Zalozenie akvaria 200l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Igypop » 06 Júl 2009 10:17 am

Cau,

tak ten biely "pavúk" co más na ohrievaci je na to, aby ohrievac pokial je v krabicke, volne "nelietal" a nerozbil sa. Cize v akva ho mat nemusís a ked ho dás prec, tak más aj pokoj s riasami :o

Riasy nie sú nebezpecné (mimo sinice, co ani nieje riasa). Ako som ja zistil, tak zelená riasa je najlepsie co moze byt, az príde stetinková, zabí vlas, alebo sinica, ktoré ziadna ryba to do úst nezoberie, tak to len potom zacína sranda.
Zelené chlpaté riasy som mal vzdy pri zakladaní akva, bud casom zmizli samé, alebo som na ne nasadil rybky/krevetky. Rozhodne nepouzívat ziadnu chémiu. Ak sa obávas ich prebujnenia, dobré riesenie je zohnat plávajúce rastliny. Odoberajú zivniny z vody, zároven zatienia riasy a ked sa ti ustáli filtrácia tak ich mozes vyhodit.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Reklama

Odoslaťod neeoo » 06 Júl 2009 22:31 pm

Kupil som 6 malinkatich ancitrusikov tak uvidime ci to riasy preziju :)
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Igypop » 07 Júl 2009 09:38 am

Hlavne aby si to prezil ty, ked vyrastú tak im uz riasy chutit nebudú :wink:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Odoslaťod neeoo » 07 Júl 2009 15:14 pm

No pravdupovediac oni rastu dost dlho :). A ze im riasy nebudu chutit mi je jedno budu zrat normalnu potravu zo dna tak ako to robi ten velky ktoreho mam teraz.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Igypop » 07 Júl 2009 15:26 pm

No, ked som mal dvoch uz takých ani nie moc podrastených a pustili sa do seba, tak v akva vsetko lietalo :? . Potom ostal iba jeden, v pohode si zobral kocku mrazených lariev pakomára a nikoho k nej nepustil...

Len doplním, ze máme aj iných a mozno lepsích pozieracov rias, ale tie asi poznás.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Odoslaťod neeoo » 07 Júl 2009 15:30 pm

Jj viem o nich :). Uvidime ako to dopadne zatial budem rad ak si zacnu robit svoju robotu :D.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Odoslaťod neeoo » 07 Júl 2009 19:01 pm

aj ked pravdupovediac neviem ktore su lepsie co sa tyka rias na skle. Dnes ked som dosiel domov tak vsetky ancitrusiky su zalezene za tapetov :) pacmagy jedne male.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Poly » 07 Júl 2009 19:58 pm

Ancistrusy su aktivne prevazne v noci, obcas po noci najdem vycistene plochy od rias :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod neeoo » 07 Júl 2009 20:18 pm

Chcem sa spytat ohladom rastliniek. Vecsina rastil ktore mam ked im vyjdu nove listky tak listy su strasne zlte a niektore ani po dlhom case nechcu zozelenat. Vcom moze byt problem ???
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Igypop » 08 Júl 2009 09:51 am

Ad Ancistrusy: podla mna sú skor na povlakové riasy. Na chlpaté SAE, krevetky, zivorodky (hladné :) )

Zlté listy - chýbajú im nejaké ziviny, ale neviem aké.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Odoslaťod neeoo » 12 Júl 2009 22:15 pm

Ahojte. Chcem sa spytat ci sa tento kamen hodi ako dekoracia do akvarka:
(pod pojmom hodi ci som myslel ci nieje nebezpecny nevylucuje kadejake nechcene latky a pod)
Kamen:Obrázok

Detail:Obrázok

Co sa tyka rias mam presne tie riasy ktore oni zeru problem je ze sa boja svetla a tak cez den su zalezene vkuse. Pisal som trocha vysie o osvetleni plz vyjadrite sa mi aj k tomu lebo neviem ci nemam teraz zacat zhanat dalsiu trubicu teda aspon docasne. Ten problem z rastlinkami stale riesim. Zatial asi kupim PMDD a skusim ci nastane zmena pri minimalnom davkovani.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Odoslaťod neeoo » 12 Júl 2009 22:32 pm

