Akara bodkovaná



Všetko okolo akvarijných rýb

Akara bodkovaná

Odoslaťod Pata » 29 Máj 2003 09:01 am

Ahojte všetci!Vie mi niekto poradiť ,kde by som mohla zohnať AKARU BODKOVANÚ-AEQUIDENS CURVICEPS,najlepšie v okolí KE?Mám jednu a je jej smutno,v obchodoch už dlhší čas absentuje.Ak by som nezohnala,je možné u akár medzidruhové kríženie?Keby som k nej zohnala trebárs iný druh,s modrou asi nie lebo je oveľa vačšia :?

Ináč sa mi znova vytrela rodina skalárov,v posl.čase každé 2 týždne..,a rodina ostriežikov :roll: robia mi radosť,len kam s nimi?!
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Reklama

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod skala » 29 Máj 2003 17:35 pm

Najskor niekde cez inzerat. V nejakom chovatelskom casopise. Co ja viem, akary sa nie su u nas prilis rozsirene.

A kam z mladou? Predsa do akvaria, alebo aspon do nejakej flase. Napr. zaujimavy je demizon :wink:
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod Pata » 30 Máj 2003 13:11 pm

A pritom je to taká kľudná a bezproblémová rybka,škoda bude nadalej asi lonely :cry:
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod skala » 30 Máj 2003 13:26 pm

Akara a kludna? No neviem. Asi preto, ze je sama. Akary kludne urcite nie su Pata.

Je to uz velmi davno, asi 15 rokov, co som mal kratku dobu akary modre, boli to krasne ryby, ale boli velmi bujare. Druha vec, neboli agresivne.

Skus zohnat tie, ale ako som spominal, ziadne akary som davno nevidel.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod fero » 30 Máj 2003 13:44 pm

Ak si dobre spominam tak v jednej predajni v Poprade maju akary modre. Dokonca tam ten predavac ma chovny par a pekne sa mu vytiera. Nebol som tam uz asi 3 mesiace, lebo predavac je, nehnevajte sa na mna pekne "debilny". A sam sebe som slubil, ze od neho nic nekupim.

Ale zistit mozem, ci este ma akary modre, pripadne aj nejake ine. :wink:
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod skala » 30 Máj 2003 13:50 pm

Akary modre su pomerne nenarocne, takze Pata doporucujem ti kupit chovny par + jednu samicku.

Neviem sice, ako je predavac mimo, takze radsej si skus vytipovat samicku sama a kupit jednu navyse.

Viem, ze ameriky nemaju radi kombinaciu samec - 2 samice, ale myslim ze akary by to zrejme zvladli.

Co na to chovatelia americkych cichlid.

To by si mala 1 samca Aequidens pulcher, 2 samicky A. p. a 1 A. c.

Ak mas miesto, ja by som k tomu pridal Archocentrus nigrofasciatum.
K tym ostriezikom a skalarom by to paslo. Co ty na to?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod Pata » 30 Máj 2003 14:04 pm

Ak by ťa to Fero neobťažovalo,mohol by si sa pozrieť do tej predajne?Ale radšej by som brala A.bodkovanú ako modrú.Viac vyhovuje veľkosťou..

Je pravda,že veľkosť ryby sa "prisposobí"veľkosti akva?

skala:mám ostriežiky,skaláre,titeyky,corydorasov-mojím cieľom je ich rozmnožiť-akčný plán,labeo frenatus-klacek a tú akaru a akva kocku ,mená rybiek kt.si odporučil mi nič nehovoria :oops:
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod skala » 30 Máj 2003 14:14 pm

Aeguidens pulcher je akara modra, Archocentrus nigrofasciatum je asi najznamejsia americka cichlida. Volali ju aj Cichlasoma n., aj inak, ale je to neviemco ciernopasy, netusim, nigro je cierny a fasciatum je paskovany. Je to casta ryba vedla akar. Pozri sem: http://www.petpet.ne.jp/zukan/fwfish/106.jpg,
http://images.google.com/images?svnum=1 ... um&spell=1

http://images.google.com/images?hl=en&l ... ns+pulcher

Ak chces pancierniky, daj ich do studensej vody, tak pod 20°C, krm intenzivne nitenkami, zivimi, a znizuj hladinu vody, tak 1 cm denne. To mesiaca ich mas vytrete. Ak su dospele. Zavisi od druhu, ale myslim, ze mas skvrnitych, alebo pasavych, nieco bezne. Pripadne im do spolocenskeho daj novodurovu trubku. Do nej sa skryju a budu tam dlhe hodiny cusat. Mozno namietnes, ze ved ich nebudem vidiet, ale je to pre ne prirodzene.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod trimm » 31 Jan 2004 23:43 pm

pata : akaru bodkovanú , a vlastne žiadnu inú okrem a. modrej , som v KE nevidel už dosť dlho. Ale keby si mala záujem o americké cichlidy, tak vedľa bývalého domu detí na Orgovánovej ul. je akvaristika, kde dosť často vidieť rôzne cichlidy, treba sa opýtať, určite ti poradia nejaký kontakt na chovateľov.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod Pata » 01 Feb 2004 15:22 pm

