Nudzove akvarium - vydrzia rybky?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Nudzove akvarium - vydrzia rybky?

Odoslaťod angelika » 12 Júl 2009 19:20 pm

Zdravím vospolok,
najprv som chcela dať túto tému rovno do koša, ale žiaľ tam môžu pridávať iba moderátori..
Neviem si rady a nechcem rybkám ublížiť viac, ako je nutné.
Objednala som si na internete skrinku pod akvarium a teraz bojujem s otazkou, ako na nu premiestnim akva? Kedze neviem ci skrinka pride zmontovana alebo v demonte, co je vlastne irelevantne pri mojom probleme...
Je mi jasne, ze musim v akva odpustit vodu, pretoze inak nemam sancu ho na skrinku preniest. Lenze to znamena, ze musim vylovit rybky. Doma mam iba 12l akva, kam ich mozem dat. Rybiek mam 14. Viem, ze sa budu citit ako sardinky, ale aku najdlhsiu dobu ich tam mozem nechat? Predpokladam, ze presun akva bude trvat viac ako dve hodiny - iba znizim hladinu vody na maximalne minimum (aky paradox), pretoze netusim ako by som odlovila panciernikov a prisavniky. Takze uz viete moj problem a teraz su to otazky:

1. kolko dlho mozem nechat rybky v sardinkoakvariu, aby nemali z toho dozivotnu ujmu? nebude im vadit tlacit sa napr 4-5 hodin? Mala by som im tam vzduchovat?
2. neuskodi prisavnikom a panciernikom, ak necham v akva hladinu cca vo vyske strk + 3-4cm vody? (uz teraz asi viem odpoved)
3. ako vobec presunut akva? mam ho radsej cele rozobrat? Ide o vzdialenost cca 2,5 metra od povodneho stanovista na nove. Rozmyslam, ze prisuniem skrinku ku aktualnej polohe akva a akva tam iba presuniem - momentalne je akva na smrekovej doske, takze dvaja by sme ho nejak zdvihli - a potom jednoducho budem skrinku tlacit na nove miesto.
4. je to nebezpecny manever? Moze sklo puknut vo chvili, ako bude vo vzduchu iba na doske? Je v nom strk (cca 7,5kg) a rastliny + to minimum vody pre prisavniky a pancierniky. To by som nerada davala von a zas dnu, pretoze potom sa rybiek v tom miniakva bude tlacit viac
5. rybkam zabezpecim v tej konzerve vsetko pohodlie, tzn im tam dam povodnu vodu z akva, aby nemali sok aj ju vratim spat, niekam ju odlozim kym sa bude robit presun. Ale co s filtrom? Mozem ho dat do kybla s vodou z akva a tam ho nechat bezat, aby neuhynuli tie bakterie?
6. celkovo mi poradte ak mate skusenosti, viem ze najvacsia chyba bola, ze som najprv urobila akva a dva mesiace na to az skrinku, postup mal byt zrejme opacny..

Dakujem vopred za rady.. A ak mozem poprosit presunut to rovno do kosa - je to dost hlupa tema
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Reklama

Re: Nudzove akvarium - vydrzia rybky?

Odoslaťod Poly » 12 Júl 2009 21:05 pm

Dolezity je klidek :)
Ked si nesies rybky domov z obchodu v sacku, tak to bez problemov vydrzia (a to ich moze byt aj 10 na max. 1 liter vody), takze by mali vydrzat aj toto, neviem ale, preco tak vela casu na presun potrebujes. Ak sa da, poskladaj skrinku, potom vypusti akvarium do kybla (vsetku vodu si odloz), s niekoho pomocou prenes akvarium (myslim, ze to nebude az take tazke - predsalen to nie je 200 a viac litrovka) napusti odlozenu vodu a vpusti rybky :) Casovo ti ten presun zaberie max. 15 min. a to urcite vydrzia. Rozhodne to nepojde tak, ze presuvat akva aj so skrinkou, to by bolo zbytocne este viac roboty.
Ak sa ti nedari odlovit prisavniky, tak tych 15 minut kludne vydrzia aj v plytkej vode. Filter mozes nechat bezat v dalsom kybli vo vode z akvaria.
Netrufam si odhadnut, ako dlho rybky vydrzia, ale cim rychlejsie to spravis, tym lepsie :)
Na druhej strane si pozri odchovne akvaria, alebo akva v predajni a zistis, ze ak das na nejaky cas 14 razbor do 12 l akvaria, tak to este nie je az taka pohroma :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod angelika » 12 Júl 2009 21:13 pm

no ja som chcela tie 4 hodky kym sa usadi bordel v akva ked tam naspat nalejem tu vodu alebo kym proste dam to akva dokopy.. mozno budem musiet bezat kupit nove, ak ho nechtiac rozmlatim alebo tak.. takze cas bol nadneseny.. ja som na toto expert..