Este co sa tyka rastliniek tak mi pribudla cryptocoryne affinis plsu uz pred casom take kauflandovske kusky bez mena. Co sa mi ako tak podarilo zistit tak jedna je Hydrophila druhovy vsak neviem, a druha asi ludwigia repens.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Igypop » 13 Júl 2009 11:37 am

Kamen: test na obsah vápniku si asi vies spravit, na ostatné ti tazko niekto z fotky odpovie.

Zapni aj druhú trubicu (más tusím 2), mozno nabehnú riasy - ber to tak, ze sú prirodzenou súcastou akvária a v podstate pomáhajú odstranovat z vody zlúceniny dusíka. Casom sa ti vytvorí rovnováha a riasy samé zmiznú (pokial nebudes prehnojovat vodu).
Kopec rastlín sa za svetlom potiahne, zmenia síce svoj tvar, ale neostanú pri dne. Kryptokoryny sú citlivé na zmenu prostredia (osvetlenie, voda, teplota...).
PMDD si zarob bez KNO3.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Odoslaťod neeoo » 13 Júl 2009 14:30 pm

Objednal som Philipsku T5 39W 6500K na prisvietenie. PMDD idem len kupit lebo som nezohnal potrebne ingrediencie. Ale ak viete kde sa to da v KE alebo v PO kupit po castiach tak sa nenahnevam. Co sa tyka NO3 tak som na poslednom merani mal pod 10 takze asi to moc vadit nebude.
Co sa tyka kamienka skusim to dat na nejake ine forum mozno ze mi niekto povie co to je.

Existuje nejaky navod na to ake horniny sa mozu davat do akva ??
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Odoslaťod astro » 13 Júl 2009 14:35 pm

neeoo vylej na ten šuter ocot a hneď zistíš či to môžeš dať do akva alebo nie
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Poly » 13 Júl 2009 14:45 pm

Presne tak, staci ocot. Ak je to suter niekde z vonku, tak urcite sa nebude extra rozpustat a uvolnovat nejake latky, kedze vonku bol niekolko rokov na dazdi, ktory je navyse podstatne agresivnejsim rozpustadlom ako voda v akvariu :)
Ak chces zohnat ingrediencie na PMDD, tak firmy predavajuce chemikalie ich bezne predavaju, ale vacsinou len v 500-1000g baleniach, cize to mozes potom uz rovno predavat dalej, pretoze to asi sam tak skoro nespotrebujes :o Jediny problem je Tenso Cocktail, ten jedine v zahradnictvach, alebo podobne.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod neeoo » 13 Júl 2009 18:34 pm

No pravdupovediac zhanal som tom uz trocha skor ale nepodarilo sa mi zohnat ani tensa a ani Heptahydrat. Kamen nepojde do akva lebo som tam dal korene a uz neni miesto :). Foto postnem ked sa kusok prefiltruje voda lebo som makal na kompletnej prerabke. Co sa tyka toho osvetlenia. Tie prepocty na waty su uplne nanic podla mna aspon pre ziarivky nakolko oni maju z nizkeho prikonu vysoky vykon. Lepsie by asi bolo uviest kolko lm je potrebnych na vysku akva a pocet litrov. Mam aj foto rastliniek na urcenie toho com im je ale to dam do sekcie rastliny kde viacej rozoberam problem. PMDD som zohnal od jedneho chlapika z KE za 1,76€ ak dobre pametam.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Poly » 13 Júl 2009 19:05 pm