...a už ani akaru modrú nikde nedostať!vraj momentálne niesú v móde,hitom sú iné druhy...,vdaka za tip,na orgovánke som ešte nebola :idea:
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod Barty » 01 Feb 2004 15:47 pm

Ak sa nemylim, tak akary modre v akvaristike na Orgovanovej ul. maju.
Barty
 
Príspevky: 9
Založený: 06 Jan 2004 21:44 pm

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod marian » 02 Feb 2004 07:03 am

V akvariu sa mi prehana asi desat malych asi 7 mm velkych. Ak preziju dam ti vediet. ALE modrych nie bodkovanych, lebo ozaj neviem co tym bodkovana myslis. Ja mam svoje z Kosic.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod Pata » 02 Feb 2004 10:44 am

marian,modra je modra(Aequidens pulcher) a bodkovaná-bodkovaná(aequidens curviceps),bodkovaná je menšia,dorastá do veľkosti len 8 cm,mierumilovné a vytrvalé ryby,neničia dno ani rastliny,bezproblémové rozmnožovanie.Ako sa tvoje modré správajú v akvárku,aké sú voči iným rybám a s akými rybami ich držíš? :?:
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod marian » 02 Feb 2004 13:32 pm

Noo..Nieje to nahodou

Aequidens coeruleopunctatus

http://www.fishbase.org/Summary/Species ... m?id=28234

Pata, moje akary su nespolocenske. Mam parik a su neprijemne, hlavne samicka. Ta napada skalarov vzdy. Samcek je spolocensky, len ked nemaju ikry tak vie byt bitkar. nestaram sa o ikry, tak im asi skalare ich zeru. Po poslednej davke ikier zmasakrovali skalarov. Musel som ich mat v oddelenom akvariu, lebo som ich pozoroval. Plutvy mali doslova roztrhane. Keby boli ostali, tak do dna je po nich. Teraz mam ich v spolocnom akvariu s akarami, ale su oddelene mriezkou. Dari sa im dobre, myslim skalare. Samicka je pritom mensia ako su skalare, ale trufa si na nich. Ked sa hneva, tak scernie . Samec je vzorom elegancie. Ladne plava, ziadne rychle pohyby. Ale ked vystrelil na skalarov, tak chudak skalar bol hned vtlaceny pod kamenom. Vodorovne. Vedia si urobit priestor a haja si ho. Mam asi 120 litrove akvarium, ale je male pre nich.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod Pata » 02 Feb 2004 14:59 pm

Marian pozri moj fotoalbum,takúto dole som presne mala.Takže neodporúčaš ku skalárom?Aj ked tam budú od malička takpovediac si zvyknú?
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod l_laco » 02 Feb 2004 15:16 pm

marian napísal:Aequidens coeruleopunctatus
http://www.fishbase.org/Summary/Species ... m?id=28234


:cry: Prepac Marian, ale to je skutocne HROZNY obrazok. :cry:

Pata, akara modra je nieco uplne ine ako akara bodkovana co sa tyka velkosti a hlavne spravania. Choval a uspesne som mnozil akary modre pred niekolkymi rokmi (1990) a na akary bodkovane sa mi podarilo narazit len raz za celu moju akvaristicku minulost( 1994). Kupil som si ich 6 ks a vsetky sa dozili dospelosti. Mali cca. 7-8 cm, kdezto akary modre mali samcek cca. 15 cm a samicka 12 cm. Ked sa mi vytreli akary modre prehadzovali piesok, vykopavali rastliny, proste prehadzali cele akvarko. Musel som ich pocas obdobia trenia chovat samostatne lebo utocili aj na vacsie ryby. To trvalo vzdy tak dva az tri mesiace a potom bol znovu klud, aj ked si stale branili svoje uzemie avsak nie tak agresivne. Naproti tomu, akary bodkovane ani pocas trenia a odchovu mladych nenicili rastliny, nevykopavali vela jam, len obcas jednu - dve. Ostatne ryby len odhanali. Spravali sa celkovo mierumilovnejsie a obhajovali mensie uzemie. Samozrejme, ze pokial sa niaka ryba dostala prilis blizko ikier tak na nu utocili, ale akonahle sa vzdialila dali jej pokoj. V spravani je to uplny rozdiel. Kludne by som ich dal ku skalarom.
Ako tvoj najvacsi problem vidim v tom, zohnat ku tej tvojej jednej rybke niakeho kamosa/kamosku. Skutocne som ich nevidel nikde, aj ked verim, ze niekde v obchodoch v Blave sa urcite objavuju. Mozno by ti pomohli akvaristi z Blavy? Latinske pomenovanie uvadzas spravne Aequidens curviceps. Na ziadne medzidruhove krizenie sa nespoliehaj. Skus hladat, inzeraty a pod. Good luck. :wink:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod marian » 03 Feb 2004 07:27 am