som rada, ze to vyzera tak jednoducho, dufam, ze to tak aj pojde.. rastlinkam nebude vadit taka akoze voda? nepolamu sa mi?

prisavnici budu mat o zabavu rozhodne postarane.. dam info, ako to skoncilo.. v stredu planujem presun.. ak pride ta skrinka..

Offtopic: poly ja som vedela, ze mi ako prvy odpovies :)
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: Nudzove akvarium - vydrzia rybky?

Odoslaťod Poly » 12 Júl 2009 21:56 pm

Vodu napustaj cez hadicu samospadom - postav si nadobu s vodou nad uroven akvaria, strc do nej hadicu, druhym koncom ustami jemne nasaj vodu (len taky kratky impulz, aby si sa nenapila. Ako keby si chcela zlahka bafnut z dutnika, aj ked som to nikdy nerobil, pride mi to podobne :o ) Hadicu namier na nejaky vacsi kamen, alebo tam nieco take docasne postav a mas napustene akvarium bez mutenia vody, pricom vyskou nadoby urcujes, ako rychlo ti voda hadicou potecie (teda ak je este akvarium takmer prazdne, nadobu mozes postavit na uroven akvaria). Voda ti bude tiect stale pomalsie dokym sa hladiny v akvariu a v nadobe nevyrovnaju. Ak nadobu nemas kam postavit, ja osobne ju postavim na akvarium, je to ale len 5 litrova bandaska, takze akvarku by sa nemalo nic stat :oops: Odporucam ti tak aj vymienat vodu, je to pohodlne, nemusis pomalicky nervozne nalievat a cakat, kedy kde co vyplavis, navyse pri vypustani akva mozes aj pohodlne odkalovat.
PS: Ak sa bojis nasavat vodu z hadice, napusti hadicu vodou, ponor ju do akvaria aj do nadoby a voda ti zacne tiect z vyssej hladiny do nizsej. A neviem, ci nahodou aj ten odkalovac, co mas nefunguje na rovnakom principe. :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod angelika » 13 Júl 2009 06:42 am

nemusis pomalicky nervozne nalievat a cakat, kedy kde co vyplavis

ako vieš, že som to doteraz tak robila? raz som sa dosť nechutne napila vody v akva, takže odvtedy ma prešlo fúkať do hadice. Ale áno, ten odkaľovač tak funguje, urobím to tým. Ďakujem ti za tipy, takže už mám všetky rady čo treba a neviem sa dočkať, keď to budem praktizovať :)
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Odoslaťod angelika » 01 Aug 2009 15:35 pm

takze dnes bol den D.. bola to sice pracicka na 3 a pol hodiny (musela som preorganizovat aj nabytok v mojej izbe a zapasit s pavucinami :? ), ale zvladla som to..

vcera som kukala nejake video na YT, kde Oliver Knott (vola sa tak, pravda?) napustal vodu po novinach a skusila som to a je to super vec :roll:
rybky to prezili bez vacsej ujmy, cely presun z akva do docasneho a naspat do noveho trvalo ozaj chvilku, asi tak 20 minut.. a ked od zajtra otvorim oci rano, tak uvidim rybky, ako sa na mna usmievaju a kyvaju mi plutvickami, ze su hladne 8)

sorry za foto.. nechapem, preco ten moj fon tak zle foti :( a ze novinka ach jaj

Obrázok
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: Nudzove akvarium - vydrzia rybky?

Odoslaťod Poly » 01 Aug 2009 22:59 pm

Akvarko je velmo pekne, len tak dalej :wink:
P.S. Neviem, ci sa to chystas spravit, alebo nie, ale tu podlozku orez na podorys akvaria :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod angelika » 01 Aug 2009 23:02 pm

ano ano.. cakam kym pride brat z brigady.. na spinavu pracu mam jeho 8)
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.