Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu



Všetko okolo akvarijných rýb

Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Astrid » 21 Apr 2003 17:55 pm

Zdravim
Raz som nedala nove ryby do karanteny a hned som na to doplatila... :(
No takze co sa stalo: kupila som 4 gupky a 5 neoniek, hned som ich dala do spolocnej nadrze s 2 neonkami, gupkami, panciernickami, mecunami a prisavnikom. Asi tyzden bolo vsetko uplne v pohode. Az som raz nasla na dne uhynutu rybku- neoniek ostalo len sest. V priebehu troch dni skapali dalsie tri neonky- z toho jedna stara, dalej tri gupky a jeden samcek mecuna. Liecenie som odkladala z viacerych dovodov, bolo by to na dlhe pisanie...
Spravanie rybiek pred uhynom: problemy s udrziavanim rovnovahy a rovneho drzania tela, rybky plavali kolmo, hlavou dole. Jedna neonka mala aj asi 4 mm velky bledy flak na chvoste- myslela som, ze sa spamäta, ale rano uz len na hladine bola hore bruchom :(
Druhy samcek mecuna ma vypulene oci a tiez problemy s rovnovahou, ked plava rovno, prevaluje sa mu telo raz na jednu a raz na druhu stranu. Inak plava vcelku normalne, neplava dole hlavou. Vsetky mrtve rybky som z akvaria odstranila, len ten prvy samcek mecuna sa mi zda, ze zmizol tak davnejsie... Aj som rukou prehladala cele dno, ale neviem ho najst. Inak je tam dost vela slimakov, takze tie ho hadam aj zozrali, neviem...
Ked uz bolo uhynu ryb na tych par dni dost, rozhodla som sa pouzit chemiu. V sobotu som im dala predpisanu davku Sera Bactopur-u... voda bola "pekne" zelena. Bohuzial v nedelu sme isli na navstevu k babke, ked sme sa dnes (pondelok) vratili, nasla som na dne jednu z polovice slimakmi rozozratu gupku. Inak ten samcek mecuna si stale v pohode plava (ten s tymi ocami).
Kedze podla navodu na Sera Bactopur treba dat 1. a 3. den predpisanu davku a potom je mozne vymenit vodu, dala som im pred chvilou opät Bactopur.
Ak mate nejaky napad, co by to mohlo byt alebo co by som mohla pre moje rybky este urobit, budem rada za vase rady.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Reklama

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod salik » 22 Apr 2003 08:25 am

- do karanteny dava rybky asi malo kto, nie kazdy ma totiz kvoli tomu dalsiu samostatnu nadrz, v ktorej by bolo treba mat aspon vzduchovanie + ohrev...taktiez je otazne, ci by sa choroba prejavila uz v karantenej nadrzi...
..podme k tym chorobam, vacsina ochoreni ryb suvisi s ich stresom a naslednym oslabenim ich imunitneho systemu, ak je ryba "fit", ma svoje choroby "pod kontrolou", ak u nej choroba prepukne - moze nakazit samozrejme aj ostatnu osadku akvaria..lenze aka je to choroba? myslim, ze urcenie nakazy je velmi tazke (snad okrem "krupicky"), aj ked nam priznaky ochorenia sedia podla napr. popisu v knihe - nemusi to tak byt, moze to byt hoci aj viac ochoreni naraz, popripade sa choroba ani neda na tele ryby vobec pozorovat a rano ju uz najdeme "hore bruchom"..lieciva, ake pouzit lieciva, mozme skusit podla priznakov "vybrat" take, ktore je urcene na konkretnu likvidaciu parazita, ale co ked je tam aj iny druh parazita, ktoreho priznaky nie su viditelne a konkretne liecivo mu "neublizi"? skusit "sirokospektralne" lieciva na liecbu viacero ochoreni? alebo skusit "klasiku"? - malachitova zelen alebo sol? myslim, ze spravny vyber je velmi tazky :?