Ahoj Laco. S tym bagrovanim mas pravdu. Dno bolo sama jama. A ten obrazok, no.. ja som ho tam nedaval. Len som chcel upozornit, ze ci aj tato ryba to nemoze byt.

Ale ma to byt asi tato ryba. Dufam, ze obrazok sa prida.

Obrázok
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod Pata » 03 Feb 2004 10:59 am

je to presne ona :!: neviete mi ju niekto poskytnúť,zohnať príp.dať tip? :?:
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod marian » 03 Feb 2004 13:27 pm

Taaak Pata. Mas chybny latinsky nazov.
Pravy je Laetacara curviceps
Pozri si svoju rybu
http://www.fishbase.org/Summary/Species ... m?id=12262

Aj ja som na akary modre narazil nahodou. Potom celu dobu som sa s nimi nestretol, hoci obcas sa objavi prispevok vo fore kde su spomenute. Viem, ze v Kosiciach je aspon jeden chovatel, lebo ich obcas doda do obchodiku na ALZBETINEJ. Naposledy dodal ozaj krasne a velke. Boli sama bodka a pruhy. Bolo to niekedy v decembri, ak si pamatam. Alebo v novembri, niesom si isty. Tak prajem ti uspesne hladanie.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod marian » 03 Feb 2004 13:53 pm

Fero, ako si dopadol, mozno mas zub na predavaca, ale nemohol ,by si uviest v rubrike "obchody" obchody v Poprade? Vdaka.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod Zibi » 04 Feb 2004 00:49 am

Pata ako pisal skala,Cichlasoma nigrofasciatum tusim maju na Zvonarskej.
Obrázok používateľa
Zibi
 
Príspevky: 49
Obrázky: 24
Založený: 18 Nov 2003 22:58 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod l_laco » 04 Feb 2004 11:55 am

Pata, neviem ako mas zariadene akvarko, ale pocitam, ze niake rastlinky tam mas. Ak ich chces mat aj nadalej, tak urcite nekupuj Archocentrus nigrofasciatum. Ani nic tomu podobne. Vo vseobecnosti plati, ze len vemi malo americkych cichlid je ohladuplnych k rastlinam. Ostatne vsetky ich nicia ci uz trhanim, alebo ich aj zeru. Pri rastlinach sa mi osvedcili len male druhy do 10 cm, Apistogramma, Papiliochromis a z vacsich Heros severum, Aequidens maronii, Cichlasoma festivum a skalare. Krasne su aj Nannacara anomala, ale neviem ci sa daju zohnat. Skor ako niaku rybu dokupis, pohladaj si info na internete. Skus pozriet stranku o juhoamerickych cichlidach: http://americkecichlidy.akva.cz/ alebo http://www.cichlidae.com/
To len, aby si potom neprisla o niaktore ryby a rastlinky co mas. ;)
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod Barty » 04 Feb 2004 19:18 pm

Moje cichlidy Heros severum rastlinky zožrali.
Barty
 
Príspevky: 9
Založený: 06 Jan 2004 21:44 pm

Re: Akara bodkovaná

Odoslaťod trimm » 05 Feb 2004 17:50 pm

Rastlinky sa pri cichlidách dajú pestovať, ale je potrebné k tomu prispôsobiť akvárium. Zaťažiť rastlinky a nedovoliť aby sa dostali rybky ku koreňom rastlín pri ich ustavičnom "bagrovaní". Sadiť rastlinky do kvetináčov alebo malých fľašiek od zaváranín a tie schovať za bridlicou, koreňom alebo v štrku.
Apistogrammy a skaláre sú asi najnevšímavejšie ku rastlinkám. Heros naopak "radi záhradníčia" :o
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.