Ziarivky sice maju vyssiu ucinnost, ale stale omielany "vzorec" je urceny prave pre ne :)
Akykolvek vzorec je ale stale len orientacny, pretoze na to, ci ti bude ziarivka stacit vplyvaju aj dalsie ine faktory, hlavne tieto:
1. narocnost rastlin
2. mnozstvo rastlin a rozlozenie v akvariu (ak das jednu velku rastlinu do stredu a zakryje listami cele akvarium, je jasne, ze takemuto rozlozeniu sa bude menej darit, ako ked ju das napr. na jednu stranu a zvysok budes mat nejaky travnik, rovnako ak chces pestovat hladinove rastliny, budes potrebovat silnejsie svetlo, resp. v nadrzi sa uskromnit s menej narocnymi druhmi)
3. pouzitie reflektora + ak mas zakryte akvarium a kryt je potiahnuty reflexnym materialom, ucinnost osvetlenia sa zvysi
4. ine predvidatelne a nepredvidatelne okolnosti :D
Vzorcom sa nemusis teda striktne riadit, povedal by som, ze 0,3W/l je minimum, pekne rastlinne akvaria so slabsim svetlom ako je 0,3W/l sa vidia uz len velmi sporadicky, to uz skor vynimka potvrdzuje pravidlo :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod neeoo » 13 Júl 2009 19:22 pm

Suhlasim s tebou. A zaroven budem odpovedat na tvoje otazky.

Rastlinky su v principe nenarocne.
Rozlozenie som dnes zmenil takze sa uvidi.
Plavajuce rastlinky nemam.
Reflektor pouzivam.
A v principe ak si vezmeme ze mam vnutorny objem 180l max realne mozno 170l vody. Tak ti vyjde 51W teraz mi svieti 39W T5 biele svetlo. Berem ze to nesplna minimum a preto som aj doobjednal dalsie T5 od philipsu. Ale zasa to az tak malo nieje. Ked si vezmem ze kamos ma radovo daleko slabsie osvetlenie a rastlinky mu pekne rastu nehovorim ze bujnia ale rastu a nema problem ako ja. Pravda zasa je ze mam pomerne vysoky stlpec vody. Takze silnejsie osvetlenie sa hodi. Neviem vsak ci 80W nebude az vela.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Odoslaťod neeoo » 13 Júl 2009 21:43 pm

Vsimol som si ze na korenoch ktore som dnes dal do akva su sem tam take male riasy do fialovej farby. Moze stoho vzniknut problem ?? Prikladam aj aktualne foto. Korene su tam iba chvilu ak treba mozem ich vyvarit alebo nieco. Korene som kupil na burze cize uz boli v akva.

Obrázok
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Zalozenie akvaria 200l

Odoslaťod Poly » 13 Júl 2009 21:47 pm

Vela to urcite nebude, to sa neboj, silnejsim osvetlenim nic nepokazis. Maniaci mavaju na takom akva ako ty instalovanych 200W v ziarivkach, po ekologickej stranke je to ale na zaplakanie (teda pokial nemaju na streche domu slnecne kolektory :D )
Skus, ako sa bude darit s tymi 80W a potom uvidis, ci treba nieco pridavat, mozno to porastie, mozno nie. :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod neeoo » 13 Júl 2009 22:06 pm

Stou foto som sa kusok sekol takze oprava sry....

Obrázok

Stale aktualne je co stymi korenmi vadi ta riasa na nich ?
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Odoslaťod astro » 14 Júl 2009 07:57 am

neeeoooo dobre to začína, len už daj preč toho plastového pavúka z ohrievača :o a riasa na koreňoch? nevšímaj si každú maličkosť, akvárium nie je sterilné laboratórium, je to život. ak ti to dam vadí a máš obavu tak ich strč do hrnca, vyvar, vezmi ryžák a vyšúchaj do ružova ;)
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Odoslaťod neeoo » 14 Júl 2009 14:54 pm

Pavuuuucika nie :D. Ale nie dam to dole neboj. Co sa tyka tej dezinfekcie len som nechcel aby som si zaniesol dajake blbe riasy. Uz stym nebudem asi teraz hybat aby sa troska rastlinky spametali po vcerajsom presadeni.

Dnes som zohnal PMDD. Musim do toho doliat 3dl destilky a budem zatial davkovat 1ml/100l.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.