- mozno by nebolo zle, ak by ste tu trochu rozpisali vase skusenosti s pouzitymi liekmi na konkretne priznaky/spravanie ryb...ja osobne som zatial "bojoval" len proti krupicke, ale o tom tu uz na fore bolo popisaneho dost

p.s. neonky - po kupe mi vzdy ich par bez akychkolvek priznakov uhynulo, niekedy to byva az 50%, podobne skusenosti ma aj marlo
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod jojko » 22 Apr 2003 20:23 pm

salik pise dobre. nech sa snazim liecit ako chcem dopada to takmer vzdy :cry: . ako u zuba treba liecit liecit a nakoniec aj tak sa uz neda zachranit. najbeznejsie si prinesies krupicku. aj ked v dobrych akvaristikach by nemala byt no stane sa. malachytka pomaha. mal som hrotnocelcov /macrognatus aculeatus/ dostali taku hnisavu vyrazku a nech som robil co chcel nepomohol som. nieco podobne dostavali aj aterinky / malanotaenia boesemani, herbertaxelrodi,/ a niektore dalsie. podobne dopadali aj u kamosa. :(
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod jacik » 23 Apr 2003 10:03 am

zda sa ze pomahaju tri veci:
-neprerybnovat akva
-nestresovat rybky (teplota, svetlo)
-nedokupovat casto nove rybicky, (to hlavne) pretoze prinesu nove choroby a su vystresovane

a je to ok. :-)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Astrid » 23 Apr 2003 17:28 pm

No obavam sa, ze ja som "splnila" vsetky tie tri body. :oops:
Dala som tam nove rybky, zmenila osvetlenie a tych rybiek by tam tiez mohlo byt pomenej :| Inak teraz sa zda, ze su uz OK, ziadna rybka uz neskapala (aspon som ziadnu nenasla). Ale ten samcek mecuna je stale taky, ako som ho popisala hore. Asi by som ho mala izolovat, i ked neviem, ci by to pomohlo...

Inak ohladne chorob rybiek celkovo: ja som sa s krupiskou stretla tusim len raz, niekedy pred troma rokmi. Odvtedy nie. Ale zato mi to vynahladilo kopa ineho: raz mali niektore rybky take vtedy na hlave, biele dlhe vykaly, bielu alebo donicenu papulku alebo plutvy, pripadne vodnatielku. Najcastejsie to ale byvaju poruchy koordinacie vo vode, rybe to taha chvost hore, nemoze normalne plavat. Zvacsa v takychto pripadoch davam skor preventivne Sera Bactopur- to by malo byt na rozne bakterialne ochorenia.
Minuly rok v lete mi vsak vsetky molinezie dostali plesen, zatial co som bola na prazdninach a o ryby sa staral otec. Ked som sa vratila, skoro som odpadla! Tie krasne cierne rybky mali velke biele flaky na celom tele. Otec uz aj niektore mrtve vyhodil a liecil Sera Mycopur-om (proti plesniam). Podarilo sa mi vsetky rybky uspesne vyliecit (pokial dovtedy neskapali :( ) Len jedna velka samicka mala akosi stale biele flaky, tak som ju dala do 10 litroveho akva a tam som ju doliecila. Asi po dvoch tyzdnoch mala len take mensie sivkaste skvrnky na tele a viac sa jej to nemenilo. Isla spät do spolocneho akvaria. Odvtedy mi porodila kopu malych molinezii a vsetky su pekne cierne :D . Teraz je to v akvariu z molinezii posledna kupena- uz ma dost uctyhodny vek- asi 1,5 roka. Rybka ma stale po tele take male sivaste skvrnky, i ked skor jej tam chyba pigment alebo co.
Mozno sa pytate, preco ju u seba este drzim, ale je to uz taka "babicka" a dala kopu malych, takze si ju treba vazit :lol:
Inak ak by mal niekto zaujem o molynezie alebo gupky- s radostou darujem :D V dobrych podmienkach sa urcite rozmnozia (z tych gupiek mi ostali uz len tie pekne)
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod jacik » 23 Apr 2003 20:48 pm

