poly » 07 Júl 2009 15:18 pm

Neuviedla si este tvrdost (°dGH), na ktoru sa v nadpise temy odvolavas :) Ake to boli guramy, aky druh?
Inac skalar kludne zvladne aj mierne zasaditu vodu. A podla vsetkeho aj gurama bez problemov zvladne mierne zasaditu, tvrdsiu, mohol by sa ale vyjadrit niekto so skusenostami s guramami. :) Samozrejme, ak chces ryby rozmnozovat, tak vtedy uz su kriteria na kvalitu vody prisnejsie (ikry su zvacsa velmi citlive na kvalitu vody).
Tu si mozes vyhladat takmer akukolvek akvariovu rybu a dozvies sa jej naroky: http://rybicky.net/atlasryb/cesky/
Osobne si myslim, ze guramy ti zacali chudnut a odchadzat kvoli nespravnej vyzive :(
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Adhara » 08 Júl 2009 21:06 pm

Aha, ja som vlastne pôvodne myslela na pH...

Ale tá tvrdosť je 18,5-19,3°dH, resp 3,30-3,45 nmol/liter.

Týkalo sa to viacero druhov gurám - chovali sme zlaté (najčastejšie), perleťové aj bozkávajúce (tie vydržali najmenej). Podobne nie príliš dlho nám žili bojovnice, hoci sa dožívali v priemere viac než guramy, takže problém bude asi s celou čeľaďou.

Nesprávna výživa? Čo je na tej výžive nesprávne? Veď ostatným rybám sa na nej darilo. Pravda, nikdy sa nám nijaké ryby nerozmnožovali, ale to ani nebolo zámerom.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Úhyn gurám - problém s tvrdosťou vody?

Odoslaťod Poly » 08 Júl 2009 23:30 pm

Napr. u guramy zlatej sa udava podstatne vyssia tvrdost aj pH ako mas ty, preto mi to pride ako nepravdepodobne. Na tejto stranke sa aj uvadza pri vsetkych guramach, ze sa maju prikrmovat zelenou potravou, preto som sa pytal na stravu:
http://rybicky.net/atlasryb/cichavec_zlaty
Ako vhodna tvrdost sa uvadza az do 28°dGH a pH do 8,5. Vyzera to tak, ze to tvrdostou ani pH nebude. :(
Mohol by sa este vyjadrit niekto, kto ma s guramami skusenosti. :)
A este ako casto menis vodu? (alebo si menila, ked si mala tento problem?)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Adhara » 13 Sep 2009 21:38 pm

A už je to tu zase. Mesiac po kúpe v priebehu pár dní uhynuli všetky guramy zlaté. Tentoraz predtým ani nejavili typické príznaky "chudnutia", ostatne, začala som ich podľa rady prikrmovať rastlinnou potravou. Do poslednej chvíle žrali. Ostatné ryby v nádrži - skaláre a Mesonauta insignis - tiež nemajú žiadne problémy.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Odoslaťod maxxx01 » 14 Sep 2009 12:35 pm

Nemyslím, žeby to bolo dané tvrdosťou vody, u nás v PO máme tvrdú vodu (cca 18 st. dGH) a guramy chovám v pohode dlhé roky, bežne sa dožívajú takých cca 6 rokov, a jeden čas som ich aj rozmnožoval a odchovával. Hovoríme o trichogaster trichopterus. Nikdy som pritom nerobil nič pre zmäkčenie vody. Hľadal by som príčinu v niečom inom. Mne osobne tieto guramy pripadajú ako dobrý "držiak" - sú to prispôsobivé a dosť odolné ryby.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Odoslaťod pakozdy » 14 Sep 2009 13:09 pm

kupujes stale z toho isteho zdroja ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Veemak » 14 Sep 2009 13:38 pm

Ked menis vodu, neprimiesavas teplu?
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod Jan Blanar » 14 Sep 2009 14:29 pm

Može ísť aj o parazity - skús popísať ešte viac
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Odoslaťod Veemak » 14 Sep 2009 15:07 pm

Velmi casto maju neonky chorobu, pri ktorej im v podstade vpadne brucho.. Toto je na sozo strankach - Ryby veľmi schudnú, skrývajú sa, ležia na dne, kolíšu sa, majú sťažené dýchanie, stmavnú a behom 1 - 2 dní hynú.. Malawi bloat ochorenie africkych cichlid.. Alehynutie tvojich ryb je tusim zdlhavejsie.. Skus im kupit kvalitnu mrazenu patentku, koretru..
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod Jan Blanar » 14 Sep 2009 15:17 pm

Môže pomôcť kvalitná potrava patenka, koretra, atď. No proces je chronický ak by islo o deficit mikro, makroprvkov, či avitaminózu - rybky by však podľa mňa dochli rýchlejšie a podstatne skôr
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Odoslaťod Adhara » 14 Sep 2009 16:51 pm

Tak po najnovších okolnostiach sa zdá, že táto posledná príhoda nebola klasická, ale išlo o jedorázovú otravu, asi dusičnanmi. V priebehu posledného dňa totiž náhle uhynuli zvyšné tri guramy + jeden skalár. Ostatné preživšie ryby, skaláre a cichlidy, vyzerali typicky "otrávene": Nehybne stáli pod hladinou a lapali vzduch. Okamžite sme menili vodu.

Je fakt, že vo veľkej nádrži meníme vodu dosť zriedkavo. Keď akvárium začína vyzerať katastrofálne, zvykla som len oškriabať sklo od rias a vodu meniť tak raz do mesiaca. Ale chcem sa polepšiť. Zaujímavé však je, že ak je problém v špinavej vode, že na to doplácajú len labyrintky.

Stravu sme spestrili, dávam do vody aj výživové doplnky, tak uvidíme.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.