mas dost vysoku uspesnost v liecbe ryb, ja som zatial vyliecil iba 3 rybky. vsetky ostatne mi zomreli (asi 10). :-(. prakticky som zatial vyliecil iba bakterialny rozpad plutiev. vacsinou mi umru rybky bez zjavnej priciny. par dni nejedia a posedavaju v tieni a potom zomru. ziadne vyrastky, ziadne bodky, ziadne nekoordinovane pohyby. mozno ze umieraju na starobu :?. dufam.
ale celkovo si myslim ze ked uz rybka ochorie tak uz je dost neskoro. najlepsia je jednoznacne prevencia. :-)

ahoj
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Astrid » 23 Apr 2003 21:41 pm

No ja by som zas netvrdila, ze mam tu uspesnost az taku velku. I ked myslim, ze ten Mycopur je na plesen fakt dobry. Inak ja povazujem za najdolezitejsie izolovat choru rybu a potom cele akvarko preliecit. (No a rybu liecit v osobitnom akvariu). Takze tak. No ale mas pravdu, prevencia je lepsia ako liecba. Ja som sa poucila uz aspon tak, ze nabuduce si to naplanujem tak, ze budem mat tu 30 litrovu nadrz volnu (teraz su tam male dania) a dam rybky aspon na dva tyzdne do karanteny. To urobim urcite. Ak od toho budem chciet v buducnosti upustit, prosim mi to pripomente :D
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Astrid » 25 Apr 2003 15:40 pm

No takze zda sa, ze choroba prehrmela. Uz dost dlho nebola ziadna mrtva a vsetky rybky vyzeraju OK. Hadam zabral ten Bactopur, neviem.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod salik » 27 Apr 2003 12:53 pm

"nasiel" som doma jeden prospekt od f. Tetra ohladne chorob ryb, mozno niekomu pomoze pri identifikacii parazita :idea:

- [url]akva.sk/obrazky/forum/tetra1.jpg[/url] (190kb)
- [url]akva.sk/obrazky/forum/tetra2.jpg[/url] (227kb)
- [url]akva.sk/obrazky/forum/tetra3.jpg[/url] (66kb)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod jojko » 27 Apr 2003 18:27 pm

ku takym chorobam som sa zatial nedostal :!: dufam ze ich ani neuvidim.
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Atilla » 28 Apr 2003 09:56 am

salik: cool !! dobre fotky !
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Astrid » 04 Máj 2003 18:43 pm

Ahoj
No neviem, co je s tymi rybami, ale zase nieco maju. Vidiet to hlavne na samickach gupiek. Jedna mala uz dlhsi cas na chrbte taku mensi sivu skvrnu, ale inak bola v pohode. Teraz uz plava zväcsa dole, schovava sa, ale inak plava normalne, je pomerne cula. Este aj na dalsej som spozorovala podobny flak. Dalsia je zas dost vychudnuta, plava normalne. Dalsia dnes skoro cely den lezala na dne, inak vyzera normalne. Dalsia ma trochu akoby deformovane brusko, ale nie velmi a trochu knisavo plava.
Ked som ich pozorovala, zbadala som u jednej samicky pri analnom otvore taku malu bielu gulicku- po chvili odpadla z nej dole a padla na dno...
Tak teda mam dve moznosti: Sera Bactopur alebo Micopur (proti bakteriam alebo plesnam) :? :( :?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod gabriela » 05 Máj 2003 10:14 am

Astrid napísal:Ahoj
Ked som ich pozorovala, zbadala som u jednej samicky pri analnom otvore taku malu bielu gulicku- po chvili odpadla z nej dole a padla na dno...


Malu bielu gulicku?
To mi pripomenulo, ako som vcera pozorovala moje nove prirastky.
Liahli sa mi dve gubky a navecer zase black mola.
Dost ma udivilo, ze tak 20 percent boli nevyvynute alebo neoplodnene,
(neviem) "biele gulicky" na ktorych si pochutnali panciernickovia.
Takze kiezby to bolo aj u teba skor takato radostna udalost.
Drzim palce.
Mne sa podarilo priotravit 9 rybiek, bola to spust a pohroma :cry:
Cele male 25l akvarko islo do zachodu.
a este aby mi nebolo luto, tak zo siedmich mojich novych polozobaniek
v karantene ostali len tri a nevyzera to ruzovo aj s tymi.
Som zufala. Doma mam nove 200 litrove akvarium a rybycky su fuc :(
Tak sa citi clovek ktory by najradsej zo vsetkym prastil do kuta.
Esteze ma potesili tie prirastky, inak by to bolo ovela horsie, nezelam vam ten pocit, ale aj s tym sa musi clovek naucit vyrovnat.

Drzim vsetkym nadsencom palce a co najmenej nehod.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod dlhy » 05 Máj 2003 11:17 am

No ja mám tiež dilemu, po týždni mi včera vyskočili dve Tetry královské a dnes mi vraj odišla ďalšia. Zo štyroch zostala jedna a aj tá vraj šialene pláva v akvarku.... :( Asi sú nesprávne postavené hviezdy, alebo čo :?: :!:
Obrázok používateľa
dlhy
 
Príspevky: 128
Založený: 01 Apr 2003 12:43 pm
Bydlisko: Nováky

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Astrid » 05 Máj 2003 13:03 pm

No ja veru neviem... Ja som uz videla rodit samicku gupky, ale take gulky som teda este nevidela... Hadam to bude tak, ako vravis, ved som v poslednej dobe videla par malych gupiek... :?
Inak vcera som teda dala ten Bactopur. Dnes som videla jednu tu rybku s tym flakom a ta co lezala uz nelezi, plava ale ma take nerozriahnute plutvy... no a ta jedna je stale vychudnuta... :(
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Astrid » 05 Máj 2003 19:33 pm

Mam len taku otazocku: Ked som dala ten Sera Bactopur, asi by som tam teraz nemala davat hnojivo Sera Florena, vsak? :?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod salik » 05 Máj 2003 20:26 pm

Astrid napísal:Mam len taku otazocku: Ked som dala ten Sera Bactopur, asi by som tam teraz nemala davat hnojivo Sera Florena, vsak? :?

kludne tam mozes dat "co len chces" - len nie dalsie liecivo!


p.s. astrid/gabriela - skuste sa pozriet na tuto stranku (http://www.sweb.cz/akvastranky/akva.htm), Dominika tam o lieceni popisala dost, mozno tam nieco najdete, popripade jej skuste napisat - akva@centrum.cz :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Astrid » 05 Máj 2003 21:38 pm

Super stranka, nasla som tam nieco, co dost sedi na moje akva:

Pleistophora hyphessobryconis

"Parazit patri mezi Microsporidia. Jedna se o vnitrniho parazita, ktery se do ryby dostava pozrenim spor spolu s potravou.Z teto spory vznika zarodek, ktery se pohybuje v krevnim obehu do svaloviny. Z uhynulych ryb se spory dostavaji znovu do vody. Napada predevsim tetry neonove, ovsem nejen je. Dochazi k napadeni hrbetni svaloviny, avsak po urcite dobe napada temer vsechny organy. Viditelnymi symptomy jsou nepravidelne blede zbarvene plochy na tele ryb ( pod kuzi hlavne hrbetni svaloviny jsou pozorovatelne belava mista ), hubnuti, deformace tela a poruchy rovnovahy. Nemoc ma dlouhy prubeh, az nekolik mesicu. Choroba se projevuje, pokud podminky v akvariu jsou nevyhovujici z hlediska pH a to v pripade kysele a mekke vody se zvysenym obsahem dusitanu. Pokud je napriklad poter chovan za takto nevyhovujicich podminek, projevi se prvni symptomy nemoci zhruba mezi ctvrtym a sestym tydnem . Nemoc zhorsuje krmeni sekanymi nitenkami. Prima lecba neexistuje, proto v pripade napadeni je nutne zvysit pH na 7,2 - 7,5 pomoci jedle sody, zvysit tvrdost a kazdy druhy den odkalovat nadrz a nahrazovat vodu za novou ( odstatou ). Tento postup se doporucuje i jako preventivni opatreni. Pomoci tohoto postupu lze udajne vychovat generace ryb, ktere nejsou jiz vuci Pleistophore tak vnimave. "

I ked sa mi to velmi nezda, kedze ja mam dost vysoku tvrdost a aj Ph myslim mam prave v tom rozmedzi... takze neviem... :?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Lacik » 06 Máj 2003 02:59 am

jojko napísal: najbeznejsie si prinesies krupicku. aj ked v dobrych akvaristikach by nemala byt no stane sa

Pocul som, ze krupicka moze nastat vykivom teploty. Cize nemusis si ju doniest z akvariskiky ale prave tou cestou z akvaristiky. Ja som to tiez zazil a pripada mi to aj celkom logicke. Najme mecune su na to haklive. Mozno sa mylim. :cry:
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Astrid » 06 Máj 2003 21:28 pm

No takze dnes som dala podla navodu druhu davku Bactopuru. Inak rano sa mi zdalo, ze ta jedna ma uz ten flak na chbte bledsi a teraz ho uz skoro vobec nevidno :D Ale jedna ma stale tak trochu deformovane brucko a jedna je vychudnuta.... nuz co, treba dufat....
Inak mam aspon jednu dobru spravu- zelena gulicka riasy sa mi asi mnozi!!! V molly akva sledujem akvarium a zrazu vidim, ze je nejak deformovana. No a je tam taka mala gulicka vyrastajuca z tej povodnej :D Tak aspon niecomu sa u mna dari...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Ludo » 04 Jún 2003 20:59 pm

ja som mal raz choré rybky a ani doteraz neviem, co to bolo. Nedalo sa my ich vyliecit. Nic nepomohlo, tak mi nezostavalo nic ine, ako zalozit akva odznova. Ale odvtedy som nemal skusenosti so ziadnou chorobou.

Nic zvlastne, len prevencia :!:
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod Besi801019 » 10 Jan 2010 12:19 pm

ja si plánujem založiť 200l nádrž biotopnu pre terčovce :D , už mi k tomu chýba len jeden krôčik :angel: , rozmýšľala som však že kde ich dám kedže karanténu pre nich nemám z toho dôvodu že sú to väčšie ryby :( , ktoré potrebujú viac priestoru takže rozmýšľam nad tým že keď ich kúpim tak ich šupnem hneď do toho biotopneho akva :roll: -akva bude pred tym nejake 2-3tyždne bez rybiek?čo na to poviete? nerobím blbosť? :|
Obrázok používateľa
Besi801019
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 16 Aug 2008 22:07 pm

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod jose » 10 Jan 2010 12:35 pm

na zabehnutie 200l treba viac casu
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Celkovy problem s rybkami v jednom mojom akvariu

Odoslaťod kostros » 10 Jan 2010 13:10 pm

tiez si myslim ze treba viac casu,hlavne u discusov by mohol byt problem so zlou vodou.takze radsej nehaj zabehnut to akva dlhsie aspon 4-5tyzdnou,tercovce niesu lacne ryby tak aj stoho dovodu viacej opatrnosti.ja sam by som ich chcel no mam s toho strach,inak je to podla mna najkrajsia akvaristicka ryba.skus si toho viacej precitat o discusoch na webe,alebo sa skontaktuj s niejakym chovatelom co ich chova,nech ti on poradi ako pripravit akva pre ne.
kostros
 
Príspevky: 138
Obrázky: 13
Založený: 07 Apr 2006 09:55 am

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.